Jump to content


Kako prepoznati dobar DAC?


robespierre

Recommended Posts

Nakon provedenog visecasovnog lutanja po, svima nam dragom, KP sajtu pronadjem vise DACova domace radinosti. Posebnu paznju su mi privukla ova 2:

-http://www.kupujemprodajem.com/USB-DAC-Konverter-24-192-1942804-oglas.htm?filter_id=11188095

-http://www.kupujemprodajem.com/CS4398-Cirrus-Logic-USB-DAC-2351666-oglas.htm?filter_id=11188095

Razlog za ovo je reklama da koriste Cyrus Logic CS4398 koga mnogi smatraju veoma kvalitetnim cipom koji se ugradjuje u DACove 1000+ e (iskreno,mrzelo me je da trazim u koje se DACove ugradjuje,ali to prevazilazi poentu koju hocu da iznesem). E sad,ako imamo jedan takav uredjaj koji kosta cca 250e i DACove od 1000+e onda me zanima zasto je skup DAC toliko skup,a ovaj jeftin? Kako mi koji imamo plici dzep da izbegnemo zamku "jeftinog" i uz taj prefiks jeftino dobijemo nesto sto je pre svega kvalitetno,a onako,usput, bi bilo dobro i da lepo svira :) Citao sam da nije samo cip bitan,nego cela topologija uredjaja,ali kako da znamo sta je dobro, a sta lose? Da li uopste postoji neko univerzalno znanje,ili se mora koristiti meni omrazen metod pokusaja i gresaka?

Eto,podelio sam misao sa vama,a vi vratite istom merom :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 258
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Postoji metod, ali nije tako jednostavan da ti moze neko dati prosto uputstvo. Sam cip je samo deo, ostatak cini... sve. Napajanje, topologija, kvalitet komponenti, kvalitet izrade, konektori, sasija, minimizacija vibracija.... Nije nesto sto ti se da objasniti u tri recenice. :/

Slusanje je najbolji test, ili bar najbolji jedinstveni test. Analiza gore navedenih parametara uopste nije jednostavna, cak i da ti je jasno kako svaki od njih utice.

Link to comment
Share on other sites

Kao sto je gore vec receno, kod izbora DAC-ova samo slusni test... kupovina DACa na slepo je macka u dzaku.

Lako moze da se desi da dobar DAC ne zvuci dobro na tvom cd playeru...

Meni licno na KP sajtu zanimljivo deluje ovaj DAC... Zvucni opasno dobro http://www.kupujemprodajem.com/Audio-Alchemy-DDE-v1-0-2505871-oglas.htm?filter_id=5793995

Link to comment
Share on other sites

Kao sto je gore vec receno, kod izbora DAC-ova samo slusni test... kupovina DACa na slepo je macka u dzaku.

Lako moze da se desi da dobar DAC ne zvuci dobro na tvom cd playeru...

Meni licno na KP sajtu zanimljivo deluje ovaj DAC... Zvucni opasno dobro http://www.kupujempr...lter_id=5793995

Pa citao sam neke recenzije o njemu (jos odavno),ali za DAC koji je bio budzet klasa jos kad je izasao (`91,cini mi se) je previse dati 140e..iskreno,mislim da je previse sve preko 50e..

Link to comment
Share on other sites

Sad kad ti dodje Siroma, ima da te utepa :).

Salu na stranu, to sa DAC-ovima je kao sa hranom - dobri sastojci ne garantuju ukusan rucak, a niko ne moze da dobro kuva samo prateci recept, a bez probanja.

Lepo je to nkrgovic objasnio.

Cipovi vise mogu da ti kazu sta neces dobiti, nego sta hoces.

Link to comment
Share on other sites

Sad kad ti dodje Siroma, ima da te utepa :).

Salu na stranu, to sa DAC-ovima je kao sa hranom - dobri sastojci ne garantuju ukusan rucak, a niko ne moze da dobro kuva samo prateci recept, a bez probanja.

Sto? Pa nisam rekao da je los,nego da je cena previsoka :)

Moze moja baba...ona kad opravi rucak...ko jednom proba ne zaboravlja - steta sto se ne razume u elektroniku :)

Link to comment
Share on other sites

Pitanje je koliko ce DAC da ti poboljsa zvuk, u zavnisnosti koji cd imas tj. koji DA konverter je u njemu...

Najbolje ako te ne mrzi, ponesi svoj cd, pa polako se najavi kod doticnog prodavca DAC-a, ili jos bolje da on dodje kod tebe... Tako ces odma znati jel vredi te pare ili ne....

Ja sam u par navrata slusao DACove koji tako malo poboljsavaju zvuk, da iskreno ne isplati se dati toliko para... Naravno to je sve individualno..

Ukoliko imas neki jeftiniji ili entry plejer, DAC ce da ga osvezi, i mnogo ce da utice na zvuk... jer je obicno DA konvertor u tim plejerima siromasniji.... Medjutim ako imas dobar plejer, koji ima dobar DAC u sebi, ti entry DACovi nece poboljsati zvuk mnogo...

'Primera radi ja imam philipsa cd 960 koji ima vrhunski DAC u sebi 1541" i naprimer kupovina nekih mainstrean DACova mi nece poboljsati zvuk mnogo, tako da sam odustao od DACa uopste"..

Link to comment
Share on other sites

U danasnje vreme sve manje su cd playeri u upotrebi vec se trazi za dac za PC, SB ili neki lan hdd. Uporedjujuci STX sa modovanim opampovima jeftiniji brend dacovi ne vrede ulozenog novca. Sto se tice diy varijanti, Lampucera se obrukala samo tako. Uskoro je moguce poredjenje sa 4398 sa ebay pa videcemo sta i kako na dalje. To je klon ZDAC od 995$, svi kazu da je wow... ali videcemo....

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice diy varijanti, Lampucera se obrukala samo tako. Uskoro je moguce poredjenje sa 4398 sa ebay pa videcemo sta i kako na dalje. To je klon ZDAC od 995$, svi kazu da je wow... ali videcemo....

Ti nikako da ostaviÅ¡ sirotu lampuceru na miru... A i konstatacija ti uopÅ¡te nije na mestu, s obzirom da je u pitanju "sirotinjska" varijanta DAC-a, koji je bez trafo-a koÅ¡tao okruglo 50 evra (znam, ja sam naruÄivao) + trafo 20-ak evra + kutija od nekog tunera,... I eto DAC-a za 70-ak evra, koji za te pare radi sasvim ok, ne znam Å¡ta pćekujeÅ¡ od DAC-a koji ovoliko izaÄ‘e.

A poređenje sa LM DAC-om tek nije na mestu, zato što on bez trafo-a košta duplo više od Lampucere.

Link to comment
Share on other sites

'Primera radi ja imam philipsa cd 960 koji ima vrhunski DAC u sebi 1541" i naprimer kupovina nekih mainstrean DACova mi nece poboljsati zvuk mnogo, tako da sam odustao od DACa uopste"..

Pitanje je da li se ovo desava zato sto je 1541 bas toliko dobar DAC ili zato sto SAA7220 koji mu prethodi poseduje los digitalni izlaz.

Link to comment
Share on other sites

Ja samo ne mogu da shvatim zasto gvlada misli da ima neki referentni sistem, pa izvodi ultimativne zakljucke?

Covek koji ima 5k+ postova bi mogao da se potrudi da pise malo ozbiljnije. Tako ce novi clanovi, koji obicno, izmedju ostalog gledaju broj postova i iz toga izvlace zakljucke o tome koliko neko zna, bez pravog razloga poceti da izbegavaju pojedine uredjaje o kojima se pise. A jedinstven zakljucak svih tih postova je da je Asus STX kartica nad karticama, Lampucera sra*e DAC, a LM cudo nad cudima. :roll:

O tome kako je Lampucera svirala na tom famoznom testu i razlozima zbog kojih je to mozda bilo tako, je vec dovoljno pisano u jednoj od teme na Forumu. Ali daj pokusaj da bar malo manje blatis Lampuceru, a izdizes LM DAC koji uzgred nisi imao prilike da cujes. Lampa, za te pare koliko kosta, ne samo da radi ok, nego radi fenomenalno! Mene je moja inace izasla 150e zbog nesto vecih dimenzija kutije, 5 ulaza, rca/balansiranih izlaza i Elma preklopnika. I da bih kupio dac, koji radi iole bolje od te Lampucere, bih morao da izdvojim minimum 3, 4 puta vise od toga.

LM DAC poseduje svega par ljudi sa Foruma i sasvim je normalno da ima pozitivih misljenja, vise od onih drugih. Tako je bilo i sa Lampucerom pre nego sto je bilo GBa. A posle 50 ljudi, sasvim je normalno da pojedinci imaju i lose misljenje i da im se jednostavno ne svidja zvuk. Da 50 ljudi imaju Hi-End spravu, opet bi verovatno bilo onih nezadovoljnih. Da se zamene mesta Lampuceri i LM DACu, tj da je suca npr imao Lampuceru, a LM bio u GBu, verovatno bi se sad Lampa hvalila na sva usta, a LM osporavao do besvesti.

Uskoro cu imati prilike da ugostim Vladu (surokvl) sa Foruma, pa cemo mozda uporediti ta 2 DAC-a. Ako se on bude slozio, mozemo napisati licne utiske bez obzira na to koji DAC se pokaze bolje, kod mene u sistemu!

Vlado, obrukati se može skup a loÅ¡ DAC nekog poznatog brand-a (vidi skoriji primer Bryston network audio playera, sklepanog od Alix ploÄe i digitalnog dela esi @juli kartice - 2,5K€ brate), a ne Kineski Kit DAC od 50€ (skutijan duplo). On može samo prijatno da iznenadi.

:thumbsup2

P.S. I suca bi trebalo da svrati, ako se nije predomislio, pa moze poneti LM3. To su vec dve verzije DAC-a baziranog na CS4398.. Ako se javi jos neko, ko ima neki od jeftinihih DAC-ova (V-DAC, CA DM itd), mozemo napraviti i neki mini Clash budged konvertera.. :order

Link to comment
Share on other sites

Ja samo ne mogu da shvatim zasto gvlada misli da ima neki referentni sistem, pa izvodi ultimativne zakljucke?

Covek koji ima 5k+ postova bi mogao da se potrudi da pise malo ozbiljnije. Tako ce novi clanovi, koji obicno, izmedju ostalog gledaju broj postova i iz toga izvlace zakljucke o tome koliko neko zna, bez pravog razloga poceti da izbegavaju pojedine uredjaje o kojima se pise. A jedinstven zakljucak svih tih postova je da je Asus STX kartica nad karticama, Lampucera sra*e DAC, a LM cudo nad cudima. :roll:

O tome kako je Lampucera svirala na tom famoznom testu i razlozima zbog kojih je to mozda bilo tako, je vec dovoljno pisano u jednoj od teme na Forumu. Ali daj pokusaj da bar malo manje blatis Lampuceru, a izdizes LM DAC koji uzgred nisi imao prilike da cujes. Lampa, za te pare koliko kosta, ne samo da radi ok, nego radi fenomenalno! Mene je moja inace izasla 150e zbog nesto vecih dimenzija kutije, 5 ulaza, rca/balansiranih izlaza i Elma preklopnika. I da bih kupio dac, koji radi iole bolje od te Lampucere, bih morao da izdvojim minimum 3, 4 puta vise od toga.

LM DAC poseduje svega par ljudi sa Foruma i sasvim je normalno da ima pozitivih misljenja, vise od onih drugih. Tako je bilo i sa Lampucerom pre nego sto je bilo GBa. A posle 50 ljudi, sasvim je normalno da pojedinci imaju i lose misljenje i da im se jednostavno ne svidja zvuk. Da 50 ljudi imaju Hi-End spravu, opet bi verovatno bilo onih nezadovoljnih. Da se zamene mesta Lampuceri i LM DACu, tj da je suca npr imao Lampuceru, a LM bio u GBu, verovatno bi se sad Lampa hvalila na sva usta, a LM osporavao do besvesti.

Uskoro cu imati prilike da ugostim Vladu (surokvl) sa Foruma, pa cemo mozda uporediti ta 2 DAC-a. Ako se on bude slozio, mozemo napisati licne utiske bez obzira na to koji DAC se pokaze bolje, kod mene u sistemu!

:thumbsup2

P.S. I suca bi trebalo da svrati, ako se nije predomislio, pa moze poneti LM3. To su vec dve verzije DAC-a baziranog na CS4398.. Ako se javi jos neko, ko ima neki od jeftinihih DAC-ova (V-DAC, CA DM itd), mozemo napraviti i neki mini Clash budged konvertera.. :order

Kao Å¡to sam obećao, Äim se vratim sa odmora krajem meseca organizujemo sluÅ¡anje i u tvom i u mom sistemu, biće interesantno i pouÄno, do tada veliki pozdrav
Link to comment
Share on other sites

Kao Å¡to sam obećao, Äim se vratim sa odmora krajem meseca organizujemo sluÅ¡anje i u tvom i u mom sistemu, biće interesantno i pouÄno, do tada veliki pozdrav

Prijavljujem se za Älana žirija, ako primate Alien-e. :lol: Rekoh, nek' bude na vreme, za sluÄaj da je broj mesta ograniÄen. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ok,taj clash sirotinjskih dacova mi zvuci primamljivo...cak bih mogao poneti svoj MDS,pa da konacno vidim gde se sta nalazi po ceni i kvalitetu...Naravno,ako ima mesta (ako se dobro secam kolega aleksandar ima manju sobu). Ja se vracam sa odmora 10.08. pa ako ne prebacujem termin voleo bih da prisustvujem.

@mr. bluesman Imam neko ***** od dvd playera,izvucenog iz naftalina kao ispomoc,ali dac mi najvise treba za PC.

@gvlada pa nisam siguran da je STX toliko svemocna koliko se dize u nebesa,ali bih svakako voleo kada bi nekom bilo usput da dodje do mene i da proverimo da li i do kolike promene zvuka dolazi sa i bez STXa..

Link to comment
Share on other sites

Ja samo ne mogu da shvatim zasto gvlada misli da ima neki referentni sistem, pa izvodi ultimativne zakljucke?

Ne mozes da shvatis jer ga nisi cuo a kad budes shvatices, prosto. Svi koji su culi sistem u zadnjoj postavci nisu nasli zamerke, od obicnih ljudi, audiofila sa foruma do studijskih likova.

Nije high end ali radi odlican posao.

STX stvarno radi izvanredno a blatim Lampuceru jer za 100ak koliko kosta da se skutija i u diy varijanti trebala bi biti bolja makar od zvucne koja kosta 50% vise od nje.

Osim toga neki pokusavaju da blate STX a da nisu ni poslusali kartu kako treba, sa pristojnim kablovima.

Mozda bi neko drugi mogao da se zabrine zasto mu to zvuci kako treba, a mozemo se i svi ograditi da su u pitanju razliciti ukusi.

Link to comment
Share on other sites

I jedno i drugo treba da 1 i 0 sa kompa (hdd) pretvori u analogni zvuk zar ne? Nema tu pravila nego ta karta je toliko u maloprodaji posle svih mogucih poreza, carina i zarada. STX bi u diy opciji da se moze sastaviti kostao koliko? Garson jednom rece 30e i mozda je u pravu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...