Jump to content


Kvalitetan gramofon - stara i nova iskustva


PrekoBare

Recommended Posts

Ja verujem da bi svako ko to moze da priusti trebalo da ima kvalitetan gramofon. Postoji obilje ploca do kojih se moze jeftino doci i investicija rapidno opada sa brojem ploca.

Danas nam internet omogucava da za par meseci naucimo vise o ovom hobiju nego sto je ranije bilo moguce za mukotrpne godine. Ali, to je znanje bez iskustva.

A iskustvo zlata vredi.

Iako je doba za kupovinu odlicnih polovnih gramofona za dzabe proslo srecom postoji veliki broj mogucnosti za kupovinu novih gramofona a i ponuda polovnih je odlicna, iako vise nisu za dzabe.

Posto je raspon bilo gde izmedju Technics-a SL-B2 i Teresa Certusa hajde da podelimo iskustva, recimo u tri klase :

EKONOMI (sto jeftinije, a da svira kako tako prihvatljivo)

BIZNIS (koliko para toliko muzike)

FIRST CLASS ("ima se moze se")

Ko ce prvi?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 370
  • Created
  • Last Reply

Mislim da je kljucna stvar za kupovinu gramofona broj gramofonskih ploca koje doticna "osoba" poseduje...

Recimo, ja sam uglavnom rasprodao svoje ploce - ostalo mi je mozda tridesetak i nemam razloga za kupovinu (a i nemam prostora za smestaj gramofona).

Dosadasnje iskustvo (gramofoni koje sam imao):

* RIZ aluminijumski sa J ruckom - igracka

* Thorens 160 Super + Fidelity Research ruckom (ne secam se oznake) + FR MC 201 zvucnicom - nije lose

* Dual CS-5000 + Link K7 (ili K9) zvucnicom - vrlo lepo izgledalo, dok ga nisam rasturio prvi put :thumbsup2 - tada sam se razocarao;

* Kuzma Stabi 1 Mk2 + Rega RB-300 (vdh rewired) + vDH MM1 - prava stvar , da ne kazem Best Buy - secam se da sam gramofon i rucku prodao 1996. godine za 670 DEM;

* gramofon sopstvene konstrukcije od mermera koriscen sa RB-300 ruckom i vDH MM-1 - zanimljivo i poucno iskustvo

:lol:

Da sada kupujem nesto - ne ispod Stabija :lol:

Link to comment
Share on other sites

Gramofon je prava stvar !Ovde u Francuskoj audiofili slusaju iskljucivo gramofone ,ali su to neka cuda koja se i ne vidjaju u prodavnicama i ovde je u modi vintage ali zna se sta se kupuje top modeli iz 70-80ih godina i naravno male firme sa rucno radjenim masinama!!!

Link to comment
Share on other sites

Kao nekadasnji analogicar,koji je prodao svoje spavice,pre 15 godina i koji ponovo razmislja o analognom zivotu:

1.)Thorens:imao 160B+SME3oo9/2,126/3+TP16,TD 320/2,TD 320/TP90,126+SME 3oo9/3,160S+SME3009/3.Zvucnice koje sam koristio:Ortofon VMS30/2,Ortofon MC10S,Ortofon X5MC,Shure 95ED,Shure VST III.Sta bih od ovoga danas uzeo:Thorens 160S/147 sa svojom rucicom/cabon TP16/ i ovo upario sa MM-om recimo,Grado prestige gold-om.Prijatelji su mi koristili 160S/Grace707/,126+707 sa raznim MC+MM ima,neka iskustva bih eventualno podelio,ako na to neko ima posebno pitanje.Po mom misljenju 126 ne vredi vise para,u globalu, od 160S/126 po meni,ima nesto vise vazduha u zvuku oko instrumenata,bilo u svojoj varijanti/TP16/ili sa SME 3009/3.Thorens 320/2+TP90 ima malo "zbijeniji zvuk" os 160S.Za Thorens-a,ja, kazem da je danas:dobro rastegljeni frekventni krajevi,ali da nesto manjka u srednjim tonovima..

2.)rega planar 3+rb300:imao sam ga samo kao zajam,jos onomad,pre 15 godina kada sam hteo snimiti na traku svoje zadnje LP-iz svoje kolekcije:

zadnja moja kombinacija 160S,SME3009/3+Shure VST III,platter matter..ovo malo cudo koje je tada kostalo maltene 1/3 cene od mojeg tog zadnjeg thorens set-up-a/sa AKGP8ES/baca me u totalno neodlucnost..nema takvih frekventnih ekstrema/basa pogotovo/ali se javlja nesto sto se zove muzikalnost ili PRaT faktor/Pace-Peach,Rhythm and Timing faktor/

3.)Kuzma stabi(1+2)+stogi u kombinacije cak sa malim AT95/audio technica/,zvuci fenomenalno dobro,naspram svih Thorens varijanti+one rege 3..Ovu varijantu mi poznanik unapredjuje na Denon DL103,pa potom DL304.Uz promenu phono board-ova u quad 44 za prilagodjavanje na 103/304 svira fenomenalno!

4.)Kuzma reference,SME20,Clearaudio,Roksan 20 su po meni super sprave,o kojima nema sta da se raspravlja,svaka u svojoj top varijanti,ce zadovoljiti vrlo prefinjene ukuse,u adekvatnoj liniji.

Moja kategorizacija,danas:

1.)Thorens 160S/147,eventualno 320,sa svojom rucicom do nekih 300 eura

2.)rega planar 3/P3/ sa RB300+"heed speed box" do 400 eura

eventualno Goldring GR2

3.)kuzma stabi2/stogi+PSU,LInn LP 12,+iTTOK,Roksan xerxes+artemiz:glasam za Kuzmu,Linn je masan a basu,Roksan je suv ko barut,cana ovde u Bp.-i,polovnih:Linn+Ittok,Roksan xerxes+artemiz"cca 1200/1400 eura.Kuzme nema na prodaju ovde,ni da ga trazis mikroskopom.Ovo je kategorija od koje ja ne bih isao dalje,moze da se meri CD plejerima do 10.000 eura/po meni/...

4.)SME20,Clearaudio(tangencijalna rucka),Kuzma ref+stogi ref.,VPI 19/SME V,Mellorn audio+SME V..Sprave koje su bolje od onih prijasnjih,ali je drastican rast cene naspram onih iz prijasnje grupe.SME20 je dobar,ali Kuzma ref.vise odgovara mom ukusu,punije,ali nije masno,SME je cini se precizniji/tanji?/

gosn.Franc Kuzma ima 2 glasa od mene od 4!Nedavno je servisirao dzabe! jedan svoj Stabi iz prve generacije,maltene starim 20 godina,bez ikakvih ubedjivanja..no comment

pozdrav,paja959

Link to comment
Share on other sites

Pajo959, prvo izvini sto sam ti drzao lekciju o Thorensu na proslom topiku jer nisam znao da o tome znas vise od mene.

E, tesko tebi sada od pitanja.

1. Postoi si svasta probao, da li si probao Thorensov strujni filter/psu sa TD320? ja ga neuspesno ganjam godinama. Da li to uopste ima smisla i moze li da se uporedi sa onim sto rade PSU za druge gramofone ?

U medjuvremenu sam nasao neki regulisani ispravljac od 16V AC za alarmenr uredjaje u bankama - dobro izolovan.

Na svajcarskom ebay neki tip prodaje samogradnju ali to sa vozarinom izadje preko 200 evra, pa ne bih da eksperimentisem.

Neko mi je ovde obecao uputstvo kako sam da napravim PSU za gramofon ali se nije materijalizovalo.

Ja verujem da bi to imalo efekta. jer kad sam thorensov mini mini ispravljac zamenio sa masivnim ispravljacem cula se razlika.

2 da li znas da li onaj Thorensov pritiskac (clamp) za plocu ima nekog efekta? Meni se cini da je to napravljeno da smanji rok trajanja motora jer je pretesko. Da li si ti probao neki teg/pritiskac?

3. Da li bi novo ozicenje TD320 imalo smisla? Za gramofon znam kako bih uradio ali mi se rucica cini nocna mora za ozicavanje.

4. Cardas prodaje zicice za ozicenje glave (one cetiri u boji,ali sa pozlacenim kontaktima) Ja sam moje skidao, ocistio i potopio u contact cleaner (Mg Chemicals, bolji nego CAIG). Da li bi Kardasove zicice nesto poboljale, s obzirom da je u pitanju MC glava niske voltaze ?

5. Da li si tvoj gramofon slusao "kao iz fabrike" ili si nesto budzio? Ja sam primenio umereno, nesimetricno dampiranje sa nekoliko materijala (blue tack, Dynamat, teflonska traka)

6. Da li si ikad cuo da spoljasnje lakiranje gramofonske kutije (plinth) povoljno utice na zvuk. Covek mi se kune da kad se kutija ismirgla i izlakira selakom da bolje svira. Posto je moj gramofon malo izgubio na sjaju, ova ideja me kopka. ali to je nocna mora od posla da bi se dobro uradilo. Ako vredi, sto da ne, ali ako ne vredi, da ne gubim vreme.

Hvala unapred !!!

Link to comment
Share on other sites

Gramofon koji koristim vec 20 godina je Thorens TD-126 MkI sa SME 3009 series II improved. Ozicenje rucice je srebrno Van den Hul.

Kada bi mi Thorens crkao, kupio bih nov Technics SL-1200MkII i montirao SME na njega.

Verujem da ovaj izbor izaziva zgrazanje mnogih audiofila, ali mislim da za nase prosecne sisteme i kolekcije ploca (RTB, Jugoton...), nema smisla davati hiljade evra za gramofon kako bi smo bolje culi krckanje i sustanje. :thumbsup2

Mnogi koji pljuju SL-1200 nisu ga nikada culi i ponavljaju rekla-kazala koje se vrti po internetu. Kao to je DJ gramofon, itd.

Njegova originalna namena nije bila DJ upotreba - prihvacen je od strane DJ-eva zato sto poseduje izuzetno izdrzljivu mehanicku konstrukciju.

Cini mi se da se u poslednje vreme stvari menjaju i SL-1200MkII stice zasluzeno priznanje.

Mrzi me da sada idem u detalje zasto mislim da je za prosecnog domaceg ljubitelja vinila Technics najbolji izbor - sve to vec mozete naci u sledecim linkovima.

Cini mi se da je na ovom forumu vec bilo pljuvanja po 1200-tki... ipak dajte mu sansu i barem ih detaljno procitajte :lol: :

http://www.tnt-audio.com/sorgenti/techn ... 200_e.html

http://forum.audiogon.com/cgi-bin/fr.pl ... nflup&49&4

http://en.wikipedia.org/wiki/SL-1200

http://forum.audiogon.com/cgi-bin/frr.p ... &read&3&4&

http://db.audioasylum.com/cgi/t.mpl?f=vinyl&m=332188

http://db.audioasylum.com/cgi/t.mpl?f=vinyl&m=294540

http://db.audioasylum.com/cgi/t.mpl?f=vinyl&m=328269

...ovo je na prvu loptu. Ima jos mnogo toga ali nisam sada uspeo sve da pronadjem.

FAQ:

http://music.hyperreal.org/dj/sl1200.html

http://www.theturntablefactory.com/sl1200mk2.html

http://www.turntabletech.com/used.htm

Uz pomoc ovog adaptera mogu se koristiti REGA rucice:

http://www.tonearm.co.uk/dj_technics_armboard.htm

Link to comment
Share on other sites

RE kuja:"Kada bi mi Thorens crkao, kupio bih nov Technics SL-1200MkII i montirao SME na njega."

O ovome bih jako razmislio.Kupio sam od jednog prijatelja kombinaciju 151/2+SME 3009/3 svojevremeno,posto sam vlasnika dobro poznavao,sprava je malo koriscena i usao sam u deal iskljucivo zbog SME 3009/3/to je ona skuplja varijanta/zbog povoljne cene kompleta.Sa jednim drugim prijateljem smo se dogovorili da cemo menjati "baze" ja njemu technicsa on meni 160S+platter matter+neku sitnu lovu.on je bio inace profesionalni disk dzokej,pa mu se nesto nije svidelo to sto se thorens leluja i da mu treba vremena da ubrza posto je i kuci snimao muziku "zainteresiranima".Izvrsili smo zamenu,montaze su bile extra lagane posto su oba transporta imala fabricku pripremu za SME rucice.

Meni je kombinacija sa Thorens-om:leprsavo,brza,sa svungom/zaletom,mnogo prozracnijim svukom od technicsa koji je imao nekako "zgusnjen zvuk"Stvar ukusa,rekao bih,ja sam se zakleo da necu DD gramafon u kuci.Ako technics onda SL110..no comment

RE prekoBare:nema problema,sve je Ok,ovi internet sajtovi su za razmenu iskustava kako dobrih,tako i losih.

1.Sto se tice PSU za Thorens.koristio sam ih iskljucivo sa onim fabrickim,i jedino su novije 320/2 i 320/4 imale izbaceno onaj mali mrezni ispravljac.Sigurno se vredi poigrati sa malo boljom sekcijom napajanja/To rade svi veliki proizvodjaci danas/,navodno ove spravice mnogo pridonose poboljsanju zvuka u vidu onog "timing"-a i ritmicke sposobnosti gramafona.

2.Clamp:thorens ima svoj teg koji je nesto vise od 0,5kg.ja sam strugao onomad kod strugara neki teg koji je tada bio oko 400gr.Zvuk se koriscenjem tega menjao.da li zbog toga sto su se opruge subsasije vise natezale ili zbog tega ne bih se usudio dati neki konacni sud.Ovo podesavanje/natezanja "opruga" je jedan od veoma jednostavno,ne kosta para.Prosli put smo na jednom Pro.ject 6.9 malo igara sebi priustili sa fabrickim clamp-on i nije bas bilo jednoglasne konkluzije niti za/niti protiv.Stvar ukusa.Ako se dobro secam Audio Technica je imala onomad neki mali clamp kiji je izgledao kao mali "tronozac" koji je pritiskao plocu ne tezinom nego se on kao nekim "kandzama"hvatao sa kraj osovine.Kod Roksan Xerxes-a,po fabrickom uputstvu,nakon postavljanja LP-a taj mali "klinac se vadi,sto sluzi tamo samo za centriranje ploce" kako bi se koristio taj clamp sa kandzama tamo.Kuzma ref.,SME20 imaju fabricke te tegove za pritezanje,od sile natezanja/zavrtanja menja se zvuk.igra bez granice.no comment

3.Ozicenje:kod onog majstora sto mota zvucnice i sto ga smatraju tata-matom za gramafone ovde u Bp.i,nosili smo na "tuning" jedan ex-moj 320/2 na friziranje+namestanje podesavanje visine boka rucke da bi se izbegla upotreba nepotrebnih podloski imedju zvucnice i rucice.On je ovako rezimirao stvari:menjace unutrasnje ozicenje unutar rucice,izbacice strai phono kabel sto izlazi iz gramafona.Posto on radi sa VDH-om,koristio je VDH zicice predvidjene za unutrasnje ozicavanje+i spoljni kabel je posta VDH.Vrsio je unutrasnji damping spoljnjeg tanjira.Prije dampiranja kad je on to nekako cudno uzeo u ruku i cvrknuo prstima to je "zvonilo"-"ovo ide ovako u muziku" su bile njegove reci.Gumeni fabricki mat je skinut,postavljen je filc.Dodat je jedan pritiskivac ploca od ovdasnjeg jednog proizvodjaca/Alisca orange/.Ovo sve ovako lepo+izlazak majstora na lice mesta za finalno podesavanje je ovde mog drugara kostalo cca 200 eura.

Krajnji rezultat je sonicno dobar gramafon/sa grado prestige gold-om/ koji tendira vise prema onoj kategoriji gramafona koje sam ja nabrojao da su ovde polovni oko 1200/1400eura.

4.Te specijalne zicice imaju Cardas,Isoda,Siltech,VDH za koje ja znam,vredi probati,ali po mogucnosti nek ga radi neko ko je radio vec nesto slicno.Moj pokusaj da to uradim,sam,jednom samo na donjem delu

SME 3009/3 je bio vrlo uspesan=trazio sam od SME nov donji deo,posto sam "uspeo da raz@ebem sve tamo dole sa lemilicom".Bili su vrlo korektni,(SME)dzabe dobih potreban deo :)

5.Dampiranje:kod 160S vs 160B je razlika u "kutij":kod super je to mediapan iverica,dno nije tanak lesonit,nego je isto mediapan, i sto su se na stranice lepile trakice bitumenske trake+na trougao koji drzi sve i svasta/navodno se prica jod da je osovina deblja/ ovo su verovatno radili i oni sami/lepljenje bitumena/ iz razloga dapiranja.Mozda bi se vredelo raspitati kod proizvodjaca hidroizolacionih matarijala,sa neke materijale koji mogu da budu korisni i nama audifilima.Sta se moze kod 320-e uraditi kad on prakticki nema kutiju? no comment..

Citao sam svojevremeno intrevju sa I.Tiefenbrun-om/Linn/ pre 20-ak godina,gde je priznao da je doslo do blage promene zvula LP12-e posto su promenili dobavljaca lepka!!!

6.Lak:ja nikad nisam nista cackao,farbao na njima,ali ovdasnji diler Penna&Poor koji prodaje sparvice "Altmann(DAC i pojacala koja se napajaju sa akumulatora) i gde je to sve postavljeno na malu dascicu,objasnjava dobar zvuk tih spravica delom time sto koriste neki specijalni drveni materijal+specijalni lak.no comment

uh,ispade ovo "rat i mir" u 3 toma

pozdrav,paja959

Link to comment
Share on other sites

Potpuno se slazem, ovde se takodje mogu s vremena na vreme naci odlicno ocuvane ploce.

Moja iskustva su:

- RIZ gramofon kada sam bio klinac, dogradjen sa Shure 75-6 zvucnicom, lose je zvucao i imao jos goru stabilizaciju brzine. Sta ocekivati od Poljaka? Motor mu je bio grozan

- Jedan stari, dobri, retki Kenwood, ne mogu da se setim modela, veoma dobro je svirao.

- Vise Dual-a, od kojih je najjaci bio CS721, solidan zvuk, sa M75, dobar transport, ali je kuciste tanko, mesavina drveta i plastike i veoma je rezonantno.

- Revox B790, milina za koriscenje, probao sam vise Ortofon MM i MC zvucnica (LM30 i jos neke, ne mogu da se setim modela) i Yamaha MC9. Svira daleko bolje od Dual-a, ali je MC9 prilicno tvrdog zvuka, te sve zvuci vise kao CD.

- Sansui SR-838, odlican gramofon, sa zvucnicom Supex 900 Super zvuci daleko bolje od kombinacije Revox/MC9, verovatno jer je i Supex zvucnica mnogo bolja i skuplja. Ovo je moj trenutni izbor.

Link to comment
Share on other sites

sorry ako malo idem u off, ali navodjenje modela od pre dvadesetak godina mi ne znaci bas mnogo. Ne mogu da se setim ni oznaka a kamoli kako je to radilo.

Mislim da je firma Pro-Ject kao stvorena za one koji do sad nisu imali prilike da u svojim sistemima imaju gramofon i cija se muzicka iskustva baziraju iskljucivo na digitaliji. Za male pare ljudi mogu da udju u svet vinila i polako, vremenom da skupljaju muziku. Kasnije moze da padne upgrade na nesto sto je skuplje i kvalitetnije (Clearaudio, Roksan, Michell, Nottingham...)

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Re zecconi:"Mislim da je firma Pro-Ject kao stvorena za one koji do sad nisu imali prilike da u svojim sistemima imaju gramofon i cija se muzicka iskustva baziraju iskljucivo na digitaliji. Za male pare ljudi mogu da udju u svet vinila"

Absolutno je OK i Pro-ject,mada te malene modele ne bih smeo uprediti sa tim starijim Thorensima.Ovde se dosta hvali straiji model 6.9 gde se menja stara rucica na onu karbonsku+ozicavanje ove nove karbonske.Ali je onda ovo opet neka prica o vise para gde smo opet vec blize nekoj "ozbiljnijoj spravi".Vrzino kolo.Po nekom mom poznaniku odavde,tako frizirani Pro-ject:6.9+carbon+siltech ozicenja opsluzuju njegov VDH "Frogg".No comment.

Ovde se kao BB i kao preporuka onima koji se do sada nisu druzili sa vinilom preporucuje Goldring GR2:Goldring 1012GX zvucnica+Goldring rucka/sto je u stvari Rega RB250.Kad se saberu samu rucka +glava sta kostaju posebno,baza ispada dzabe.(mozda se samo Goldring oslobadja nekih samo starih zaliha 1012GX sa ovim jeftinim trikom,ali trik funcionise,sprava svira dobro za svoju cenu.Cena je negde od 230-250funti.)

pozdrav,paja959

Link to comment
Share on other sites

Ja ovih dana upravo vracam u sistem kombinaciju Stabi 2/Stogi/Denon DL160 sa tendencijom prelaska na Denon103R/Lyra Dorian, sta vec naleti. MC step up sam vec kupio, Denon AU320, originalni komad od pre 25 godina, a trenutno trazim odgovarajuci phono.

Treba mi preporuka za PSU za Stabi 2. Bio sam stipsa onomad kada je Kuzma to prodavao, sada ga naravno vise nema. Da li neko ima ideju sta se tu moze uraditi, posto sam kod prijatelja jos pre 20 godina cuo koliko Stabi 2 radi bolje sa tim eksternim napajanjem.

Apropo Technicsa 1200: u fabrickoj verziji taj gramofon jeste odlicna sprava za beskrajno akanje, ali nema toliko dobar zvuk. za to su krivci a) tanjir :thumbsup2 rucica pa je zato moguce modifikovati ga u vrlo dobru audiofilsku spravu. Potrebno je naravno demontirati postojecu rucku i umesto nje staviti Regu RB 250 sa odgovarajucom plocicom koja se mora napraviti u samogradnji. Takodje potrebno je promeniti tanjir posto je ovaj po meni cak besmisleno i dampirati iako se time moze malo popraviti stvar. Znaci treba napraviti novi tanjir od akrilika ili slicnog materijala koji koriste gramofoni srednje klase (tipa rege, clearaudio i slicno). Ako se sve ovo uradi kako treba, slag na tortu je dobar clamp. i onda imate stvarno odlicnu napravu, jedino sto cela operacija nije jevtina i pitanje je da li je bolje kupiti gotov audiofilski gramofon. Opet, ovaj Tehniks ima odlicnu ergonomiju, do jaja izdrzljiv kvarcni motor, trenutno prebacivanje sa 33 na 45 (kada na stabiju pomislim da promenim brzinu, radije skacem kroz prozor) i kome to treba (a nikome normalnom ne treba) pitch kontrolu brzine.

Posto je inace ovo DJ standard za gramofone, samo da kazem da je jedan legendarni njujorski DJ iz 70-tih i 80-tih, David Mancuso, u svom klubu kao standardni setup imao ovaj gramofon sa fidelity research 64 ruckom i koetsu urushu / black cartridge, uz mark levinson amplifikaciju i klipsch zvucnike. Navodno je trosio jednu glavu nedeljno, kaze legenda. Kada je pocetkom devedesetih nastupao u Londonu, stavili su mu 2 Sondeka umesto 1210 (coveku nije bitan pitch posto ne radi beat mixing).

Link to comment
Share on other sites

Drugar ima Technics 1200MKII sa Shure, mislim da je Ultra 500, Kenwood KA990 i to svira da se smrzneÅ¡!!! Definitivno najbolji gramofon za 500e. Ko mi je uvredio RIZ :)?! Imam tu "makinu" sa Ortofon OM10, kutiju sam izlepio sa unutraÅ¡nje strane onom gumom na froncle sa cvetićima, za kupatilo, koristi se kao staza, a tanjir iznutra oblepio plutom. Žice u ruÄici sam zamenio lak žicom, naÅ¡teleovao one glupave ležajeve i podmazao ih, u ležaj tanjira sipao silikonsko ulje i to je to. Svira puno bolje nego fabriÄko stanje, a da hoće da zeza brzinu, oće. PoÄeo sam "projekat" , zvuÄim ko naÅ¡i narodnjaci :), zamenom onog drljÄoniks motora za jedan dobar iz nekog starog deka, napravio mu i regulaciju, plastiÄni toÄkić za prenos, probao, video da radi i odluÄio da napravim sve kako treba od metala i kvalitetno reÅ¡im veÅ¡anje motora. Naravno to tako stoji već 2g :wink:. Planirao sam i nožice da mu zamenim, njegove ne omogućavaju nivelaciju, ali... Hebi ga, nedostatak para kada sam kupio gramofon, pa nikad nisam kupio ni jedan bolji :lol:. Posle doÅ¡o CD i :D. A nemam ni neku kolekciju ploÄa.

Link to comment
Share on other sites

Trenutno aktuelna verzija 1200-tke vec ima tanjir dampiran iznutra gumom.

Takodje je cela donja polovina baze izlivena od nekakve tvrde gume tako da je vrlo nerezonantna.

Tanjir se nazalost ne moze promeniti zato sto za razliku od drugih Technics modela, rotor motora i tanjir cine celinu. To resenje je primenjeno valjda jos kod SP-10 Mk3.

Link to comment
Share on other sites

evo nasao sam, by thorsten loesch:

The 1210 can be good. Here is my list of "making it sound good".

1) Air suspension support

2) Denon 103(R preferred) cartridge, mounted using the washers included between cartridge and headshell

3) External Arm rewire a'la Kondo

4) Glass Platter Mat (Project makes one)

5) Record Weight (Goldring)

The original arm is unsuited for most modern HiFi Cartridges but just right for our golden oldy, the easily applied and simple as well as repeatable SRA/VTA adjustment of this arm is a definitive plus.

The external re-wire is best done using twisted pairs of tripple twisted enameled wire around 0.05...0.1mm diameter, copper is okay, silver better, the twisted pairs go directly into a pair of RCA's, the wire gets run on the outside of the Arm and is secured on the plinth (strain relief).

Ciao T

Izvinjavam se, mozda si u pravu za tanjir, ovde se preporucuje samo stakleni mat.

Link to comment
Share on other sites

ovo je jos jedna preporuka za 1210

origin live arm board.( under £50)

one of the arms thorsten suggested or a riksan nima (£350 ish) or michell tecnoarm.

a decent cart like a denon dl110 (£70 ) or dl304 or higher ( a shelter is nice.)

get a set of isonoe elstomer feet.(£95)

a glass platter matt by project or a funk acromat ( £40) according to taste.

a good phono pre like a cambridge audio azur 640 ( £60 ) or better still a sonneteer or good valve stage.

a wall bracket.

enjoy great sound for virtually peanuts compared to other audiophile set ups.

the origin live comes with instructions to assemble the deck with a new armboard.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...