Jump to content


Audio Research VS 55 +Vienna Acoustics Bethoven


emilio66

Recommended Posts

Od previÅ¡e nauÄnog prilaza me boli glava ako se u nalaze iskljuÄe uÅ¡i,osnovni merni instrument svakog ponaosob i svako drugaÄije doživljava to Å¡to Äuje (nauÄno dokazano),afiniteti,izbor muzike,Äak i raspoloženje utiÄu na ono Å¡to Äujemo i kako to Äujemo,tako manje grafikona viÅ¡e liÄnog iskustva da i mi ostali koji nismo dodirnuli sveti gral neÅ¡to nauÄimo iz  liÄnih iskustava ostalih Älanova koji su imali sreće i jesu.  :thumbsup2

:wave2

 

 

Ima i naucnih prilaza, medjutim frekventna kriva i ponasanje impedanse je ono prvo, zakon No1 sto covek treba da sazna kad se zainteresuje za neki zvucnik, to je licna karta zvucnika, tu se vidi i izbor pojacala, kablova, pozicija u prostoru, velicina prostora itd. Sve ostalo manje ili vise moze da se svrsta u "naucne prilaze", a ovo je onaj kamen temeljac pri izboru pravog zvucnika koji se ne sme zaobici.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Upravo je liÄno iskustvo varljivo, a merenja su taÄna. Mnogo je veći uticaj sugestivnog delovanja na subjektivitet sluÅ¡nog iskustva. (u psihologiji poznato kao: "me, too", ili "i ja takoÄ‘e")

OkaÄio sam da se vidi kolika je to rupÄaga u frekv. odzivu. Ko ne Äuje toliki nedostatak u delu frekventnog opsega, treba da se zabrine za svoj sluh, ili makar na nedostatak iskustva u sluÅ¡anju.

Ipak, deÅ¡avalo se u klubovima audiofila da se jedan zvuÄnik spoji u fazi a drugi u kontrafazi i da niko ne reaguje i po 1/2 sata. Toliko o zlatnim uÅ¡ima (po)nekih. Ili neko iz vica spoji zvuÄnike razliÄitim kabelima, pa krene da propituje ostale: da li je sve u redu? :lol:  A tek kada se pomene slepi test: panika, otpor, izgovori zaÅ¡to je tako neÅ¡to nemerodavno, pogreÅ¡no, itd.

 

Ja pokuÅ¡avam da uživam u muzici kada je sluÅ¡am isto i u hrani ne pitam koji su zaÄini korišćeni niti kako je spremano ali znam kada mi se ukus svidja ili ne,tako i u muzici,ponekad osluÅ¡kujem zvuk a viÅ¡e sluÅ¡am muziku.

Sem toga u cenovnom rangu kutija o kojem priÄate nema tu loÅ¡ih zvuÄnika,samo kome koji zvuk viÅ¡e odgovara prema svom ukusu birate kutije,tako da ubedjivanje dva Äoveka sa dva razliÄita ukusa su totalno bespotrebna, jer jedan nikad neće ubediti drugog u suprotno inaÄe bi mogao da sumnja u sve svoje odluke koje je doneo do tada.

Za tako neke stvari nema grafikona,samo liÄna iskustva i afiniteti odluÄuju da možda i uprkos svim pokazateljima odabere drugu kutiju koja se njemu viÅ¡e svidja ili mu se bolje uklapa u sistem koji poseduje ili da menja sve ako ima mogućnosti za to.

A bez nauke ne bi ni bilo zvuÄnika,poÅ¡tujem nauku kao posebnu disciplinu ali ne mogu ni svi koji vole muziku da budu nauÄnici ili tehniÄki potkovani da bi razumeli sve pojedinosti.

Link to comment
Share on other sites

Ja pokuÅ¡avam da uživam u muzici kada je sluÅ¡am isto i u hrani ne pitam koji su zaÄini korišćeni niti kako je spremano ali znam kada mi se ukus svidja ili ne,tako i u muzici,ponekad osluÅ¡kujem zvuk a viÅ¡e sluÅ¡am muziku.

Sem toga u cenovnom rangu kutija o kojem priÄate nema tu loÅ¡ih zvuÄnika,samo kome koji zvuk viÅ¡e odgovara prema svom ukusu birate kutije,tako da ubedjivanje dva Äoveka sa dva razliÄita ukusa su totalno bespotrebna, jer jedan nikad neće ubediti drugog u suprotno inaÄe bi mogao da sumnja u sve svoje odluke koje je doneo do tada.

Za tako neke stvari nema grafikona,samo liÄna iskustva i afiniteti odluÄuju da možda i uprkos svim pokazateljima odabere drugu kutiju koja se njemu viÅ¡e svidja ili mu se bolje uklapa u sistem koji poseduje ili da menja sve ako ima mogućnosti za to.

A bez nauke ne bi ni bilo zvuÄnika,poÅ¡tujem nauku kao posebnu disciplinu ali ne mogu ni svi koji vole muziku da budu nauÄnici ili tehniÄki potkovani da bi razumeli sve pojedinosti.

Slazem se potpuno sa tobom Pavlaka.Imao sam vec iskustvo u salonu sa Vienne Accoustic Beethoven Grand(jedina razlika sto moji su od prve serije).Na audiciju u salonu prvo su bili povezani na Roksan Caspian pojacalo,ali na moje insistiranje presli smo na lampe.Roksan Caspian je zamenjen za Unison research Simfonia sa 2x30w.Tu je vec Vienna pokazala svoj potencijal,ali ne na nacinu trestanja,lupanja,krestanja,vec bila je tisina,ja i samo muzika.Sve je bilo tu gde treba.Bas utegnut,srednji kao sto nikad do sad nisam cuo,a visokih,onoliko kolko treba da se cuje cinela.Isao je Jazz,a kasnije i klasika,koje su tip muzike koji slusam.Trebam napomenuti da nismo forsirali pojacalo od 2x30w do max,jer ocigledno  nije bilo dovoljno da ispuni niski obseg,Vienne,megutim,to je sve islo na cisto srednjoj jacini ,od prilike na rezimu od15/20w max.Unisona,tacno onoliko kolko je meni bilo dovoljo da cujem ono sto zelim.Da proveo sam  oko 2 saata slusajuci muziku bez da osetim i najmanji znak umora na usi,a kako me je glava bolela pre nego sto sam uso u radnju,izaso sam potpuno izceljen.Kao da sam bio na nekoj terapiji.U komparaciju sam imao mogucnost da cijem i sledece zvucnike:Elac 204-2 ,Kef Ref 201,Dali Mentor 6,Cabasse BORA,ali sve mi je to zvucalo previse napadno,sirovo,ili je bilo previse basa,pa visoki su bili previse istaknuti,srednji i da nije bilo i uvek mi je pamet isla prema utisku koji mi je ostavio Vienna.Tada sam bio reisio da sledeci moj zvucnik bude bas ono sto me tako duboko impresioniralo.Jedini problem je bio sto cena novih Grand serija je 5000 eura,a ja nisam bio u mogucnost da platim toliko.Kasnija je izisla prilika da uzmem polovne Vienne starije serije i odma sam reagovao,jer sam ih vec jednom cuo kod prijatelja koji mi ih je prodao.Jedini problem mi ja ostao odabir pojacala,jer sam bio daleko od kuce i nisam imao mogucnost za probni test.Izaslo je kako je izaslo i kupio sam i ARC VS 55 u top stanju kao nov u kutii sa 2 quad lampe 6550 i jedan quad KT88.Jedino sto mi je preostalo je strpljenje i da cekam kraj oktombra,kad se vracam kuci i da to sve povezem i cekam sta ce se desiti.:)

Link to comment
Share on other sites

Pavlaka ocigledno si ljubitelj "what-hifia" i njihovog poimanja audia. Nije to lose ali to je isuvise povrsno i laicko gledanje na izbor hifi opreme, to je razmisljanje pocetnika ili nekog ko zeli da u sobi ima nesto da mu jednostavno dopadljivo svira i to je to. I kad kupujes auto nije presudno samo da li je udoban, vec gledas kubikazu, konjske snage, koliko trosi, koliko ima obrtaja, njutn metara. Ista stvar je i ovde. Drugo, ne pricamo o nikakvoj nauci, ako ti je nauka grafikon sa frekventnom krivom ili ponasanjem impedanse onda nista vise od mini linije i nije za tebe. Takodje, ovde raspravljamo o uredjajima od po par hiljada evra a ne par desetina - svaka i najmanja sitnica mi je bitna kad dajem tolike pare za svaki uredjaj, to je nesto vise od cistog slusanja muzike, to mora da je uredjaj u svakom pogledu! Onakve rupcage u srednjem opsegu na Bokijevim grafikonima su NE PRIHVATLJIVE za bilo koji zvucnik koji iole pretenduje za visu klasu, a upravo to se i cuje u tom "uzivanju u muzici".

Link to comment
Share on other sites

Pavlaka ocigledno si ljubitelj "what-hifia" i njihovog poimanja audia. Nije to lose ali to je isuvise povrsno i laicko gledanje na izbor hifi opreme, to je razmisljanje pocetnika ili nekog ko zeli da u sobi ima nesto da mu jednostavno dopadljivo svira i to je to. I kad kupujes auto nije presudno samo da li je udoban, vec gledas kubikazu, konjske snage, koliko trosi, koliko ima obrtaja, njutn metara. Ista stvar je i ovde. Drugo, ne pricamo o nikakvoj nauci, ako ti je nauka grafikon sa frekventnom krivom ili ponasanjem impedanse onda nista vise od mini linije i nije za tebe. Takodje, ovde raspravljamo o uredjajima od po par hiljada evra a ne par desetina - svaka i najmanja sitnica mi je bitna kad dajem tolike pare za svaki uredjaj, to je nesto vise od cistog slusanja muzike, to mora da je uredjaj u svakom pogledu! Onakve rupcage u srednjem opsegu na Bokijevim grafikonima su NE PRIHVATLJIVE za bilo koji zvucnik koji iole pretenduje za visu klasu, a upravo to se i cuje u tom "uzivanju u muzici".

Srećom pa tebi ne predstavlja nikakvu poteÅ¡koću da sve to ispratiÅ¡ sa "nauÄne osnove"jer nećeÅ¡ da rizikujeÅ¡ da se izujeÅ¡ koju desetinu hiljada eura a da nisi proverio sve krivulje na netu na osnovu kojih ćeÅ¡ rupe u fr.opsegu da ÄujeÅ¡ i proveriÅ¡.

Å to se tiÄe mog poimanja audia i what-hifia i povrÅ¡nog t.j laiÄkog pogleda na ovaj sport viÅ¡e govori o tebi i tvom pogledu na muziku i opremu nego o meni,srećom novac može da kupi opremu ali poÅ¡tovanje i vaspitanje ne može.ZnaÄi prvo da spremim 2-3 konja eura za muziku pa onda mogu da priÄam sa tobom i sl.o istom.InaÄe imam samo jedan Äasopis what-hifi,ne svidjaju mi se.  ;-)

Link to comment
Share on other sites

Slazem se potpuno sa tobom Pavlaka.Imao sam vec iskustvo u salonu sa Vienne Accoustic Beethoven Grand(jedina razlika sto moji su od prve serije).Na audiciju u salonu prvo su bili povezani na Roksan Caspian pojacalo,ali na moje insistiranje presli smo na lampe.Roksan Caspian je zamenjen za Unison research Simfonia sa 2x30w.Tu je vec Vienna pokazala svoj potencijal,ali ne na nacinu trestanja,lupanja,krestanja,vec bila je tisina,ja i samo muzika.Sve je bilo tu gde treba.Bas utegnut,srednji kao sto nikad do sad nisam cuo,a visokih,onoliko kolko treba da se cuje cinela.Isao je Jazz,a kasnije i klasika,koje su tip muzike koji slusam.Trebam napomenuti da nismo forsirali pojacalo od 2x30w do max,jer ocigledno  nije bilo dovoljno da ispuni niski obseg,Vienne,megutim,to je sve islo na cisto srednjoj jacini ,od prilike na rezimu od15/20w max.Unisona,tacno onoliko kolko je meni bilo dovoljo da cujem ono sto zelim.Da proveo sam  oko 2 saata slusajuci muziku bez da osetim i najmanji znak umora na usi,a kako me je glava bolela pre nego sto sam uso u radnju,izaso sam potpuno izceljen.Kao da sam bio na nekoj terapiji.U komparaciju sam imao mogucnost da cijem i sledece zvucnike:Elac 204-2 ,Kef Ref 201,Dali Mentor 6,Cabasse BORA,ali sve mi je to zvucalo previse napadno,sirovo,ili je bilo previse basa,pa visoki su bili previse istaknuti,srednji i da nije bilo i uvek mi je pamet isla prema utisku koji mi je ostavio Vienna.Tada sam bio reisio da sledeci moj zvucnik bude bas ono sto me tako duboko impresioniralo.Jedini problem je bio sto cena novih Grand serija je 5000 eura,a ja nisam bio u mogucnost da platim toliko.Kasnija je izisla prilika da uzmem polovne Vienne starije serije i odma sam reagovao,jer sam ih vec jednom cuo kod prijatelja koji mi ih je prodao.Jedini problem mi ja ostao odabir pojacala,jer sam bio daleko od kuce i nisam imao mogucnost za probni test.Izaslo je kako je izaslo i kupio sam i ARC VS 55 u top stanju kao nov u kutii sa 2 quad lampe 6550 i jedan quad KT88.Jedino sto mi je preostalo je strpljenje i da cekam kraj oktombra,kad se vracam kuci i da to sve povezem i cekam sta ce se desiti. :)

PoÅ¡tujem i tvoj izbor kutija ali i pojaÄala,kutije sam Äuo i VA mi se svidja u svom cenovnom rangu,za pojaÄalo sam Äuo sve najbolje pa pretpostavljam da će to lepo da radi jedno sa drugim a i imao si prilike da ÄujeÅ¡ obe komponente pa pretpostavljam da si na osnovu toga i odluÄio.  :thumbsup2

Opusti se sada (Äim usviraÅ¡ sistem) i uživaj  :cheers

Link to comment
Share on other sites

Ja pokuÅ¡avam da uživam u muzici kada je sluÅ¡am isto i u hrani ne pitam koji su zaÄini korišćeni niti kako je spremano ali znam kada mi se ukus svidja ili ne,tako i u muzici,ponekad osluÅ¡kujem zvuk a viÅ¡e sluÅ¡am muziku.

Sem toga u cenovnom rangu kutija o kojem priÄate nema tu loÅ¡ih zvuÄnika,samo kome koji zvuk viÅ¡e odgovara prema svom ukusu birate kutije,tako da ubedjivanje dva Äoveka sa dva razliÄita ukusa su totalno bespotrebna, jer jedan nikad neće ubediti drugog u suprotno inaÄe bi mogao da sumnja u sve svoje odluke koje je doneo do tada.

Za tako neke stvari nema grafikona,samo liÄna iskustva i afiniteti odluÄuju da možda i uprkos svim pokazateljima odabere drugu kutiju koja se njemu viÅ¡e svidja ili mu se bolje uklapa u sistem koji poseduje ili da menja sve ako ima mogućnosti za to.

A bez nauke ne bi ni bilo zvuÄnika,poÅ¡tujem nauku kao posebnu disciplinu ali ne mogu ni svi koji vole muziku da budu nauÄnici ili tehniÄki potkovani da bi razumeli sve pojedinosti.

 

 

Nemas ti druze kao i onaj tvoj prijatelj sa wienama tri cuke o audiu a to se vidi po tome sto samo laprdate neke bajkice o lepom zvuku, 'tisini', 'osluskivanju muzike', 'terapiji' i sl gluposti, preselite se u oblake pa uzivajte i osluskujte jer ovo je stvaran svet i na trzistu se nudi sve i svasta a vama je to nebitno.

Ako ti neko sipa u hranu zabibereni misomor ti ces to u slast pojesti bez pitanja sta jedes bitno je da si se dobro najeo i ispodrigivao, jel tako? E pa takvo je tvoje poimanje uredjaja. Tu se vidi tvoje neiskustvo i neznanje, ja razumem da su tema uredjaji od 200 - 300 evra pa da se oslonis samo na svoje uho, medjutim i to je problematicno jer ocigledno sem ''osluskivanja' nista drugo i ne radis.

''Za tako neke stvari nema grafikona samo afiniteti odlucuju...'', brate dali si svestan toga kakve gluposti lupetas, znaci ne treba da postoje grafikoni za zvucnike od 2000 ili 5000 evra jer su oni ionako savrseni!

I na kraju ''naucna i tehnicka potkovanost i nauka kao zasebna disciplina''....hahahahahaha......................brate, bezveze mi je vise da sa tobom diskutujem o hifi uredjajima, ali moram istaci zarad clanova foruma, cisto da se zna da veca i tragicnija lupetaranja na temu hifi uredjaja od tvojih postova na ovom forumu za sad ne procitah. Grafikoni sa frekventnom krivom i impedansom su za tebe, i slicne, ''zasebna naucna disciplina'' i da bi se razumela treba biti ''naucno i tehnicki potkovan'', ccccccc, prijatelju dali si ti uopste svestan sta pricas, to je pitanje br1?

Link to comment
Share on other sites

Nemas ti druze kao i onaj tvoj prijatelj sa wienama tri cuke o audiu a to se vidi po tome sto samo laprdate neke bajkice o lepom zvuku, 'tisini', 'osluskivanju muzike', 'terapiji' i sl gluposti, preselite se u oblake pa uzivajte i osluskujte jer ovo je stvaran svet i na trzistu se nudi sve i svasta a vama je to nebitno.

Ako ti neko sipa u hranu zabibereni misomor ti ces to u slast pojesti bez pitanja sta jedes bitno je da si se dobro najeo i ispodrigivao, jel tako? E pa takvo je tvoje poimanje uredjaja. Tu se vidi tvoje neiskustvo i neznanje, ja razumem da su tema uredjaji od 200 - 300 evra pa da se oslonis samo na svoje uho, medjutim i to je problematicno jer ocigledno sem ''osluskivanja' nista drugo i ne radis.

''Za tako neke stvari nema grafikona samo afiniteti odlucuju...'', brate dali si svestan toga kakve gluposti lupetas, znaci ne treba da postoje grafikoni za zvucnike od 2000 ili 5000 evra jer su oni ionako savrseni!

I na kraju ''naucna i tehnicka potkovanost i nauka kao zasebna disciplina''....hahahahahaha......................brate, bezveze mi je vise da sa tobom diskutujem o hifi uredjajima, ali moram istaci zarad clanova foruma, cisto da se zna da veca i tragicnija lupetaranja na temu hifi uredjaja od tvojih postova na ovom forumu za sad ne procitah. Grafikoni sa frekventnom krivom i impedansom su za tebe, i slicne, ''zasebna naucna disciplina'' i da bi se razumela treba biti ''naucno i tehnicki potkovan'', ccccccc, prijatelju dali si ti uopste svestan sta pricas, to je pitanje br.1?

Druze,pitanje br.1 je,koji je tvoj problem?Zanima me jedna stvar,a to je kako ti kupujes tvoje zvucnike za koje nema na netu tehnickih padataka.Jel ti kad kupujes polovnjake ides  sa svjojim instrumentima i ispitujes prvo kutije pa ako su tehnicki u redu nosis ih kuci,ili slusas ih pa kako kaze tvoje uho?Ako su novi u salonu trazis one tvoje grafikone od prodavca i ako su u redu kazes pakujte u redu je.Ma nemoj da me j...es bre.Pusti te price o misomoru i slicne idiostke komparacije,koje su davno prevazidjene.Preporucujem ti da skines amove da bi bolje video,jer ovako provalija ti ne gine jer si jadan kolko si ogranicen.Zao mi je takvih kao sto si ti!I na kraju postoji velika sumnja koliko iskustva imas sa kutijama u cenovnom rangu od 2000 do 5000 evra,"Srdacan pozdrav"!

Link to comment
Share on other sites

To je tako kada se priÄa napamet, nagaÄ‘a, i iznose pretpostavke umesto konkretna praktiÄna iskustva.Pa joÅ¡ kada se nadoda sujeta, frustracije, kompleksi, nekultura,  neznanje, nevaspitanje, ode tema...

+1

Kolege sto su prikazali grafikone  i njihovo misljenje su potpuno relevantni,i to je fakt.

Problem je u tome sto koliko i oni hteli da pomognu ima odrezdene doze provokacije koje se odnose na individue u stilu-prvo pucaj na kolegu pa onda na temu.

Ali to vazi za sve nas!

Link to comment
Share on other sites

Važno je definisati Å¡ta je relevantno miÅ¡ljenje. Pojedini forumaÅ¡i su zatrpali forum ,,struÄnim,, miÅ¡ljenjem skupljenim na raznim mestima po internetu, pri tom izvlaÄeÄi iz konteksta pojedine delove tekstova sa izraženom namerom da unizi odreÄ‘eni proizvod koji nikad nisu Äuli a kamoli posedovali. Pri tom veÅ¡to zaobilaze desetine miÅ¡ljenja i utisaka koji se ne slažu sa njihovim. ,,Relevantni,, forumaÅ¡i pri tom konstantno izbegavaju da nam prikažu svoj (referentni) sistem na osnovu kojeg donose ,,ocene,, koje su po pravilu negativne za brendove koji su njima nedostupni. Srećom, postoje forumaÅ¡i Äije miÅ¡ljenje izuzetno cenim, pre svega zbog realnih stavova koji su rezultat sluÅ¡nog iskustva sa velikim brojem audio uredjaja visokog kvaliteta, a postove ,,trovaÄa,, i isfrustriranih negativaca jednostavno zanemarujem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...