Jump to content


Sta znaci usvirati


nikolic015

Recommended Posts

Prvo pozdrav svima na forumu

Zovem se Ljubomir zivim i radim u Loznici,imam 33 god, inace opticar po zanimanju i ljubitelj tehnike i zvuka uopste.

 

Posto sam totalni laik u hifi segmentu voleo bi da mi neko pojasni pojam ``usvirati``

Kaze ``nov kabl jos neusviran``,``zvucnici neusvirani`` i jos mnogo slicnih neusviranih stvari

Ruda srebra,bakra,aluminijuma dinamitom iscupana iz zemlje,drobljena,ispirana,elektrolizirana pretopljena x puta na hiljade stepeni,

valjana presovana,izvlacena da bi se dobio npr kabl i onda treba neko da je usvira.

 

Sta je tajna ili vlaska magija,ja pojma nemam

Hvala svima

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Teorijski zvucnik ( koji je ustvari elektromotor- dobija energiju i proizvodi kretanje) mozda se posle nekog vremena mehanicki pozicionira drugacije nego kad je nov ( spulna "legne"). Ali ne verujem da se u fabrici programirano proizvodi da tek kad "legne" prosvira lepo.

Link to comment
Share on other sites

Pa novim zvuÄnicima definitivno treba vremena da prokinu. Ali ne mnogo...

 

Na primer kad odem od kuće na 7 ili viÅ¡e dana i vratim se, uvek par sati treba da zvuÄnici prosviraju, jer su bili u stanju potpunog mirovanja tih dana.

 

Nisam lud, nije dijagnostikovano.

Link to comment
Share on other sites

Velika tema i velika polemika u kojoj se mešaju objektivno i subjektivno. Skoro sam pozajmio od drugara risiver Tandberg 2055 na slušanje koji pre toga nije uključivan pola godine. "Usvirao se" tek posle dva dana, kao da je neko skinuo ćebe s njega. Ono što se sigurno "usviravalo" su mehanički kontakti na putu signala, dok za elektronske komponente nemam odgovarajuće naučne dokaze ali imam slušne.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da mozgu treba vremena da se usvira. A takodje mislim da ce ovo biti odlicna tema za buduce prepucavanje i kokice :D

 

@Nikola_G eto meni na primer cesto sistem zvuci super posle vise dana odsustva, jer se uzelim muzike, pa se polako slegne situacija. Ma mozak je boles

Link to comment
Share on other sites

Ma sve ja to prihvatam bilo subjektivno ili ono drugo

ali ljudi sta mi usviravamo,resetke atoma rasporedjene u prostoru

Danas mi kafa lepa nikad bolja,sutra mi nije nizasta a ona ista samo ja u debelom ofsajdu

Inace pored svega ovog cime se bavim jos sam i specijalista slusne defektologije i audiologije slusnih aparata,  i td. pa kad mi dodje neko i kaze ``znas ja imam posebnu mogucnost da cujem muziku bolje od drugih imam super uho`` ili neku drugu hipotezu

Dobijem osip pa odma odem i usviram se bes gajtana

Link to comment
Share on other sites

Jesi li ti postavio pitanje ili si otvorio temu sa već određenim negativnim stavom prema usviravanju? Ovde ti je već navedeno nekoliko primera usviravanja:

 

- zvučnici se usviravaju tako što se tokom inicijalnih sati rada razmekšavaju pokretni delovi i vešanja

- isto važi i za gramofon

- mehanički kontakti pod strujom zadržavaju provodljivost

- elektronske cevi se usviravaju, to jest formiraju

- na izlazu filterskog kondenzatora je moguće izmeriti bolje ispravljanje talasnosti nakon određenog perioda rada

- kod određenih tipova traznistora postoji fizički fenomen pasivacije i rekombinacije atoma tokom inicijalnog rada, što utiče na emitersku struju

 

Sve ovo su egzaktni i merljivi procesi. Što se kablova tiče, oni poseduju svoje R, L i C karakteristike, takođe merljive, koje im daju osobinu filtera između dve komponente koji je frekventno zavisan, kao i od izlazne i ulazne impedanse dve komponente koje povezuje.

Link to comment
Share on other sites

Veliko postovanje i tebi i autoru texta

Citaj eseje inzinjera i kojekakvih ``ludih``naucnika svetskih da su kablovi i usviravanje jedna od najvecih obmana u istoriji zvuka

 

Nikoliću, prva tema pa odmah juriiiiiÅ¡ na mitove, toteme i tabue HiFi-a! Veoma odvažno, nema Å¡ta  :klanjanje

 

Hajde nam se predstavi! Kaži nam Å¡ta sluÅ¡aÅ¡, na Äemu sluÅ¡aÅ¡. Na kom taÄno sistemu si ocenio da koji taÄno zvuÄnici sviraju isto iz kutije i posle mesec dana, i koji taÄno kablovi ne utiÄu na zvuk?

 

Ako misliÅ¡ da je svejedno, ako ne ÄujeÅ¡ razliku, onda si blagosloven - biće ti dovoljan neki AV risiver sa dvesta ulaza i trista izlaza i jedanaest puta hiljadu vati, a od ostatka love možeÅ¡ da odeÅ¡ na neko lepo putovanje, ili whatever  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Iskreno, nisam pobornik fenomena usviravanja ureÄ‘aja, kablova i sl. Ono Å¡to sam primetio je da postoji razlika u zvuku u zavisnosti od momenta sluÅ¡anja ali mislim da je tu mnogo veći uticaj vazduÅ¡nog pritiska, temperature i vlažnosti vazduha kao i naÅ¡e aklimatizacije. Nekog uticaja verovatno ima i napon u mreži kao i broj ureÄ‘aja prikljuÄenih na isti izvod.  TakoÄ‘e i raspored predmeta u sluÅ¡aonici.

 

Ovo Å¡to je Wili napisao ima smisla, ali mislim da je uticaj ovoga Å¡to sam naveo veći i da "maskira" te fenomene. 

 

Trebalo bi to ispitati u laboratorijskim uslovima odgovarajućom mernom opremom, ukoliko takva postoji.

Link to comment
Share on other sites

 Wili reÄe:

 

- zvuÄnici se usviravaju tako Å¡to se tokom inicijalnih sati rada razmekÅ¡avaju pokretni delovi i veÅ¡anja

 TaÄno!

- isto važi i za gramofon

  TaÄno!

- mehaniÄki kontakti pod strujom zadržavaju provodljivost

  TaÄno!

- elektronske cevi se usviravaju, to jest formiraju

   Extremno taÄno!

- na izlazu filterskog kondenzatora je moguće izmeriti bolje ispravljanje talasnosti nakon određenog perioda rada

   TaÄno!

- kod odreÄ‘enih tipova traznistora postoji fiziÄki fenomen pasivacije i rekombinacije atoma tokom inicijalnog rada, Å¡to utiÄe na emitersku struju

  TaÄno!

 

  Kao Å¡to potvrdih, sve je taÄno, i i liÄno stojim iza teorije da je usviravanje kablova samo mit.

 

Link to comment
Share on other sites

100% lozacka tema bez prave zelje od pokretaca da se cuje ili ne daj boze prihvati drugacije misljenje ili iskustvo.Unapred omalovazavacki stav i start djonom na forumu u svom prvom postu.U poslednje vreme sve vise lozaca u svojim prvim postovima,interesantno uglavnom se ni ne predtave kako treba pa ne znas da li ti ovakve teme mozda pokrece neko za JVC minilinijom,neko ko nikad nije imao licnog iskustva sa promenom zvuka nove komponente ili je neko sa kvalitetnim uredjajima.

 

Ko god je u zivotu imao neki nov uredjaj,narocito zvucnike imao je prilike da cuje promene u radu koje dolaze vremenom.Dosta je firmi koje definisu i koliki je taj tzv. "burn in" period koji zavisi i od mehanickih i elektricnih svojstava ugradjenih materijala.Sto se tice promena u zvuku nakon promene kablova,to je i promena u radu pojacala koje nailazi na nove uslove rada,mogu se manifestovati u zvuku ali i radnoj temperaturi i sl. u zavisosti koliko su osetljiva na njih.Sto je kvaliteniji sistem sve promene se bolje cuju,pa i one pri tzv. "burn in" periodu.Willijev post je odlican i u njemu je navedeno dosta toga sta sve moze dovesti do promena u zvuku.

Link to comment
Share on other sites

100% lozacka tema bez prave zelje od pokretaca da se cuje ili ne daj boze prihvati drugacije misljenje ili iskustvo.Unapred omalovazavacki stav i start djonom na forumu u svom prvom postu.U poslednje vreme sve vise lozaca u svojim prvim postovima,interesantno uglavnom se ni ne predtave kako treba pa ne znas da li ti ovakve teme mozda pokrece neko za JVC minilinijom,neko ko nikad nije imao licnog iskustva sa promenom zvuka nove komponente ili je neko sa kvalitetnim uredjajima...

 

Uf Sondek, iznervirao te novi kolega  :) UlepÅ¡ao si mi ovo kiÅ¡no jutro! Ali sve Å¡to si napisao je taÄno  :thumbsup2  Kao i Willi, kome svaka Äast na postu ali i na strpljenju da po n-ti put elaborira gradivo iz HiFi zabaviÅ¡ta  :heat

Link to comment
Share on other sites

Off: ali i ovakve teme su mi bolje od onih beskonaÄnih raspitivanja za najbolji krÅ¡ sa KP - audio ekvivalente pitanja "Hitno: da li je bolji Golf dvojka iz '82 ili Kadet kocka iz '81? Da li je neko vozio ove modele i kakvi su utisci? Ima li neÅ¡to bolje za 400 evra?"

 

Izvinjavam se na off-u joÅ¡ 1x  :)

Link to comment
Share on other sites

Off: ali i ovakve teme su mi bolje od onih beskonaÄnih raspitivanja za najbolji krÅ¡ sa KP - audio ekvivalente pitanja "Hitno: da li je bolji Golf dvojka iz '82 ili Kadet kocka iz '81? Da li je neko vozio ove modele i kakvi su utisci? Ima li neÅ¡to bolje za 400 evra?"

 

Izvinjavam se na off-u joÅ¡ 1x  :)

Naravno da su bolje

Ja se kulturno predstavih i rekoh da je po meni usviravanje mit

Nije mi jasno zasto se ljudi na prvu loptu naljute pa valjda smo demokratsko drustvo gde svi mozemo izneti svoje misljenje i saslusati tudje bez da namecemo ponovo svoje

Ovu temu sam otvorio jer me to pitanje dugo muci i zeleo bih da cujem druga misljenja

 

Trenutno slusam

Sony TA-F505es

Sony DVP-7700s

Kutije su rucne izrade kupio sam neke navodno Fostex Kevlar komplet,uopste se nezezam tvrdim da su kopija ali jbg 50-ak wati max

``kablovi`` su neki bakarni 2 x 2 kvadrata

 

Jos jednom ponavljam nezelim nikog da vredjam ili bilo sta slicno

Samo hocu da temeljno razradimo stvar

Link to comment
Share on other sites

Za temeljno razraÄ‘ivanje stvari potrebno je čuti i pročitati dovoljno, kao i imati dovoljno  fakultetskog ili praktičnog znanja iz odgovarajuće oblasti. Ali ima neÅ¡to Å¡to te je na početku diskvalifikovalo kao ozbiljnog profesionalca u tvojoj struci, a to je Å¡to si isključio postojanje psihoakustike.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...