Jump to content


Majdin "sistem"


Majda

Recommended Posts

3 hours ago, anubisgrau said:

 

 

nije trebalo to da pustis, odlican drajver, jedan od najboljih real world FR

nije thomas mayer, nisu moji monoblokovi nego PSU plus aktivni pojacavacki stepen

Ma znam da nije TM zezam se.

(Skoro pa poklonio drugaru, te kabaz male FR ako se ne varam?)

Trebalo bi da se vidim sa Gujom ovih dana pa cu da ga podsetim za to tvoje.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Majda said:

Pa nackom znamo se tolike godine, Tebi barem nije neophodan poziv. Dodji kad got ti odgovara.

(moze vec u toku sledece nedelje posto je jednapolovina ovih mojih prehladjena pa da ne prenosis tvojima...)

Cujemo se. :D

Šalim se naravno. Dovoljno se znamo da se sam pozovem :) 

cujemo se i vidimo 

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, Majda said:

Aaaa OK. 

BTW sta kazes na ove Ge ampove ^_^ (konacno ih sklopih...)

Hehehe, lepo je ispalo, na kraju. Mozda ja imam negde originalne fotografije tih ampova, moracu da potrazim po arhivi. Ne stizem da dodjem, nesto sam zaslinavio a posto imas malo dete u kuci, nije dobro da dolazim ovakav. Na vezi smo, cim me prodje, dolazim.

Link to comment
Share on other sites

Vazi. Vidimo se.

E bilo bi super kada bi iskopao te fotke?

Sta mislis recimo o poboljsanju ove izlazne konstrukcije:

sve isto samo dodati po jedan Ge i napraviti Darlington spoj. Manje ce biti struje na bazama tih malih Tr pre Power Ge, pa ce i manje struje biti za ponistavanje medjusobno kroz ulazni trafo?

Drugo, posto je amp originalno za 16oma Zv. Dodati jedan Izlazni trafo izmedju ampa i zvucnika, na kom se moze birati 16, 8, 4 (a zasto ne i 2oma). to je prost trafo posto tu ne ide DC komponenta i jako je mali offset skoro 0V. Onda ce amp biti jos stabilniji i bez prikljucenog opterecenja a imace vecu struju za nize impedanse zvucnika? Deluje mi ispravnije?

I naravno Ulazni trafo. Ovaj originalni je jako malog induktiviteta namotaja (Sva 3 namtaja ista) jedan primar i 2 sekundara, da ja prosto ne znam kako to na merenjima ide toliko nisko u LF? Mislim da bi bilo i bolje da bude kvalitetniji. Isto nije komplikovan za izradu...

Eto te 3 stvari jedino.

Naravno ne na ovom primerku nego napraviti novi...

Link to comment
Share on other sites

Pa, mozemo se igrati, znas da imam i AD ali i New Market tranzistore, dakle, originalne. Mislim da je sva fora u interstage trafou, tu je esencija kod Ge pojacala. Od njegovog histerezisa zavisi boja zvuka kod ovih pojacala, ne toliko od odabira izlaznih tranzistora. Moglo bi se uraditi i to sto si predlozio u vezi Darlington kombinacije ali je onda pojacanje izlaznog stepena tj. tranzistorske kombinacije jedan x drugi a to onda ide na preko 1000 sto te vodi veoma lako u samooscilovanje jer i na izlazu imas histerezis i impedansu sa svojom RLC vrednoscu. Ne znam zasigurno, nikada nisam probao. Ideja sa dva trafoa na izlazu nije nemoguca ali nisam siguran koliko i sta bi donelo. Moze se probati, nije zabranjeno. Ti pojacavaci su generalno dobro svirali, njihov frekventni opseg je bio 0.5dB u celom opsegu od 20Hz do 20kHz, znam jer sam svakog ponedeljka peglao sistem jer su se pojavljivala odstupanja u zavisnosti od temperature ambijenta na sta je Ge izuzetno osetljiv. Na nivou pojacala to je nemerljivo skoro ali kada imas vise pojacavaca ispred u nizu, greska se svakako multiplicira. I na kraju, uvek sam uzivao u tom zvuku dok je sve bilo u funkciji. Nije to bilo savrsenstvo ali je svakako bilo lepo za slusanje. 

P.S. Sad se setih da je u samim kolima bilo dosta RC kompenzacija u povratnim spregama, tako su pojacavacke stepene drzali utegnutim tj. na taj nacin se omogucavalo da svaki od stepena pojacanja bude stabilan. Kod Ge se mora tako raditi jer dosta variraju vrednosti pojacanjau zavisnosti od grejanja tj. kolektorske struje.

Link to comment
Share on other sites

Evo jos malo fotki skretnice. Trebalo bi zameniti prekidace boljim i jos poneki deo. Na primer ovde je steta upotrebiti ove vintage limove velike prigusnice koji su dusu dali po karkteristikama za TVC ili sta vec od signal trafoa... Permeabilnost 5000... To ide napolje a ubacuje se solidna prigusnica sa za ovu namenu odgovarajucim jezgrima... Sve prigusnice su jako malog Rdc otpra ipod 0.2oma ove u RLC kompenzacionim kolima su kupovne i krecu se od 0.3-0.5-1om. Condenzatori vece vrednosti pravljeni paralnom vezom manjih. To ni je bilo pri ruci....

 

IMG_4122.JPG

IMG_4118 copy.JPG

Link to comment
Share on other sites

Na ovim zvucnicima bi trebao jos uraditi

- Promeniti korpu, vesanje i centrator kod Iskre centralnog zvucnika.

- Napraviti duze karlson horne koje se suzavaju ka vrhu (to mora kod plasticara ili 3D printer.) Ja cu jos isprobati duze ali ravne posto nisam sposoban da napravim tu blago zarubljenu kupu...

- Zameniti Prekidace i druge delove na skretnici.

- Proveriti kolicinu dampinga u LF kabinetima (mislim da je prepunjeno...)

tim redosledom...

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, skrstic said:

Kondovi su oni plavi Philips?

Da. Plavi PHI 1uF/160V ili tako nesto u V. Pa nisu losi. Dobro mere kapacitet. Recimo na onu test plocu, ove oker sto se lome kao keks, i ja sam ih stavio, staje ukupno 100 kom. 5 redova po 20kom.

Mada za visoke sam dodao po jedan neki sivi malo su veci AN AV tako vesto. Trebalo bi staviti sve te za 1st C za visoki...

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, mutayu said:

Ako dobro vidim to je znacilo preko 300 lemova! Ja sam slican problem resio upotrebom dva industrijska polipropilena a pomisljao sam upravo na ovakvo nesto! :D

Nisu sve plocice popunjene do 100kom. Nego mi je bilo ovako lakse da postavim posto sam i za testove koristi iste plocice. Ali jeste ima dosta lemova i potrosih kalaja.

A isprobo sam vise tipova i firmi od onoga sto sam imao... i NOS PiO i Wima i druge...

Link to comment
Share on other sites

Recimo posto sam izveo 2 vrednosti prigusnice onda prekidac za LF prebacuje i menja susretnu frekvenciju. drugi prekidac za LF ukljucuje i isklucuje RLC korektor impedanse.

Onda za centralni drv prekidac za promenu vrednosti C koja odseca najnizi deo spektra 2 vrednosti i bez tog protocnog C-a. Drugi za centralni Zobel net pozicija i off

i za HF sam napravio da mogu koristiti I st order, II nd order i III rd order filtere.

Mislim nista preterano. Cisto da se to moze promeniti brzo bez otvaranja kutije. Posto jako razlicito reaguje na razlicite dacove kao izvore. Pa reko da imam neku kontrolu. Potrosio vise od pola velike sveske. Zabeleske stanja, izracunavanja, merenja itd.

Poslacu skretnicu, nije komplikovana relativno je jednostavna. Jeste masivna zbog velikih prigusnica. sve sa oko 3mm debelom zicom. Veruj mi to se cuje. slope skretanja sam isprobao skoro sve i dosao do zakljucjka da jedino radi susret na oko -6db, i LinkvitzRilley max slope factor. A mislim da sam isao i na nize i to Bessel ili Duelund.

Menjace se to sigurno jos kada dodje i gramofon.

Link to comment
Share on other sites

Ovih dana koristim i ovaj POT. Old school E.A.B. model VE10 (made in Germany verovatno 60tih). Nasao sam nove i nekoriscene u originalnim kartonskim pakovanjima :)

Od 4 kom bila 3 od 50K/log i jedan od 10K/log. Ove raspar poklonio drugaru za ne daj boze... Zao mi je sto nemam gotogtafija iznutra, neverovatan kvalitet izrade. Ide kao po loju... Jedino sto su veliki i imaju Touchel konektor, ova 13pin nije jeftin pa sam to izveo na drugi nacin. Ispod 0 aktiviraju se i jako kvalitetni prekidaci, dupli i nezavisni, kojima se moze cak i ulkucivati uredjaj na mrezu... :) A mogu biti simple mute prekidaci... Ide kao po loju...

IMG_4166.JPG

IMG_4165.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ајде кад је до хваљења има и Ја пар комада тих профи винтаге фадера, нових новцатих.   Имају могућност уграђивања микро прекидача за употребу као "Фадер Старт". Крећу се веома лако а отпорни део је проводна пластика, оба канала 100% једнака на било којем положају клизача.

2lwc5f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...