Jump to content


Preprodavci vinila - podivljali ili ne?


ketklou

Recommended Posts

Stoji to da uz cenu sa Discogsa treba dodati i postarinu koja je najcesce oko 10 evra, ponekad i vise neg sama ploca, ali...

Pricamo o nominalnoj vrednosti. Ako ploca vredi recimo 15 evra na discogsu sto ukljucuje i profit za trgovca, onda treba da je 15 i kod nas.

Druga je prica postarina koja moz biti al ne mora. A i razlicita je prema broju ploca ili je jednostavno nema (doneli sami ili doneo komsija).

Da ne pricam o tome kako svi zaracunaju odmah 15 evra (kolko oderu u Italiji) a ne 7 iz Nemacke.

''Trgovci'' nam cesto nude ploce od 10+7 evra za 35 evra :D  a najcesce ploce iz slepera donete na kilo koje kostaju evro/dva za 15 evra.

Link to comment
Share on other sites

Interesantan pogled,kakav sverceri vidim uspesno nameću.Pa i ti prodavci na discogs su iz raznoraznih zemalja,cine svetsko trziste i gle čuda zaboravili svi da obračunaju u svojoj ceni dodatno shipping iz tunguzije.Ili smo mi neki poseban kavez od drzave na planeti u nasim glavama  u kojem mora da se obracuna shipping i na marmeladi.Prihvatili da nam tako bude pa zato i jeste.Drugim recima zabole me za shipping kad kupujem ovde.

Enivej Mr. Shipping ako se covek potrudi uopste ne mora da bude ozbiljna stavka ako je iz evrope,lako se svede na 2-3e ako se ne uzme samo jedna ploca.Jos jednom da pohvalim prodavca Rarewaves sa ebay 5lp box set za koji mi je italijan trazio 33e za shipping dopremice u Srbiju za 3 evra

Link to comment
Share on other sites

Ne znam sta sverceri namecu, to sa shippingom nije niko meni rekao nego je meni palo na pamet sledece : naravno da prilikom lokalne kupovine nema shippinga al' iz inostranstva ga ima ( postoje i prilike kad neko donese plocu i kad je shipping mali )... samo i ja sam kad odgovaram kol'ko sam platio plocu kazem 25 Eu npr. i zaboravim da je tu bilo i jos nekih troskova....   Ako se zeli razgovarati o nominalnoj ceni to je ok al' cim udje Discogs u pricu realno ulazi i jos par evrica preko nominalne cene, kol'ko god da je shipping mali ili dobro rasporedjen.

:D

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, Krca44 said:

Ne zelim da branim prodavce / preprodavce ploca samo kad kazete da neka ploca ima neku cenu na Discogsu treba uracunati i postarinu jer to je cifra koju svi zaborave kad kazu koliko su platili plocu iz inozemstva.

 

Ploča vredi onoliko koliko vredi, njena cena je određena isključivo vrednošću iste u smislu očuvanosti, "retkoće", itd.

Ne vidim po kojoj logici bi prodavac na našoj berzi trebao da nam zaračuna i neku hipotetičku inostranu poštarinu sa kojom nema nikakve veze.

Po toj logici bi onda prodavci koji inače prodaju preko KP ili Kupinda, kada dođu na berzu, sve jedno trebali da nam zaračunavaju i usluge PostExpress-a, bez obzira što ploče kupujemo direktno? :)

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, 空也 said:

Ne vidim po kojoj logici bi prodavac na našoj berzi trebao da nam zaračuna i neku hipotetičku inostranu poštarinu sa kojom nema nikakve veze. 

Pa ne treba naravno, samo sam hteo ukazati na to da pozivanjem na Discogs sam kupac snizava cenu ( ako je previsoka ) ali tehnicki nabavkom sa Discogs ( inostranstvo ) tu ide i jos neki namet, postarina, isto kao kad se kupuje ploca iz Zajecara npr.

Link to comment
Share on other sites

-Cigo pa ovo ti na juce na pijaci bilo jeftinije?!

-Pa ti kupi juče :P

Odkad je sveta i veka prodavcu uvek malo,kupcu uvek puno...idemo sutra na berzu,fon je tu za discogs proveru pa kako na bude.Jedno sigurno znam -džepovi će biti prazniji posle berze,a kupci srećniji od prodavaca :)

Link to comment
Share on other sites

Upravo razmisljam da li da idem. Sve sto valja je preko 25 evra ko da sam u Minhenu i primam nemacku tricavu platu.

Slikovito, po ovdasnjim merilima (10 % od prosecne plate), ploce u Nemackoj bi trebale da kostaju 250 evra.

Istina je, nisu ploce skupe nego mi nismo dovoljno bogati pa se tako mirimo sa cinjenicom da za istu vrednost Schwaba kupi 10 ploca a mi samo jednu.

 

 

Untitled.jpg

Link to comment
Share on other sites

U pravu ste za cene, mada moze da se nadje i štogod po normalnim. Ono što sam ja primetio poslednjih 10 puta kada sam bio je jako loš izbor novije muzike, naročito džeza, na žalost ne samo ovogodišnjih i prošlogodišnjih izdanja, već i nečega što je izašlo unazad pet/deset. Ako neko primeti da se tu stanje promenilo, javite molim vas, da dođem na sledeću ;)

Link to comment
Share on other sites

Ipak sam bio na berzi, vrag mi nije dao mira...

Nasao skoro nov Spooky Tooth za normalnih deset evra (omot je popio malo podzemnih voda, nije strasno) i onda sam elegantno zaobisao vecinu prodavaca.

Budgie - Impeckable, prakticno bez omota posto je omot iscepan na tri mesta i to onako bas muski, kao kad se dete docepa onog sto ne sme, prodavac rece 15 evra i ni da trepne... Na primedbu da je omot krsh, veselo je konstatovao da je ploca za slusanje a ne za gledanje...

Uriah Heep - Very Éavy... 2500 dinara. Istina nov ali otvoren, verovatno ''samo jednom pusten'' ali ko zna na cemu.... Na Discogsu je, new sealed 19 evra.

Nove ploce su izmedju 2200 dinara pa do 5000. Izbor je sad vec pristojan za sve, cak i za Somborjazza za kojeg sam video cak 5 gajbi punih novih i polovnih ploca.

Bila je i jedna stara ploca za 5000, nekakvi Idoli, budibogsnama. Taj ko da pare za TO, zasluzio je da ga oderu. :D

Polovne ploce su uglavnom u sve gorem i gorem stanju od prevrtanja... Ne razumem prodavca da ne stavljaju ploce u najlon gace. Kod prisutne zrenjaninke su svega 10 dinara. Verujem da bi na kolicinu dala i neki popust.

Njeni omoti su, btw, tanki ali od kvalitene plastike koja nije glindzava i ne klizi ko nauljena kad je izvlacite iz police.

Najprijatnije iznenadjenje je bilo prisustvo Majstor Tome sa svim stvarima koje je izlozio na KP, i sve sa popustom. Castio sam sebe kopijom Technics headshella za poluistrosenu iglu namenjenu starim singl plocama.

Generalni zakljucak je da su preprodavci debelo podivljali, a prodavci su na dobrom stepenu razdrazenosti. S druge strane, kupci su se smirili na nivo apatije i manje vise samo gledaju... ponegde se otegne bala na nedostizno, ponegde zasija oko, a desi se i da sevne novcanik u smislu: jbga, jedan je zivot....

Do sledece berze...

ps

Cepelin se pokazao kao izvanredno mesto za berzu. Ako nista i ne kupite, tu je paluba na kojoj pirka vetric, a konobari su ljubazni.

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, HMrules said:

pre 5 godina sam kupio Haustorove albume Bolero i Tajni grad u 5 stanju za 3, 3 i po hiljade dinara a sada te iste ploče u tom stanju imaju cenu preko 100€

Video i sta sad da ja ponudim coveku za Bolero kao "postenu" cenu ?

100 evra ne dam iz principa...

Link to comment
Share on other sites

Pre jedno pe', šes' godina, lik je tražio 2500 dinara za Aerial ploču Kate Bush, mislim na Kupindu, Ponudio sam mu dve hiljade jer sam mislio da je dve i po ipak previše. On je pristao, ja otišao kod njega, uzeo ploču NM, obojica zadovoljni, čak napisasmo jedan drugom one priglupe pohvalne komentare o uspešnoj saradnji.

A to je ova ploča

https://www.discogs.com/Kate-Bush-Aerial/release/588079

 

I ko je tu poludeo?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ko je poludeo ne znam al' znam da nemam 100 Eu za Bolero a konkretna ploca nije NM stanje ali bi mogla biti blizu, to joj nesto snizava cenu... i koja je tu sad stvarna vrednost ?   Verovatno ce biti neka cifra oko koje se slozimo ... mislim kako da ja napravim ponudu a da tip ne misli u startu da hocu da ga zavrnem ( kad vidi cifre na Discogsu )  ???

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Bujodrag said:

I ko je tu poludeo?

Takvih primera koliko hoćeš! :)

Ja sam pre nekih desetak godina sasvim regularno u bivšem Mamutu u Sremskoj kupio ovaj SACD za regularnih desetak evra:

http://www.sa-cd.net/showtitle/2150

2150rev2.jpg

 

Onda slučajno naletim na stevehoffman forumu na neku temu na kojoj se ljudi lože na retka SACD izdanja koja sebi ne mogu da priušte, i gle, tu se pominje i ovaj moj Brel: http://forums.stevehoffman.tv/threads/rare-and-oop-sacds-you-wish-you-could-find-afford.366308/

Ajde da ga potražim na Discogs-u, kad ono neki baja traži za njega ni manje ni više nego 600 evra! Za SACD iz 2004.!

https://www.discogs.com/sell/release/5363217?ev=rb

1010462202_ScreenShot2018-09-01at9_54_12PM.png.baf8cdc548fbe8c02c6f0e147a21caaa.png

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Krca44 said:

Video i sta sad da ja ponudim coveku za Bolero kao "postenu" cenu ?

100 evra ne dam iz principa...

Imam Treći Svijet u 4 stanju a taj album je teško naći i takođe je astronomska cifra ako bih našao čistu peticu, imam i dva prva albuma Haustora, jedna ploča je 4+ ali nju sam slučajno ogrebao na pesmi Duhovi i to me žestoko iritira kada igla naiđe na taj deo pošto je duboka ogrebotina, druga je 4- i više pucketa nego prva, da mogu obe ploče bih dao za jednu a da je 5, barem 5-, takođe mi trebaju prvi i drugi album Partibrejkersa i Odbrana i poslednji dani od Idola ali džabe kada su cene otišle u nebesa, iskreno više od 50€ nisam pukao za jednu ploču, e sad da li ću pomeriti taj limit ne znam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...