Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

Neki odziv 22 horne sa WE driverom imas gore pre nekoliko postova. mislim da je -6db@250Hz i -6db@5KHz.

Mozda horna svojom duzinom i dimenzijama i moze propustiti 100Hz ali tesko je naci kompresioni driver koji to moze.

I jako je veliki problem ustvari pokriti donji deo a da bude na istom ili na blago visem nivou. HF vec i ne posto to ionako treba da opada a i horne za posle 5KHz su manje...

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Majda said:

Neki odziv 22 horne sa WE driverom imas gore pre nekoliko postova. mislim da je -6db@250Hz i -6db@5KHz.

Mozda horna svojom duzinom i dimenzijama i moze propustiti 100Hz ali tesko je naci kompresioni driver koji to moze.

 

Upravo tako, to je taj opseg.  22A mi se čini kao OK izbor za kućnu varijantu. 

Ova gore je 17A i ona je dosta veća, ali što kažeš treba naći  kompresioni drajver koji je sposoban da svira tako nisko.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, prophet said:

Upravo tako, to je taj opseg.  22A mi se čini kao OK izbor za kućnu varijantu. 

Ova gore je 17A i ona je dosta veća, ali što kažeš treba naći  kompresioni drajver koji je sposoban da svira tako nisko.

22 je i po mom misljenu optimalna za kucne uslove. Previse optimalna. Nije to tesko ni napraviti. Sigurno ne od lima vec od sperke. E sad originalne kompresione jedinice je skoro nemoguce naci. Medjutim ima sigurno i nekih zamena.

KOji je promer grla za 22?

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Majda said:

KOji je promer grla za 22?

Kao kod 555 drajvera, ne znam napamet. Tu bi  tvoje WE radile odlino, samo mislim da su većeg promera.

Evo as-is odziva mojih HF jedinica bez horne, mislim da sam merio na podu na 1m i sa onim lenses. Naravno ne koristim ih u tom spektru.

Westrex 2390A HF unit.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Majda said:

Moje WE su mislim oko 12cm promera membrane. Prevelike su za to. Mozda sa one kompresione strane, I tamo je to veliki otvor ali mislim da je oko 2in ili vise? Mrzi me sad da trazim.

WE 555 je 1", prečnik coil-a 2".

Ovi prave dobro te replike:

 

http://www.gip-laboratory.com/speakerunitenglish.html

 

ili alternativa za kompresioni od 100Hz GOTO:

 

http://www.eifl.co.jp/index/goto/goto.htm

Link to comment
Share on other sites

Ima vise tih replika 555-ice i skoro sve su odlicne. Ali mislim da su cenovno malo jace. Neke su FC a neke su permanent Alnico magnet...

Ja sam predvideo opciju kod mojih da mogu samo da okrenem naopako, dodam kompresionu komoru i recimo WG hornu na "izduv"

Ali nisam to jos uvek isprobao. Mislim da bi to bilo brijanje na suvo...

Link to comment
Share on other sites

I Cetec-Gauss verzija za 18in. U ovaj kabinet je isao driver:

Cetec / Gauss 18"
Model #4882SX
8 ohm.
Patent no. 225,069.
Doped suspension surround.
Field-serviceable voice coils.
Develeoped by Bart Bingham and Ed May

Vas        = 430     liters
Qts        = 0.2416
Qes        = 0.27
Qms        = 2.3
Fs        = 33     Hz
xmax    = 1        mm
Re        = 6.7     ohms nominal
L        = 1         mH
BL        = 23.49     Tm
Z        = 8         ohms dynamic, nominal
Mms        = 107.24     grams
SD        = 0.119     m^2
Weight    = 11.24    kg     each (25 lbs)

Approximate minumum power for nominal EQ accuracy = 20 watts rms.
Max Power [W]; Maximum input power = 400 watts rms, 800 watts program, 1600 watts peak.

kratak hod, jako mala masa pokretnog mehanizma, niska Fs, veliki force factor, itd itd.
 Ima drivera i danas sa probliznim karakteristikama sigurno.

Cetec Gaus enclosure 5181.jpg

Picture_001.jpgUSD225069.pdf

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, anubisgrau said:

ja mogu samo da prenesem mišljenje poznanika koji je to slušao na minhenskom sajmu u famoznoj silbatone sobi gde gazda hjundaija svake godine donosi po jedan muzejski WE sistem na polzu svetskim audiofilima. citat je otprilike ovakav, po secanju: "teoretski sve pogresno, nema poslozenih faza, treba da se cuje kao kanta - a ono najbolji zvuk koji si cuo u zivotu.

Otkud oni znaju da faze nisu posozene? Da je to u tom smislu lose pa nr bi ni imali tako dobar utisak. Upravo suprotno je po mom mislenju, Faze su sigurno proverene od strane tada ozbiljnih ing. Imali su bolje radionice, vece, vrlo dobro oremljene svakom vrstom tehnike. Jer da nisu ne bi sigurno imali tko pozitivan utisak na slusanju...

To je razvijano mnogo duze i ozbiljnije nego sto se radi danas, kada se svakih 5 minuta izbacuju novi modeli koji imaju savrsene faze i ostalo. Fejk.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, hifista said:

Zamisli scenu, zena se vraca kuci a ti u dnevnoj sobi napravio WE "instalaciju"

img_6040.jpg

Mislim da bi bilo kao kada Kanibal Lektor okaci one policajce na lance u kavezu. Verovatno bi zena okacila nesretnog audiofila o te lance da visi sa plafona...:nono

Link to comment
Share on other sites

Ima vise vrsta skretnica generalno.

Skretnice u analognom domenu

1. cista pasivna. Jedan amp. pasivno razdvajanje za HF i LF jednice.

2. "polu" pasivna. dva ampa. izlaz svakog ampa pasivno na HF/LF jedinicu.

3. aktivna. dva ampa. Ulaz ampova sadrzi filtere. Izlazi ampova direktno na HF/LF.

4. Klipshov Patent za tube ampove. Izlazni trafo za HF + izlazni trafo za LF.

 

Skretnice u didgtanom domenu. Sve one kod kojih se bilo kakva obrada signala vrsi u digitalnom domenu...

5. obradom digitalnog signala DSP, pre konverzije razdvajaju se opsezi koji idu na analogne ampove.

6. obradom digitalnog signala DSP, pre konverzije razdvajaju se opsezi koji idu na digitalne  ampove koji isami mogu imati DSP na ulazu.

7. razne druge konverzije AD u DA gde se vrsi neka korekcija ili priprema za skretnje.

Svaki tip ima primarne specificne uslove za koje je namenjen i gde je optimalan. Verovatno ima jos neki tip...

pick your poison 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, anubisgrau said:

ma dobro, ljudi gledaju hornu od 2 metra i ceskaju se po glavi. vremenske faze su slagane preko neke masne kompenzacije na pasivnoj skretnici, kako, zasto, niko sveti to ne zna. prvi put kada je tannoy to radio u ranim 80-tim, masno su izgresili.

U originalnim postavkama nije bilo nikakvog dodanog kola, samo filteri. Ima gore u postovima primer jednostavne skretnice koja je koriscena bas sa ovim belikim hornama.

Mozda su na sajmovima koristili dodatne korektore i ko zna sta jos? Ali to nije originalno stanje stvari...

Link to comment
Share on other sites

Onda nije bilo nikakvih delay niti drugih bakraca.

Nego savim korektna i relativno jednostvana originalna skretnica. A ako se insistiralo na muzejskom stanju onda ni ti elementi skretnice nisu menjani istim vrednostima nego su bas ti elementi koji su originalno i bili ugradjeni.

Link to comment
Share on other sites

Kada smo kod skretnica. Vremeplov. Povratak u 1925. godinu. Patent pending...

Walter Hahnemann. (Mislim da je tada radio kao ing. u posti? U slobodno vreme se "malo" bavio reprodukcijom zvuka)

Preteca Linkwitz transform-a, Meni se cini kao "balansirana" skretnica. Ovaj koncept sam konkretno isprobao i bolje radi nego klasicna, ista mesta susreta, sve isto, ali ova WH bolje zvuci. Naravno ne ovoih redova. Pa sad vi vidite imajuci u vidu godinu patenta, medjutim WH je sigurno to brusio par godina pre nego sto je dao da se patentira...

Za visoke je stavio takzvani L ulaz umesto klasicnog C ulaza, prvo izvaja visoke na srednem pa onda niske. itd itd.

1610440143_WalterHahnemanncrossover1925.gif.90c488381330270f8e88be5178e0b18c.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...