Jump to content


Čišćenje ploča lepkom


zbrujic

Recommended Posts

Imam par pitanja vezano za Äišćenje ploÄa. Uzeo sam hidrogen, destilovanu vodu i one tufere za Äišćenje Å¡minke. Plan mi je da tim tuferima natopljenim hidrogenom kružnim pokretima ka spoljnom obodu ploÄe. Onda prvo dobro isperem ploÄu vodom iz Äesme pa je zatim isperem prskalicom sa destilovanom vodom.

Ispravite me ako grešim u koracima :).

Link to comment
Share on other sites

Imam par pitanja vezano za Äišćenje ploÄa. Uzeo sam hidrogen, destilovanu vodu i one tufere za Äišćenje Å¡minke. Plan mi je da tim tuferima natopljenim hidrogenom kružnim pokretima ka spoljnom obodu ploÄe. Onda prvo dobro isperem ploÄu vodom iz Äesme pa je zatim isperem prskalicom sa destilovanom vodom.

Ispravite me ako grešim u koracima :).

Probao ja tu taktiku pre neÅ¡to viÅ¡e od Äetvrt veka - mrka kapa.

UspećeÅ¡ samo da razmažeÅ¡ neÄistoću po zidovima brazdi, pa ćeÅ¡ imati joÅ¡ jaÄe Å¡umove pri "suvoj" reprodukciji.

O taloženju te neÄistoće po vrhu igle tokom reprodukcije ploÄe da ne govorim...

Link to comment
Share on other sites

Ne bih moj gornji post baš okarakterisao kao "savet", pre bih ga kategorisao pod "blagonaklono upozorenje".

Ali ako baÅ¡ hoćeÅ¡ da eksperimentiÅ¡eÅ¡ destilovanom vodom, hidrogenom i tupferom, kupi za neku bagatelu 5-6 polovnih ploÄa pa na njima stiÄi iskustvo, nemoj joÅ¡ prati one koje voliÅ¡ da sluÅ¡aÅ¡...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pa vidiÅ¡, sve ploÄe koje imam su polovne, i pre neki dan sam dobio joÅ¡ 30 polovnih na mojih 30tak postojećih sa tendencijom da mi ljudi koji znam pribave joÅ¡ onoga Å¡to me zanima. Tako da generalno gledano, mene zanima da oÄistim sve te ploÄe, jer ih manje viÅ¡e sve sluÅ¡am :). A ni jedna nije neka retka ili u mint stanju, o originalnim izdanjima da ne priÄamo, tako da nema tu puno rizika. Ako i uniÅ¡tim neku, uramiću omot a nabaviću drugu polovnu pre ili kasnije.

InaÄe, lepkirao sam jednu ploÄu stones-a i jednu od janis joplin. Na ovoj prvoj se Äuju poboljÅ¡anja, mada nisu drastiÄna Å¡to ja pripisujem matorom drvofixu koji je delimiÄno promenio viskozitet, plus sam ga mnogo debelo namazao. Janis sa druge strane i dalje krcka sve u 16. Back to the drawing board, I guess...

Link to comment
Share on other sites

Danas sam jednu ploÄu (James Brown - Nonstop, domaća licenca - RTB) izlepkirao drvofixom koji sam iskopao dok sam sreÄ‘ivao ostavu. U pitanju je "Superlepak za drvo" proizvodi ga Fluks - Beograd.

PloÄa je tako pucketala i krckala da se nije mogla sluÅ¡ati, i posle obrade jedne strane, mogu slobodno da kažem da sam spasao ploÄu. Sem na mestima gde ima fiziÄkih oÅ¡tećenja, ploÄa se Äuje savrÅ¡eno.

Å to se lepka tiÄe, suÅ¡io se nekih 6 sati, iz prethodnog iskustva kad mi je lepak pucao i ostajao na ploÄi (drugoj), naneo sam deblji sloj. Skida se lako, pokupio je oÄigledno svu praÅ¡inu i neÄistoće, Å¡to znaÄi da je dobrog viskoziteta.

InaÄe, lepak je mator, ima sigurno viÅ¡e od 2-3 godine starosti, tako da je pitanje kako radi kad je nov. Ali ne topi ploÄe svakako.

Prethodno sam lepkirao sa lepkom Alfix, domaća proizvodnja, isto je bio mator, ali je stajao u podrumu, zgrumuljao se i izgubio viskozitet pa su rezultati bili poloviÄni. On takoÄ‘e ne topi ploÄe. U debljem sloju se lako skida. U tankom nikako.

Link to comment
Share on other sites

Ja mogu da kažem da sam jako zadovoljan Alfixom. Moj je doduÅ¡e svež (nije vintage :D ), i mislim da ne postoji elastiÄniji lepak. Izuzetno se lako skida, odlepak je mekan kao da je od lateksa. Pre njega sam uzeo kanticu nekog Drvo-fix Dural univerzalnog lepka za drvo i to je jao majko. Jedva se skida, puca, užasno krt, katastrofa živa. Žali bože tih 300 dinara. Alfix radi fantastiÄno.

Link to comment
Share on other sites

@ fillex

Probaću sa kanticom Alfix-a kad mi ponestane ovog henkel-a koji trenutno trošim. A i onaj dufix 80 moram da iskopam negde :).

Mislim da postoji razlika u debljini sloja kad se nanosi ruÄno, bilo nekom vizit kartom ili karticom/Äetkom i kada se stavi na neki stari gramofon pa se to onda mnogo ravnomernije rasporedi. ÄŒini mi se da kad staviÅ¡ ploÄu na neku rotaciju i onda Äetkom ili vizit kartom samo pomažeÅ¡ razmazivanje, možeÅ¡ da ideÅ¡ na mnogo tanji sloj nego kada, kao u mom sluÄaju, ploÄa stoji fiksirana a svo razmazivanje ide ruÄno. Nekako mi se Äini da je bolje deblji sloj pa da se ne lomi i ne puca i da onda imaÅ¡ dupli posao oko jedne strane ploÄe. Å to mi se i desilo na par komada, pa ih sad ponovo lepkiram.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Procitao sam sve sto je procitati trebalo i sad sam spreman da svoju sobu oplemenim jos jednom vrstom mirisa. Ne znam sta mogu naci u Sapcu, ali koliko vidim najbolje da trazim Drvostik d31, Mekol Special ili d3, ili Drvofix (ali ne za fix). Njih sam zabelezio kao najboje ocenjene, a kakav je taj dufix80 sto je pominjan na pocetku teme? Slobodno recite ako se u poslednjih par meseci pojavio jos neki jeftin, a dobar lepak

Link to comment
Share on other sites

Procitao sam sve sto je procitati trebalo i sad sam spreman da svoju sobu oplemenim jos jednom vrstom mirisa. Ne znam sta mogu naci u Sapcu, ali koliko vidim najbolje da trazim Drvostik d31, Mekol Special ili d3, ili Drvofix (ali ne za fix). Njih sam zabelezio kao najboje ocenjene, a kakav je taj dufix80 sto je pominjan na pocetku teme? Slobodno recite ako se u poslednjih par meseci pojavio jos neki jeftin, a dobar lepak

Predlažem da se zadržiš na nekom od boldovanih.

Link to comment
Share on other sites

Mali update.

1.

U nedostatku Drvostika, kupio sam Hankel Moment Wood Super 3 lepak.

DSCN0861.JPG

Sasvim je korektan za lepkiranje.Odlepak je za nijansu krući od drvostikovog i kao da se malo jaÄe drži za ploÄu, ali se, ipak, skida bez problema.Jedina razlika je u mirisu.Za razliku od zbrujic-a, meni miris Drvostika ne smeta, odnosno, mogu da lepkiram i suÅ¡im ploÄe u sobi u kojoj boravim.S ovim Moment Wood-om to nisam uspeo-gadan je, ne mnogo, ali dovoljno da smeta.

Bocu sam saÄuvao jer je vrlo zgodna za sipanje.

2.

Koristio sam Drvostik D31 kome je rok upotrebe istekao u februaru ili martu.Radi potpuno isto kao i taze super svež lepak.

Veselo vam bilo.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Baš je ovo bila luda žurka?
Samo mi jedna stvar smeta kod ove tehnike: proÅ¡irene vene od ÄuÄanja! Elegantnije bi bilo raditi na stolu, bar se meni tako Äini.
Al kako videh sto je bio zauzet „laganom okrepom†pa im verovatno ne smetaju ÄuÄavci.
Sve jedno, fora sa lepkom je dobra, joÅ¡ ko ima živaca da se maje sa vinilima i Äišćenjem istih, eto zabave!
Za nauk, vinile ipak treba držati uredno i u dobrim uslovima, a onda se proporcionalno smanjuje potreba za ovakvim operativnim zahvatima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...