Jump to content


Kvalitetan gramofon - stara i nova iskustva


PrekoBare

Recommended Posts

Odstupanje od brzine se cuje i te kako,ali to odstupanje od centricnosti,posto je malo,ne ulazi u cujno izoblicenje, a ona gruba ja nisam sreo.Niko od vodecih proizvodjaca,Orakl,Dzirodek,Sota,VPI...nikada se nije bavio time.A sam lager,osovina sa lezistem, je najproblamiticniji deo gramofonske baze i najveci izvor bruma, tako da njegova pomerljivost je sumnjivog efekta.Ali dobro.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 370
  • Created
  • Last Reply

Ovde dolazimo do Äuvenog: kako ko Äuje. To Å¡to se nisu bavili tim problemom ne znaÄi da on ne postoji i ne zadire u (veoma) Äujni spektar. Posebno ako se u problem ukljuÄi decentrisanost neidealnih vinila koji su tokom vremena umeli da budu izuzetno loÅ¡e izraÄ‘ivani.

SmeÅ¡no bi bilo ignorisati problem u ovom, a u sluÄaju magnetofona/dekova, na primer, iznositi ga kao jednu od veoma važnih stavki.

Ili reći da se odstupanje od brzine Äuje, a "zavijanje" usled ekscentriÄnosti ne Äuje. Ili da se Äuje dinamiÄki neizbalansiran tanjir, ili tanjir neravne gornje povrÅ¡ine recimo (prisetimo se koliko se o tome vodi polemika), a ne Äuje centriÄno odstupanje brazdi od milimetra, recimo.

Pomerljivi spindle nema veze sa donjim delom osovine i lagerom, koliko sam video tehniÄka reÅ¡enja uglavnom omogućavaju pomeranje gornjeg dela osovine na koji se "natiÄe" ploÄa.

Link to comment
Share on other sites

Spoljno napajanje je bolje jer ne unosi vibracije u sasiju i po pravilu je kvalitetnije, mada ne znaci da ce biti bolje.Sto je gramofon bolji, razlike su cujnije.Mala je verovatnoca da je struja idealna, pa ako se ne oseca razlika,ili je gramofon los,ili ne podesen, ili napajanje.Proizvodjaci naplacuju posebna napajanja zaista preskupo.
Link to comment
Share on other sites

Ma naravno da postoji problem ali je pitanje koliko je cujan,tj koliko neko odstupanje u precniku utice na perifernu brzinu.Kod kasetasa je brzina prolaska trake mala pa je zato izrazeniji.Uostalom, koliko sam ploca bacio iz ovog i onog razloga, pa se uzme neko drugo reizdanje ili nova serija,ali to je vinil.Zato postoje dobre i lose ploce.Okretanje osovine pravi buku i dodavanje jos nekog pokretnog dela moze samo pojacati taj problem.

Tanjiri imaju relativno veliku masu u odnosu na brzinu vrtnje tako da debalansi na tanjiru nemaju uticaja.Radjeno je nekad merenje u Vinci sa debalansom na Torensu od 30gr.Doduse, volim da vidim izbalansiran tanjir.

Mnogo gramofona je bilo bez klempa a on je jedini nacin da ispravi donekle krive ploce i smanji podrhtavanje koje uzrokuje lezaj.

Veci problem na ovu temu je "rambl" koji dolazi od istog tog lagera a dolazi od ne horizontalno postavljenog tanjira, a vecina gramofona dolazi bez libele.Inace, tanjir i ne treba da bude u strogoj nuli vec malo nakrivljen.

Najveci problem je geometrija rucke i glave, a maltene niko ne isporucuje gramofon sa sablonom za podesavanje,ili se isporucuje sa ne adekvatnim ili losim,a to direktno ulazi u cujni spektar i sto je najgore, ostecuje trajno plocu.

Vertikalni ugao,"VTA", varira od prozvodjaca do proizvodjaca ploca, cak i kod iste produkcije ima razlicitih serija zbog promene rezaca.Zato neke ploce zvuce tupo a neke nemaju basa.Samo par rucki ima mogucnost podesavanja ovog ugla.

Motori su uglavnom losi i svi od reda imaju lose napajanje.

Gramofon je nesavrsena ali veoma suptilna naprava i trazi puno aktivnog angazovanja.Magija vrteske je ne prevazidjena.

Uf PrekoBare.Torens cenim jako puno ali ne taj model.Mislim da serija 160, sa oprugama je mnogo bolja.Ne svidjaju mi se ti gibnjevi od suspenzije.Izlaskom serije trista, napustio sam Torens u zelji za napredkom.Obecavam da cu danas da nadjem tekst za pravljenje ac napajanja pa cu ti pustiti ovde.Radi se o clanku u nekom casopisu pa ces verovatno uspeti da ga nadjes.Ac motor mora da ima stabilnu hercazu, tako da taj regulator je samo regulator i ne moze dovoljno brzo da koriguje mikro odstupanja.I naponski je osetljiv ali veoma grubo.Ovde se radi o uredjaju koji ima svoj pojacivac koji preko kristala daja potreban napon i hercazu malte ne bez odstupanja.Takvo napajanje je dalo cujni rezultat na Soti i Gyrodeku.

Moderni gramofoni danas imaju uglavnom sve sto je nekad bilo rezervisano samo za vrh a tako i kostaju.200 gramske ploce sjajno zvuce tako da je i tu veliki napredak.

Link to comment
Share on other sites

Moj drugar godinama srećno živi sa 1200MkII i Shure zvuÄnicom. OdliÄan je to gramofon, da ga imam, nebi niÅ¡ta dirao. Ne znam kakvi su novi Reloop, Vestax, Gemini ili Numark. Jel ih sluÅ¡ao neko? Deluju mi bolje odraÄ‘eni od ProJect gramofona. NaroÄito Numark i Vestax.

Link to comment
Share on other sites

Preko Bare, nasao sam clanak:

Pure cycle iz HI-FI News casopisa iz marta 98, pisao ga je Ben Duncan.Imao je da se kupi na adresi http://www.hi-fi-accessories-club.mcmail.com i kostao je u kitu 249 funti.U clanku je data cela sema.

Izvrstan gramofon za male pare je Thorens 160 koji se lako moze modifikovati do savrsenstva.Inace, Sondek je kopija Thorensa ali za vise para.Ako ga nadjes,neces se prevariti.

Prvi gramofon mi je bio neki Technics.Serija 110 i 1200 izgleda impozantno ali sam stava da mora biti mekana suspenzija i pogon na kais.Original rucka isto nije bogzna sta.Shure necu da komentarisem uopste.Ne pratim gramofone, ali mi Projekt izgleda sasvim u redu.Normalno, svidja mi se Teres.

Link to comment
Share on other sites

Moj drugar godinama srećno živi sa 1200MkII i Shure zvuÄnicom. OdliÄan je to gramofon, da ga imam, nebi niÅ¡ta dirao. Ne znam kakvi su novi Reloop, Vestax, Gemini ili Numark. Jel ih sluÅ¡ao neko? Deluju mi bolje odraÄ‘eni od ProJect gramofona. NaroÄito Numark i Vestax.
Link to comment
Share on other sites

Pre par dana sam u Sky Music-u video par tih Numark-ovih gramofona, to su igraÄke za malu decu, plastiÄni tanjiri od 50g., mogu misliti kako to radi u iole ozbiljnijem sistemu. I da, Technicsi 1210 su već 30-tak godina referenca za iole ozbiljniju diskoteku.

Link to comment
Share on other sites

Pre par dana sam u Sky Music-u video par tih Numark-ovih gramofona, to su igraÄke za malu decu, plastiÄni tanjiri od 50g., mogu misliti kako to radi u iole ozbiljnijem sistemu. I da, Technicsi 1210 su već 30-tak godina referenca za iole ozbiljniju diskoteku.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...