Jump to content


Saving the world from Ordinary


anubisgrau

Recommended Posts

4 hours ago, Majda said:

Da promenom napona napajanja menjaju se u odredjenim granicama i TS parametri. Tako da se to setuje napajanjem za one Q faktore koji odgovaraju odredjenim kabinetima.

Ne mogu da se setim koja je engleska firma prva krenula u to ludilo field coila i imala je  prva modele u prodaji, gde je blo navedeno u podacim koja je prmena TS parametara kod promene naajanja?

Tek kasnije je krenuo Supravox mozda pre jedno deset godina, pa ostali.

Zoki, Zflazar krije da smo rezervisali jedan par 12'' FC basova. Ostaje samo da potvrdim Varga Bacsiju (San, na madjarskom) tip kutije. Najverovatnije cu traziti BR verziju. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, hifista said:

To je ono kad narucis trijest cevapa a konobar pita hocete li da pojacamo?  U skembe, pa jos po koja brizla sa strane, pomaze kome padne holesterol.

To To

Recimo jedan takav holesterolsko-trigliceridski snimak je Who Tommy https://en.wikipedia.org/wiki/Tommy_(album)

druga strana 4."Underture" na primer.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SuperFi said:

Zoki, Zflazar krije da smo rezervisali jedan par 12'' FC basova. Ostaje samo da potvrdim Varga Bacsiju (San, na madjarskom) tip kutije. Najverovatnije cu traziti BR verziju. 

Pa ako je to u sustini isti drv. Pitajte coveka da vam da preset vrednosti napona i struje, napajanja za VC, za ostale kabinete? Tako da posto ce se praviti napajanje za FC budu i druge opcije predvidjene?

 

Link to comment
Share on other sites

back to the FC :)

Ovaj FC sam ostavio kao uzorak. TFK 12in to bese nekad. Raspala se membrana, korpu i ostalu skalameriju bacio. Ostavio sam camo VC sa centrtorom i FC. Nazalost samo 1 kom... Ogromni alnico V motor, namotaj magnecenja za visoki napon i manje struje.

IMG_4132.JPG

IMG_4130.JPG

IMG_4129.JPG

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Majda said:

DallasJustice namesta ditalne krossovere za JBL M2 pro studio, sa sub-ovima... :order

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/jbl-m2-audiolense-digital-crossovers-w-subs.2369/

primetiti slicnosti nekadasnjih i savremenih standarda. Da li to iko postuje izuzev filmadzija?

Kljuc dobrog zvuka u sobi lezi upravo u sobnoj krivi (house, target, room curve). Nazalost, to je nepoznanica za vecinu koja se bavi ovim hobijem pa se pokusava dobiti pravi zvuk na ostale sporedne nacine, kablovi, konektori i ostale džidža bidže koje minimalno uticu. Iako, komentari su najcesce kako su razlike drasticne. Kao, “promenio sam kablove i sredio bas“, jes, malo sutra si sredio kablom pik od 20dB. Naravno, na sobnu krivu utice i nivo slusanja (FM curve).

Godinama eksperimentisem sa tim, to je kod mene relativno lako jer je aktiva, ali sam tek relativno skoro dosao do idealne sobne krive (po mom i misljenju vecine mojh prijatelja). Najveci problem je uskladiti donji deo, opseg do nekih 150-200Hz.

Na trzistu postoje mnogobrojni RCS koji su manje ili vise uspesni, po meni, kod svih je previse angazovan dsp koji u odredjenoj meri “kvari“ zvuk i smanjuje headroom.

IMO, upotreba dsp-a treba biti minimalna, podesavanje rucno. Ali, da ne idem u off.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, damic said:

Kljuc dobrog zvuka u sobi lezi upravo u sobnoj krivi (house, target, room curve). Nazalost, to je nepoznanica za vecinu koja se bavi ovim hobijem pa se pokusava dobiti pravi zvuk na ostale sporedne nacine, kablovi, konektori i ostale džidža bidže koje minimalno uticu. Iako, komentari su najcesce kako su razlike drasticne. Kao, “promenio sam kablove i sredio bas“, jes, malo sutra si sredio kablom pik od 20dB. Naravno, na sobnu krivu utice i nivo slusanja (FM curve).

Godinama eksperimentisem sa tim, to je kod mene relativno lako jer je aktiva, ali sam tek relativno skoro dosao do idealne sobne krive (po mom i misljenju vecine mojh prijatelja). Najveci problem je uskladiti donji deo, opseg do nekih 150-200Hz.

Na trzistu postoje mnogobrojni RCS koji su manje ili vise uspesni, po meni, kod svih je previse angazovan dsp koji u odredjenoj meri “kvari“ zvuk i smanjuje headroom.

IMO, upotreba dsp-a treba biti minimalna, podesavanje rucno. Ali, da ne idem u off.

ne ideš, naprotiv. 

u stvari treba skrenuti pažnju -naročito neiskusnim hifistima- na to da je soba/slušaonica jedan od ključnih faktora, možda i najbitniji u osmišljavanju dobrog zvuka sistema. Kada su oči gladne onda se pomuti razum i dobija mismatch između želja i realnih dometa. Da sad ne idem ja u offtopic ali tipičan primer je prezentacija sistema na hajfaj sajmovima gde maltene svi izlagači dobijaju sobe slične kvadrature/kubature bez obzira da li imaju sistem sa zvučnicima za sobe od 12 ili 120m2. Pa onda krene ocenjivanje zvuka na osnovu potpuno pogrešnih premisa. Drugi je padež kada sa raznim aktivnim korekcijama možemo da peglamo sobnu akustiku ali mislim da je i to u neku ruku limitirano sa parametrima sobe,k tehničkim mogućnostima korektora i znanjem korisnika.

Oni koji nemaju aktivnu korekciju sobne krive njima ostaje da na tipičnoj glasnoći na kojoj slušaju muziku ugode raspored stvari/nameštaja/difuzora/absorbera/poziciju zvučnika/slušanja u meri u kojoj je to moguće. Sigurno i tu pomaže neki od mernih uređaja za akustička brda i doline.

Toliko o tome a pri tom nismo još ni zagrebali problematiku korektora zvuka za kojima ljudi rađe pribegavaju jer se čine kao prečice na mukotrpnom putu usaglašavanja sobne akustike sa sistemom i preferencama vlasnika.

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2018 at 12:01 AM, prophet said:

Kina. Nisam siguran u konzistentnost proizvodnje. Pitanje kontrole kvaliteta i sl. Jedno je sigurno, papir im je sigurno dobar. Drugo, veliki broj etabliranih proizvođača izrađuje svoje drajvere tamo. To pouzdano znam, stigla je prijatelju pošiljka gde nisu stigli (ili ih je jednostavno mrzelo) da skinu oznake na par desetina komada koje je poručio, a poručio ih je kao no name. Takođe ne može se sve poručiti kao fizičko lice, dosta toga je samo za pravna lica. Videćeš i da dosta tih drajvera nema TSP i pitanje je konzistentnosti kao što rekoh. Videh negde da ima i glas fiber former. Kud pomenu to u škembetu:D

Ako se sumnja u kineski rucni rad, evo ima novi nemacki centralni - Heco alnico. new statement serija, mislim da su iste cene kao i kineski oko 350 par. ala fon laga style :P

heco alnico 02.png

heco alnico 01.jpg

Link to comment
Share on other sites

nije teško načelno se složiti, jedini je problem što se čarobni DSP gumb vrlo često stišće mnogo pre nego što se pristojno složi sistem. pa se onda retko dođe do filozofskog pitanja na čemu ustvari radimo, na sobi, sistemu ili nečem trećem. planiram da se bavim sobom kada je sredim, prvo kada prestane da mi bude ostava za hoarding nakon što me gazdarica izbacila iz garaže koju sam korisio kao ostavu, potom kad budem 101% siguran da je sistem to. malo smo u offu a s obzirom na bitnost teme možda da preselimo u temu za drc dsp i slično al da ga jebem ovde su moderatori verovatno međedi koji su već u pećini, ne reaguju ni na bitnija cimanja od ovog.

Link to comment
Share on other sites

jedini je problem što se čarobni DSP gumb vrlo često stišće mnogo pre nego što se pristojno složi sistem. pa se onda retko dođe do filozofskog pitanja na čemu ustvari radimo, na sobi, sistemu ili nečem trećem. planiram da se bavim sobom kada je sredim


Kao advanced korisnika podseticu te da je redosled sledeci:

Prvo, sve sto je moguce resiti mehanickim putem. Potom elektricno. DSP samo u slucaju velike nesrazmere izmedju zelja i mogucnosti.
Link to comment
Share on other sites

kompresione jedinice

eto nemam vise fotki

Mislim da su ovi iz HiWell-a to nastavili da prave i redukovali broj modela.

Orgue je imao dodatne modele od 12in, dve Compresione jedinice, hornu i ovu repliki diatona. Oni su prvi i poceli da prave 610

Orgue je bila ustvari USA firma sa prizvodnjom u Ch. I imali su i gotove kabinete i velike i male. Mislim da su se ugasili...

1000121017_184.jpg

999612543_200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...