Jump to content


Koje pojačalo je dobro za zvučnike od 4 ohma


Fankytore

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kolega Kuja uspesno koristi Mission Cyrus one sa Psx godinama, ako ne i decenijama. Mozda budzet i nije doboljan da se uzme i PSX ali to moze i naknadno. AR bas i nije naivan za pogon, pa tu svakako treba do ar amp. Ja sam imao uz AR11 stari naim combo, ali to prelazi ipak budzet.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sondek said:

Kolega Kuja uspesno koristi Mission Cyrus one sa Psx godinama, ako ne i decenijama. Mozda budzet i nije doboljan da se uzme i PSX ali to moze i naknadno. AR bas i nije naivan za pogon, pa tu svakako treba do ar amp. Ja sam imao uz AR11 stari naim combo, ali to prelazi ipak budzet.

Hvala, znači trebalo bi bar 400 do 500e da se uloži? 

Link to comment
Share on other sites

AR92 su nominalne impedanse 4 oma, ali na nekim frekvencijama pada impedansa ispod 3 oma, što je veoma zahtevno za pojačala, naročito na nižim frekvencijama gde mora da se isporuči dosta struje. Zato treba tražiti pojačala koja su stabilna i na niskim impedansama zvučnika.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, zek said:

AR92 su nominalne impedanse 4 oma, ali na nekim frekvencijama pada impedansa ispod 3 oma, što je veoma zahtevno za pojačala, naročito na nižim frekvencijama gde mora da se isporuči dosta struje. Zato treba tražiti pojačala koja su stabilna i na niskim impedansama zvučnika.

Hvala, znači 4 oma ili manje i da bude power handling kao i zvučnici 200 w ili manje, da li možda znate ovako "iz glave" neko solidno pojačalo sa tim spec? I da je povoljno ako je to moguće.

Link to comment
Share on other sites

Pa da se nadovežem na već raniji predlog Mission Cyrus Two se može naći (mada nešto ređe u poslednje vreme) za sumu koju si naveo u prvom postu. Kasnije ako ima potrebe može da se dokupi njihovo posebno napajanje PSX (mada može i da se isto napravi u DIY varijanti jer nije komplikovano).

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, sondek said:

Kolega Kuja uspesno koristi Mission Cyrus one sa Psx godinama, ako ne i decenijama. Mozda budzet i nije doboljan da se uzme i PSX ali to moze i naknadno. AR bas i nije naivan za pogon, pa tu svakako treba do ar amp. Ja sam imao uz AR11 stari naim combo, ali to prelazi ipak budzet.

Mission Cyrus One nema mogucnost povezivamja sa PSX.

PSX je eksterno napajanje za Mission Cyrus Two.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Sonichammer said:

“R” je novija generacija od Kujinog modela. Time mozda i neasto skuplja.

Isla je u Cyrus 3 koji je, koliko se secam, vazio za losije izveden model od Cyrus Two.

ово је апсолутно тачно

Link to comment
Share on other sites

Ako je to ovo pojačalo, ne vidim tu ništa što mu omogućava ozbiljniji pogon zvučnika sa problematično niskom impedansom. Par plastičnih izlazih tranzistora na malom hladnjaku i skromno napajanje. Sve to prolazi za 8 oma i uobičajeno svakodnevno slušanje. 2x50W RMS na 8oma, 2x80W RMS na 4oma. Kvalitet zvuka koliko se sećam je dobar bio, zvuk je malo na svetlijoj strani, ali snaga i hlađenje su skromni. Dodatno napajanje poboljšava zvuk, podiže snagu, bas je bolji dosta,  ali takođe potencijalno više opterećuje izlazne tranzistore pa i o tome treba voditi računa. AR92 je srednje efikasnosti, po specifikaciji 87db/1W/1m.

https://www.audiovintage.fr/2021/06/21/mission-cyrus-two-4/

Link to comment
Share on other sites

Hladnjak nije samo to sto se vidi, vec i citavo dno pojacala koje je metalno pa pomaze, bilo bi bolje da su veci ali tako je to kad hoces sve u shoebox da spakuješ. 50w je na 8, 80w na 4 ohm. Trafo je 200VA, sa dodatnim napajanjem 500w sto mu i pomaze uveliko sa zahtevnijim zvucnicima. Ovi AR nisu nesto ekstreman primer tako da sasvim ima sanse da to lepo radi.

Kad vidis amp sa napajanjem od 500VA znas da valja, kad isti stave na 200w snage sto je cest slucaj ..bezi od iole zahtevnih zvucnika. Jos vise bezati treba od tekstopisaca kojih ima koliko hoces koji ce za trafo od 200-300w reci soolidan trafo na ampu od 120w..teg toga ima. Generalizujem malo, ali prvo sto treba gledati kod ampa to je napajanje. "Amp je dobar koliko mu je dobro i napajanje" J.Farlowe

However, od ovolkog foruma nigde neke druge preporuke...

Link to comment
Share on other sites

Uvek sam mislio da je Cyrus u plastičnoj kutiji. I ako ima dno od čeličnog lima ili celu kutiju, to ne utiče mnogo na hlađenje, čeliče hladnjake niko ne pravi. Na slici mi deluje kao da je sve plastika, ofarbano metalik bojom. Kad se hladnjak zatvori u kutiju, mora se obezbediti mnogo dobro strujanje vazduha. 

200VA je malo nategnuto za 2x80W RMS na 4oma, taman je za 2x50W RMS na 8oma. Bas je tanak malo sa tim internim napajanjem, znatno bolji sa dodatnim, što je i logično. Konstruktor je računao da je to pojačalo za kućnu upotrebu, gde je srednja snaga znatno manja od RMS i to sve tako prolazi i radi.

Sa tim ladnjačićem će raditi, ali će se grejati ko blesavo leti, pogotovu na 4oma ako se malo jače optereti. Meni to rekoh ne liči na pojačalo za zahtevna opterećenja. Više onako kao kvalitetno pojačalce za kooliranje umerenom glasnoćom. Po dva malena tranzistora na malom hladnjaku ne obećavaju robusnost. Plus na sve to, hladnjak je zatvoren u kutiju.

A vertikalno usmereni RCA konektori pozadi, malo je reći da je to prilično blesavo rešenje, i vrlo nepovoljno za kablove.

Link to comment
Share on other sites

Šta li se slaže sa tim starim AR92, možda neki Denon robusniji, Marantz, Hitachi, Sansui, vintage pojačalo neko svakako sa dobrim napajanjem i po dva para izlaznih tranzistora na svakom kanalu. NAIM sigurno, ali ne za pomenute pare.

Link to comment
Share on other sites

Slusao sam kod Kuje pomenuti Cyrus i AR 90 zvucnike i to je dobar kombo.
Bolje je sa predmetnim zvucnicima radio Cyrus od Pass-ovog Fortea koji ima po 4 para izlaznih tranzistora po kanalu (16 ukupno) i 40W u A klasi sa trafoom od 600VA. Kako i zasto nemam pojma.
Pritom taj Forte Model 1 nije uopste naivno pojacalo i ima jako dobru toleranciju na niske impedanse. Radi bolje sa Yamaha NS-1000M nego izlazi u Accuphase integralcima s pocetka veka.
Tako da ne bih kupovao napamet vec uz obaveznu probu.







Link to comment
Share on other sites

Ako hoces potpuno hladan amp na 4ohm onda juri naim, ali tu i za polovan fali novaca. Snaga tu ne igra preveliku ulogu. Kad sam prvi put slusao kombinaciju sa AR bilo je 40w snage za floarstandere sa dva basa i 4 ohm, to je zvucalo dosta bolje i fluidnije nego sa 80w mosfet Magnum 150 ampom. Tu je vrlo bitan taj faktor napajanja koji je izrazen i kod Cyrusa sa dodatno jacim napajanjem, tj rezervi snage kakvu amp ima na istoj snazi. Cyrus je tu po meni zgodan bas zbog te mogucnosti formiranja dobrog ampa u dve faze, a da to ne bude puno preko budzeta. Sa vise novca lako ce se doci do boljeg, ali uvek postoji faktor zvani budzet. Zato i mislim da nema mnogo predloga.

Link to comment
Share on other sites

Za to je pojacalce da nadjes neke dobro efikasne zvucnike i drzis se 8ohm... a AR da ni ne pokusavas da slusas preko 30% snage da ne udje u kliping. Nista gore za takve zvucnike od slabog pojacala koje ce cas posla uci sa njima u kliping i sprziti visokotonce. Ne pricam napamet vec iz licnog iskustva, video sam moje kojima je na onaj svet oba visokotonca poslao slab amp. Za te zvucnike neki barem duplo snazniji Rotel. 

Link to comment
Share on other sites

први и најбољи предлог за постављен буџет и дате звучнике је апсолутно на месту.

није бубрег видети да ли неко од продаваца пристаје да уз депозит да појачало на пробу...уверити се у свом простору са својим звучницима шта појачалце може.

ако буде новије серије од Cyrus One и Two нудим да се уз појачало проба мој PSX-R јер се добија додатна снага и звучни бољитак са истим, проверено.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, sondek said:

dosta bolje i fluidnije nego sa 80w mosfet Magnum 150 ampom

Ima jedna mana kod nekih Magnuma, barem kod starijih verzija. Konkretno sam nekad davno imao u rukama snagaše MF125. Na ulazu je stavljen jedan sprežni bipolarni elektrolit vrlo lošeg do očajnog kvaliteta. Godinama se to samo pogoršava. Na to mesto taman pasuje Wima MKS4, mislim da sam stavljao 4,7uF 100V i onda to bude znatno bolje. Kasnije sam primetio da su na novijim verzijama stavljali poliesterski sprežni kondenzator.

Magnumi su klasična Hitachi šema, ne treba očekivati čuda od toga. Zbog te šeme nije u potpunosti iskazan kvalitet izlaznih Hitachi mosfeta, kao što je lepo demonstrirano sa Haflerima i drugim boljim konstrukcijama.

Druga mana je nedostatak DC zaštite zvučnika. Desi li se bilo šta loše sa pojačalom, zvučnici idu u večna lovišta, basovi konkretno.

Na Magnum pretpojačalu koje mi je bilo u rukama takođe postoje AC output i DC output. Prvi izlaz je kroz isti taj bipolarni elektrolit, drugi izlaz je direktan, DC spregnut. Ne treba da napominjem koji izlaz bolje zvuči. Najgora kombinacija je AC izlaz na pretpojačalu kroz bip.elko pa onda opet kroz bip. elko u pojačalu. Tu je kvalitet zvuka baš drastično redukovan. Da pojačalo ima DC zaštitu zvučnika, to bi se sve moglo direktno povezati, bez sprežnih kondenzatora i time izvući maksimum.

Link to comment
Share on other sites

lepo neko reče nemojte da vas zbuni relativno niska snaga rotela...imao sam ra-01 sa 4 i 8 oma zvučnicima i nema nikakav problem sa bilo kojim od njih...još mi je tada sistem bio u jednoj baš velikoj sobi...pravili smo kod mene višesatne audio seanse i pri tome je hladan kao špricer...

 

prijatelj je dugo godina vozio ar92 sa starim hitachi pojačalom koje je spadalo u neku donju klasu, nije ni ono imalo više od 2x40 vati...mistifikujete pokretaču teme priču bez potrebe...

 

ako sluša baš glasno muziku po čitav dan nevolje su moguće sa bilo čim...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...