Jump to content


Predlog za projekat za zvucne kutije...


maxa

Recommended Posts

12 sati ranije, payal'nik said:


Прича се да је у међувремену од столара еволуирао у конструктора..
Неки се куну у његове звучнике, али мислим да он није у фазону самоградитеља који деле своје пројекте, више је то једна комерцијална прича..

u stvari je obratno, silom prilika je postao, kako mu na ovom mestu spočitavaju osobe čija je godišnja produkcija kutija manja od njegove mesečne, "stolar", obzirom da nije uspeo da pronađe stolara koji bi kvalitetno uradio kutije.. rukovodeći se istom logikom i za Karana bi se moglo reći da je metalostrugar (evoluirao u konstruktora), obzirom da i on izrađuje kutije za svoje komponente..

SV jeste i konstruktor, svojevremeno je imao seriju sa custom EI drajverima, rađenim po njegovom zahtevu, a mera njegovog uspeha je trajanje na tržištu, koje je duže od 30 godina, i jedan je od retkih koji se izradom zvučnih kutija bavi kao jedinim poslom..

ono čime se on bavi ne potpada pod diy, već pod hand made, koji se svugde, osim kod naših "audiofila" posebno ceni i valorizuje.. međutim naša hifi scena se odavno pretvorila u buvljak, u kom se komponente menjaju 2 do 3 puta godišnje, uz nasušnu potrebu da se pri tom izgubi najmanje, ne razmišljajući o tome šta se dobilo, osim zadovoljenja potrebe za promenom

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, maxa said:

:rolleyes::thumbsup2 To Lines...bice nesto od ovog zamisljenog projekta.... Ja nisam ljubitelj subova... Izbegavam ih baš... Volim da kutija uvek ima basa, ne onog sub basa cak i na losijim snimcima sto bi se reklo...ono da malo dodaje prostora ali sub ne. Vise mi je bitan prostor tj velicina scene... visina, sirina dubina.  Zato sam i isao na malo veci bookshelf. Pa i ono jako bitno to sve za sobu od 16 kvadrata s mogucnošću odvajanja od zadnjeg zida 60cm i od bočnih 120cm.

Po hiljaditi put - sub ne izmislja zvuk. Ne postoji "onaj" ili "ovaj" sub bas. Sub sluzi da od ogranicenog zvucnika napravi full range zvucnik. 99.99% zvucnika je ograniceno, pa makar bili i (pasivni) sifonjeri od po 200+ litara - cak i ako se spustaju dovoljno nisko, problem je sto nemaju dovoljno energije na tim najnizim frekvencijama.

Problem je u tome sto >99% ljudi ne zna da podesi i pozicionira sub i/ili uz zvucnike od 5k evra stavi sub od 500 evra i ocekuje cuda. Pa kad cuda nema, panje ga i totalno gube balans zvuka.

Posledica je da je (pre)malo ljudi uopste i culo stvarno dobar bas iliti adekvatne sub-ove i ujedno i optimalno integrisane sub-ove.

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, payal'nik said:

Ми још увек не знамо колики је буџет за пројекат, али хајде овако.. грубо гледано за око 500€ може се направити врхунски двосистемац, дупло већи буџет за тросистемац..

Možda i može kad ga sam praviš godinu dana da se uradi pristojan 2way zvučnik 6+1 inch (šta je to vrhunski?), a ako sve platiš drugima da ti urade onda 2 do 3 puta ta cifra.

Link to comment
Share on other sites


Колико капирам покретач теме је исто неко ко зарађује од (пре)продаје компоненти, па је поштено да и на њему неко заради..
Само ми се чини да није баш тако планирао.. како год, бесплатних проверених пројеката има довољно, за остатак како се снађе..

nisam se bavio adresiranjem zarade, to me ne zanima, samo sam objasnio nešto čega si se usput dotakao..

a projekata kutija na internetu ima puno
Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, payal'nik said:

на крају добијаш гланц нов производ а не леш са КП

Novo je novo, mada mi ono sve ne izgleda kao leševi, recimo Kef R300 piše da je nov. A cene za izradu kutije i skretnica ne znam, ali da je jeftino, nije sigurno.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, payal'nik said:

превише оних који од тога покушавају да направе бизнис..

To je legitimno, svako može da pokuša, a retki su uspeli. Ovde od tog pravljenja uređaja nema značajnog prihoda, tržište je malo, bolje je baviti se preprodajom ili servisom. DIY ne možeš kod nas da prodaš ni za cenu delova.

Ja sve pravim za sebe (kradem pomalo vreme od drugih obaveza). Čak i da je lošije od fabričkog za iste pare (a nije) meni to pričinjava posebno zadovoljstvo. Doduše nije mi to ništa izgledom na nivou fabričkog, ali ne marim i onako neće nigde iz kuće skoro.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, payal'nik said:

Малопре рекосте да изађе 2-3 пута скупље од цене делова..

Ја знам да није тако, осим ако не налетите на неког преваранта..

Ево опет неке грубе рачунице, цена компоненти скретнице, жица, терминала и драјвера је фикс, кошта колика је цена одабраних компоненти и само небо је граница, добра ствар је што је све више фирми типа Dayton Audio и SB Acoustic које за мало пружају много.. столар да направи пристојно фурниране и излакиране кутије за сталак од 20-30 литара коштаће реално 100-150€, подностојеће 200-300€, са својим материјалом.. ко зна и хоће да се бакће сам може бар да преполови овај трошак.. да вам неко угради скретнице и ожичи кутију не би смело да кошта више од 100€, ако знате сами или имате неког пријатеља који је вичан томе и овај трошак нестаје..

Поуздан и проверен у пракси пројекат кутије врло лако може да се добије за џ, има их чак и на овом форуму, само ја сам до сада правио 4 двосистемца, и за још пар се петљао у довољној мери да би их смео препоручити.. наравно, када би хтели да вам неко за новац осмисли пројекат од нуле, немам идеју колико би то требало да кошта, односно колико то вреди.. то се мора радити из ентузијазма, или цела прича губи сваки смисао..

edit. превише се код нас мистификује самоградња, односно премало је правих самоградитеља а превише оних који од тога покушавају да направе бизнис..

ajde ...Ne znam da li se zezas ili zelis da stolari rade za te pare . Mala kutija 100e , velika 200 , uracunat majstorov rad i stolarija...Pa gde to ima ? Upravo  sam platio furnir 50e  ( 8 kv. m. jer manje ne moze da se naruci ) , neki dan lepak titebond 25e , i nedavno 1 tablu blazujke ( 18 - 20mm nije ispod 70 - 90 e ) jer manje ne prodaju...Gde je jos rad ,rezanje , lepljenje , smirglanje ,  voskiranje , ili lakiranje ...Radio si to , a lupetas cene ...Bolje navedi cene kostanja pojedinacnih stavki i gde to ima , da bi ti neko poverovao...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, payal'nik said:

или онај несретник што је Грозном склепао старе звучнике.. Зеон је наравно ван конкуренције..

A ti si inače bio kod mene i slušao sklepane.... Taman rešim da se odmorim od foruma, i uvek se nađe neki sociopata polu konstruktor da komentariše stvari koje nije slušao i to polako ovde postaje manir... Drajveri jesu stari, znao sam šta uzimam, niko me nije prevario, i zvuče kako zvuče, ti ih zasigurno nećeš čuti iz čisto preventivnih razloga.  Sve u svemu, akonto nestretnika, skidaj se sa mene da se taj epitet ne zalepi za tebe al stvarno. Srdačno ortoped Grozni 

p.s. Zeon je bar u mom slučaju zaista van konkurencije

p.s.2 Kad si već toliko verziran, koji moj tršiš vreme  i sebi i drugima za pravljenje kutija... Pa ti očigledno sve znaš...mislim...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, payal'nik said:

максу желе да поплаше

Makso, 

ovde nema čega da se plašiš.

-iscrtaj kutiju od 15-20 litara, daj da ti je iseku i zalepe.

-daj da ti iseku/iseci na njoj rupu za bas i visokotonac.

-ponovi postupak za basrefleks otvor.

-i za terminal, ako ga ima(š).

montiraj drajvere, veži ih za skretnicu ne prekomplikovanu tipa 1 kondenzator na visokotonac.

uživaj u svojih ruku delo zvučniku.

 Ako ti nije cilj da uživaš u svojih ruku delo (Du It Yourself) zvučnicima - koji su DIY samo ako ih ti u nekoj meri realizuješ samostalno, onda to već nije DIY. 

Ako ti neko od domaćih konstruktora pravi zvučnik po narudžbini onda bih ja to stavio pod CMA (Custom Made Audio) što nema veze sa DIY. 

Ni jedno ni drugo ne moraju da ispadnu loše, naprotiv. Mada je sve moguće.

puno sreće, ma kako odlučio da se dalje baviš sa svojim novim kutijama. Ne podcenjuj pri tom ni svoje ni tuđe znanje/neznanje. Taj porez je uračunat u cenu DIY/CMA zvučnika svakako. 

izvinjavam se za offtopic ali on je napisan sa dobrom namerom i sa preko 30 godina pretplate na gore navedeni porez kako u DIY tako i u CMA sferi. 

Link to comment
Share on other sites

kao što rekoh, svako plaća porez, neko ovde neko onde.

Ima veoma lep-a-kratak članak o merenjima sa kojima ne pokušavam da amnestiram stvaraoce lošezvučećih zvučnika, usuđujem se da postavim link: http://www.audiodrom.net/en/as-we-see-it-tips-thoughts/66-measuring-speakers-how-flat-should-a-flat-line-be

pri tome bih molio moderaciju da očisti temu od onog šta @maksi nije u korist a to je bojim se većina postova u ovoj temi uključujući i ovaj.

 

:spavanje

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pozdrav, 

Da i ja dam doprinos ovoj temi, kao novi član. Napravio sam par projekata, jedan od najuspešnijih jeste tunel kutija sa beag hx 125 8 zvučnim drajverom. Prodao sam ih oko 7-8 pari i mogu reći da su svi bili zadovoljni zvukom. Poslednja dva para koje sam napravio su sa sitnim izmenama, (nisam  ja pravio izmene već sam našao na bugarskom HiFi DIY forumu, odakle je i glavni nacrt, rađen baš za ove drajvere). Sužen je zadnji tunel za nekih 7-8 mm i rađeni su bez damping materijala kao i što je promenjen pravac tunela sa izlazom  na gore.Zvučna slika je fantastična, opasni su ovi beag hx 125 8 drajveri. Sebi nisam ostavio ni jedan par, misleći da će toga uvek biti, sada ih jurim mesecima i nema ih. :( Ako vas nešto zanima vezano za sam projekat, tu sam.

2019-07-12_111020.gif

Link to comment
Share on other sites

Zamolio bih za asistenciju, ako neko zna gde bih mogao da dođem do failova koji sadrže snimljeni odziv za:

Dome tweeter Scan-Speak D2905/970000, 6 ohm, voice coil 28 mm

https://www.scan-speak.dk/products/prod-tweeter/?single_prod_id=68

https://en.toutlehautparleur.com/loudspeaker/dome-tweeter-scan-speak-d2905-970000-6-ohm-voice-coil-28-mm.html

 

Ekstenzija faila bi trebala da bude FRD

frequency response data for the driver in open-standard FRD 
format.

Off-axis data is provided at 0 degrees, 15 degrees, 30 degrees, and 45 degrees off-
axis as follows:

"@0" = 0 degrees off-axis (on-axis measurement)
"@15" = 15 degrees off-axis
"@30" = 30 degrees off-axis
"@45" = 45 degrees off-axis

All data measured at 2.83Vrms at a distance of 1 meter. All FRD data files include 
nearfield measurement data below 450 Hz. Smoothing is 1/24 octave.

ili

treba da bude TXT

text-format data exported from DATS software, for import into 
DATS or CLIO software.

"_dats" = text-format data exported for DATS software
"_clio" = text-format data exported for CLIO software

Text files include impedance data and Thiele-Small parameter data.

____________________________________________________________________

Aisistiram prijatelju u konstrukciji skretnice pa je od velike pomoći ići kroz Boxim simulator koji vrlo lepo može da iskoristi ovakve failove sa snimljenim odzivom. Importovanjem ovih podataka u aplikaciju omogućava vrlo preciznu kontrolu dobijenih rezultata u simulaciji rada skretnice i predmetnog drivera.

Nažalost ne nalazim ništa na site-u Scan-Speak-a ni po netu, pa ako neko ima saznanje gde bi to moglo da se iščačka, bio bih neizmerno zahvalan na pomoći.

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...