Jump to content


Lan kabl..


_Naum

Recommended Posts

Razmisljam o novom Lan kablu. Gledao sam ovaj na audiophonics_u:
https://www.audiophonics.fr/en/ethernet-rj45-cables/audiophonics-patch-cable-network-rj45-ethernet-high-end-cat-7-1m-p-7175.html

Dosta ga hvale tamo.
Kod istog prodavca postoje i "delovi" za njega:

Viablue kabl, oko 5€ metar.
https://www.audiophonics.fr/en/cables-hautparleur-conducteurs/viablue-ep-7-cable-ethernet-rj45-silver-plated-ofc-copper-o-8mm-p-6698.html
i konektori, oko 13€ komad:
https://www.audiophonics.fr/en/rj45-plugs/telegartner-mfp8-t568b-connecteur-rj45-ethernet-highend-metal-p-7165.html

Pretpostavljam da postoje clanovi koji znaju da ga terminisu.
Da li je neko zainteresovan za zajednicku nabavku i izradu.
Znacili bi i predlozi gde naci materijal slicnog kvaliteta po mozda boljim cenama.

Link to comment
Share on other sites

Kod nas ne mogu da nađem. Al u pravu si može i za manje. Sad vidim da si negde rekao da ti je taj konektor "malo naporan", možeš li malo da pojasniš, dal zvučno? Takođe za ovaj Viablue kabl postoji varijanta sa solid provodnicima. Pretpostavljam da ta nije ok za ovakav kabl, tj. da treba uzeti licnasti.

Link to comment
Share on other sites

 Ne, jer ja mrezne kablove trosim za mrezu - ne za zvuk. :/ Iskreno, imas pristojnih gotovih Cat7 kablova za do 10 EUR, sa pristojnim konektorima, ja sam uzimao u Gigatronu neke... E sad, meni su trebali dobi kablovi za 10GBase-T mrezu, i oni tu rade. :D

 Doduse, ja volim Telegartner i trosim ih u mrezi, ali 12 EUR je mnogo, to je 25EUR za patch, a meni obicno trebaju desetine komada... Opet, ja to koristim za mrezu.

 Sto se kabla tice, pravilo je da solid core kabl ide samo u fixne instalacije, znaci poganje u zid, kanalice, ispod poda ili u spusteni plafon - nikako negde "van". Ti kablovi su kvalitetni, ali krti i moze doci do prekida.

Link to comment
Share on other sites

 Ma naravno da nije, nego ja kad imam posla sa mrezama to obicno nije jedan ili dva kabla... :) A onda znaci razlika.

 Savet: Probaj da uzmes istog proizvodjaca kabl i konektor, iste kategorije. Jos bolje, terminiran patch, sertifikovan na neku kategoriju. Obicno bude jevtinije a bolje... Pogledaj malo racunarske prodavnice....

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, nkrgovic said:

 Ma naravno da nije, nego ja kad imam posla sa mrezama to obicno nije jedan ili dva kabla... :) A onda znaci razlika.

 Savet: Probaj da uzmes istog proizvodjaca kabl i konektor, iste kategorije. Jos bolje, terminiran patch, sertifikovan na neku kategoriju. Obicno bude jevtinije a bolje... Pogledaj malo racunarske prodavnice....

Taj fabrički terminisan Telegartner je jeftin i dobar, ali za mrežu, svi uređaji u kući su mi povezani tim kablovima. Međutim, u odnosu na WireWorld StarLight CAT8 sa kojim sam ga poredio, nema šta da traži, nažalost...:heat

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, _Naum said:

Nije mi palo na pamet da menjam napajanje na modemu i routeru. Ako je 5v to mogu da uradim već danas :-)..
Ne verujem da je taj Belden bolji od pominjanog Telegartner_ovog.
WireWorld StarLight CAT8 je sigurno dobar, al ipak bi pokušao sa nekim do 50€.

Nisam ga ni ja kupio, first things first, prvo zec (streamer), ondaK ražanj...B)

Link to comment
Share on other sites

lobster6117 hvala. Ko bi znao šta je bolje, ovi sa alija ili telegartner. Dal na ali_ju uzeti metal boot ili pastic boot. Pretpostavljam da je bolje uzeti cat8 i da je on kompatibilan takodje sa cat7 kablom. Pročitaću ovo sa francuskog sajta sutra..

edit: ovo sa linka ima 135 strana, pritom google prevod..

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, _Naum said:

@ab Hvala. Ako nije komplikovano terminisati, pretpostavljam da taj test ne znaci puno. Bitne su info dal je neko osetio boljitak u zvuku. Za viablue kabl na dosta mesta nalazim pozitivne utiske. Takodje i za Supra cat8.

Тест доказује да дати кабал испуњава одређени стандард што би уједно и био предуслов доброг звука.

Писао сам мало о лан каблу који сам правио који је имао "нестабилну конзистентност" управо на конектору у зависности колико је тај конектор стезао сам кабал - конектор је био управо Телегартнер са твог линка.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...