Jump to content


Kokov sistem


Koko Bil

Recommended Posts

Postoji jedna miskoncepcija oko termina NOISE. Za Å¡iri auditorijum, pravi noise bi bilo neÅ¡to na tragu Lou Reedovog Metal Machine Music. Dakle, nemuziÄki sadržaj pretoÄen u auditivno umetniÄko delo. Neki meni dragi predstavnici pomenutog žanra bili bi Nurse With Wound, S.P.K, Coil, Boyd Rice (NON), Merzbow, Esplendor Geometrico, rani Neubauten itd.

Ono Å¡to se Äešće (pa i u Piratovom sluÄaju) podrazumeva pod terminom noise je ustvari originalno iÅ¡lo pod etiketom NOISE-ROCK. ZaÅ¡titni znak bi bio glasna, distorzirana gitara odsvirana u nekultivisanom, kakofoniÄnom maniru. Definicija žanra nije jednostavna ali u principu je to neki izdanak punk-a (u najÅ¡irem smislu) ali bez antemiÄnog karaktera i muziÄkih hookova. NajoÄigledniji primeri (ujedno i preporuka) bi bili Sonic Youth, Jesus Lizard, Swans, Birthday Party, Melt Banana, Zeni Geva i drugi. Naravno, postoji i dalje raslojavanje, ludaÄka japanska scena, pa onda noisecore itd.

Link to comment
Share on other sites

Daj neke naslove da "kupim na mrezi"... :lol:

Hmmm, nekao je najteze od nekud poceti. Ne znam sta bi te zanimalo ali evo nekoliko koje se obavezno nose na pusto ostrvo. Mislim da bi ti ovo bilo najzanimljivije, za pocetak i to je ono sto mi prvo pada na pamet:

1. Kompilacija No New York (James Chance, Teenage Jesus and the Jerks, Mars, DNA) - krucijalno izdanje za ono sto u 80-tim zovemo noise, exerimental rock, avangarda.

2. Fipper - Generic Flipper

3. Fipper - Gone Fishin

4. Big Black - Songs About Fucking

5. Big Black - Atomizer

6. Sonic Youth - (sve do Daydream Nation)

7. Scratch Acid - The Greatest Gift

8. Cows - Cunning Stunts

9. Butthole Surfers - (faza od Rembrandt Pussyhorse do Hairway to Steven)

10. Shellec - At Action Park

11. The Jesus Lizard - (sve do Lier)

12. Killdozer - Snake Boy

13. Boredoms - Soul Discharge

14. Boredoms - Pop Tatari

15. The Jesus and Mary Chain - Psychocandy

Link to comment
Share on other sites

Eto to je za pocetak. To je ono sto se mrece oko meni verovatno najdrazih etiketa: AmRep, Homestead, Touch and Go.

Kad to svaris prelezimo na drugi cas. E tu je malo zajebanije:

The Locust, Melt-Banana, Wolf Eyes, Lightning Bolt, Arab on Radar, Discordance Axis (ne bas noise, ali celokupni uticaj na noise, core, grind scenu, neizerljiv, sa verovtno najznacajnim bubnjarem :D ), itd itd pa sve preko grind, jazz noisa, noise cora ... :lol:

Verovatno sam zaboravio mali milion stvari, ali polako, duga je godina.

Link to comment
Share on other sites

Gde bre vadis sve ovo? Za vise od pola nisam nikad cuo! :D

Pa sad. Ovo ti je i jos i najpoznatije. Mislim, zato ti to i preporucujem. To je dafault, a posle polako.

Ako hoces da zaronis u jazz/noise/grind poslusaj npr dva "projekta" od John Zorna, Naked City i Painkiller. Sta se sve krije pod avantgarde jazz i nasedjem punk, grinda, noisa i hc to je tek poslebna oblast. Istrazivanje traje godinama.

Eto poslusaj za pocetak Naked City (ceo opus od Naked City do Grand Guignol) i naravno moje favorite Paikiller. Koncepcija muzike je slicna, ali ipak sam ja na strani Painkill-ak (preporuka npr na The Collected Works). Sta dobijes kad pomesas sax John Zorna, bas Bill Laswella , bubnjeve Mick Harrisa, i gitaru i digitron zvani drum masina od Justin Broadricka? Dobijes horor :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Hmmm, nekao je najteze od nekud poceti. Ne znam sta bi te zanimalo ali evo nekoliko koje se obavezno nose na pusto ostrvo. Mislim da bi ti ovo bilo najzanimljivije, za pocetak i to je ono sto mi prvo pada na pamet:

1. Kompilacija No New York (James Chance, Teenage Jesus and the Jerks, Mars, DNA) - krucijalno izdanje za ono sto u 80-tim zovemo noise, exerimental rock, avangarda.

2. Fipper - Generic Flipper

3. Fipper - Gone Fishin

4. Big Black - Songs About Fucking

5. Big Black - Atomizer

6. Sonic Youth - (sve do Daydream Nation)

7. Scratch Acid - The Greatest Gift

8. Cows - Cunning Stunts

9. Butthole Surfers - (faza od Rembrandt Pussyhorse do Hairway to Steven)

10. Shellec - At Action Park

11. The Jesus Lizard - (sve do Lier)

12. Killdozer - Snake Boy

13. Boredoms - Soul Discharge

14. Boredoms - Pop Tatari

15. The Jesus and Mary Chain - Psychocandy

Dobar spisak , ali mislim da nedostaje BASTRO (bilo koji od 3 albuma) :D

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Mozda da vi poznavaoci postavite neku Noise temu? Bilo bi svakako interesantno posto ja za 90% pomenutih bendova nisam cuo. 8) Slusao sam Naked City od Zorna - treba se na to navici (osim na prvi album).

Da Koko na ovoj temi ne ode u off ako postavi sliku nekog svog novog uredjaja...? :)

Link to comment
Share on other sites

A Å¡ta je sa nojziranim popom (shoegaze)?

Najveći (oko Äijeg se reuniona i snimanja novog albuma Å¡uÅ¡ka u poslednje vreme):

My Bloody Valentine - Isn't Anything, 1988.

128306.jpg

My Bloody Valentine - Loveless, 1991.

128307.jpg

Pa lepo kazem, zaboravicu milion stvari (a stoji mi lepo ceo loveless u prenosnom mp3 playeru vec dve nedelje:) ).

http://www.hifi-forumi.com/forum/viewto ... tine#49733

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...