Jump to content


Thorens


Spachek

Recommended Posts

Apsolutno taÄne podatke za bilo koji ureÄ‘aj možete kao i do sada naći na www.stojebabimilotojojseisnilo.rs :D

Ja nesto pitao ali mi niko ne odgovara, usli su svi u cashu pa im je lepo. - lumperaj Da ponovim Thorens 126 vs td 320 tp 16 mk4. Imam ozbiljno misljenje od coveka koji trenutno ima 126 - icu i Technicsa sp - 10 a koji je meni stelovao opruge i podesavao gram.. da 126 losije drzi brzinu i ima malo losiju ruku i da nije iskljuceno i da 320 bolje svira. Da li je to moguce ? jer je 126 bio dosta skuplji. Da napomenem , nismo radili a - b test ali planiramo . Sta drugi misle o tome :wave2

ps Ja sam ovde u vrlo neugodnoj poziciji jer trenutno slusam Thorensa a Rega cuci u cosku bez glave koja je prodata a u isto vreme kibicujem i cekam odgovor na ponudu za kupovinu jednog Technicsa sl 1000 mk2 , pa ne bi voleo da neko nesto pogresno protumaci - cisto da se zna . Vrlo lako moze da se desi da od predugog cekanja i odustanem od te kupovine ako mi u mdjvr .. utrci nesto zanimljivije. Onaj iz Nisa sto mi je rekao da ne prodaje crni Pink Triangle i da hoce da ga zadrzi za sebe sada vidim na kp da prodaje crni . Nista mi tu nije jasno , izgleda da tip nesto muti. :screwy Svidja mi se i taj gram..ali jednostavno neke stvari su sumnjive i to me odvraca od cele te price sa Juga

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 555
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ovo je vec kulturnija komunikacija.Slusanje je proteklo opusteno uz kaficu i sokic kod cenjenog kolege Zbrujica u njegovom odlicno zvucecem sistemu koji je pored gramofona cinio Mision Cyrus amp poznat po dobroj phono sekciji i Kef 104/2 zvucnicima.Sistem je imao lep kvalitetan transparentan sound sa otvorenim srednjetonskim podrucjem koji lako otkriva razlike.Apsolutno se nismo sastali radi nekog uporednog testa vec je to bila uzvratna drugarska-forumaska poseta da se poslusa malo muzike sa ploca i mislim da je to nacin.Iskreno nisam ni znao da cu tamo zateci dva odlicno ocuvana gramofona u pogonu,tad sam cuo da je plan da se u sistem ubaci jos dva i da se napravi polica koja moze da primi jos dve vrteske,sta reci osim :klanjanje .Ponudu da poslusamo i Tehniksa sam naravno prihvatio jer su retke prilike da se dva gramofona cuju sa potpuno istim sistemom.Taj test uopste nije bio neko takmicenje,clash cisto jedan prvi utisak da Thorens pripada visoj klasi gramofona sa boljim sredjetonskim podrucjem bolje izdiferenciranim instrumentima izmedju sebe i u prostoru.Vokal je takodje bio realisticniji.Nesto potisnutije srednjetonsko podrucje kod Tehniksa moglo bi ga uciniti slusljivijim u nekim situacijama,gitarske muzike,lisije napadnije produkcije i sl. gde kvalitetni izvori zvuka otvoreni u srednjim nekad i losije prodju.Sto se mene tice,i moj muzicki ukus koji se sve vise svodi na jazz to ne znaci nista.

O svim detaljima koja glava,kablovi i ostalo morao bih proveriti kasnije sa zbrujicem,ali sam u guzvi i na poslu.Iskreno radije i nebih dalje na ovu temu nije to bio pravi uporedni i detaljni test vise utisak,ali i razlika koju sam jasno cuo.

Jeste, Sondek je tom prilikom vrlo autorativno (ne ostavljajući mesta sumnji i ostavljajući me zamiÅ¡ljenog), "od prvog tona", zakljuÄio da 126 zvuÄi mnogo ozbiljnije. Ja sam tada Thorensu stavljao manu, u odnosu na Technics, odsustvo "groove"-a (tako ja zovem onaj osećaj /meni i najvažniji/ uvlaÄenja sluÅ¡aoca u muziku).

No, to je bilo lako pripisati i razlikama u zvuÄnicama (Grado Silver na Thorensu, mislim da je 103ka bila na Technicsu), te u muziÄkim ukusima nas dvojice.

U međuvremenu je 126ca zauzela mesto gramofona br. 1 u mom sistemu, sada uparena s TP90 i Rondo Red-om.

U svakom sluÄaju, Sondek je, u ovo ne treba sumnjati, razvio vrlo istanÄan osećaj kojim prepoznaje zvuk koji mu se sviÄ‘a. Nema baÅ¡ niÅ¡ta loÅ¡e u tome.

Opet, treba reći da nije teÅ¡ko sresti ni autoritete (I mean it, nema navodnica) kojima je Thorens "rupa". Jedan takav, parafraziram, mi skoro reÄe da je Thorens, a posebno njegove ruÄke, uvreda za hi-fi industriju.

Sad, mogao bih ja da se ljutim, ali mislim da je bolja ideja zamisliti se :wave2

Link to comment
Share on other sites

jel ste slusali solo klavir kada ste poredili :)

redovito slusam klaviriste(jazz-solo-duet,trio itd..),nisam ni sam bi svestan kolicinski "koliko toga imam" dok mi jedan kolega kome sam pokazao spisak ploca na to nije skrenuo paznju koji se nesto malo tako razume oko muzike,a iskreno nisam popaljen na klavir...pitanje eventualno sto treba da resis sa sobom sta ti smeta vise,na sta si osetljiviji..X ili Y feler,sa kojim si spreman da zivis "bezbedbnije na duze staze"..svaka sprava ima svoj feler,nema perfektnog,ni u dosta skupljem rangu,a ne u ovom..sve je kompromis..

@ras:imam i 4:33..

sad sledece pitanje postavite kako cesto pada gumica,i kako cesto se kida,nakon toga kako se steluje nivelaza i kako cesto se razdese opruge spiralne/pljosnate na serijama 3xx ili na serijama 1xx...

:)

Link to comment
Share on other sites

Ajde bre Sondek preti nam smak sveta a ti si se uÅ¡tirkao :) Pitanje koje sam postavio nije provokacija, zaista, kad bi ja uporeÄ‘ivao obezbedio bi preamp, glavu i ploÄu - sve u dva primerka, da mogu pritiskom na dugme imati uvid, pa onda bi nosio zakljuÄke, inaÄe sve drugo je "odprilike".

Mr.VU nisam mislio na tebe.tvoja pitanja su bila na mestu

Link to comment
Share on other sites

...utisak je da Thorens pripada visoj klasi gramofona sa boljim sredjetonskim podrucjem bolje izdiferenciranim instrumentima izmedju sebe i u prostoru.Vokal je takodje bio realisticniji.Nesto potisnutije srednjetonsko podrucje kod Tehniksa moglo bi ga uciniti slusljivijim u nekim situacijama,gitarske muzike,lisije napadnije produkcije i sl. gde kvalitetni izvori zvuka otvoreni u srednjim nekad i losije prodju.

Sondek je tom prilikom vrlo autorativno (ne ostavljajući mesta sumnji i ostavljajući me zamiÅ¡ljenog), "od prvog tona", zakljuÄio da 126 zvuÄi mnogo ozbiljnije. Ja sam tada Thorensu stavljao manu, u odnosu na Technics, odsustvo "groove"-a (tako ja zovem onaj osećaj /meni i najvažniji/ uvlaÄenja sluÅ¡aoca u muziku).

No, to je bilo lako pripisati i razlikama u zvuÄnicama (Grado Silver na Thorensu, mislim da je 103ka bila na Technicsu)...

Misterija reÅ¡ena! Kolega Sondek je zaboravio da pomene jednu "sitnicu" - da je na Torensu bila puno bolja zvuÄnica nego na Tehniksu ;-)

Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

..... i Rondo Red-om.

Dakle, i ti voziÅ¡ Rondo Red. Mnogo mi se svidja ta zvuÄnica. SluÅ¡ao sam je nekoliko puta, Äak poredio sa Salsom, ali ne u svom sistemu. Kaži mi, možeÅ¡ li joj naći neku(i kakvu) zamerku glede tracker-skih sposobnosti a u odnosu na zvuÄnice s fineline i sliÄnim iglama. RaÄunam, kad potroÅ¡im Salsu, ako budem imao novaca, iskoristiću je da dobijem popust za Rondo Red. Ako ga tada bude u prodaji.

Link to comment
Share on other sites

Na Tehniksu je bio Grado,na Thorensu mislim da nije bio Denon.Imam vec duze vreme zelju da je cujem,valjda bi zapamtio,mada ko zna.Jel moguce da su bile dve grado samo razliciti modeli.Denon je bas hvaljena glava.Inace mislim da je gram presudan.upravo slusam kod kuce kako mi Lp12 bollje zvuci sa MM glavom od Aksisa sa Supexom.Kad sam na Aksisu poredio ovaj MM nije bio blizu Supexa.Svira ocigledno gram.Ne smem ni da monm supexa na lp12,ima da me uhvati supexmanija,,a taman sam nesto drugo isplanirao.BTW i supex je kod mene stigao sa 126

osawa-e.Na toj 126-ci sam imao priliku da cujem Ortofon mc30 vs Supex-Supex me kupio za ceo zivot.

Link to comment
Share on other sites

Na Tehniksu je bio Grado,na Thorensu mislim da nije bio Denon.

PriznaćeÅ¡ da je dosta teÅ¡ko doneti valjan sud o gramofonima ako nemaju iste glave. Testiranje dva gramofona je veoma time-consuming proces - potrebno je viÅ¡e puta menjati glavu, podeÅ¡avati pritisak, VTA i Å¡ta sve ne, a dok sve to podesiÅ¡ - iz glave ti je izvetreo prethodni zvuÄni utusak.

Ali ako je taÄna Zbrujićeva impresija da Torens nema a Tehniks ima groove - onda do daljeg ostajem veran Tehniksu :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Milose, koji ti je Q? Prvo jedno pises i bunis se u Technics temi i trazis nesto sto ne mozes da ispostujes ovdje u Thorens temi!?

Pa i PM, ipak sam te dobro ocjenio od prve :cry:

Zaplet je u sledećem: Sondek ceni da je za zvuk presudan gramofon, ja cenim da je važna i zvuÄnica. Å ta ti misliÅ¡?

Link to comment
Share on other sites

Koja Mk verzija 126ce je najbolja? Ja sam nedavno citao da je Mk3 najlosija zbog elektronike ... Istina?

NaÅ¡ cenjeni Älan foruma Kuja je o tome govorio. Ispada da je Äitava priÄa o loÅ¡oj elektronici u Mk3 naduvana od strane pojedinih (tendencioznih) krugova i da, u suÅ¡tini, sve revizije ovog dobrog Thorensovog modela imaju pristojnu elektroniku.

Link to comment
Share on other sites

pa ovo je piÅ¡ živi. em poredite gramofone razliÄitih cenovnih a i drugih klasa, em to radite sa razliÄitim glavama.

ja ne navijam ni za koga poÅ¡to mislim da je svaki gramofon super a naroÄito ova dva modela, ali moram da primetim makar bio optužen da sam dežurni nadžak.

ja sam vec napisao 300000000 puta da sam ja radio slusne testove u istom sistemu i sa istim glavama..ali bitnije je traziti dlaku u jajetu.. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...