Jump to content


Kvalitetan gramofon - stara i nova iskustva


PrekoBare

Recommended Posts

  • Replies 370
  • Created
  • Last Reply

Vlasnik sam Pro-Ject gramofona RPM 9 sa karbonskom ruckom i Benz Micro ACE L (low output mc) sistemom. Posle jednogodisnjeg preslusavanja raznih gramofona i kombinacija odlucio sam se za ovu varijantu jer je odnos cena/kvalitet nenadmasan. Necu da pricam od kojih je gramofona bolji ili losiji niti vrsiti bilo kakva poredjenja jer je to stvar ukusa, jedino cu reci da ova kombinacija svira daleko ispred svog cenovnog ranga i da se po sound-u koji pruza bez problema moze meriti sa uredjajima 2-3 puta skupljim.

Gramofon je vrlo jednostavan, akrilni tanjir koga preko remena pokrece od kucista potpuno odvojen motor – vrlo stabilan, oko 1 kg tezine. Brzina se menja rucnim premestanjem remena. Rucka je od karbona, izuzetno kvalitetno napravljena i moze bez problema da se nosi sa mnogo skupljim sistemima nego sto bi realno bilo uparivati sa ovim gramofonom.

U pocetku sam imao Benz Micro Gold takodje mc sistem koji je izuzetno dobro svirao ali sam, jos uvek ne znam kako, posle par meseci, verovatno nepazljivim rukovanjem; upeo da iglu iskrivim da bih je, pokusavajuci lagano da je ispravim; potpuno polomio! Uzas i neverica, potpuno sam se bacio u bedak jer ovaj sistem nije bas jeftin. Posto je igla deo kompletnog sistema i namotaja magneta i ne moze da se promeni ostalo mi je samo da se oprostimo i da snagom volje sto pre zaboravim nemili dogadjaj. Ovaj sistem je bio izuzetno dobar i ja ga svima toplo preporucujem ali sledeci koji sam uzeo Benc ACE L je bar za tri klase bolji (i duplo skuplji) ali u kombinaciji sa RPM 9 cini strahovitu kombinaciju. Posle perioda usviravanja gramofon je zazvucao upravo onako kako ja sebi predpostavljam kvalitetan sound. Timing bez premca, sa blagom tendencijom ka napred (hocu sad i hocu sve) znaci nema dosade i sanse da nakon trece numere zaspim od dosade. Bas izuzetno precizan i snazan bez zelje da dominira zvucnom slikom ali sa autoritetom vodje ritam sekcije koji u svakom trenutku drzi stvari pod kontrolom bez izrazene zelje da dokazuje ko je gazda u kuci. ACE cita sve ali apsolutno sve informacije sa vinyl-a. Izuzetno sam bio iznenadjen vernoscu reprodukcije percussion-a i izuzetne dinamike koju je ovaj sistem ispratio citajuci “Percussion Profile†ECM izdanje iz ´78. godine. Opera, klasicni koncerti, jazz ili rok – nebitno, ACE je uvek kod svoje kuce. Ako je neko u mogucnosti neka obavezno isproba ovaj sistem jer je zaista izuzetan a ko zeli vise o njemu da sazna nek okrene Google i pronadje bar zillion komentara i testova.

Na slikama koje slede mozete videti kako je tekao upgrade gramofona od sistema, preko postolja do kablova – prvo je stajao na platformi a zatim se preselio na zid i Audio System policu za gramofon (ubedljivo najbolja varijanta jer definitivno nista ne utice na gramofon kada stoji na zidu – vibracije poda po kome se non-stop seta ili deca skacu izuzetno negativno deluju na reprodukciju muzike).

Predpojacalo za gramofon je Musical Fidelity X-LPS V3, kabl izmedju njega i gramofona je Audio Note od cistog srebra sa Cardas rodijumskim konektorima lemljenih srebrom, od phono predpojacala do predpojacala je Kimber Silver Streak.

Ploce nabavljam preko neta, eBay, dobijam na poklon ili kupujem na buvljacima za smesne pare – od 1 do max 2,5 eura po komadu. Ploce i omoti koje kupujem su u A1 stanju i do sada sam dosao u posed par izuzetno kvalitetnih i retkih izdanja Living Stereo, Decca npr. koja se medju kolekcionarima krecu izmedju 25 i 40 eura. Problem je sto sam se toliko navukao na gramofon, a ploce nabavljam gotovo svakog vikenda, tako da cd player vise ni ne slusam, valjda radi jos uvek! Prosle nedelje sam kupio na buvljaku 28 ploca! Za komicnih 25 eura (kad kupis na gomili kod istog prodavca on naravno odmah obara cenu. Nije mi jasno samo kad cu sve to da preslusam.

Ukratko: gramofon rules, ko god da se upusti u avanturu vinyl zelim mu mnogo srece i neka ga Bog cuva, nazad se vise ne moze!

greendolphin

post-152-128510472745_thumb.jpg

post-152-128510472756_thumb.jpg

post-152-128510472766_thumb.jpg

post-152-128510472745_thumb.jpg

post-152-128510472756_thumb.jpg

post-152-128510472766_thumb.jpg

post-152-128510472745_thumb.jpg

post-152-128510472756_thumb.jpg

post-152-128510472766_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Re greendolphin:svaka cast,lep sistemcic!Posle koliko sati se usvirala zvucnica?

Tu Benz ACE L i ovde preporucuju,poznanik mi je to skoro uzeo za Xerxes+tabrizi-i,ovo se tek usvirava kod njega,bas smo se culi juce telefonom i s odusevljenjem prica kako zvuk postaje iz dana u dan sve boljim i boljim...Imao je prije Goldring Eroica H+L,pa se vracao na MM Roksan chorus black,ali nije bio zadovoljan,pa mu je ovdasnji dealer Roksan-a savetovao da uzme tu Benz ACE...sad izgleda da je i on na dobrom putu da bude happy...

pozdrav

paja959

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu tacno u satima da kazem koliko joj je trebalo da se dobro usvira ali nakon cca. mesec dana (svaki dan sam slusao gramofon minimum 4-5 ploca) zvuk se potpuno otvorio. Jednostavno jednog dana pustis plocu i odjednom shvatis da sve zvuci kako treba. Na papiru koji je stigao sa sistemom pise da mu treba 40 sati usviravanja.

greendolphin

Link to comment
Share on other sites

Greendolphin,

Ja odavno trazim da kupim masinu za ciscenje ploca za male pare, ali posto toga nema, verovatno cu morati da pravim sam.

Na netu ima mnogo saveta, od toga kako napraviti efikasnu kopiju Nitty Gritty-a za 50 dolara do recepata za tecnost za pranje ploca.

Koji metod koristis za ciscenje ploca sa buvljaka?

Link to comment
Share on other sites

Koristim dve tecnosti, karbonsku cetku i mekanu pamucnu krpu. Jednu tecnost mi je napravio kolega ljubitelj vinila sa foruma sa nick-om Ssrdjan i odlicna je. Drugu sam takodje dobio na poklon od jednog clana foruma - nick Accoustic Preference. Ova je danski proizvod pod nazivom AM u spreju i dolazi sa pamucnom krpicom, takodje odlicna.

Sto se tice masine za pranje i usisavaje ploca bacio sam oko na Clearaudio Smart Matrix (550 eura). Odlicna je, mnogo bolja od Okki Nokki koja kosta 350 a zivi je krs. 550 eura verovatno nekima zvuci nenormalno ali je to medju ostalim spravama gotovo bagatela. Nema sanse da se rucno sa krpom ili cetkom ocisti ploca kako treba, sto se vise drlja sve vise se prljavstina uvlaci u brazdu a ploca struze. Ove masine nanesu tecnost u brazdu vinila a zatim kad necistoca omeksa usisaju je velikom snagom. Razlika u zvuku je zaista neverovatna.

greendolphin

Link to comment
Share on other sites

Kada sam od roditelja dobio svoj Bang&Olufsen Beogram 2400, dobio sam i picture disc grupe Kiss VIPD-3. A onda sam nabavio sprej za čišćenje (mislim da je bio Russ Andrews - RATA) koji je nakon sušenja stvarao film i ljuštio se sa ploče kao OHO lepak sa dečijeg dlana i znam da je izvlačio i poslednju česticu prašine. Taj sprej sam čuvao i koristio samo za ovaj picture disc i zelenu providnu ploču grupe Film.

Link to comment
Share on other sites

Пријатељ ми је препричао да је својевремено за мале паре код нас могла да се купи ултразвучна кадица кинеске производње. Он је пробао: налије се течношћу и потопи се ЛП. Све спадне на дно. Чишћење је савршено. Једино је проблем сушење, односно класично цеђење. Ја нисам пробао, не стижем чак ни да се распитам где то може да се нађе. Али ми по његовој причи (а верујем му) изгледа као најјевтиније и врло ефикасно решење.

Link to comment
Share on other sites

Пријатељ ми је препричао да је својевремено за мале паре код нас могла да се купи ултразвучна кадица кинеске производње. Он је пробао: налије се течношћу и потопи се ЛП. Све спадне на дно...
Link to comment
Share on other sites

Пријатељ ми је препричао да је својевремено за мале паре код нас могла да се купи ултразвучна кадица кинеске производње. Он је пробао: налије се течношћу и потопи се ЛП. Све спадне на дно. Чишћење је савршено. Једино је проблем сушење, односно класично цеђење. Ја нисам пробао, не стижем чак ни да се распитам где то може да се нађе. Али ми по његовој причи (а верујем му) изгледа као најјевтиније и врло ефикасно решење.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Ajd i ja da se pridruzim,sa zakasnjenjem, posto sam analogas.

Pajo, dokopao sam se svoje dokumentacije i brzo cu ti dati neku informaciju za pravljenje svog napajanja.

Nisu svi motori isti, neki su DC i osetljivi su na napon, tu je najbolje akumulatorsko napajanje.Drugi motori su AC i oni su osetljivi na hercazu i mora se praviti ispravljac sa kristalom koji fiksira 50hz.Pomaze pristojno stari ispravljac za TV ali oce da zuje.

Od kablica od glave do nekog phono stepena, najbolji je po mom poredjenju takozvani VF kabl, lak zica obmotana svilom.Poredio sam sa Cardasom,Audioqvestom i zaboravih trecu firmu, na D mislim.

Ciscenje ultrazvukom u kadici sa destilovanom vodom je najbolje.Tecnost za pranje mora biti proverena inace moze napraviti stetu.Dobra je mesavina izopropil alkohola i destilovane vode.Naravno, karbonska cetka sa uzemljenjem i antistatski pistolj.Ciscenje igle je isto bitno i tu je nenadmasan Last koji ima tvrdu cetku za suvo brisanje, tecnost za pranje i tecnost za "podmazivanje" igle, neki polimer koji smanjuje trenje,sum i normalno habanje ploce i vrha.Masina za ciscenje sa usisivacem su odlicne.

Klempovi za ploce su odlicni.Onaj Torensov je onako.Najbolji su koji stezu putem navoja ili na polugu.Svaki bolji strugar moze da nareze na osovini diska lozu i da napravi klemp od mesinga,pa pozlata,aluminijuma,plastike ili od drveta.Em sto daje doprinos zvuku, izgleda kao sjajan detalj.

Mat mora da se proba, neki dobro "demfuju" ali i kradu zvuk.Mozda je najbolje bez njega.

Gramofon u sebi sadrzi mnogo stvari, fiziku,mehaniku,statiku,elektroniku,estetiku.. i nije lako da se napravi da bude savrsen.Preduslov je da se upare glava i rucka po komplijansi,tvrdoci, i da se geometrija tacno podesi sto najcesce nije kako treba.Sledece je, prilagoditi ulaz prema glavi.

Gramofon je velika filozofija,prefinjena i obimna.Ajde, nastavicemo.

Link to comment
Share on other sites

medju korisnicima gramofona postoji sekta koja tvrdi da je spoljno napajanje budalastina i da se to ne cuje, da je u domenu psihologije. secam se kad je moj prijatelj za stabi 2/stogi uzeo napajenje, ne bih se zaista zakleo da smo culi promenu vrednu para i cimanja ali ajd.

kakva su vasa misljenja o spoljnom napajanju? ja nemam iskustva ali ga gotivim zato sto ne moras da menjas brzinu na kurblu kao kod stabija, nego kao dispongo, na dugme. :listen

(mislim, gledam nesto ovu poslednju recenicu, kada bi mi je zena procitala, zvala bi ludaru odmah).

Link to comment
Share on other sites

Pa evo i mene,mada se od mog zadnjeg upisa ovde dosta toga izdesavalo,bar kod mene:

http://www.hifi-forumi.com/forum/viewto ... c&start=15

Za sada sam ja moju osnovnu problematiku resio,svira to tako,zadovoljan sam,juce sam bio uzeo na LP Basie+Peterson "Satch&Josh",Miles "Quiet Nights" i to sam vrteo celo popodne :))

Sto se tice filca/mata:za tu informaciju "bez icega" potvrdjuje i ovdasnji proizvodjac "Mellorn" koji isto za tanjir koristi staklo.Drugar mi ima taj "Mellorn" garamafon sa SME IV+Supex 900,

http://www.mellorn.hu/lemezjatszo.html

i to svira dobro/ali ja mislim da tamo svira vise SME,nego baza,jbga/

Sto se tice ekstremnog napajanja i ja sam (bio) nekako skeptik,ali svi koji su radili upgrade kod ovih manjih gramafona/Rega,Pro-ject/ pricaju o poboljsanju "timing"-a/i normalno resavanje problema manuelnog prebacivanja remenice/.Videcu kako se to meni manuelno prebacivanje bude svidelo danas pre podne postu su mi obecali neke LP sa 45 RPM...

Neki moj drugar,hardcore hajendas,mi je pustao neke informacije od skoro da je navodno Karan uradio neku dobru sekciju napajanja za XXL/Reference,mozda se vredi raspitati i na ovu stranu i da je uradjena neka jednostavnija/jeftinija varijanta za Stabi...

pozdrav

paja959

Link to comment
Share on other sites

Spoljno napajanje je bolje jer ne unosi vibracije u sasiju i po pravilu je kvalitetnije, mada ne znaci da ce biti bolje.Sto je gramofon bolji, razlike su cujnije.Mala je verovatnoca da je struja idealna, pa ako se ne oseca razlika,ili je gramofon los,ili ne podesen, ili napajanje.Proizvodjaci naplacuju posebna napajanja zaista preskupo.

Link to comment
Share on other sites

Iako sam gramofondzija, nisam znao za korekciju odstupanja rupe u vinilu.Daj, pojasni kako to radi na ovoj napravi jer niko to nije radio od vrhunskih proizvodjaca.lLcno smatram da je to ne bitno jer su male brzine rotacije a i povecanje gazne greske je nemerljivo.

Link to comment
Share on other sites

Zavijanje je i te kako bitno, i itekako utiÄe na reprodukciju, samo Å¡to na to izgleda malo ko obraća pažnju. Na primitivnijem nivou od ovog, prikazanog na ovom gramofonu, postoji princip "removeable spindle", ukratko, osovine koja može da se izvede iz svog centriÄnog položaja, neutraliÅ¡ući pritom ekscentricitet.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...