Jump to content


System by RingeRaja


srdjan_cvetkovic

Recommended Posts

Imao sam nekad davno pre jos malo pa 30g tu rucku na Thorens 160b.Vazila je za dosta laku ručku,predviđenu za MM.Mada je bilo par verzija koliko se sećam,verovatno je nekoj povećana masa da prihvata i MM.Naravno ima i MC glava koje bi se uklopile,ali treba povesti racuna.Linn je za Lp12 pravio armboarde za Sme,ovde je trebalo da se busi

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Miomir said:

Odlicno ja sam nekada davno imao SME III koja je lagana i nije bila dobra za MC zvucnice a i zbog svog vesanja.SME 3009 S2 Improved je pogodnija mislim za mc.

Serija III je koliko se sećam imala oko 5g efektivne mase?

Ringerajina verzija nije S2 koja ima efektivnu masu od 9.5g, već je u pitanju verzija sa fiksnim headshell-om koja ima ef.masu od samo 6.5g.

Možda je za tih 1.5g teoretski pogodnija u odnosu na seriju III, u fazonu bolje išta nego ništa, ali to treba proveriti u praksi.

Ima ljudi koji tvrde da im MC-i savim lepo rade sa low mass SME ručicama.

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, Father said:

Toooo Kujo brate! Hvala to me je znimalo.

Ta udaljenost od centra tanjira i zaklapanje do max 70 stepeni u odnosi na normalu iz tačke centra ručke upravno ka prednjoj ploči daje povoljnu poziciju za centar ručke.

Super, znači 215.4mm gde je efektivna daljina 233.2mm daje  17.8 fiksnog overhanginga. Što je po njihovim nalazima idealna situacija.

:thumbsup2

SME 3009 Improved je originalno konstruisana za Stevenson geometriju.

Posle nekoliko godina proizvodnje, u SME-u su ih modifikovali i preradili na Baerwald-a.

Ručice sa serijskim brojem manjim od 439606 su Stevenson, sa većim su Baerwald.

Ako se stariji model želi podesiti po Baerwald-u, potrebno je malo tvikovati podešavanja i dodatno rotirati horizontalno zvučnicu u headshell-u.

Pošto spadaju u stariju "Stevenson" seriju, ja sam za moje dve SME ručice napravio custom Baerwald (Löfgren A) protraktor.

Kalkulator mi je za SME izbacio sledeće brojke:

Inner groove radius = 60.325 (IEC) 
Outer groove radius = 146.050 (DIN/IEC) 
Pivot to spindle distance = 215.700
Inner null radius = 65.998
Outer null radius = 120.891
Effective length = 233.463
Overhang = 17.763
Offset angle = 23.594°

 

 

Link to comment
Share on other sites

Resonance frequency can be calculated by using the formula 
f = 1000 : (2 x π x √ (M x C)) where:
f - Cartridge resonance frequency in Hz
π - 3.14159265359...
C - Cartridge compliance lateral in µm/mN
M - Total tonearm system mass which is a sum of Mass of cartridge, Mass of headshell and screws and Effective mass of tone arm (all values in gram).

• Resonance frequency within 7-12Hz is optimal for the system. 
• Resonance frequency slightly outside optimal interval 6,5-7Hz and 12-14Hz can be considered as a possible that probably can be used without problems.
• Resonance frequency outside the interval 6,5-7Hz and 12-14Hz is questionable, and the system might not work properly.

Dakle, kada se brojke ubace u formulu, to izađe ovako:

f = 1000 : (2 x π x √ ((6,5+5,7) x 15)) 

f = 1000 : (2 x 3,14 x √ 183) 

f = 1000 : (6,28 x 13,53) 

f = 1000 : 84,97

f = 11,77

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, RingeRaja said:

• Resonance frequency within 7-12Hz is optimal for the system. 
....

Dakle, kada se brojke ubace u formulu, to izađe ovako:

f = 1000 : (2 x π x √ ((6,5+5,7) x 15)) 

f = 1000 : (2 x 3,14 x √ 183) 

f = 1000 : (6,28 x 13,53) 

f = 1000 : 84,97

f = 11,77

 

58 minuta ranije, RingeRaja said:

Uklapa se i na uho i na papir.

 

Za dlaku! :D Super! :thumbsup2

Da li si je čuo sa originalnim "nožem" od najlona? Ako jesi, koje su razlike u tvom slučaju?

Čitajući neke oštro suprotstavljene komentare u vezi te modifikacije, koja podrazumeva zamenu originalnog noža za bronzani, nisam se odvažio da idem u tom pravcu. Nekima je super, nekima se ne sviđa.

Navodno metalni deo može da odvuče u previše rezak i oštar zvuk, a pošto u mojoj trenutnoj kombinaciji oštrine ne nedostaje, rešio sam da ne rizikujem i ostanem na originalnom.

Opet ko zna, možda ovako lenj za probe nešto propuštam. :)

Da ne pričam da se godinama nakanjujem da montiram FD-200 fluid damper, koji mi jadan čami u fijoci. :D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, 空也 said:

 

 

Za dlaku! :D Super! :thumbsup2

Da li si je čuo sa originalnim "nožem" od najlona? Ako jesi, koje su razlike u tvom slučaju?

Čitajući neke oštro suprotstavljene komentare u vezi te modifikacije, koja podrazumeva zamenu originalnog noža za bronzani, nisam se odvažio da idem u tom pravcu. Nekima je super, nekima se ne sviđa.

Navodno metalni deo može da odvuče u previše rezak i oštar zvuk, a pošto u mojoj trenutnoj kombinaciji oštrine ne nedostaje, rešio sam da ne rizikujem i ostanem na originalnom.

Opet ko zna, možda ovako lenj za probe nešto propuštam. :)

Da ne pričam da se godinama nakanjujem da montiram FD-200 fluid damper, koji mi jadan čami u fijoci. :D

Što se tiče “noža”, nisam slušao “plastičnjak”, odmah sam uzeo mesingani za upgrade. Postoji opcija sa metalnim, ali sam po netu pročitao da baš on daje rezak zvuk, pa ga nisam ni razmatrao. Mesingani se svuda navodi kao “pametan” upgrade.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...