Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

Kada sam slao crteže u julu na izradu kutije, nisam imao kabl,  a verovao sam da ce biti neki debeljuca pa stavio otvor fi 25mm. Kabl sam dobro spakovao i utegao,  pa izašao dosta tanj, prosao kroz termalni bužir fi 18mm. 

Juce sklapao sve i ukapiram previd pa sam ga resio u letu. U nekom momentu kada nabavim odgovarajuci uvodnik zamenicu. Nisam nalivao silikon nego topljenu plastiku iz pistolja sa grejacem, pa se sve to može lako rastaviti i ponovo odraditi.

Bio sam nestrpljiv da ga pustim u rad posle 6 meseci cekanja na kutiju i jos mesec dana nalazenja vremena da to slupam. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Nabavio sam originalno Asus napajanje za laptop. Vrednost 19V, 7.11A, 135W. Napajanje koje sam imao je bilo 19V, 3.42A, 65W. Dakle duplo je jače ovo novo. 

Pocinje eksperiment koji sam najavio.

Krecem sa izradom kutije od aluminijuma, a za to vreme usviravam laptop sa novim adapterom, da vidim da li se javljaju neke neželjene pojave ili problemi.

So far so good... :D

s-l640.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Father said:

Da, to je svakako terminalna faza experimenta. Sada želim da ustanovim šta leži skriveno u svičerskom napajanju i koliki su dometi u praktičnom smislu, da je lako izvodljivo za upgrade. 

Ja bih kao terminalnu fazu usvojio zamenu laptopa necim drugim. :)

Link to comment
Share on other sites

Ne ljutim se. Samo me fascinira potreba pojedinaca da se nepotrebno ističu izlaganjima koja maše suštinu započetih ideja.

Ako će neko na yuga da stavi michellin gume radi bolje i sigurnije vožnje.  Nije kulturno da mu se daje predlog da kupi skuplji auto. Svako toliko već zna. 

Ako me razumete. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Ne ljutim se. Samo me fascinira potreba pojedinaca da se nepotrebno ističu izlaganjima koja maše suštinu započetih ideja.

Ako će neko na yuga da stavi michellin gume radi bolje i sigurnije vožnje.  Nije kulturno da mu se daje predlog da kupi skuplji auto. Svako toliko već zna. 

Ako me razumete. 

Donekle razumem. Ne vidim sta je bilo nekulturno u predlogu, koji je vise tema za razmisljanje.

Sto se guma tice, mozda ce neko umesto da stavi Michelin gume na yuga, kupiti golfa 2 sa Kleber gumama, za slicne novce. ;)

Da ponovim, nema razloga za takvu reakciju, ako smatram da se laptop (bilo koji) moze unaprediti na vise nacina, ali svakako ima svoje limite. Kao sto na primer u jeftin DAC mozete staviti najskuplje kondenzatore, ali to ne znaci da ce svirati kao high end komponenta. 

Link to comment
Share on other sites

Šta je onda u pitanju?

Da je desktop bolje rešenje? To stoji i to ne sporim ali nisam siguran da je ni blizu istoj ceni takav jedan računar doveden na nivo reprodukcije koji ja već imam, a želim da dodatno unapredim. Nije mi namera da se raspravljamo o tome koji je izvor kvalitetniji laptop ili desktop, moj odgovor je desktop, ali zamolio bih da se fokusiramo na ono što je tema ove mdoifikacije, a to je:

Imam laptop koji može da gura i najzahtevnije DSD/SACD iso failove bez problema. Želim da istražim u kojoj meri će zvuk napredovati ako upgradujem segment po segment u napajačkom delu.

Krenuo sam od mesta priključivanja, koje je donelo rezultate na bolje, preko ustanovljavanja da odvojni trafo male snage (100W) ozbiljno doprinosi kvalitetu reprodukcije sa originalnim adapterom da bi u sledećem koraku zamenio napojni kabl kvalitetnijim sa kvlitetnim konektorom (Watgatte 390i) i nabudženim "detelina" IEC-om za priključenje na originalni adapter 19V, 3.42A, 63W. Ovaj zadnji korak je podigao nivo zvučnog izvora ozboljno.

Sada u poslednjem koraku sam kupio jače napajanje 19V, 7.11A, 135W i zamenio originalno. Takođe se čuo napredak u zvuku do te mere da se jasno čuje razdvojeno distorzija na Vinil Ripu kada igla lošije trackuje brazde. Separacija tonova je u najmanju ruku impresivna. Kao što sam već rekao, ovaj jači trafo je mlak, dok je stari bio skoro vruć na dodir. Takođe, odvojni trafo koji je manje snage od novog napajanja ne oseća nikakav napor i kutija mu je bukvalno ladna.

U daljim koracima planiram da izradim dovoljno komotnu aluminijumsku kutiju, izvadim napajanje iz originalnog plastičnog oklopa i direktno povežem napojni kabl na pločicu. Slušaću tako 7 dana, a za to vreme ću kupiti OYAIDE DC-2.5G Jack DC 5.5/2.5mm Connector Gold Plated Ø 6.3mm i razmisliti o varijanti kabla za 19V. Dakle, ima još podosta mesta za napredovanje do kraja ove akcije, koje se svakim korakom vrlo janso primećuje.

Kao poslednji korak ili ultimat test bilo bi poređenje ovako izvedenog svičerskog napajanja sa namenski isprojektovanim i izrađenim linearnim za istu namenu. Kako svi tvrde, tu bi linearno oduvalo svičersko na odmah. Da kažemo da verujem u takav ishod, ali nisam imao prilike da se uverim u to lično, niti sam ikada čuo da je neko od ljudi koje sam ja upoznao tako nešto pravio za uređaj sa svičerskim napajanjem u startu. Znači, želim iskustva iz prve ruke i kako to uvek biva, o svom trošku.

Ako se tebi @garson čini da ovo nisu korisna iskustva za bilo koga na forumu, onda je tvoja namera da skrećeš sa teme ovih modifikacija u najmanju ruku zlonamerna.

Kada kažeš sledeće:

On 2/4/2018 at 2:30, garson said:

Ja bih kao terminalnu fazu usvojio zamenu laptopa necim drugim. :)

... a ne navedeš čime drugim i ne izneseš činjenice takvog ne definisanog predloga, tvoj post je zlonameran, neozbiljan i beskoristan za sve na forumu.

Ako imaš nameru da učestvuješ u nastavku teme, apelujem da se fokusiraš na ono što prezentujem i ideje koje predlažem i  konačno, ako imaš praktičnog iskustva ukažeš na potencijalne probleme na koje bih mogao da naiđem ili da predložiš konkretno nešto pametno u cilju uspešnijeg okončanja ove akcije. Druga je stvar ako ti to uopšte nije namera.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Father said:

Šta je onda u pitanju?

Da je desktop bolje rešenje? To stoji i to ne sporim ali nisam siguran da je ni blizu istoj ceni takav jedan računar doveden na nivo reprodukcije koji ja već imam, a želim da dodatno unapredim. Nije mi namera da se raspravljamo o tome koji je izvor kvalitetniji laptop ili desktop, moj odgovor je desktop, ali zamolio bih da se fokusiramo na ono što je tema ove mdoifikacije, a to je:

 Nisam mislio na konkretan uredjaj, mozda moze biti i "desktop", mislio sam na nesto specijalizovano za audio reprodukciju.

3 sati ranije, Father said:

Imam laptop koji može da gura i najzahtevnije DSD/SACD iso failove bez problema. Želim da istražim u kojoj meri će zvuk napredovati ako upgradujem segment po segment u napajačkom delu.

 

To je opet do snage laptopa. Neki gejmerski laptop takodje sve to moze da samelje bez problema, no to ne znaci da je audiofilska sprava.

3 sati ranije, Father said:

Ako se tebi @garson čini da ovo nisu korisna iskustva za bilo koga na forumu, onda je tvoja namera da skrećeš sa teme ovih modifikacija u najmanju ruku zlonamerna.

Da li sam igde rekao da to nisu korisna iskustva?

Ne bih se slozio da je predlog da se nekada u buducnosti laptop zameni necim drugim, skretanje sa teme, a kamoli da je namera zlonamerna. Predlog da se laptop zameni necim boljim, ne moze biti zla namera, cak naprotiv.

Ovo je tema o vasem sistemu, a ne samo o vasim modifikacijama, te opet ne vidim zasto je to skretanja sa teme?

3 sati ranije, Father said:

Kada kažeš sledeće:

... a ne navedeš čime drugim i ne izneseš činjenice takvog ne definisanog predloga, tvoj post je zlonameran, neozbiljan i beskoristan za sve na forumu.

Ako imaš nameru da učestvuješ u nastavku teme, apelujem da se fokusiraš na ono što prezentujem i ideje koje predlažem i  konačno, ako imaš praktičnog iskustva ukažeš na potencijalne probleme na koje bih mogao da naiđem ili da predložiš konkretno nešto pametno u cilju uspešnijeg okončanja ove akcije. Druga je stvar ako ti to uopšte nije namera.

Malo bi bilo preterano da iznosim konkretan predlog cime da zamenite laptop, zar ne? I jos da iznosim cinjenice.

Ako se vratite stranu u nazad, videcete da sam pohvalio Delta napajanje, i predlozio linearno napajanje. Da li je i to zlonamerno, beskorisno, neozbiljno?

Nema razloga za ljutnju i takav "hejterski" stav. Kao sto vi iznosite ideje, i ja sam izneo jednu, a to vam je izgleda, iz meni nepoznatog razloga, zasmetalo.

:wave2

 

Link to comment
Share on other sites

Poredioli sam Filipov Melco sa mojim Oppo 105D, kao izvorima u njegovom sistemu gde je Devialet igrao ulogu DAC-a i pojačanja na zvučnike Vivid Audio B1.

Test je bio da se ustanovi kvalitet Oppo-a kao transporta i uporedi gde je u odnosu na Melco.

Oppo je reprodukovao originalne CD-ove kroz svoj interni player, a Melco CD ripove urađene na njemu sa tih istih originalnih cd-ova i kroz sopstveni interni player.

Recimo da je bila mrtva trka. Čas je u slepom testu Melco zvučao bolje, čas Oppo. I svako jednoglasnost nije bilo moguće ustanoviti ni u jednom slučaju reprodukcije.

Šta je poenta vezana za tvoje napore da mi nabaciš priču boljeg izvora. Oppo-ov interni player je sramota za Oppo kao kompaniju i to je istina, ali i kao takav je bio "egal" sa Melco-m. Prelazak na laptop kao izvor, je neuporedivo unapredilo zvuk. Sada pogotovo, nakon prvih modifikacija, a daljim koracima će laptop kao izvor sasvim sigurno daleko nadsvirati Melco kao namenski izvor i tu nemam sumnji.

Zaista ne razumem koji je to misteriozni uređaj u ulozi izvora koji bi mogao da me iznenadi? :)

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Father said:

Sada pogotovo, nakon prvih modifikacija, a daljim koracima će laptop kao izvor sasvim sigurno daleko nadsvirati Melco kao namenski izvor i tu nemam sumnji.

Izjava dostojna sada već ustaljenog trenda pisanja na ovom forumu. Neodmerena, neutemeljena, još neproverena a arogantna...najblaže rečeno.

Uzgred, i laptop i Melco su transporti a ne izvori, ako sam dobro razumeo.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, garson said:

... Nema razloga za ljutnju i takav "hejterski" stav. Kao sto vi iznosite ideje, i ja sam izneo jednu, a to vam je izgleda, iz meni nepoznatog razloga, zasmetalo.

:wave2

 

Sa konkretnim idejama nemam problem, ali sa idejom ne utemeljenoj na činjenici, iskustvu i konkretnom predlogu imam, jer ne donosi nikome nista korisno, već u startu omalovažava započeto i onako hipotetički upućuje da batalim i kupim mešto bolje. Sigurno je dobronamerno. :1038:

21 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Izjava dostojna sada već ustaljenog trenda pisanja na ovom forumu. Neodmerena, neutemeljena, još neproverena a arogantna...najblaže rečeno.

Uzgred, i laptop i Melco su transporti a ne izvori, ako sam dobro razumeo.

Primetio sam da ste osetljive prirode, ali ok, šta je tu je.

Ako uredjaj u sebi poseduje failove/cd reader i ima neki player za reprodukciju tih medija, što se mene tiče, ima ulogu digitalnog izvora jer nije samo file server. Njegov interni softver za iščitavanje tih medija ili failova ga izjednačava sa nivoom izlaza laptopa, u funkcionalnom smislu. Osim ako se DAC ne smatra izvorom zvuka u analognom smislu.

Ne razumem zašto imate utisak da je zaključak ne utemeljen? Ja lepo napisao kako sam došao do takvog zaključka vrlo analitički, slušanjem i praktično i utemeljeno.

Opet ću da zvučim arogantno. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...