Jump to content


Koji polovan gramofon kupiti?


Dražo

Recommended Posts

Pozdrav svim ljubiteljima analognog zvuka,

Pre svega moram da kazem da se po prvi put prikljucujem nekom forumu, te se nadam da u neznanju necu prekrsiti neko pravilo. Izvinjavam se unapred zbog toga. Takodje znam da je moja tema bezbroj puta ponovljena, ali prosto nisam znao u kojoj postojecoj treba da postavim pitanje.

Moram da kazem da sam apsolutni pocetnik po pitanju vinyl-a, a moze se reci i audio pocetnik uopste. Sto mi naravno nije smetalo da prethodnih 30-tak godina svakodnevno uzivam u muzici na svoj nacin, uz dobru hranu, pice i drustvo. Sa najsirim mogucim interesovanjima – od rocka, panka i metala, preko jazza, swinga i funka, do sansona, evergreena, juznog vetra, trube i gusala. Trenutno uzivam u 60-tim, cool jazz-u, klasici i Radio Beogradu 2.

Uglavnom je sve to bilo sa mini linije, kompa i u kolima, a tek od nedavno sam od komsije dobio na poklon pojacalo (Grundig V7200), zvucnike (Philips 22AH466) i reciver (neki Marantz).

Da ne duzim previse, uvod je pre svega tu da bi eventualno pomogao u odgovoru na pitanje koje imam, i koje sledi (opet sa uvodom):

Naime, ima jedno 10 dana kako mi je komsija uneo u kucu gramofon (i preko 50 LP-ja), da se malo “igram” kako rece. U pitanju je neki HTE. I ja se malo “igrao”, i ostao bukvalno bez daha, kada sam cuo Thriller (Michael Jackson) i Water Of Love (Dire Straits). I jos mnogo toga usput… Zapitah se tada kako bi tek sve to zvucalo na “pravom” gramofonu, sa kvalitetnog LP-ja, te odlucih da saznam to iz prve ruke, time sto cu obaviti kupovinu.

Malo (i malo vise) sam googlao, citao forume, recenzije, iskustva, strana i domaca, svratio do Audio Plusa u Novom Sadu, pregledao i KP, i dosao do zakljucka sta zelim – to je polovan, kvalitetan i pouzdan gramofon, na kom bih eventualno zamenio glavu i iglu (shvatio sam da se to preporucuje), bez bilo kakvih drugih intervencija (barem ne licno, posto nista ne znam o tome, a i ne znam nikoga ko to zna). Polovan zato sto prosto to volim, da ne objasnjavam dalje. Hocu gramofon koji ce na pravi nacin doneti analogni zvuk, kako bih pre svega uzivao u muzici (u drustvu i sam), uz dobro vino i klopu. I koji ce me dugo sluziti. Verujem jednog dana sa ne vise od 50 ili 100 ploca u kolekciji, ali kvalitetnih, sa vrhunskim melodijama, produkcijama, aranzmanima…

Elem, rekoh da sam pregledao KP, te na osnovu svojih kriterijuma (i osnovnih saznanja) izbor sveo na nekih 10-tak modela. I tu sam stao, jer dalje sam da sudim ne znam. Zbog toga se obracam ovom forumu, i iskusnim audiofilima, sa molbom za misljenja povodom mog suzenog izbora gramofona sa KP, sugestijama, kritikama, predlozima, preporukama…

Znam da je kljucan budzet. Necu ga ovako navesti, vec se on moze okvirno zakljuciti iz mog izbora. Cak nije problem ni za doplatu zarad eventualnog upgrade-a, za sam gramofon, ali i za pojacalo i zvucnike.

Jos jednom se izvinjavam na opsirnosti, ali mi je zaista do ovoga stalo, te smatram da ovako mogu da dobijem bolji odgovor na moje pitanje – STA POLOVNO KUPITI OD PONUDJENOG (ILI ONOGA STO NIJE OVDE)?

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Siemens-RW-555-SOULINES-ortofon-63711033-oglas.htm

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/SANSUI-SR-525-DD-Manual-63996912-oglas.htm

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Luxman-PD264-60578959-oglas.htm

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Lenco-L78-gramofon-62543718-oglas.htm

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Technics-SL-M1-63810618-oglas.htm

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Thorens-TD-126-PL-500-Osawa-upgrade-Akcija--63741983-oglas.htm

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Technics-SL-1200-MK2-DD-Quartz-64421228-oglas.htm

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Thorens-Td-125-II-64365846-oglas.htm

A mozda i:

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Stabi-55716709-oglas.htm

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/luxman-pd-131s-63825143-oglas.htm

 

Unapred zahvalan!

Just hedonism…

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Draza said:

Ovo je samo baza bez rucke, barem na vecini slika pa mislim da tako i ide.  Izbaci sa spiska.

Technics 1210 cene su dosle do 500 Eu... sta reci ?

Sansui je respektabilan,  Thorens TD 125 / 2 ( zadnji oglas, kod Milosa ) za njegovu rucku treba videti koje se glave mogu montirati ( ima ovde ljudi koji to znaju ).  

Link to comment
Share on other sites

Naravno, za 300, 400, 500..., ali sam naveo i ovaj od 900, jer mi je lep ;), a i Kuzma je u pitanju, sto je ime koji nosi kvalitet i pouzdanost. E sad, ako je ovde prica kao i kod vina, gde je ono za 1000 din stvarno duplo bolje od onog od 500, ali  ono od 3000 din je samo 10% bolje od vina od 1000 din, onda je moj izbor vino od 1000 din. Jer moje nepce i ne prepoznaje tih 10% za 3000 din ;)

Sto ce reci, ako moje usi ne mogu da prepoznaju razliku izmedju 300 i 900 evra (verovatno je tako, artiljerija je ucinila svoje), odlucujem se za 300 evra, eventualno 400, 500..., ako na ime cene dobijam kvalitet, pouzdanost i trajanje.

Ali ako za 800-900 evra jedan prosecan (i pocetnik) slusalac gramofona stvarno moze da prepozna razliku, ne bezim ni od takve kupovine.

Naravno, kako sam uvek bio temeljan, isti princip bih primenio i ovde, sa slusanjem na licu mesta, to nije problem.

Link to comment
Share on other sites

Naravno, za 300, 400, 500..., ali sam naveo i ovaj od 900, jer mi je lep ;), a i Kuzma je u pitanju, sto je ime koji nosi kvalitet i pouzdanost. E sad, ako je ovde prica kao i kod vina, gde je ono za 1000 din stvarno duplo bolje od onog od 500, ali  ono od 3000 din je samo 10% bolje od vina od 1000 din, onda je moj izbor vino od 1000 din. Jer moje nepce i ne prepoznaje tih 10% za 3000 din ;)

Sto ce reci, ako moje usi ne mogu da prepoznaju razliku izmedju 300 i 900 evra (verovatno je tako, artiljerija je ucinila svoje), odlucujem se za 300 evra, eventualno 400, 500..., ako na ime cene dobijam kvalitet, pouzdanost i trajanje.

Ali ako za 800-900 evra jedan prosecan (i pocetnik) slusalac gramofona stvarno moze da prepozna razliku, ne bezim ni od takve kupovine.

Naravno, kako sam uvek bio temeljan, isti princip bih primenio i ovde, sa slusanjem na licu mesta, to nije problem.

Link to comment
Share on other sites

Naravno, za 300, 400, 500..., ali sam naveo i ovaj od 900, jer mi je lep ;), a i Kuzma je u pitanju, sto je ime koji nosi kvalitet i pouzdanost. E sad, ako je ovde prica kao i kod vina, gde je ono za 1000 din stvarno duplo bolje od onog od 500, ali  ono od 3000 din je samo 10% bolje od vina od 1000 din, onda je moj izbor vino od 1000 din. Jer moje nepce i ne prepoznaje tih 10% za 3000 din 

Sto ce reci, ako moje usi ne mogu da prepoznaju razliku izmedju 300 i 900 evra (verovatno je tako, artiljerija je ucinila svoje), odlucujem se za 300 evra, eventualno 400, 500..., ako na ime cene dobijam kvalitet, pouzdanost i trajanje.

Ali ako za 800-900 evra jedan prosecan (i pocetnik) slusalac gramofona stvarno moze da prepozna razliku, ne bezim ni od takve kupovine.

Naravno, kako sam uvek bio temeljan, isti princip bih primenio i ovde, sa slusanjem na licu mesta, to nije problem...

Link to comment
Share on other sites

Ovaj prvi navedeni Siemens TT Recycled koji je Igor sjajno preradio sam slusao i to je super resenje jer ne moras da se bavis ovezavanjem, sredjivanjem i ozicavanjem 30+ starih gramofona sve ti je plug i play imas za drndanje dve igle prilicno izdrzljive. Posle samo ides korak dalje sa boljim cartrige.

Opet poslednji PD 131s (imao sam ga preko godinu dana) je ubedljivo najbolji od svih gore navedenih gramofona.Moj je bio sa Linn Basic ruckom i Linn Adikt glavom. Na slici je sa nekom Thorens ruckom koju zbog losih slika ne mogu da prepoznam.Ne znam kakva je kompatibilnost. On se prodavao iskljucivo bez rucke a preporuka su bile neka dva modela Micro Seiki rucki.

Ogromna je razlika u ceni izmedju ova dva. S obzirom da si pocetnik ja sam za Siemens pa ces posle sam da izdiferenciras svoj ukus.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Prvi Siemens, RW555 koji je Igor modifikovao  prodaje moj drug. Slušao sam gramofon u svom sistemu, svira odlično. Igor (Soulines) tada TT recycled je obavio preradu  jednog solidnog gramofona, u sada jednu i unikatnu vrtilicu! Glava Ortofon je nova, to znam jer sam mu je kupio i doneo. Teško da ćeš naći na oglasu gram sa novom glavom i iglom, u ovom slučaju i rezervnom. Sve je što reče @pollux plug and play. Tako sa ovim gramofonom, nećeš imati problem oko štelovanja. Što može biti popriličan problem, posebno ako je neko početnik.

Link to comment
Share on other sites

@Draza,

hedonizam je OK...ali ipak....zašto si fiksirao polovnjaka sa opcijom zamene glave i igle?! - ništa konkretrno o tome ne znaš...kao početnik.

Napiši koliko si spreman/sposoban/voljan da odvojiš "sitniša" i sačekaj predloge. Moj je: U rangu do kila eura ima mnoštvo novih i "ozbiljnih" gramofona...sve sa novom glavom i iglom...tvornički podešeno....sa garancijom.

Zanemari te relacije koliko viša cena = toliko bolji zvuk! "Dobar" zvuk je potpuno subjektivna činjenica i tu nećeš izaći na kraj, ma koliko god para potrošio - NIKO!!! na svetu ne može dati definitivnog odgovora ni sa tehničkog stajališta, a kamoli subjektivne percepcije zvuka.

Najbitnije za što je moguće vjernu reprodukciju snimka u gramofona (ne pričamo o kojekakvom plastičnom kršu),  jeste oblik igle i glava, kompatibilnost iste sa ručkom, te naravno osnovna podešavanja.

Podešavanju/kombinacijama u gramofona nikad kraja - te diskusije se vode više od pola veka, bez rezultata! - zato nemoj, da se zamaraš time.

Kupi novi gramofon i kadgod imaš viška para, pohrani ih za što bolje zvučne kutije...te što kvalitetnije snimke, naravno.

Link to comment
Share on other sites

Dakle, nakon nepunih 24 casa, i komentara koje sam procitao (narocito za Siemens RW55 Soulines), spisak koji sam naveo na pocetku teme sveo se na:

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/SANSUI-SR-525-DD-Manual-63996912-oglas.htm

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Siemens-RW-555-SOULINES-ortofon-63711033-oglas.htm

No, ako je moguce, ipak bih voleo da cujem i argumente “za i protiv” za modele:

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Luxman-PD264-60578959-oglas.htm#photoBig

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Lenco-L78-gramofon-62543718-oglas.htm

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni/Technics-SL-M1-63810618-oglas.htm

… i u odnosu na Sansui SR525 i preradjeni Siemens (Soulines).

Shvatio sam da trenutna ponuda 1200/1210 nije cenovno najbolja…

Sto se tice Luxmana PD 131s (@pollux), iskren da budem, nije se na listi nasao zato sto bih bez problema potrosio 800 (i vise) evra, i zato sto znam o kakvom uredjaju se radi, vec zbog jednog banalnog razloga – dizajna, koji mi je fenomenalan, pre svega sveden. Pa sam zeleo da cujem jos neki razlog koji bi isao u prilog ovom modelu. I cuo sam ga, i sve to zvuci jako lepo. Medjutim do sada mi prodavac konkretnog modela nije odgovorio na pitanje o rucici i glavi koja se nalazi na gramofonu, te ako je tu potreban ozbiljan upgrade (pretpostavljam da jeste), ovaj gramofon uveliko prevazilazi planiran budzet.

Za Thorens TD 125 (@Krca44) ne cuh ni jedan konkretan komentar, sem dodatnog momenta o kom treba razmisliti – glavi koju je moguce montirati na ovu rucku.

Systemdek IIX (@Krca44), to je za mene pocetnika u ovom trenutku cista egzotika, mada verujem da se za 610 evra (ako sam dobro sabrao sve elemente, 120+180+60+250 evra) dobija dobar system. Ali bih u ovom trenutku nekako vise voleo da za te pare dobijem, kako se to kaze plug and play masinu. Ovu ili neku drugu.

Sto se tice predlozenih Thorensa 320/321 (@Miomir), u nekoj mojoj selekciji pre obracanja forumu, nasao se i model prodavca iz Novog Sada – izgleda mocno (ta rustika mene ocarava, sto je naravno subjektivni utisak), citao sam uglavnom dobre kritike, cuo na youtube-u neke kompozicije koje su zvucale odlicno (sto naravno nije merodavno), medjutim citajuci tako sve i svasta, procitah da ovaj model ima nekih problema sa pogonom, ili tako vec nesto, pa sam ga izostavio. Ali bi ipak bilo lepo da cujem misljenje forumasa o ovom modelu, u odnosu na gore navedene Sansui i Simenes.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Draza said:

Lenco je idler gramofon ( pogon pomocu gumenog tocka ), posebna prica, treba videti koliko je kvalitetno kuciste u kojem se nalazi ( fabricka se menjaju za bolja ) a zatim i ta njegova rucka ( mada ima puno ljudi koji koriste istu rucku sa modelom L75 koji se vise trazi ).   Ovakvi gramofoni traze kvalitetna kucista i to ti je poseban trosak i na to dodaj jos i gramofonsku glavu....    treba znati u sta se ulazi.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Krca44 said:

Lenco je idler gramofon ( pogon pomocu gumenog tocka ), posebna prica, treba videti koliko je kvalitetno kuciste u kojem se nalazi ( fabricka se menjaju za bolja ) a zatim i ta njegova rucka ( mada ima puno ljudi koji koriste istu rucku sa modelom L75 koji se vise trazi ).   Ovakvi gramofoni traze kvalitetna kucista i to ti je poseban trosak i na to dodaj jos i gramofonsku glavu....    treba znati u sta se ulazi.

Ovo je vrlo konretan komentar, ali i savet, zahvaljujem se. Za sada dakle ne razmisljam o ovom Lencu L78, a jos manje o nekom Lencu L75 koji sam video u Zajecaru.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, borchee said:

@Draza,

hedonizam je OK...ali ipak....zašto si fiksirao polovnjaka sa opcijom zamene glave i igle?! - ništa konkretrno o tome ne znaš...kao početnik.

Napiši koliko si spreman/sposoban/voljan da odvojiš "sitniša" i sačekaj predloge. Moj je: U rangu do kila eura ima mnoštvo novih i "ozbiljnih" gramofona...sve sa novom glavom i iglom...tvornički podešeno....sa garancijom.

Zanemari te relacije koliko viša cena = toliko bolji zvuk! "Dobar" zvuk je potpuno subjektivna činjenica i tu nećeš izaći na kraj, ma koliko god para potrošio - NIKO!!! na svetu ne može dati definitivnog odgovora ni sa tehničkog stajališta, a kamoli subjektivne percepcije zvuka.

Najbitnije za što je moguće vjernu reprodukciju snimka u gramofona (ne pričamo o kojekakvom plastičnom kršu),  jeste oblik igle i glava, kompatibilnost iste sa ručkom, te naravno osnovna podešavanja.

Podešavanju/kombinacijama u gramofona nikad kraja - te diskusije se vode više od pola veka, bez rezultata! - zato nemoj, da se zamaraš time.

Kupi novi gramofon i kadgod imaš viška para, pohrani ih za što bolje zvučne kutije...te što kvalitetnije snimke, naravno.

Kao sto rekoh, apsolutni sam pocetnik, i posmatrano iz ove perspektive, ne vidim sebe u nekoj drugoj kategoriji (sem bez onog “apsolutni”). Naravno, nista ne mora da znaci, ali polazim od trenutnih interesovanja – a to je da imam pristojan gramofon, ako je moguce u skladu sa budzetom (recimo do 500-600 evra, bez zamene postojecih kutija i pojacala, ako bas ne mora), da ispuni neke moje (izvinjavam se audiofil-ima) plitke pobude (dizajn, rusticnost, patina, na kraju krajeva i hir…), da ispuni zelju da za pocetak samo slusam analogni zvuk, upoznajem ga, naravno, da nabavim par kvalitetnih ploca. I da gramofon bude po mogucstvu plug&play (taj izraz sam naucio ovde), vidim da se prodaju i uredjaji sa novim glavama i iglama. Eventualno da se zamene ako je potrebno, da se nasteluje gram… Naravno, racunam da bih pronasao nekoga u NS ko bi to mogao da ucini, ako bude potrebe.

E onda bih video kuda dalje, u zavisnosti od zelja i interesovanja. Mozda nove zvucne kutije, novo pojacalo, mozda i neki novi i kvalitetniji gram sistem, sa temeljom za dalje unapredjivanje, a mozda i nista od svega toga. Mogu da pokusam ovako, sigurno nema puno toga sto mogu da izgubim.

Sto se tice zvuka, svestan sam svega sto si napisao, manje-vise. Citao sam iskustva po tom pitanju, i shvatio da to nema kraja, te digoh ruke od toga (barem za sada). Vise takva pitanja necu ovde postavljati. Odlucio sam da neki drugi kriterijumi budu primarni, prethodno vec navedeni.

Link to comment
Share on other sites

Vecina gramofona sa spiska dolaze sa Audio Technica AT95 glavom, ne kazem da je losa ali na bilo koji gramofon koji kosta 300 ili vise  Eu, ne stavlja se osnovna glava/igla od 50 Eu... to je samo da se proda i da vidis kako svira otprilike, svi ti gramofoni zasluzuju nesto znatno bolje od 150 do 200 Eu ( Radice lepo i sa njom ali jos bolje sa kvalitetnijom glavom ).

Oni koji imaju neku drugu glavu, Ortofon ( izuzimam Arkiv zbog rezervne nove igle )... pa vazi ista stvar, ili su modeli glava kojima treba nova igla ( najbolji slucaj ) ili su i eventualno same glave previse stare da se uopste covek zeza sa kupovinom igle.

Kako ja vidim stvar, sa bilo kojim gramofonom iz grupe kad tad, ceka te kupovina nove dobre glave.

P.S. Mislim da je Sansui najbolje resenje, cena je najniza a nije on zato najgori, gramofoni sa DD pogonom su robustni na protok vremena, nije preterano ulaganje a i verovatno da bi svirao dobro sa tvojim sistemom  (  ne tvrdim da sam ekspert al' zacudilo bi me ako ne bi ).   Sem ovoga Siemens koji je radio Igor ( on zna sta radi ).

...........

Technics SL M1.... koliko je slican Technics 1210 gramofonu je pitanje velliko, naime da li je to nashminkana 1210ka ili mozda ima malo bolju rucku ( nema podesavanje visine koje ima 1210ka ),  Ortofon 2M Red glava "manje od 1,000 sati" znaci nova igla 50Eu ( mislim )....... Lepo izgleda ali ja bih licno od dva Technicsa za 500 Eu kupio 1210ku  (  da znas da su ovo cene koje su otisle jako navise ).

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

1. jeli kupujes estetiku ili zvuk ? Ako je  ovo drugo prevagnulo, onda zaboravi sve plastikanere i poluplastikanere i okreni se sasiji bez plastike - iverica , drvo...

2. Lenko - najbolja ponuda , iako im je cena otisla poprilicno. Sve to sa lakocom nadsvirava i  bez pravljene teske sasije, a sa njom -  idi preko na forume pa vidi o kakvom gramofonu se radi. Drugi predlog laksi - Thorens 160, bez rucke. Moj predlog idler ili belt pogon.

3. Rucka , biras najvise spram zvucnica koje ces koristiti. Nadju se do cene gramofona.

4. Zvucnica, najbolje nova, prvo cuj pa se opredeli MM ili MC, ako imas nekog u blizini da cujes, jer razlike su cujne.

5. Najvaznije, ne zuri. Idi preko na razne forume i upucuj se u problematiku, naci ces pregrst inf., saveta, kombinacija, koje posle filtriras u tebi bitne i nebitne , odes ovde gde mozes da cujes, i odluka tek posle.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Draza said:

Ali bi ipak bilo lepo da cujem misljenje forumasa o ovom modelu, u odnosu na gore navedene Sansui i Simenes.

Лично што се тиче Сименса то у животу не бих пазарио па да ми сам рођени брат продаје, једноставно тај дизајн микроталасне пећнице................... На страну да ради добро.

Што се тиче Сансуи грамофона био је власништво члана форума а моја маленкост га је у односу на куповно стање довела у веома веома радно стање. На жалост опет се нашао у продаји а разлози су познати само продавцу. 

Ето толико од мене.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...