Jump to content


Spdif out za pc?


TekManijak

Recommended Posts

Pozdrav,

Malo, malo pa nesto menjam u sistemu... Dosadasnji usb dac hrt streamer II+ i nad c320 pojacalo zamenio sam panasonic sa-xr55 risiverom. Za sad koristim sony dvd kao digitalni ulaz i cini mi se da sam se jako brzo navikao na zvuk ovog risivera.

Po svemu sudeci panasonic ce ostati u sistemu, ali mi sad treba digitalni izlaz na pc-u. znam da imam dve opcije:

Zvucna karta ili ovaj konektor https://www.amazon.com/SPDIF-Optical-Plate-Cable-Bracket/dp/B003AV944Y

Problem je sto ovaj konektor nemogu da pronadjem kod nas, niti na oglasima niti u prodavnicama.

Sto se tice zv. kartica na oglasima ima gomila SB-a ali su vecinom starije i nemaju drivere za win10.

Ono sto me jos zanima da li ima (znacajnije) razlike u kvalitetu digitalnog izlaza od kartice do kartice?

Dakle trebala bi mi pomoc u izboru kartice ili konektora sa spdif izlazom a za sto manje para (do 30 EUR)....

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zek said:

Ako ne nađeš u servisima. možeš i da ga napraviš sam, treba ti samo činč na šasiju da staviš i kablić do ploče neki koaksijalni za mikrofone recimo, i to je to.

Zainteresovao si me sa ovim predlogom. Mozes li malo detaljnije da objasnis postupak.

 cinceva imam raznih, (ostalo od tv kartice i nekih produznih... a nasao sam i isti onaj kablic sa 4 pina kao sto ide na plocu (nekad davno spajao sam cd-rom sa zvucnom karticom). 

Mozda je glupo pitanje, ali moze li spdif da se spoji na jedan od prednjih konektora na kucistu (oni mi svakako nisu u funkciji jer mi netreba visekanalni zvuk)?

Link to comment
Share on other sites

zek, hvala puno za predlog, nisam ni mislio da je ovako jednostavno.

vec slusam muziku preko spdif, zasad sam samo povezao zice. ostaje mi da to lepo zalemim ali treba mi savet oko zica.

Presekao sam zuti cinc (od tv kartice) i spojio ga na plocu. Ono sto mi se nesvidja je to sto je centralna zica jako tanka Nju sam spojio kao spdif out. Ova druga sto ide oko nje, (spojio sam je kao ground) je duplo deblja ali nema svoju izolaciju.

Da li je bolje da im zamenim mesta? Ili da presecem neki od audio cinceva (imam ih nekoliko, ni neznam od kud mi) pa da vidim da li je deblja zila?

Link to comment
Share on other sites

Nije to bog-zna-kakav napredak u kvalitetu S/PDIF signala ali ako hoces takvo (najjednostavnije) resenje onda makar uradi sto bi rekli, posteno:

- Kupi sasijski RCA konektor (bolje BNC ali nema veze, idemo najprostije) i parce 75 Ohm koaksijalnog kabla. Ali ne od ovih za kablovsku TV jer je vecini srednji vod od gvozdja i tek presvucen bakrom.

- Na jednom od praznih limcica sa kucista PC-a (uvek ima visak) izbusi rupu za RCA i montiraj ga, vodeci racuna da ne dodiruje metal.

- Zalemi srednji vod koaks kabla na srednji vod RCA konektora a na drugom kraju upotrebi taj cetvoropinski konektor ili iskopaj sa nekog starog kucista dva kvadratna stubica - konektore za kuciste sa maticnom (npr PWR ili HDD LED ili Reset ili zvuk itd.) jer tebi i trebaju samo dva voda - signal i GND.

Postigao si i relativan kvalitet i fleksibilnost tj. laku demontazu u slucaju izmene komponente.

Ovako bi otprilike izgledao montirani BNC konektor:

BNC_SPDIFout.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

@DJ.NIK

Tako sam i sam mislio da uradim ako se odlučim da zadržim panosinik risiver.

Jedino me muči gde i koji kabl da kupim. Kako mogu da znam da li je kabl 75ohm (da li ima neka oznaka na samom kablu)?

Btw, ima li nekih gubitaka ako koristim običan audio interkonekt (najjeftiniji cordial) za digitalnu vezu? Koristim ga za DVD a ne bih da kupujem Novi kabl dok se definitivno ne odlučim da li ostajem na digitaliji ili se vraćam na analogno pojačalo.

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, TekManijak said:

@DJ.NIK

Tako sam i sam mislio da uradim ako se odlučim da zadržim panosinik risiver.

Jedino me muči gde i koji kabl da kupim. Kako mogu da znam da li je kabl 75ohm (da li ima neka oznaka na samom kablu)?

Btw, ima li nekih gubitaka ako koristim običan audio interkonekt (najjeftiniji cordial) za digitalnu vezu? Koristim ga za DVD a ne bih da kupujem Novi kabl dok se definitivno ne odlučim da li ostajem na digitaliji ili se vraćam na analogno pojačalo.

Ne mora skupo:

https://www.thomann.de/gb/belden_sdi_videokabel_1694a_gn.htm

https://www.thomann.de/gb/cordial_cvm_0637_videokabel.htm?sid=985b1332f4794f22ee6dc92208177c63

http://www.psp.rs/klotz-ais-v06l37b

Belden bi trebalo da ti bude prvi izbor, ali ga praktično nema u maloprodaji, osim povremeno po nekim sumanutim cenama na KP. Kod firme SAMS (www.sams.rs) može da se kupi Belden 1694, ili fleksibilnija verzija 1505, ali samo preko firme.

 

Link to comment
Share on other sites

Dobar savet.Ja imam takav kabl od spdif izlaza PC-a do dac-a,za potrebe internet radia.Bio ubeđen da on pravi neku stetu i uporedio ga sa jednim digitalnim kablom koji mi je na CD kad ono razlika skoro pa nikakva.Posle sam jos probao par kablova sa ovim na CD i digao ruke od dalje potrage.Ovaj video kabl koji koristim za PC je čak i dosta dugacak,ali mu nije nista smetalo da bude kao neki dosta skuplji od 1m.

Link to comment
Share on other sites

Navraticu danas do tehnotronika da pogledam imaju li oni nešto od kablova.

Znači bitno mi je da tražim kabl od 75 ohm i da je bakreni, konektori da su bnc? Treba li još na nešto da obratim pažnju?

@siroma

Ja bas i nisam primetio razliku Windows vs Linux. U windowsu koristim foobar sa wasapi i meni to isto zvuči kao i xubuntu sa alsa drajverom.

Link to comment
Share on other sites

Ne mora BNC kad vec na prijemniku (Panasonic) nemas BNC prikljucak. Kupi standardni sasijski RCA konektor. Sto se koaksijalnog kabla tice mozes npr DRAKA RG-59 FRNC - kabl malog spoljnog precnika (3,7mm, centralni vod 0,6mm). Netiks-ova maloprodaja je kroz firmu 'Nebo', YUBC centar, NBgd. Zastiti izlozeni bakar od oksidacije - termo buzir ili vruci lepak, doprinece i fizickoj cvrstini konstrukcije.

Pozz

 

Link to comment
Share on other sites

@kilder

Prihvatam ponudu. Javi se ako pronađeš bracket.

Trenutno sam izbacio sve uređaje i kablove i slušam samo radio.

Koja transformaciju u estetskom smislu a čini mi se i da radio ima bolji signal nego kad su svi kablovi isprepleteni po podu.

 

@spachek 

Vidim da u BGu ima dobar izbor i kablova i konektora ali ne ide mi se do tamo zbog takve sitnice. Verovatno ću na kraju u player-u uzeti gotov cordial digitalac za Desetak evra.

Gledao sam šta imaju u tehnotroniku u NS, ali to su sve obični antenski kablovi i jako su kruti. A za druge radnje u NS ne znam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...