Jump to content


Majdin "sistem"


Majda

Recommended Posts

Doktore primi me na terapiju :wacko:... Sta da ti kazem, toliko su dobro ocuvani da nisma moga oda odolim. Sasvim impulsivna reakcija.

4 omski su pa zbog toga 4 x. (Da mogu da se povezu recimo serijski pa da to bude neka normalna impedansa...). Ako stignem izmericu transfer i TS parametre ovih dana. (Mada mi je, iskreno, pun Q merenja)...

 

Link to comment
Share on other sites

Pa daj te podatke koje imas?

Ja imam samo ove:

Technical specifications

Exact description: P1834 / 25

Construction year: 1964

Sine-duration power: 8 Watt

Max. load-bearing capacity: 15 Watt

Impedance Z: 4 Ohm  (RDC=2.9 ohm + 3.0 ohm measured)

frequency range: 50Hz to 20.000Hz

Woofer : 180 x 340 mm

Mid-range speaker: 130 x 180 mm

High: 130mm

Depth: 118mm

Front plate (BxH) : 615 x 185mm

Link to comment
Share on other sites

On ‎16‎.‎12‎.‎2018‎. at 10:33, Majda said:

006.JPG.7275993e15b1e46424032b45363d2f2f.JPG

 

008.JPG

 

interesantni phase plugovi. Mi smo svojevremeno eksperimentisali sa njima na Lowteru EX2 sa raznim oblicima i udaljenošću plug-a od zvučnika. Plugovi su bili od drveta, distanceri plug-a od teflona, centralni brezon od mesinga.

čak i najgora geometrija nepodešene distance takvog plug-a je dala bolje rezultate od fabričkog door-knob plug-a.

Priznajem, nismo se setili da ubacujemo neki materijal sličan ovom tvom za kuhinjske vragolije ni u varijanti oblaganja ni u varijanti "međuprstenova" ko zna šta bi još iscedili iz mučenog Lowtera?

Link to comment
Share on other sites

Pa ovo bi trebalo da bude nesto sto daje suprotan efekat phase plug-u. Kao neki Mesh potato damping za direktivnost iz centra. i "secenje" onog visokog dela spektra koji driver ionako ne moze da odsvira a trudi se iz petinih zila. Jednostavno prevelika je masa pokretnog mehanizma za to... To se cuje kao neko neatikulisano sistanje? Slucajno sam to primetio posto sam postavio ovi polupropusnu krpu na mrezicu. Onda rekoh hajde da probam to direktno na driveru?

Za lowther ide onaj kruskasti veliki plug koji "pojacava" visoki deo spektra od 10K pa nadalje. Najbolje od stiropora koji je impregniran pa izgitovan i osmirglan. Ili 3d printer. Da bude lagan. Mada on izlazi van linije drivera u prostor, pa je malo nezgodan. Nezgodno napraviti masku za takav driver...

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, zflazar said:

...ili ovo... :) ?

650b70f6da889bfca101b66a4d9a195d.png

Mogu ti reci da posle neposrednog iskustva sa Acoustically Damped Enclosure, OB kabinetom, vise uopste ne razmisljam o drugim tipovima OBa. :) Ravna ploca, Uframe, Hframe itd. Sve to radi osetno losije od ADEa. A i na merenjima se ponasa mnogo bolje. Sve rezonance, pikovi i rupe koje postoje na klasicnim OB se osetno umanje sa ADE otvorenim kabinetom.

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, hifista said:

Ja nisam neki ljubitelj OB. Nekako mi je ispravan rezon da pozadinski talas drajvera treba da se uhvati i spreci da izadje napolje kroz kutiju i drajver. 

Možeš li da pojasniš ovo rezonovanje? Na šta konkretno misliš kada kažeš ovo za pozadinski talas? Na sve drajvere tj. opsege ili neki posebno?

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, prophet said:

Možeš li da pojasniš ovo rezonovanje? Na šta konkretno misliš kada kažeš ovo za pozadinski talas? Na sve drajvere ili neki posebno?

 

Mislim na sve drajvere sa izuzetkom basa (za koji ne mogu da generalizujem zbog omnidirekcione prirode). Svo zracenje koje se generise iza drajvera reakcijom membrane treba uhvatiti. Jedan nacin je damping materijalom, ako uzmes kompresionu jako dampovanu kutiju, damping odradi svoje ali se dosta pozadinskih refleksija vrati na drajver. Ako bi kombinovao adekvatan damping sa oblikom kutije kod koje se nista ne reflekuje nazad (recimo kutije kao kod BW Nautilus) to bi bilo jos efikasnije. Ovaj Acoustically Damped Enclosure sto pomenu Majda mi izgleda kao slican nacin rezonovanja, sa laksom i manje fensi realizacijom.

Link to comment
Share on other sites

Da, slažem se da je to postavljanje drajvera na dasku  možda i najgori izbor. 

Dosta se toga podvodi pod OB. Ipak, postoje razrađene koncepcije koje itekako dobro rade. Pre svega u smislu bas dipola.

Acoustically Damped Enclosure možda nije fensi ali je veoma elegantno i kvalitetno  rešenje. Naravno uz određenu usaglašenost sa basovima.  Imaš već postavljenu sliku na kojoj se jasno vide poređenja istog sa kompresijom itd.

 

On 16.12.2018. at 10:40, Majda said:

015.thumb.jpg.c1e8a44ff2e5901c061b8a532e899166.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, prophet said:

Dosta se toga podvodi pod OB. Ipak, postoje razrađene koncepcije koje itekako dobro rade. Pre svega u smislu bas dipola.

To bi voleo da cujem, morala bi da bude bas velika povrsina drajvera. 

56 minutes ago, prophet said:

Acoustically Damped Enclosure možda nije fensi ali je veoma elegantno i kvalitetno  rešenje. Naravno uz određenu usaglašenost sa basovima.  Imaš već postavljenu sliku na kojoj se jasno vide poređenja istog sa kompresijom itd.

Koncept mi je logican i dopadljiv, to cu jednom da probam. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, damic said:

Majda, ima li sanse da vidimo spl odziv u sobi mereno mikrofonom sa mesta slusanja, jos bolje waterfall, do 200Hz bez smoothinga?

Za SPL ima sanse. Ali ona kompjuterska amaterska merenja... A Waterfall mislim da ovi programi koje koristim nemaju (free verzije) i onako nema smisla, sem ako se ne zeli gledati haos od refleksija u sobi bez zavese i sa 4kvm stakla.

Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2018 at 11:34 PM, prophet said:

Da, slažem se da je to postavljanje drajvera na dasku  možda i najgori izbor. 

Dosta se toga podvodi pod OB. Ipak, postoje razrađene koncepcije koje itekako dobro rade. Pre svega u smislu bas dipola.

Acoustically Damped Enclosure možda nije fensi ali je veoma elegantno i kvalitetno  rešenje. Naravno uz određenu usaglašenost sa basovima.  Imaš već postavljenu sliku na kojoj se jasno vide poređenja istog sa kompresijom itd.

 

 

Na ovoj fotografiji je ustvari Acoustical Resistance unit. (Na slici nije Acoustically damped enclosure, to su oni krugovi unutar U-frame kabineta.)

Ono sto je problematicno na fotografije je to da je ARU veoma blizu drivera. Jordan u clnku za ARU kaze jasno da mora biti najmanje oko 35cm udaljen od drivera. Ne se cam se tacno treba prekontrolisati sta pise.

Link to comment
Share on other sites

Nazalost to nisam mogao da uradim, posto sam vec postavio one koncentricne krugove unutar kabineta, A posto nisu na ramovima, nego zaheftani, nisam mogao da ih vadim i ponovo posle postavljam... Tako da sam prvo poslusao i izmerio Uframe, zatim ADE, i doao na kraju ARU.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Majda said:

Za SPL ima sanse. Ali ona kompjuterska amaterska merenja... A Waterfall mislim da ovi programi koje koristim nemaju (free verzije) i onako nema smisla, sem ako se ne zeli gledati haos od refleksija u sobi bez zavese i sa 4kvm stakla.

Mogu da preporucim izvanredan REW free program, ima sve:

https://www.avnirvana.com/resources/

Link to comment
Share on other sites

Koristim i taj REW za impedansu i TS parametre solidan je ali ima malo losiji interfejs i postoji verzija za OSX. Za transfer korisim Fuzzmeazure koji je jednostavan, pregledan i dobar. I Acoustictoolbox. Imam i neki Smaart ali je previse komplikovan. To je za ove PRO korisnike...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...