Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

Kina. Nisam siguran u konzistentnost proizvodnje. Pitanje kontrole kvaliteta i sl. Jedno je sigurno, papir im je sigurno dobar. Drugo, veliki broj etabliranih proizvođača izrađuje svoje drajvere tamo. To pouzdano znam, stigla je prijatelju pošiljka gde nisu stigli (ili ih je jednostavno mrzelo) da skinu oznake na par desetina komada koje je poručio, a poručio ih je kao no name. Takođe ne može se sve poručiti kao fizičko lice, dosta toga je samo za pravna lica. Videćeš i da dosta tih drajvera nema TSP i pitanje je konzistentnosti kao što rekoh. Videh negde da ima i glas fiber former. Kud pomenu to u škembetu:D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, SuperFi said:

da

evo i ja da se javim. Sramota i bruka da ovi zvučnici već deset godina stoje na svom mestu a ja se nisam udostojio da ih čestito poslušam, uvek sam bio više okupiran drugim stvarima i nismo stigli do hajfaja. Ovaj put nije bilo izgovora, žene su otišle na trg sa predbožićnim izborom kuvanih vina, chimney cake-a i ostalih predprazničnih zadovoljstava ostavljajući nas/mene u situaciji da slušamo muziku.

analogni izvor je Roksan Xerxes/Artemiz plus neka zvučnica u drvenom kaputiću (Grado/Benz???), CD Elektrocompaniet, phono pre- i amp su ASR sa delimičnim akumulatorskim napajanem. Akumulatori pre par meseci menjani i formirani. Zvučnici ovi sa slike.

ono što me bukvalno oduvalo je osećaj sveprisutnosti muzike u sobi, gajenje celo vreme kulta dobrog tona, regeneracija toka misli muzičara i ton-majstora, boxless osećaj u sobi, nepostojanje razlike među analogije i digitalije u formiranju zvuka.

nisam nesrećan sa svojim sistemom. Isto tako znam da u svojih 18m2 sobe ne mogu da računam na gorenavedene atribute sistema. Definitivno velike kutije sviraju najbolje u velikim sobama. Ovde je bio onaj utisak vrhunskog sound-a bioskopa sa početka 80-ih dok se na platnu razapetom po mašti slušaoca ređaju muzičari i pevači od Nirvane do Silvane...

Takođe znam da onaj ASR mkI koji sam ja posedovao ima veze sa ovim koji sam slušao jedino po istom proizvođaču, kao napr Alfa Romeo 147 sa modelom Brera.

na Lacikinu diku i ponos.

Sa druge strane ja sam i dalje pod tako jakim utiskom da sam proglasio trodnevnu hifi-žalost, t.j. ne palim sistem do četvrtka ne bi li morao u sebi tiho da psujem...

 

Link to comment
Share on other sites

pratio sam razvoj tih westminstera pre nekih 10-tak godina, bio je to početak jednog dobrog druženja sa zrenjaninskom palinka vudu sektom. između ostalog tu sam naučio značaj strpljenja kod promene vešanja na HPD drajverima koji su na početku zvučali kao neraspoloženi srednjetonci a 6 meseci kasnije kao pomahnitali grizli. takođe i značaj posvećenja fine tuningu jer nije sve u tome da prekopiraš drvenariju nego i u tome da usaglasiš drajver sa skretnicom, fino "našteluješ" punjenje kabineta i ostalo.

mogu misliti kao to svira deceniju kasnije kada se sve sleglo i smirilo. mislim u nekoj mojoj knjizi stvari taj westminster je jedno pedagoško sredstvo koje služi da se vidi kako zvučnik može da te natera da ne obraćaš pažnju na nebitne detalje i gledaš jednu sveukupnu, da ne kažem širu sliku.

posebno mi je drago što je taj par na glasu kao prvi klon koji je dalje kopiran. ono što nije lepo je što su neki napravili biznis od toga a da onaj koji je velikodušno podelio nacrte i ostalo sa zajednicom od toga nije video ni dinara. ni ne kažem da treba ako je namenjeno svrsi kao taj prvi primerak (poklon prijatelju) ali ako se ide u biznis onda hebi ga. ne mislim samo na srbe, ima i taj englez koji je uradio replike i to bio stavio na svoj sajt da može da se naruči.

sad imaju i još neki valjda moldavci koji to prodaju ali je srećna okolnost to što su barem u startu 2-3x jeftiniji....full kabineti 900 EUR.

apropo veličine, vijetnamski švajseri su skejlovali kabinet na drajver od 12" (ovo čak ni ne izgleda kao tanoj zvučnik)....

da ebe oca ako žutaći imaju veće sobe od nas....:nono

ovo je zanimljivo čitanje:

http://truefi.blogspot.com/2013/12/a-tannoy-15-enclosure-for-enthusiast.html

Link to comment
Share on other sites

...budimpeštanski izlet mi je doneo i upoznavanje sa Ištvan Vargom, konstruktorom i manufakturnim proizvođačem zvučnika SONIDO.

Ono što me je duboko dojmilo je skromnost čoveka od 70 godina koji sam samcijat u fantastično organizovanoj radionici od oko 40m2 ima kompletan razvoj, izradu, montažu i test svojih zvučnika. Njegove zvučnike sam imao prilike da slušam u 2 sistema, nisu me se posebno dojmili zvukom ali onda sam ja već bio na izlazu iz fullrange ludila tako da se moj sud o zvuku i konceptu može slobodno ignorisati.

Gospodin Varga je u radionici imao prototipove field-coil FR i bas drajvera, nove tipove platnenih vešanja umesto gumenih i dva prazna BR kabineta sa ovalnim otvorom za zvučnike sa slike. Veoma skromnim tonom, ipak ne krijući ponos tvrdi da ovih novih ovalnih FR zvučnika koji imaju čak i ovalan whizzer cone ne uspeva da napravi dovoljno tako da je poslednji par prodao bukvalno iz kutije. Zahvalio sam mu se na informaciji i vremenu, najavio sam mu se za neki novi susret i za slušnu demonstraciju novotarija.

ono što mi je posebno seggszi kod njegovog viđenja field coil priče je da kupac treba da unapred naglasi da li će koristiti drajver na open bafflu, basrefleks ili u horni i na osnovu toga se podešava napajačka sekcija drajvera dok je drajver u suštini identičan za sve tri implementacije.

sorry ako je ovo zvučalo kao reklama ali meni je ipak prevagnuo argument less ordinary u celoj priči. Da je Vargina radionica u Japanu, bio bi Varga-san ovenčan slavom audiofilskom, ovako je "samo" skroman i pošten konstruktor sa radionicom u VIII. bezirk-u Budumpešte gde je u šreg od radionice koja ima rešetketine na ulazu da zaustave i nosoroga bio parkiran sivi olupali auto u kom je sedeo rom-makro od 140kg, crnom košuljom, zlatnom kajlom debljine palca i leopard-print sakou... sve u svemu lepo iskustvo.

p.s. možda je i Leopard u hajfaj-fulrejdž mafiji i nije bio tamo slučajno... ko zna? :)

wp_ss_20181203_0001.png

Link to comment
Share on other sites

Kad smo kod Varga-sana, dobar šlagvort za nešto što sam hteo kačiti ranije. Evo lepe samogradnje na prodaju, tko se ne želi jebavat sa putešestvijama stolarskim i inim a ima 3 tisuće funtica viška, evo nešta lijepo:

attachment.php?attachmentid=24742&d=1543

 

attachment.php?attachmentid=24741&d=1543

Oglas i više detalja ovde:

https://theartofsound.net/forum/showthread.php?61388-My-diy-open-baffle-for-sale&highlight=Sonido

 

Link to comment
Share on other sites

bre majda ne znam kakvi ćevapi u škembetu jedini koje znam da su na temu su švajsovani ćevapi iz sićevačke klisure

https://www.kurir.rs/vesti/srbija/3039297/da-li-ste-culi-za-svajsovane-cevape-oni-su-jedino-oko-cega-se-slazu-zivkovic-i-vucic-a-tajni-recept-zna-samo-jedna-nislijka

 

doduše ja sam od ovih odustao kada sam otkrio brku u jelašnicu, kilometar dva u brdo od ovih

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, zflazar said:

ono što mi je posebno seggszi kod njegovog viđenja field coil priče je da kupac treba da unapred naglasi da li će koristiti drajver na open bafflu, basrefleks ili u horni i na osnovu toga se podešava napajačka sekcija drajvera dok je drajver u suštini identičan za sve tri implementacije.

Da promenom napona napajanja menjaju se u odredjenim granicama i TS parametri. Tako da se to setuje napajanjem za one Q faktore koji odgovaraju odredjenim kabinetima.

Ne mogu da se setim koja je engleska firma prva krenula u to ludilo field coila i imala je  prva modele u prodaji, gde je blo navedeno u podacim koja je prmena TS parametara kod promene naajanja?

Tek kasnije je krenuo Supravox mozda pre jedno deset godina, pa ostali.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, anubisgrau said:

bre majda ne znam kakvi ćevapi u škembetu jedini koje znam da su na temu su švajsovani ćevapi iz sićevačke klisure

https://www.kurir.rs/vesti/srbija/3039297/da-li-ste-culi-za-svajsovane-cevape-oni-su-jedino-oko-cega-se-slazu-zivkovic-i-vucic-a-tajni-recept-zna-samo-jedna-nislijka

 

doduše ja sam od ovih odustao kada sam otkrio brku u jelašnicu, kilometar dva u brdo od ovih

Bilo je ranije cesto po kafanama, verovatno sada mnogo redje. Ispeku cevape pa ih posle ubace u prethodno skuvano skembe, jos to malo krckaju i sluze tako kao neku omanju vrecicu. (Slicno kao jagnjetina u skembetu)... Gastras :lol:

Link to comment
Share on other sites

...jaooo...upropastiste moje napore da odem na dijetu sa salaticom, ribicom i muslijem Zlotvori jedni! zar vam nije dovoljno što sam do čevrtka na hifi-postu??? cccc kakvi ste vi ljudi, nemam reči... :-P

...pitanje za uvoznika JBL-a: da li ima šanse da za sledeći hifi-show u Beogradu dođe Uma Thurman kao zaštitno lice firme?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...