Jump to content


telekomunikacione usluge, cena, performanse,


Iron man

Recommended Posts

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 sat ranije, siroma said:

@Borko

FM (od provajdera) mi nije potreban, slušam Tidal. A i previše komplikacija. Set Top Box ----TV-----Tuner bemli ga kako.

Nisam video da PTT nudi Sport Klub kao doplatni paket.

Kvalitet slike sam uporedjivao čisto odokativno. Kod kuma na PTTa neki sport kanal, HD, a slika bleda kao kod mene obični kanal

Ne može Set Top Box pa u analogni FM Stereo Tuner. FM tuner ima samo antenski ulaz. Retki su danas ljubitelji FM radija, ali FM stereo može da pruži jako kvalitetan zvuk.

Za razliku u kvalitetu slike u HD koju daje SBB i drugi pre će biti da je zbog različitih televizora. Razlika između HD i SD kanala je pre svega u rezoluciji, ne u kontrastu.

PTT nudi sve SK i Arene u Sport paketu (dodatni).

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, Willi Studer said:

Taj analogni FM preko internet provajdera je najmanje druga generacija D/A konverzije tako da ga ne treba uzimati za ozbiljno.

Kada je u pitanju nemački Classic radio to je verovatno tako. Ako ga primaju preko satelita digitalno pa konvertuju u analogni koji šalju kablom. To je jedna D/A konverzija. Ne znam gde bi bila druga i sledeće ? Ne verujem da njihov program uzimaju sa interneta ?

Kada se radi o Radio Beogradu 1, 2 , 3, valjda ga primaju svojom antenom sa Avalen i distribuiraju u kablu iz svog centra. Čemu onda služe one antene na krovu zgrade u Tiršovoj ? Ne verujem da im Radio Beograd šalje digitalni signal optičkim kablom direktno iz Hilandarske.

Ne bi bilo loše da nam ovo objasniš ako znaš kako se zaista radi.

U praksi kod stanica sa dobrim izvornim materijalom, i gde se vodi računa o tome šta se pušta u etar, zvuk je veoma dobar. Evo na primer sad, slušam Radio Beograd 2, ide neka klasična muzika. Zvuka ravan CD-u.

Nemam mogućnosti da postavim svoju antenu na krovu zgrade, tako da mi je ovo jedini način da koristim FM tuner.

Link to comment
Share on other sites

SBB ima tehnički, raznoliko rešenu mrežu. Vrlo često slika optikom stiže u neki deo grada ili na naku zgradu, a onda se tu lokalno analogizuje te raspoređuje dalje korisnicima.

U Novom Sadu je SBB potpuno ukinuo bilo kakav analogni signal u mreži. Sada SBB možete da pratite samo uz STBox ili uz D3Cam karticu. U kabelu nema više ništa digitalno.

Možda tu i tamo ponegde rade po starom sistemu, ali ne verujem da samo radio hvataju FM-om i onda ga kao analogni distribuiraju u mrežu. Pre će biti da sa radio operaterima imaju ugovor da koriste neki digitalni link ka studiju, i onda njega dalje po potrebi obrade i šalju u mrežu.

Sa televizijama već odavno tako rade. Direkt iz studija ka čvorištu SBB-a, a oni dalje korisnicima.

Link to comment
Share on other sites

A što se izbora TV programa tiče, i kvaliteta slike, SBB trenutno (nažalost) nema konkurenciju. :(

Što se tiče zapetljavanja paketa usluga i konačne cene izražene na računu, i tu im, takođe, nema ravnih. :angry:

Pre par godina kada sam konačno uzimao digitalnu TV, HD kanale i internet sve kod SBB-a, operaterka koja mi je sve to nudila, nikako nije htela da ispljune konačnu ukupnu cenu koja će biti izražena na računu, mesečno. Pitao sam se jel' zayebava, ima nalog da to ne iznosti, ili stvarno ne zna...

Bilo je otprilike, imate u paketu POTPUNO BESPLATNO digitalnu televiziju uz vaš internet paket, ako potpišete na dve godine

...i dalje to sve što plaćam?!?

...pa znate, imate POTPUNO BESPLATNO digitalnu televiziju, doplaćujete jedino HD paket.

...jel to sve? To je (tada bilo nekih 1800din/mesec)

Da.

...a šta piše na sajtu "najam HD receivera"?!? (200din/mesec)

Pa jeste gospodine, ne možete gledati HD kanale bez HD receivera, STB boksa.

...znači, 1800 + 200din?

Da.

...i dobro, koliko plaćam MESEČNO, UKUPNO?!?

Pa evo, gospodine, sami izračunajte. Imate POTPUNO BESPLATNO digitalnu televiziju...

Znači 2000din mesečno?

Da.

A mesečno održavanje?!? (tada oko 800-900din)

Naravno da i to morate da plaćete. Pa to plaćate i sada. Ta cena podrazumeva bla.bla.bla...

I KOLIKO JE TO SVE MESEČNO UKUPNO?!?

Pa evo, gospodine, izračunajte sami...  ...uz ono i ovo imate POTPUNO BESPLATNO digitalnu televiziju, HD paket, doplaćujete, i to samo saberite.....

Sreća da sam bio dokon pa se malo i zabavljao.

Posle sam čuo da su iznapušavani zbog ovakvog stava, prećeno im je tužbama, i neki su se pozivali da su prevareni, pa raskidali ugovore pre roka, pa se sada malo bolje ponašaju. Ali onda je bio horor.

I danas je na momente muka ukapirati ukupni iznos na nekom budućem računu, i šta se nalazi u kojem TV paketu.

...

Evo, npr. ni danas ne kontam, ako uzmete "fiksni" telefon od SBB-a, koliko košta nekog pozivaoca iz prave fixne Telekom mreže da zove vas? To i ako pitate SBB podršku, nemaju pojma.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, NShappy said:

A što se izbora TV programa tiče, i kvaliteta slike, SBB trenutno (nažalost) nema konkurenciju. :(

 

OK. Koje bi onda bilo objašnjenje da kvalitet HD slike nekog kanala koga imaju svi operateri i koji svi emituju u istoj rezoluciji bude najbolji kod SBB-a ? U moju zgradu SBB je ušao vazdušnim putem preko krova sa susedne zgrade. Dok MTS i PTT imaju profesionalnije urađenu podzemnu instalaciju.

Za izbor TV programa se slažem, možda sa izuzetkom Arena. Možda i to imaju u nekom paketu ?

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Borko said:

OK. Koje bi onda bilo objašnjenje da kvalitet HD slike nekog kanala koga imaju svi operateri i koji svi emituju u istoj rezoluciji bude najbolji kod SBB-a ? U moju zgradu SBB je ušao vazdušnim putem preko krova sa susedne zgrade. Dok MTS i PTT imaju profesionalnije urađenu podzemnu instalaciju.

Za izbor TV programa se slažem, možda sa izuzetkom Arena. Možda i to imaju u nekom paketu ?

Rezolucija je samo jedan delić kvaliteta slike. Najgori problem je kompresija koju operateri primenjuju uz put.

Uopšte nije redak slučaj da neki nazovi HD ima goru sliku od nekog sasvim dobrog 720.

Zašto isti full HD film, sa istog izvora, možeš download-ovati paket od 1GB, pa i >20GB? Ista je priča i kod kablovskih operatera. Niko i nigde ne korisiti losless kompresiju za prenos TV slike do konačnih korisnika. I na samom SBB, razlike između pojedinih fullHD kanala su ogromne.

MTS i PTT koriste telefonske parice, kablove definisane prvom polovinom 20-og veka. SBB koristi koaksijalni kabel, a do čvorišta tvog naselja najčešće optiku.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, NShappy said:

Rezolucija je samo jedan delić kvaliteta slike. Najgori problem je kompresija koju operateri primenjuju uz put.

Uopšte nije redak slučaj da neki nazovi HD ima goru sliku od nekog sasvim dobrog 720.

Zašto isti full HD film, sa istog izvora, možeš download-ovati paket od 1GB, pa i >20GB? Ista je priča i kod kablovskih operatera. Niko i nigde ne korisiti losless kompresiju za prenos TV slike do konačnih korisnika. I na samom SBB, razlike između pojedinih fullHD kanala su ogromne.

MTS i PTT koriste telefonske parice, kablove definisane prvom polovinom 20-og veka. SBB koristi koaksijalni kabel, a do čvorišta tvog naselja najčešće optiku.

Ok nisam se setio kompresije.

MTS je u moju zgradu došao nedavno. To je čista optika. Nude velike brzine interneta (do 1 Gb/s) i TV digitalni signal koji se šalje kroz isti optički kabl do stana korisnika (FTH - Fiber to Home). Samo skupo je. PTT ima klasičnu kablovsku instalaciju (koaksijalni kabl). Na koje telefonske parice misliš ? Tako ide ADSL.

Link to comment
Share on other sites

Da u pravu si, i PTT ima koaksijalce. 

Videćemo šta će biti od Mts-ove optike. I sa njom može da ih muče prenosne mogućnosti njihovih servera, međugradskih veza i veza ka čvorištima. Nisam još iz prve ruke video kako izgleda Mts TV sada preko te nove optike. 

Ali za sada SBB nema konkurenciju. Na žalost. :(

Link to comment
Share on other sites

Svaki emiter je dužan da o svom trošku dovede signal do head-enda kablovskog operatera. U slučaju Radio Beograda, put signala je sledeći: analogni signal ide od studija do razdelnika, gde se konvertuje u digitalni i tako ide u predajničku mrežu. To je jedna A/D konverzija i druga generacija signala. Digitalizovani radio signal se šalje i kablovskim operaterima koji ga onda puštaju u svoju mrežu digitalno do čvorišta. U čvorištu se digitalni radio signal dekoduje u analogni zajedno s analognom televizijom i ide do krajnjeg korisnika. To je druga konverzija, sada D/A, i treća generacija signala. Kod digitalnog prenosa radio signala takođe se radi D/D konverzija u format za transfer. D/A konverzija se onda dešava u STB uređaju.

Što se tiče kvaliteta slike, tu ima više tema. Ali pre toga, da se složimo da su kablovski HD kanali u 1080i a ne u 1080p definiciji. Operater emtituje losless komprimovani signal koji STB dekoduje. Ovime se rešavaju dve stvari: kodiranje protiv neovlašćenog korišćenja signala i bolje iskorišćenje frekventnog opsega. Ali to ne znači da slika nema kompresiju: sama slika je enkodovana u H.264 koji ima podesive nivoe kompresije, što opet utiče na ekonomiju kablovskog prenosa i zavisi od kvaliteta opreme operatera. Gde god je slabija oprema, radi se veća kompresija (na kompresiju u prenosu) i u isti kanal se podvlače dva pa i tri subkanala, što degradira kvalitet slike jer multipleksing podrazumeva promenjivi bitrejt. Naravno, nivoi kompresije se čuvaju kao tajna jer bi odmah postali jasan i merljiv kriterijum izbora operatera ali je izvesno da razlike ne bi trebalo da budu toliko očigledne.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, siroma said:

Ne znam kako radi SBB , dal iz studija direkt ili ne, gde drže za sve one silne programe za 7 dana unazad snimljeno, kolki su ti hardovi,....?!?!

Al počinjem da ih mrzim. Ko AV , bože me prosti

 

3 minuta ranije, Willi Studer said:

Drže ih na farmi servera na Vilinim vodama.

I zamisli sad koliko hiljada pretplatnika, svaki čas premota neki program i pusti ispočetka, plus svi ovi kanali redovno što idu,....Koji je to galimatijas u kablu  :screwy

Link to comment
Share on other sites

BTW  Zvao me drugar iz Atine. Grk. Na fixni. Rekoh "ajd predji na skype". kaže "Nema veze, sve mi jedno"

30€ mesečno: optika, internet , TV , fixni besplatno po Grčkoj i prvoj zoni Evrope ( ne znam dokle dovata ta zona ali i mi smo u njoj  ;), ete udjomo u Jevropu) i mobilna telefonija

:klanjanje

Gde mi živimo?

 

PS  Jel Sloba beše prodao deo pošte Grcima pa DOS raskinu ugovor? Sad bi i mi kume ovako, samo sutra.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, siroma said:

BTW  Zvao me drugar iz Atine. Grk. Na fixni. Rekoh "ajd predji na skype". kaže "Nema veze, sve mi jedno"

30€ mesečno: optika, internet , TV , fixni besplatno po Grčkoj i prvoj zoni Evrope ( ne znam dokle dovata ta zona ali i mi smo u njoj  ;), ete udjomo u Jevropu) i mobilna telefonija

:klanjanje

Gde mi živimo?

 

PS  Jel Sloba beše prodao deo pošte Grcima pa DOS raskinu ugovor? Sad bi i mi kume ovako, samo sutra.

Исто имаш и код СББ, разговоре фиксним у првој зони у оквиру пакета.

За тв најбољи је СББ, за интернет најбољи је Ехе нет а за фиксни... ко то још користи. :)

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, gvlada said:

Исто имаш и код СББ, разговоре фиксним у првој зони у оквиру пакета.

За тв најбољи је СББ, за интернет најбољи је Ехе нет а за фиксни... ко то још користи. :)

Nemaš  kod SBBa sve to za 30€ i nemaš mobilni. Optika i SBB?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...