Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

@Nomimasen , nemoj da se ljutis molim te ...iskreno to je malo za ozbilne recenzije ...

verujem da se uvek moze porediti zvuk u makar kakvoj situaciji ako se samo jedna komponenta zameni u sistemu ali da je ovo soba za ozbiljne recenzije , iskreno nije 

nemoj da se ljitis , sad shvatam sta je @beatgoeson hteo da kaze 

Ajde kad ja dodjem u julu  , vidimo se kod mene , moja soba je ogromantna pa cemo da se zalijemo i druzimo 

Gidjga (ako nije do sada vec poipi*deo od nas ) je obecao da cemo ukrstiti moj trenutni setup sa njegovim a sve  na mojim kutijama Marten Django L 

Kod mene je sve daleko ....sedis na pola sobe , zadnji zid je 4m daleko , bocni zidovi su na 2 do 3 m , zadnji zid na oko 1m a to moze da se poveca jako lako ...znaci nema nekih preteranih refleksija ali i treba popuniti sobu sa zvukom ...@beatgoeson je bio , zna o cemu pricam 

Pozzz

Link to comment
Share on other sites

za sada ne a bojim se i da necu

ovde su kuce katastrofa ...svi se trude da umrtve kutije a ovde su zidovi od kartona i kad se slusa muzika , cela kuca bukvalno vibrira ...tako da od hife nema nista 

za pare koliko kosta transport moze da uzme solidan par kutija i neki amp ...donecu samo dac i to je to 

Link to comment
Share on other sites

i neakusticna :-)

 

jedan drugar upalio bioskop da me impresionira ...u jednom trenutku nesto eksplodira u filmu , kad vaza na stepenistu traaassss ...zid preneo vibracije a vaza bila blizu :D U to m trenutku dolazi njegova zena (inace japanka) i prekida projekciju ...

on je dobio po tamburi a ja sam se kao gost izvukao 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nomimasen said:

Moj sistem…

Kreativni nered :wink:

Meni se sviđa ovakva postavka, kad je već nedostatak veličine prostorije, mislim da je ovde izvučen maksimum…

Jel ima nešto na zidovima?

Ne vide se ćoškovi, gore.

Šta ima od „Michael Green Room Tunes “?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, lalelala said:

za sada ne a bojim se i da necu

ovde su kuce katastrofa ...svi se trude da umrtve kutije a ovde su zidovi od kartona i kad se slusa muzika , cela kuca bukvalno vibrira ...tako da od hife nema nista 

za pare koliko kosta transport moze da uzme solidan par kutija i neki amp ...donecu samo dac i to je to 

Kao što sam ti rekao kad smo pričali pre 100 godina, na tvom mestu ne bih nosio NIŠTA.

Uzmi neke polovne Vandersteenove, Klipsch heritage seriju, JBL...+lampe...+...

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, lalelala said:

i neakusticna :-)

 

jedan drugar upalio bioskop da me impresionira ...u jednom trenutku nesto eksplodira u filmu , kad vaza na stepenistu traaassss ...zid preneo vibracije a vaza bila blizu :D U to m trenutku dolazi njegova zena (inace japanka) i prekida projekciju ...

on je dobio po tamburi a ja sam se kao gost izvukao 

opasne japanke - razjebavaju prijateljstva ko od šale, seti se samo one (*%&) Joko Ono :)

Link to comment
Share on other sites

Philharmonic Audio BMR Philharmonitor + pojacalo Nuprime STA-9 ili AI  ...videcemo 

Soba mi je uzana 3m i dugacka 6m ali se slusa u delu koji je 3x3 ...ostatak je tu samo da smeta

Trenutno slusam aktivne Emotiva Audio Monitor  5 i osim basa kog nema sve ostalo je OK

Link to comment
Share on other sites

On 5/16/2017 at 22:36, vdzele said:

Obojica imaju (manje) sobe reda veličine 12-15m2 gde su obojici izvučeni zvučnici na sred sobe. Trougao slušanja su im stranice nekih 1,2-1,5m. Po meni je to slušanje iz blizine. Oni slušaju manje bas-refleks SonusFabere na stalcima.

Kako slušaju lake note (jazz i klasiku) sa male blizine, ne slušaju rock ili house muziku, nema potrebe da se muzika toliko pojačava - te im iz svega toga i ne treba ni akustika. Sve je tu malo, kompaktno. Glasna rock muzika će dosta više da pravi neki problem jer je ritam brz i refleksije su rapidne. Ovde zbog sporog ritma na maloj distanci refleksije i ne bude.

Njihovo konstantno sugerisanje da se nešto uradi sa položajem zvučnika bi u krajnjoj instanci uvek vodilo da se trougao skupi na dužine koji oni slušaju. Tu bi svakako u najvećem broju slučaja svi mi dobili dobre rezultate. Ali mi svi ovde ne želima da slušamo muziku u tako malom trouglu, neko da, neko ne.

 

Ovde bi samo sebe ispravio da Nomi sluša rock, mada se ja ne sećam da mi je neka puštena. On tvrdi da jeste - ja mu verujem.

Međutim to ništa ne menja suštinu, to je i dalje slušanje muzike iz blizine, tu ne treba glasno pojačavati te akustika nije ni potrebna. Ono što je beat napisao ima dosta smisla jer ovakvi sistemi se drugačije ponašaju kad je slušanje u "realnijem'' prostoru. Zvuk je dobar, ali sam imao utisak da kao da slušam slušalice zbog male udaljenosti.

Kad bi se sistem razvukao na veći prostor prava priroda sistema bi bila uočena

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, vdzele said:

…Kad bi se sistem razvukao na veći prostor prava priroda sistema bi bila uočena

A zar zvuk koji se dobije u ovakvoj postavci nije precizniji (u svakom značenju te reči) i samim tim će „prava priroda“ biti lakše razlučiva“? Ako razmakne zvučnike na 2 i po metra i odalji se na 3 metra, zar neće biti veća odstupanja/izobličenja?

Dosta nas ceni N. Napijala, a on je zagovornik blizine slušaoca i manje udaljenosti kutija jedne od druge. I to smatra osnovom verne reprodukcije.

 

Link to comment
Share on other sites

@Den!s - Po meni je realnije nešto što mu ne moraš udovoljavati. Nomijev sistem je bukvalnu u centru sobe. Ja recimo nikad ne bi uzimao komponente kojima bi ja udovoljavao, to jest oduzimao moj životni prostor. Ja kad slušam muziku ja se obično krećem po sobi, vrlo retko svoju glavu stavljam u slatku tačku. Oni koji to rade stalno su zapravo opterećeni analitikom i mehanikom zvuka, sama pesma je u drugom planu. Kad idemo na koncerte ili smo u nekom klubu skoro pa nikad nemamo priliku da nam glava bude u najboljoj akustičkoj poziciji - to je za mene realno.

Jeste legitimno tako pozicionirati zvučnike, ali koliko nas ih tako drži u sobi?

Nemam pojma šta NN misli o blizini slušanja, nikad nisam čuo nešto od njega tako. Kad pravi onako velike zvučnike verovatno želi da ih proda nekom ko ima veliku sobu. Ali znam da je veliki zagovornik da visokotonac bude malo iznad ušiju, nekih 5-10cm. Tu bi se recimo nas dvojica složili da su Sonusi nisko postavljeni i da zvuk dolazi "iz bunara". To je opet normalno za većinu, ali nije po mom ukusu. Meni lično istrumenti ne mogu da budu iscrtani u punoj svojoj geometrijskoj visiini kad je zvuk iz bunara.

Link to comment
Share on other sites

Sto smo blize zvucnicima prostorija ima manji uticaj na zvuk. /a znamo koliko prostorija ima uticaja na zvuk.../

Tkodje je potrebna puno manje snaga pojacala za istu efikasnost, pa je logicno da je slusanje do odredjene granice blize zvucniku i bolje... nije ovo jedini slucaj gde sam se u isto uverio... nema tu neke velike filozofije....

Link to comment
Share on other sites

Secam se evo sad posle groznog dana na poslu i six pack laškog da sam u poslednje vreme skretao paznju cenjenom auditorijumu da se obavezno mora probati slusanjac u jednakostranicnom trouglu sa manjim udaljenostima izmedju tacaka (1.2 - 1.5 metara) i samo vam ce se sve kasti. Da li to, medjutim, opstaje kao postavka je ono sto sam izrazio u sumnji da 95% clanova ovde nije ni probalo a siguran sam ni zadrzalo kao krajnja postavka. Po mom iskustvu, to jeste najbolje sa audiofilskog mesta slusanja, ali takvo mesto meni nije najvaznije, u tome je problem, Votsone.
Prioriteti...


Sent through walls

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, vdzele said:

@Den!s - Po meni je realnije nešto što mu ne moraš udovoljavati. Nomijev sistem je bukvalnu u centru sobe. Ja recimo nikad ne bi uzimao komponente kojima bi ja udovoljavao, to jest oduzimao moj životni prostor. Ja kad slušam muziku ja se obično krećem po sobi, vrlo retko svoju glavu stavljam u slatku tačku. Oni koji to rade stalno su zapravo opterećeni analitikom i mehanikom zvuka, sama pesma je u drugom planu. Kad idemo na koncerte ili smo u nekom klubu skoro pa nikad nemamo priliku da nam glava bude u najboljoj akustičkoj poziciji - to je za mene realno.

Jeste legitimno tako pozicionirati zvučnike, ali koliko nas ih tako drži u sobi?

Nije poenta udovoljavati komponentama, nego sebi. Namestiš uređaje, prostor… da bi se lakše uvukao u muziku, zavališ se u stolicu, zatvoriš oči… i odeš…

Kad tako odslušam album, ustanem, i u većini slučajeva kao da mi neko ubrizgao energetsko piće x10 :-)

Zavisi od raspoloženja. neki put bih isekao vene, al odma’! Ali to je poenta uređaja, da lako prenesu doživljaj, atmosferu…

Nisam tada opterećen ni analitikom, niti mehanikom zvuka. Kad idem na koncerte, idem na koncerte. Ne očekujem dobar zvuk. Kad je dobar, ja se oduševim. Ali na koncertu očekujem nešto drugo.

Kad odem na neki koncert kamernog sastava recimo, bilo koji, gledam da sednem na što bolju poziciju i onda – slušam muziku. Tu nema uređaja…

 

17 minuta ranije, vdzele said:

…Nemam pojma šta NN misli o blizini slušanja, nikad nisam čuo nešto od njega tako. Kad pravi onako velike zvučnike verovatno želi da ih proda nekom ko ima veliku sobu. Ali znam da je veliki zagovornik da visokotonac bude malo iznad ušiju, nekih 5-10cm. Tu bi se recimo nas dvojica složili da su Sonusi nisko postavljeni i da zvuk dolazi "iz bunara". To je opet normalno za većinu, ali nije po mom ukusu. Meni lično istrumenti ne mogu da budu iscrtani u punoj svojoj geometrijskoj visiini kad je zvuk iz bunara.

Ne bih ni ja znao – odslušao sam radio emisiju i to mu je bilo prvo što je naglasio. Bez obzira što prodaje velike zvučnike, ima i onaj mali model sa ribonom. Takvu sličnu postavku (manja udaljenost), koliko sam shvatio imaju i D. Šolaja. Ima (ili imao) P. Rogić (Audial), itd… to su ljudi koji su iz struke i čije uređaje sam slušao i smatram ih odličnim.

 

Link to comment
Share on other sites

ja se sve slazem  sa gore spomenutim ali koju scenu i dubinu covek moze da oseti u tako maloj sobi i kad su zvucnici na 140cm ?

Koliko to moze da bude referentno za donosenje nekih zakljucaka ?

Ima dosta sistema i zvucnika koji sviraju sire od prostora izmedju sebe ali ovde ako samo malo odes izvan opa vec je tu zid ! Sve dalje je flipper , zvuk  kao kuglica se odbija tamo vamo ...

Link to comment
Share on other sites

Gledajući priložene fotografije, prepoznajem problem koji prevazilazi koncepcijske ("ideološke") razlike u filozofiji zvuka koje su se razvile na poslednjih nekoliko stranica teme. Nezavisno dakle od toga da li su zvučnici blizu ili daleko od zida, na sredini ili na kraju sobe, međusobno bliže ili dalje, da li je soba mala ili velika, da li se sluša ova ili ona muzika, da li je to slušanje glasno ili tiho... Smatram da je akuistički nedopustivo da zvučnik bude tik uz klavir, odnosno ovde pijanino. Pijanino svira čak i kada je poklopljen (tj. kada po njemu niko ne svira). Ovo je iz iskustva: godinama sam slušao sistem u sobi većoj i zahvalnijoj za razmeštanje od prostora prikazanog na fotografijama, ali je u toj sobi tada bio (takođe) pijanino. Ono što se sluša prilikom slušanja sa hi-fi sistema uz ovako veliku rezonantnu kutiju ispunjenu žicama, uvek je i u velikoj meri dopunjeno, na način koji je teško predvidiv i van svake kontrole, nečim što nije muzika a što rezonuje i zvoni kao da je muzika, jer je pobuđeno različitim frenkvencijama i interakcijama u dijalogu između zvučnika, i žica unutar instrumenta. No god.

Da ne pominjem zvučne kutije odmah iza SF zvučnika, koje su takođe pobuđene, i sasvim izvesno "rade", mada nejednako na različitim glasnoćama.

Ovim ne dovodim u pitanje prijatnost krajnjeg doživljaja, verovatni "balans" u prezentaciji itd. Međutim, sa stanovišta teme i onoga što se smatra elementarnim iz perspektive više puta iskazane beskompromisnosti u osnovnim postulatima same akustike (kako u teoriji tako i upraksi) od strane pokretača teme i potencijalnih sledbenika, toliko prisustvo različitih kutija, a posebno pijanina vidim kao nedopustivu sistemsku grešku.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, lalelala said:

ja se sve slazem  sa gore spomenutim ali koju scenu i dubinu covek moze da oseti u tako maloj sobi i kad su zvucnici na 140cm ?

Koliko to moze da bude referentno za donosenje nekih zakljucaka ?

Ima dosta sistema i zvucnika koji sviraju sire od prostora izmedju sebe ali ovde ako samo malo odes izvan opa vec je tu zid ! Sve dalje je flipper , zvuk  kao kuglica se odbija tamo vamo ...

Po toj analogiji ispada da slušalice ne mogu da dočaraju nikakav prostor?!

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, Zexx said:

Nije, Beat tvrdi da je u near-field postavci kakva je praktično ova Nomijeva, mnogo više zastupljeni reflektovani zvučni talasi, a zapravo je obrnuto...

Mislim nije problem near field , nego to sto je skoro odmah bocno od zvucnih kutije zid ili piajanino ...

Generalno near field je idealna stvar, ali bez bocnih refleksija !

Kod mene je trougao sa jednakim stranicama od oko 2.5m i nigde okolo nema nista (bocno 3 m , nazad 4 m i za zvucnika 1m ali je bas refleks na dole prema podu)

 

Sluske su druga prica ...tu svakao moze da se oseti prostor i to jeste pravi near field .

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Admiral said:

Gledajući priložene fotografije, prepoznajem problem koji prevazilazi koncepcijske ("ideološke") razlike u filozofiji zvuka koje su se razvile na poslednjih nekoliko stranica teme. Nezavisno dakle od toga da li su zvučnici blizu ili daleko od zida, na sredini ili na kraju sobe, međusobno bliže ili dalje, da li je soba mala ili velika, da li se sluša ova ili ona muzika, da li je to slušanje glasno ili tiho... Smatram da je akuistički nedopustivo da zvučnik bude tik uz klavir, odnosno ovde pijanino. Pijanino svira čak i kada je poklopljen (tj. kada po njemu niko ne svira). Ovo je iz iskustva: godinama sam slušao sistem u sobi većoj i zahvalnijoj za razmeštanje od prostora prikazanog na fotografijama, ali je u toj sobi tada bio (takođe) pijanino. Ono što se sluša prilikom slušanja sa hi-fi sistema uz ovako veliku rezonantnu kutiju ispunjenu žicama, uvek je i u velikoj meri dopunjeno, na način koji je teško predvidiv i van svake kontrole, nečim što nije muzika a što rezonuje i zvoni kao da je muzika, jer je pobuđeno različitim frenkvencijama i interakcijama u dijalogu između zvučnika, i žica unutar instrumenta. No god.

Da ne pominjem zvučne kutije odmah iza SF zvučnika, koje su takođe pobuđene, i sasvim izvesno "rade", mada nejednako na različitim glasnoćama.

Ovim ne dovodim u pitanje prijatnost krajnjeg doživljaja, verovatni "balans" u prezentaciji itd. Međutim, sa stanovišta teme i onoga što se smatra elementarnim iz perspektive više puta iskazane beskompromisnosti u osnovnim postulatima same akustike (kako u teoriji tako i upraksi) od strane pokretača teme i potencijalnih sledbenika, toliko prisustvo različitih kutija, a posebno pijanina vidim kao nedopustivu sistemsku grešku.

Apsolutno se slazem ....diler ovde u USA kad mi je prezentovao magnepane izneo je sve ostale kutije iz sobe . Bila je samo polica sa uredjajima , magenepani 1.7 udaljeni jedno 1,5 m od zadnjeg zida i ja na sredini sobe u fotelji 

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, lalelala said:

ja se sve slazem  sa gore spomenutim ali koju scenu i dubinu covek moze da oseti u tako maloj sobi i kad su zvucnici na 140cm ?

Koliko to moze da bude referentno za donosenje nekih zakljucaka ?

Ima dosta sistema i zvucnika koji sviraju sire od prostora izmedju sebe ali ovde ako samo malo odes izvan opa vec je tu zid ! Sve dalje je flipper , zvuk  kao kuglica se odbija tamo vamo ...

A sad zamisli da sistem svira i van zidova... i van plafona i van svih ograničenja prostora u kom se sluša.

Valjda je sad jasno šta znači kad sistem može da rekreira ambijent studija ili prostora u kom je snimano.

Doduše, kod mene je to u naznakama na pojedinim snimcima, ali sam slušao i par takvih sistema. 

Siguran sam da bi sa dobrom kablažom i tvoj sistem to trebao da odradi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...