Jump to content


Kokov sistem


Koko Bil

Recommended Posts

Well, prinova - Thorens gramofon je stigla (da ne mećem slike bile su u onom oglasu) - i sad se Äekaju glava i kablovi. Timi izraÄ‘uje svoje specijalne srebrne interkonekte - sve i da nisam hteo da ih menjam moram, jerbo ovaj gramofon ima DIN izlaz. ÄŒeka se i Stanton 500 glava, a onda sve skupa u servis gde će veÅ¡ti prsti vrednih majstora sve to lepo otvoriti, oÄistiti, podmazati, promeniti remen ako treba, odlemiti, zalemiti, priÅ¡rafiti, izregulisati, skinuti onaj valjak, i onda... Onda će taj torens najverovatnije u sistem A (zato sam uzeo MM glavu). Mislim, ako sve proÄ‘e kako treba, ta će sprava biti bolja od one postojeće. A nije da se neće ponoviti i sistem C. Jedava Äekam da sve zasvira :thumbsup2 , a vama obećavam fotke!
ZaÅ¡to Stanton 500 zvuÄnica!!! Ta zvuÄnica je popriliÄno inferiorna većini na tržiÅ¡tu poput Grado,Denon, Goldring i sl za relativno malo novce. Slobodno mogu reći da nema nekog "audiofilskog" zvuka iz te zvuÄnice. Ona je stekla svoju popularnost samo zahvaljujući Å¡irokoj upotrebi u DJ svrhe zbog svoje izdržljivosti i zadovoljavajućeg zvuka za klubove u 80-tim.
Link to comment
Share on other sites

ZaÅ¡to Stanton 500 zvuÄnica!!!

Eh, zaÅ¡to... Ima viÅ¡e razloga... No, prvi i osnovni je taj Å¡to ja recimo tu zvuÄnicu smatram izuzetno dobrom. Imao sam prilike da Äujem nekoliko stanton "paketa" i miÅ¡ljenja sam da one skuplje glave ne daju protivvrednost uloženom novcu (Å¡to viÅ¡e para daÅ¡ manje dobijeÅ¡), ali to je uobiÄajeno u hi-fi-ju. Drugo, ako pogledaÅ¡ ostatak mog sistema, a najverovatnije će zavrÅ¡iti u sistemu A, nisam siguran da bi moj maranc omogućio nekom boljem "kertridžu" da doÄ‘e do izražaja. Tako da mislim da je glava 500 sa iglom 510 optimalan odnos cena/kvalitet.

Nije nebitno ni to Å¡to sam stantona imao prilike da Äujem u viÅ¡e navrata pa znam Å¡ta kupujem, dok recimo goldring ili grado nisam nikad - moje iskustvo sa zvuÄnicama ograniÄeno je Äuvenim trouglom stanton - shure - ortofon. A u postojećoj ponudi, izbor je eto pao na stantona...

KonaÄno, da bih ovaj gramofon doveo u operativno stanje, pored samog gramofona i zvuÄnice ispalo je da se moram isprsiti i za kablove, a kad je otvoren naravno treba i remen koji je dibidus propao, da motoru treba generalna i da sam neplanirano potroÅ¡io gomilu para... Pored stiske s novcem moram joÅ¡ i držati palÄeve da stvar uopÅ¡te proradi; pa makar i s tom "inferiornom" zvuÄnicom :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Eh, zaÅ¡to... Ima viÅ¡e razloga... No, prvi i osnovni je taj Å¡to ja recimo tu zvuÄnicu smatram izuzetno dobrom. Imao sam prilike da Äujem nekoliko stanton "paketa" i miÅ¡ljenja sam da one skuplje glave ne daju protivvrednost uloženom novcu (Å¡to viÅ¡e para daÅ¡ manje dobijeÅ¡), ali to je uobiÄajeno u hi-fi-ju. Drugo, ako pogledaÅ¡ ostatak mog sistema, a najverovatnije će zavrÅ¡iti u sistemu A, nisam siguran da bi moj maranc omogućio nekom boljem "kertridžu" da doÄ‘e do izražaja. Tako da mislim da je glava 500 sa iglom 510 optimalan odnos cena/kvalitet.

Nije nebitno ni to Å¡to sam stantona imao prilike da Äujem u viÅ¡e navrata pa znam Å¡ta kupujem, dok recimo goldring ili grado nisam nikad - moje iskustvo sa zvuÄnicama ograniÄeno je Äuvenim trouglom stanton - shure - ortofon. A u postojećoj ponudi, izbor je eto pao na stantona...

KonaÄno, da bih ovaj gramofon doveo u operativno stanje, pored samog gramofona i zvuÄnice ispalo je da se moram isprsiti i za kablove, a kad je otvoren naravno treba i remen koji je dibidus propao, da motoru treba generalna i da sam neplanirano potroÅ¡io gomilu para... Pored stiske s novcem moram joÅ¡ i držati palÄeve da stvar uopÅ¡te proradi; pa makar i s tom "inferiornom" zvuÄnicom :thumbsup2

Treba poÅ¡tovati naravno tvoju odluku i na neki naÄin je razumljiva.

No jednog dana svako poÄni razmiÅ¡ljati o nekoj "audiofilskoj" zvuÄnici, pa makar i za 100 eura, mislim da ćeÅ¡ ostati iznenaÄ‘en pomakom u kvaliteti.

Ali kao što i sam kažeš to traži i povlaći za sobom bolju elektroniku u ostatku sistema.

Link to comment
Share on other sites

No jednog dana svako poÄni razmiÅ¡ljati o nekoj "audiofilskoj" zvuÄnici, pa makar i za 100 eura, mislim da ćeÅ¡ ostati iznenaÄ‘en pomakom u kvaliteti...

Ok. Kad dođe vreme za to, uzeću slobodu da ti se obratim oko preporuke, ali i nabavke. Ali ne brini, neće to biti tako skoro... :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ako nisi već potroÅ¡io novce za stanton 500, razmisli da ipak ponovo staviÅ¡ 681 EEE ali MkIII, vidim da je već treća generacija u opticaju, a gledajući tehniÄke podatke ove dve glave, 500-tka je Äista degradacija Thorensa.Kud je otiÅ¡lo toliko novca za gram. valjda će se naći 55 - 60 eura za 681EEE MkIII

Link to comment
Share on other sites

...valjda će se naći 55 - 60 eura za 681EEE MkIII

Pa za 500+510 se našlo i 80e - nije se štedelo :lol:

Internet je internet, svašta tamo ima, ali meni igra cena u minhenskom dućanu odakle me snabdevaju...

Mislim da preterujeÅ¡ kažeÅ¡ degradacija, razlika koja se Äuje je u nijansama. A Å¡to se karakteristika tiÄe - kad sam izvukao karakteristike MARS1 i Kef iQ3, back to back, kef je bolji po svim parametrima, dok MA bolje svira :roll:

Nego, gramofon je već trebao biti "gotov", ali ima neki problem sa motorom... Nadam se da će ga rešiti. Bilo bi bezveze da je sve ovo bilo džaba...

Link to comment
Share on other sites

Hvala na Äestitkama.

Ali pogledajte Å¡ta sledi - njegovo veliÄanstvo Thorens! :oops:

ZvuÄnica - već smo se složili, neodgovarajuća, stanton 500 sa iglom 510. Htedoh da je zumiram ali stalno Å¡ljaÅ¡ti i neuhvatljiva je oku kamere :evil: Interkonekt kablove napravio je Timmy, od nekakvog srebra. Gramofon je oÄišćen, podmazan, zategnut, doliveno ulje, filter vazduha, i Å¡ta da kažem...? Ubedljiviji je od Technicsa.

Prvi komentar najbolje žene na svetu bio je "priliÄno je Å¡poretast, ovaj stari ti je lepÅ¡i". No, smrzli smo se oboje već na prvoj ploÄi Kraftwerk - Man Machine, kad su iz zvuÄnika krenuli da izlaze udari koje ne registruje uho već donji deo stomaka, kao iz sabvufera - seizmiÄka pojava nikad pre registrovana na ovom sistemu. I to, nije bilo ni glasno. The Girl in the other room, Diana Krall bila je u naÅ¡oj living room - cd, bar na mom plejeru, ne prilazi ni blizu ploÄi. Zvuk, u jednoj reÄi, raskoÅ¡an. Ok, kaže najbolja žena na svetu, to su te tvoje specijalne ploÄe koje se prave za takve kao Å¡to si ti. Pusti ti meni neÅ¡to Å¡to ja znam kako zvuÄi - Bijelo Dugme recimo, Izgledala je malo žuto u kaputu glupom... Ma kakvi blek sabat, riÄi blekmor... Ovo tutnji, udara, zlokobno se valjaju rifovi i Äovek se pomalo i uplaÅ¡i; no onda Bebek zamekeće pa se vratite u stvaran svet... Å ta mislite, kako to zvuÄi kad je najbolja žena na svetu rekla - ok, svaka Äast, priznajem da vredi. Ali reci, koliko si para potroÅ¡io, koliko si ukrao iz kasice prasice da si ovo priuÅ¡tiÅ¡? Vama mogu da kažem - ukrao nisam niÅ¡ta, pozajmio sam da nadoknadim manjak za majstora i pretpojaÄalo...

post-2463-128510546702_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

... koje je završilo u sistemu C.

Dakle sada u sistemu C ima taj Thule, ondaK Marantzov cd plejer, Akai dek, Technics SL2000, Cambridge Audio Azur 640P i MARS1. Pa Äujte, nije loÅ¡e za neÅ¡to Å¡to je C. :oops:

O samom pretpojaÄalu nemam Å¡ta puno reći. Do juÄe je tu stajao i drugaÄiji gramofon i drugaÄiji zvuÄnici, tako da je stvar neuporediva. Uglavnom, lepo se Äuje... :evil:

post-2463-128510546712_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Koko molim te reci mi kako se cuje taj thule?Bas me interesuje.Covek od kog sam kupio Marantza sada ima isti taj thul, ali posto je bio povezan marantz u sistemu nisam mogao da cujem doticno pojacalo.On je rekao da je samo meksi zvuk u odnosu na maranza.Inace izvor zvuka je marantz cd-17 i zvucnici MA RS6.Hvala :evil:

Link to comment
Share on other sites

Koko, jedno ne zlonamjerno pitanje: A sto ce ti toliko sistema? Zar nije bolje da sve rasprodas i da imas jedan A sistem sa boljim komponentama!? :oops: Ili ako si vec zadovoljan sa A, onda kupi ploce za novce od B, C, D, ... :lol:

.... ili ti to mozda zbog rekreacije :evil: ... da se natjeras na kretanje pa trcis izmedju sistema :wink:

Link to comment
Share on other sites

Hvala na Äestitkama i nekoj vrsti podrÅ¡ke da se istraje na abecedama sistema (o poklonima drugi put) :evil:

Pa evo, da krenem odatle, kao odgovor ninji (mada je jel bio kratak, jasan i u pravu :wink: ) postoji ustvari jedan bitan sistem, a taj je A. SluÅ¡am ga i sam i kad doÄ‘e druÅ¡tvo, i kad se opuÅ¡tam sa flaÅ¡om piva posle posla, i kad ozbiljno presluÅ¡avam, i dok samo drnda tuner dok se motamo po kući... Sistem B ustvari ne bi trebalo ni raÄunati - to je kućni bioskop. Novijeg je datuma, Äuo sam par albuma koji su preporuÄivani za sluÅ¡anje u takvom sistemu, zakljuÄio da je inferioran u odnosu na stereo, i to je sad ostao samo i iskljuÄivo kućni bioskop koji se ukljuÄuje u proseku jednom meseÄno - za veÄernje gledanje filmova je inaÄe preglasan...

A ovaj sistemÄić na poslu je pomalo i preozbiljan za tu namenu, ali tako je ispalo, kao rezultat nekakve zajebancije i jurenja komponenti koje mi ustvari ne trebaju, al je Å¡teta da se propuste... No, ide zima, viÅ¡e ću vremena provoditi sa njim, i on će tek doći do izražaja :oops:

@paja959:

Nisam, zaÅ¡to bih? Marantz ima pristojan phono stage. CA je tu zato Å¡to ga Thule nema, inaÄe se ne bih maTletirao... Da, Miles je remasterovan, ili Å¡to bi rekla najbolja žena na svetu - ploÄa koju prave za takve kao Å¡to si ti... :lol:

@deyan:

Å ta da ti kažem, Äuje se dobro, za moj ukus... :D

Rekao bih da je umnogome sliÄan Marantzu; da ga krase snaga i neutralnost. Oni kojima se to ne dopada reći će da daje ravan i beživotan zvuk, Å¡to je glavna stavka "protiv" u testovima Marantza kojeg ja posedujem. No, u mojim oÄima (uÅ¡ima) je to "za", jer po meni pojaÄalo i treba da bude neutralno i Å¡to jaÄe, a za boju zvuka - tu su zvuÄnici.

Pretpostavljam da je Äovek od kojeg si kupio PM84 hteo novo pojaÄalo i da mu je Thule bio logiÄan izbor u nedostatku odgovarajućeg novog marantza - Marantz momentalno u budžet klasi ima modele PM4001 i PM7001 koji imaju 30W odnosno 70W, dok onaj koji ima malo viÅ¡e, 90W, pripada premijum seriji, EISA je winner, i koÅ¡ta Ä‘avo i po.

Bilo kako bilo, slike tvog pojaÄala iznutra sam video na Vintage forumu i mogu ti reći da si napravio sjajan posao, kako sa kupovinom, tako i sa sreÄ‘ivanjem istog. A otići ću joÅ¡ i dalje i reći da je taj tvoj matori Marantz bolja sprava od ovog Thule-a, i da je taj ko ti ga je prodao pogreÅ¡io; trebao ga je srediti tako kao ti, a ne kupovati novo kad bolje novo ni nema da se kupi... No, bolje za tebe, zar ne? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Pa i ja se slazem sa tom filozofijom, da pojacalo bude neutralno u sistemu i da je tu samo radi pojacanja.Inace prodavac mog maranza je jedinu prednost dao thulu zbog daljinskog upravljaca, zbog koga sada kako kaze ima problema jer mu regulise i marantz cd17 i thule (mislim na volume u isto vreme).Inace ja sam za sada zadovojan marantzom, promenio sam i operacione pojacivace stavljen BB 2134, sa kojima svira jos bolje.Dok ne nadjem odgovarajuce zvucnike i cd to ce biti to.Hvala na odgovoru-Pozdrav :evil:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...