Jump to content


Bookshelf zvučnici uz PC


Synox4

Recommended Posts

Zdravo svima, u potrazi sam za nekim zvucnicima za komp. Trenutno imam neke logitech z323 ili tako nesto, pozajmljene od ortaka, zeleo bih da udjem u vode malo boljeg zvuka sa bookshelf zvucnicima, a i da vratim ortaku ove zvucnike. 


Generalno vreme provodim za kompom, u svojoj sobi, ima oko 12-15 m^2. Istrazivao sam o bookshelf zvucnicima, trenutno razmisljam o Monitor Audio Bronze 2, koliko sam video njih najvise preporucuju u tom nekom cenovnom rangu oko 300e, i mogu da se nabave ovde. Sto mi je sa jedne strane slobodan, dakle mogao bih tu da stavim zvucnik, ali sa druge nema mesta, pa sam razmisljao da nakacim neke nosace na zid i tu stavim zvucnike, tada bi bili negde 30-40cm iznad moje glave (citao sam da generalno trebaju da budu u ravni sa glavom pri slusanju). Jos jedan problem je kako da ih pokrenem, kapirao sam neka DAC/AMP varijanta.

E sad, jel ima ovo poente raditi uopste, ili je bolje kupiti neke aktivne zvucnike? Ako ovo prvo, da li preporucujete Monitor Audio Bronze 2, ili mozda neke druge, prikladnije zvucnike mom slucaju, kao i koji bi mi DAC/AMP preporucili? Ako ovo drugo, koje aktivne zvunike da uzmem? Stalno slusam muziku, zeleo bih nesto sto proizvodi stvarno dobar zvuk u tom nekom cenovnom rangu od 200-300-400e.

Link to comment
Share on other sites

Dobro nam dosao na forum.

MA su  vrlo dobri  spkrs, da ne pisem odlicni....

U zadnje vreme je bilo vise ljudi koji pitaju kako povezati  spkrs preko PC i pojacivaca. Malo pretrazi na forumu. Ako ti sta nije jasno, naravno, odmah pitaj. I dobices odgovor vrlo brzo. Zato i sluzi pretraga foruma. Prvo moras da znas sta zelis, i da se o tome edukujes. I da citas o tome......dugo...... I onda ovde idu pitanja, gde ces dobiti odlicne odgovore za tvoj budzet.

Samo napred!

Link to comment
Share on other sites

Istrazi malo o studijskim aktivnim monitorima,Adam na pr.Da zaobidjes hifi pricu.To je jedna mamipara i odvuci ce te samo u beskrajni niz promena.Sa tim budzetom dobijes solidan studio monitor sa resenim pojacalom dok sa tim parama u hifi dobijas donji nivo budzet zvucnika i jos fali za amp.Studio monitori su cesto i bolje prilagodjeni da se stave na neki zidni stalak i za skucene uslove.Razmisljam i sam na tu temu za sinovu sobu pa mi u toj sumi aktivni zvucnici ispadaju bolji izbor.

Link to comment
Share on other sites

@Synox4 

Видиш ја сам мање више хтео само да побољшам звук са ТВа и гледао сам неке саундбарове али кад сам видео цене појединих одмах сам се пребацио да правим хи-фи систем јер добићу далеко бољи звук и плус ћу имати више него квалитетан аудио.

Е сад што се тиче твог случаја нпр ја сам прегледао тону видео материјала на тјубу и прочитао брдо рецензија што претпостављам да си и ти сам урадио и да си још више у конфузији шта да урадиш јер по старом добром обичају што више знаш све више се двоумиш и сумњаш...

Сад практични део... одмах да се оградим нисам неки велики познавалац и ово сад што ћу даље писати је скуп свега што сам видео-прочитао и сазнао од људи овде који верујем да има појединих да су више деценија у хи-фи свету.

Ствар је буџета шта ћеш купити. Ако си ограничен са буџетом вероватно ти активни звучници ће радити посао. Сигуран сам да за то решење људи овде ће ти дати праве предлоге. Ја лично немам искуства са њима па боље да не пишем ништа по том питању јер гледајући са нета то можеш и сам.

Ако имаш релативно више новца на располагању по мени опција појачало које има ДАК у себи + звучници је најбоља опција. Значи са 3.5мм на РЦА каблом спојиш излаз из звучне картице са рачунара на појачало да ти то буде извор за музику.

Ја сам нпр у мојем случају купио Wharfedale Diamond 11.1 звучнике и Denon PMA-600NE појачало које има у себи ДАК чак и Bluetooth да могу са телефона, таблета да стримујем музику. Сад за моју дневну собу по квадратури би то требало да буде довољно али у случају да ми фали баса систем увек могу лако да доградим и купим сабвуфер и ту лично размишљам о REL T5i јер за њих кажу да су за аудио слушање да не кажем најбољи али једни од најбољих. Исто тако кад имаш систем тог типа увек може да докупиш стример који подржава аудио високе резолуције итд, итд... Углавном ја лично нећу ићи даље од 2.1 система.

Такође имаћеш предлога и за половну опрему и ако ниси ”гадљив” на исту тако да и ту можда уштедиш. Ја лично не волим да купујем половно из доста разлога али опет то сам само ја и не кажем да људи нису имали позитивна искуства са тим начином набављања опреме.

Углавном ово су моја искуства/размишљања овде али на теби је да одлучиш прво јер је то ствар буџета и ствар шта желиш јер видиш ја сам од обичне жеље да појачам тј. да имам мало квалитетнији звук са ТВа и саундбарова завршио на овом јер је доста квалитетнија опција плус може да се надограђује. Али свакако има људи овде који ће ти дати паметних и добрих савета.

Велики поздрав!

Link to comment
Share on other sites

U sustini vec nekoliko godina istrazujem o hi-fi stvarima, prvo sam jurio neke slusalice, sad bih hteo te zvucnike da uzmem, ali moram da priznam da je za slusalice bilo dosta jednostavnije i puno vise materijala sam uspeo da nadjem, mada mozda sad ne trazim tamo gde treba. U svakom slucaju vec nekoliko puta sam u zadnjih par meseci trazio neke zvucnike i kao sto @Darth Maul kaze, svaki put je sve konfuznije.

Odustao sam od bookshelf, gledam sad malo aktivne, ali o dosta modela ne mogu nista da nadjem. Najveci problem je sto u sustini ne mogu da ih cujem, a nisam siguran da li u prodavnicama daju tu opciju da cujes zvucnike pre kupovine, iskreno ne verujem. Tako da tehnicki kupujem na crno tj. jedino sto mogu da saznam o zvucnicima je po ceni, a da sad istrazujem koji materijali se koriste, kakve tehnologije itd. pa da odlucujem po tome trebalo bi mi jos par meseci dok se ne bih odlucio za nesto.

Ako neko ima preporuku pristojnih aktivnih zvucnika, oko 300e, bicu zahvalan, inace mislim da cu samo uzeti neke logitech stagod zvucnike, pa kroz koju godinu ako i dalje budem zainteresovan i imao dovoljno da uletim za neki svemirski sistem sa pojacalima strimerima i ostatkom opreme zabavicu se time tad.

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, Darth Maul said:

@Synox4 

Видиш ја сам мање више хтео само да побољшам звук са ТВа и гледао сам неке саундбарове али кад сам видео цене појединих одмах сам се пребацио да правим хи-фи систем јер добићу далеко бољи звук и плус ћу имати више него квалитетан аудио.

Е сад што се тиче твог случаја нпр ја сам прегледао тону видео материјала на тјубу и прочитао брдо рецензија што претпостављам да си и ти сам урадио и да си још више у конфузији шта да урадиш јер по старом добром обичају што више знаш све више се двоумиш и сумњаш...

Сад практични део... одмах да се оградим нисам неки велики познавалац и ово сад што ћу даље писати је скуп свега што сам видео-прочитао и сазнао од људи овде који верујем да има појединих да су више деценија у хи-фи свету.

Ствар је буџета шта ћеш купити. Ако си ограничен са буџетом вероватно ти активни звучници ће радити посао. Сигуран сам да за то решење људи овде ће ти дати праве предлоге. Ја лично немам искуства са њима па боље да не пишем ништа по том питању јер гледајући са нета то можеш и сам.

Ако имаш релативно више новца на располагању по мени опција појачало које има ДАК у себи + звучници је најбоља опција. Значи са 3.5мм на РЦА каблом спојиш излаз из звучне картице са рачунара на појачало да ти то буде извор за музику.

Ја сам нпр у мојем случају купио Wharfedale Diamond 11.1 звучнике и Denon PMA-600NE појачало које има у себи ДАК чак и Bluetooth да могу са телефона, таблета да стримујем музику. Сад за моју дневну собу по квадратури би то требало да буде довољно али у случају да ми фали баса систем увек могу лако да доградим и купим сабвуфер и ту лично размишљам о REL T5i јер за њих кажу да су за аудио слушање да не кажем најбољи али једни од најбољих. Исто тако кад имаш систем тог типа увек може да докупиш стример који подржава аудио високе резолуције итд, итд... Углавном ја лично нећу ићи даље од 2.1 система.

Такође имаћеш предлога и за половну опрему и ако ниси ”гадљив” на исту тако да и ту можда уштедиш. Ја лично не волим да купујем половно из доста разлога али опет то сам само ја и не кажем да људи нису имали позитивна искуства са тим начином набављања опреме.

Углавном ово су моја искуства/размишљања овде али на теби је да одлучиш прво јер је то ствар буџета и ствар шта желиш јер видиш ја сам од обичне жеље да појачам тј. да имам мало квалитетнији звук са ТВа и саундбарова завршио на овом јер је доста квалитетнија опција плус може да се надограђује. Али свакако има људи овде који ће ти дати паметних и добрих савета.

Велики поздрав!

To je analogna veza koja uopšte ne koristi dak u pojačalu.

Link to comment
Share on other sites

Istraživao sam i došao do ove ideje:
ProSonus Eris 3.5 uz Elac Sub 101 ESP(polovni)
Kakva su vaša mišljenja o ovome? Mislim da je to fin početnički setup za moje potrebe, kasnije mogu da upgradujem kada budem imao mogućnosti.
Sada me zanima koji bih DAC mogao da uzmem, da li imate neku preporuk?

Link to comment
Share on other sites

Ja sam prezadovoljan sa Eris 3.5 i nisam primetio da im je potreban woofer, cak sta vise imaju prilicnu kolicinu basa ili je jednostavno meni soba takva. U svakom slucaju zvucnici kidaju za pare koje kostaju. Sto se DAC-a tice ja koristim Focusrite 2i2 2gen. Ali ti posto bi uzimao woofer mislim da bi ti trebalo nesto gde ces moci woofer da nakacis.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, shon3i said:

Ja sam prezadovoljan sa Eris 3.5 i nisam primetio da im je potreban woofer, cak sta vise imaju prilicnu kolicinu basa ili je jednostavno meni soba takva. U svakom slucaju zvucnici kidaju za pare koje kostaju. Sto se DAC-a tice ja koristim Focusrite 2i2 2gen. Ali ti posto bi uzimao woofer mislim da bi ti trebalo nesto gde ces moci woofer da nakacis.

Koliko razumem, aktivni subovi bi trebalo da imaju L i R line in kao i L i R line out (bar ovaj koji ja gledam), filtriraju donje nivoe zvuka i salju kroz line out filtrirani signal zvučnicima.
Sad sam gledao te audio interface-e, mislim da ću se i ja odlučiti za Focusrite, ali recimo solo 3rd gen. Tu u opcijama je i neki beringher audio interface al ovaj je kao crven štaznam.
Vidim da je neka jeftina opcija da uzmem Fiio D03K, da li uopšte da uzimam u obzir ovo?

Hmm, okej možda ću za početak da uzmem eris 3.5 i dac pa ako mi bude falilo basa, uzmem i taj sub koji gledam.

Link to comment
Share on other sites

Da tako bi trebalo da se kace, medjutim nisam siguran koj bi interfejs bio dobar.

Da Focusrite je sto bi se reklo best buy, sad treca generacija nudi jos vise, mada ni beringher ne odstupa mnogo umc204hd sasvim korektan interfejs. Ja u drugom setup-u koristim behringer xenyx q802usb miksetu, u kombinaciji sa eris 5 zvucnicima i tu sam tek zadovoljan, jer sam preko mixete povezao sve analogne uredjaje (deck, gramofon, tuner) i to sve lepo sljaka, na monitorskim peticama.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

:D

Jedino, da bi ta crna rupa davala kvalitetan digitalni signal, mora da bude sa neke iole kvalitetne zvucne karte.

Dotični komp, u kombinaciji s jednom dakom od 100E, bio je otprilike na nivou onoga što inače dobijam u glavnom sistemu. Nažalost, taj dak više nemam, ali imam slično dobar u integralcu. Za prvi korak u tom smeru biće dovoljno.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Synox4 said:

Misliš da bi u ovom setupu loše radilo ili ne bi uopšte?

Radilo bi ti ali u tom slucaju moras uzeti interfejs sa 4 izlaza kao sto je Behringer 204HD, recimo focusrite 2i4 je dosta skuplji koliko znam. Mada koliko vidim pomenuti sub ima i ulaze i izlaze, verovatno bi moglo da se sve uveze, ali s obzirom da nisam probao iskren da budem ne mogu ti reci kako bi to radilo, verujem da bi bilo ok. Mada ja bi krenuo od samih Eris 3.5 pa ako bas manjka basa onda uzeo i woofer.

 

28 minuta ranije, TurboMaximus said:

@shon3i Može li par reči o pozicioniranju. Hteo bih da kupim nešto ćerki za igrice. Dosta je ozbiljna, a odgovaram je od sluški.

Za igre ce biti isto fantasticni.. Sto se pozicioniranja tice, posto ja radim i neku audio post produkciju ja ih drzim u visini glave kako je i proizvodjac naveo da visokotonci budu u ravni sa usima. Mada pre toga su mi normalno stajali na stolu i sasvim su bili cujni. Takodje imam srecu da mi kompjuter stoji nedaleko od zidova ali ima dva udubljenja bas gde su zvucnici tako da bas refleks nije prigusen.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Delija said:

:D

Jedino, da bi ta crna rupa davala kvalitetan digitalni signal, mora da bude sa neke iole kvalitetne zvucne karte.

Имаш ли можда какав податак или из по могућству из личног искуства која верзија MacMini-ја би била добра за тако нешто? Тренутно имам iMac од 27 инча али бих ипак за аудио користио MacMini што због копактне величине и са њим може да се прави кућни сервер.

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, Darth Maul said:

Имаш ли можда какав податак или из по могућству из личног искуства која верзија MacMini-ја би била добра за тако нешто? Тренутно имам iMac од 27 инча али бих ипак за аудио користио MacMini што због копактне величине и са њим може да се прави кућни сервер.

Nisam ljubitelj Mac-a, ali svaki bi trebalo da ima S/PDIF - mada sam vise za opciju eksternog streamer-a, a da komp bude samo server. 

Link to comment
Share on other sites

@Delija

А ја нпр не могу да смислим Windows и нисам се са њим "дружио" скоро па 15 година плус за мој посао лично ми Mac више одговара. 

Што се тиче стримера да ли овако нешто (https://www.player.rs/artikal/denon-dnp-800ne-silver-network-audio-player) може да заврши посао?

ЕДИТ:

Ево сад читам на неким страним форумима да нпр MacMini има оптички аудио кроз 3.5мм џек. Изворни пост: "Pretty much all recent Macs that have a 3.5mm jack is capable of digital audio output, it is in S/PDIF signal but in the form of mini TOSLINK connector. The 3.5mm jack is double duty for regular analog in/out as well which is why most people are confused by this fact."

Тако да ваљда буде неком од користи ова информација.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...