Jump to content


Šta se sluša ?


den!s

Recommended Posts

18 sati ranije, trotter said:

^

Odlicno je to. Ja imam rip duplog cd-a pod nazivom Complete Live at The Half Note. Prvi disk je kako je opisano, drugi je samo trio, bez Wes-a.

Odlicna muzika.

Drago mi je da se i tebi dopada. Nisam znao da postoji i taj drugi snimak na kom sviraju bez Wes Montgomery-ija. Ako je suditi po prvom snimku, gde sviraju svi zajedno, i u kakvoj je formy Wynton Kelly bio, mora da je i taj drugi snimak odlican.

Uzgred, meni su na ovom albumu dve stvari zapale za ... usi. Prva je pod kakvim je jakim uticajem Art Tatuma Wynton Kelly bio. Nije on bio jedini, Art je uticao na citavu generaciju pijanista 1950-tih (medju njima je verovatno najpoznatiji Oscar Peterson). Druga stvar je nacin sviranja Cobba na bubnjevima. Sve vreme mozete na jednom kanalu (ako imate iole bolji HiFi sistem) cuti Cobbov Ride Cymbals - nacin sviranja koji je tih godina na velika vrata uveo Elvin Jones svirajuci sa Coltrane-om, iako je ta tehnika bila poznata od ranije (Kenny Clarke).

Link to comment
Share on other sites

Druga stvar je nacin sviranja Cobba na bubnjevima. Sve vreme mozete na jednom kanalu (ako imate iole bolji HiFi sistem) cuti Cobbov Ride Cymbals - nacin sviranja koji je tih godina na velika vrata uveo Elvin Jones svirajuci sa Coltrane-om, iako je ta tehnika bila poznata od ranije (Kenny Clarke).

moze biti da imam takav sistem ali mislim da se to moze cuti i na tranzistoru. Ride cymbal je jasno raspoznatljiv i sam ton i trajanje zvuka su uveliko razliciti od hi-hat zvuka. Verovatno si mislio na samu tehniku i zvuk koji Cobb dobija tom tehnikom. Koliko znam, a i citao sam tu i tamo o tome, bubanj uopste nije prost instrument kakvim ga mnogi smatraju, vec zvuk prilicno zavisi od tehnike sviranja. Mislim na "akcentovanje" kod udarca palicom, na "tezinu" udarca i kombinaciju tezina kod jedne iste ritmicki zadate strukture npr. 4/4, sto je kod jazz bubnja znacajna stvar i odvaja dobre od prosecnih bubnjara. Lako se cuje na koncertima gde nastupa grupa za grupom i bez ozvucenja (miksete) razni bubnjari zvuce skroz drugacije za istim setom bubnjeva.

Evo zanimljiv komentar jednog bubnjara o Cobbovoj tehnici:

"As(I(saw(in(my(lesson(with(Jimmy(Cobb,(he(has(a(remarkable(ride(cymbal(technique.(He(plays(

with(the(back(of(his(hand(up(and(makes(twisting(motions(with(his(wrist.(In(this(way(he(

achieves(an(accent(on(every(quarter(note.(This(is(perhaps(most(notable(on(Miles(Davis(record(

‘Kind(of(Blue’.(The(eight(note(between(the(two(quarter(notes(is(almost(inaudible.(This(

particular(right(hand(technique(works(for(him(but(since(every(hand(is(different(it(doesn’t(

have(to(work(for(every(drummer.(As(John(Riley(told(me,(lots(of(drummers(trying(it, ended(up(

messing(up(their(wrist(completely."

Link to comment
Share on other sites

Nije li Cave (sa Seed-sima) oduvek bio na "mračnoj" strani? 

Nailazim na različite impresije ovim poslednjim albumom. Bilo je da je jako mračan, bilo je i da se Cave vraća korenima (?), vrlo iskren..., ali uvek i "drugačiji". 
Posle nekoliko preslušavanja, rekao bih da je reč samo o Cave-ovom albumu. Nešto setnijem nego što smo navikli, ali nije da i do sada nije bilo toga. Atmosfera je konstantna i ne baš tendenciozno izgrađena, nešto ređe "prekidana" naglašenom dramatikom (Cave-ovo srednje ime). Ellis je "pomeren" malo napred u učešću. U svakom slučaju, utiska sam da se Cave trudio da ovo ne bude "dedicated to my son" ploča. 

Cave stari i, nažalost, ne postaje interesantniji. I takav ume da prija. Posebno nama starcima. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...