Jump to content


Moj novi sistem


lalelala

Recommended Posts

7 minuta ranije, Nomimasen said:

Ali ipak možemo da postignemo konsenzus šta je dobar zvuk, prilično često. Bez redukcije celog fenomena na *ukusi su različiti*.

Ta činjenica govori podosta.

 

2 minuta ranije, TurboMaximus said:

Kaže da je fizička pojava jedno, a percepcija fizičke pojave nešto drugo. Ne misli na različite uši, već na mehanizam mentalnih procesa koji to regulišu.

Sve se slažem gospodo do zadnjeg slova!

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo je da gospodin Linkwitz (inace poreklom iz nekadasnje Zapadne Nemacke a trenutno vec duze vreme zivi u Kaliforniji) daje podatke o postavci svojih najvecih LX521 zvucnika i pri tome navodi kao minimalno rastojanje od zadnjeg zida 4 feet (oko 120 cm) i minimalno medjusobno rastojanje 8 feet (oko 240 cm) ... takodje navodi da je min rastojanje slusaoca od zvucnika 8 feet sto je gotovo sve isto kao u mom slucaju . On kaze da je min povrsina sobe oko 25 m2 , sto je kod mene znatno vece ...

Skoro mi dodje da promenim svoj termin "radikalno" izvuceni zvucnici u samo dovoljno izvuceni zvucnici ... sve sto je mozda estetski i funkcionalno prihvatljivo u stvari nije dovoljno za akustiku sobe tako da nema tu mesta nikakvom radikalizmu , narocito ne akustickom radikalizmu ... 

Link to comment
Share on other sites

Treba da radikalizješ trpezariju u vidu ilegalne dogradnje tvrdo zidanog objekta u baštenskom delu parcele, ne bi li time obezbedio adekvatnu prenamenu prostora u idealnu prostoriju za slušanje muzike i uživanje. :D Naravno ne treba ovo shavtiti ozbiljno!

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Preteče me DJ.NIK, i meni postavka liči na near field, a iskreno ne vidim svrhu near field postavke u velikoj prostoriji sa velikim kutijama.

ne znam tacno sta znaci near field  u smislu dimenzija ... ovo moje je jednakostranicni trougao stranice 2.1 metar

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, TurboMaximus said:

Kaže da je fizička pojava jedno, a percepcija fizičke pojave nešto drugo. Ne misli na različite uši, već na mehanizam mentalnih procesa koji to regulišu.

Konsekvenca ovakvog stanovišta je da rezultati percepcije fizičke pojave od strane mernog instrumenta i percepcije fizičke pojave od strane ljudskog bića nikako ne mogu biti isti niti su nužno (u većoj ili manjoj meri) u uzročno posledičnoj vezi? 

Link to comment
Share on other sites

Nije tesko procitati prvu recenicu 'Near Field' postavke:

"In the near field position the speakers and the listener’s head are the points of an equilateral triangle..."

bez obzira koliki je trougao. 

 

A zbunjuje me konstatacija da tvoji zvucnici rade kao dipol (Open Baffle) "ispod 1Khz". Ako nisi promenio zvucnike,

mislim da i dalje slusas "Django L". To je Bass Reflex koncepiciran zvucnik, sa sve prednostima i manama i nikako OB.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, DJ.NIK said:

Nije tesko procitati prvu recenicu 'Near Field' postavke:

"In the near field position the speakers and the listener’s head are the points of an equilateral triangle..."

bez obzira koliki je trougao. 

 

A zbunjuje me konstatacija da tvoji zvucnici rade kao dipol (Open Baffle) "ispod 1Khz". Ako nisi promenio zvucnike,

mislim da i dalje slusas "Django L". To je Bass Reflex koncepiciran zvucnik, sa sve prednostima i manama i nikako OB.

 

 

sta te zbunjuje ? Procitaj kako se zvuk prostire jos jednom ... na 50 Hz i box zvucnik radi kao omnidirekcioni , na 500 jos uvek a na 5000 Hz postaje direkcioni ...

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, DJ.NIK said:

A zbunjuje me konstatacija da tvoji zvucnici rade kao dipol (Open Baffle) "ispod 1Khz". Ako nisi promenio zvucnike,

mislim da i dalje slusas "Django L". To je Bass Reflex koncepiciran zvucnik, sa sve prednostima i manama i nikako OB.

prva recenica ima  objasnjenje na onoj Linkwitz-ovoj slicici kako zraci u prostor u zavisnosti od ucestanosti BOX zvucnik ...

druga recinica ...pa naravno da znam sta slusam i koja je koncepcija zvucnika 

 

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Konsekvenca ovakvog stanovišta je da rezultati percepcije fizičke pojave od strane mernog instrumenta i percepcije fizičke pojave od strane ljudskog bića nikako ne mogu biti isti niti su nužno (u većoj ili manjoj meri) u uzročno posledičnoj vezi? 

Naravno da su u vezi, ali veza nije linearna, nije 1 u 1. Nismo evoluirali na dvokanalnoj simulaciji. 

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, lalelala said:

prva recenica ima  objasnjenje na onoj Linkwitz-ovoj slicici kako zraci u prostor u zavisnosti od ucestanosti BOX zvucnik ...

druga recinica ...pa naravno da znam sta slusam i koja je koncepcija zvucnika 

 

Ako znas sta slusas nemoj ga nazivati Open Baffle i pratiti pravila za OB. Mnogo je bitnije da ispratis preporuke 

pozicioniranja zvucnika tj. odnose odstojanja od zidova, prateci 'zlatni presek' ili neke druge odnose - u zavisnosti

od oblika i dimenzija sobe. Ima jos nekih racunica malo drugacijih od linkovane no i Cardas-ova je sasvim

korektna i izvodljiva.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, DJ.NIK said:

Ako znas sta slusas nemoj ga nazivati Open Baffle i pratiti pravila za OB. Mnogo je bitnije da ispratis preporuke 

pozicioniranja zvucnika tj. odnose odstojanja od zidova, prateci 'zlatni presek' ili neke druge odnose - u zavisnosti

od oblika i dimenzija sobe. Ima jos nekih racunica malo drugacijih od linkovane no i Cardas-ova je sasvim

korektna i izvodljiva.

ok gde sam ga nazvao  Open Baffle ?

rekao sam da u nekom opsegu radi po pitanju ugla zracenja slicno (ispod 1KHz) sto se  donekle i vidi na mojim merenjima .... samo to i nista vise .

Link to comment
Share on other sites

E hebi ga. Ajde kratka teorija:

- Zatvorena kutija sprecava radijaciju zvuka sa unutrasnje tj suprotne strane membrane u potpunosti.

Problem: stojeci talasi unutar kutije, energiju je tesko disipirati, niska efikasnost zvucnika.

- Bass-refleks kutija koristi zracenje sa zadnje strane membrane tako sto ga fazno invertuje i salje u 'ispomoc' prednjoj

i podesava se tako da se uzani spektar frekvencija sto bolje iskoristi.

Problem: mnogo ih je, ali recimo kompresija vazduha u cevi, cesto 'onjk' i brudanje BR otvora itd.

- Open Baffle je prava kardioda tj srcolika emisija zvuka sa prednje i sa zadnje strane membrane. Cilj je potpuno odvojiti

radijaciju sa zadnje strane tj. potruditi se da stigne sto kasnije do slusaoca ili se znacajno umanji. 

Problem: niska efikasnost, komplikovana konstrukcija prednje ploce, najcesce nema onog 'udarca u grudi' (sto uopste nije

neka niska frekvencija) itd itd.

 

Nemoj da mesas prostiranje niskih frkvencija sa tipom zvucnika koji ga generisu. 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, DJ.NIK said:

E hebi ga. Ajde kratka teorija:

- Zatvorena kutija sprecava radijaciju zvuka sa unutrasnje tj suprotne strane membrane u potpunosti.

Problem: stojeci talasi unutar kutije, energiju je tesko disipirati, niska efikasnost zvucnika.

- Bass-refleks kutija koristi zracenje sa zadnje strane membrane tako sto ga fazno invertuje i salje u 'ispomoc' prednjoj

i podesava se tako da se uzani spektar frekvencija sto bolje iskoristi.

Problem: mnogo ih je, ali recimo kompresija vazduha u cevi, cesto 'onjk' i brudanje BR otvora itd.

- Open Baffle je prava kardioda tj srcolika emisija zvuka sa prednje i sa zadnje strane membrane. Cilj je potpuno odvojiti

radijaciju sa zadnje strane tj. potruditi se da stigne sto kasnije do slusaoca ili se znacajno umanji. 

Problem: niska efikasnost, komplikovana konstrukcija prednje ploce, najcesce nema onog 'udarca u grudi' (sto uopste nije

neka niska frekvencija) itd itd.

 

Nemoj da mesas prostiranje niskih frkvencija sa tipom zvucnika koji ga generisu. 

vidi svej a to znam i ne mesam ...

cinjenica da BOX zvucnik zraci na niskim ucestanostima u svim pravcima  ... zato i imamo problem kad je zvucnik blizu zida .

Kako ucestanost raste taj fenomen slabi i zvucnik postaje direkcioni ...

Gde gresim ?

 

Link to comment
Share on other sites

Ok, sad se vrati na pozicioniranje kutija kako se savetuje i imaces dobar zvuk i bez Dirac-a. 

Sto se tice merenja, radio sam ih sa mnogo skupljom opremom i znas sta: Validna su samo tamo gde je mikrofon

pozicioniran. U mom slucaju ne Behringer mikrofon vec pravi profi Bruel & Kjaer.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, DJ.NIK said:

Ok, sad se vrati na pozicioniranje kutija kako se savetuje i imaces dobar zvuk i bez Dirac-a. 

Sto se tice merenja, radio sam ih sa mnogo skupljom opremom i znas sta: Validna su samo tamo gde je mikrofon

pozicioniran. U mom slucaju ne Behringer mikrofon vec pravi profi Bruel & Kjaer.

svestan sam da mi je oprema ono najblaze receno low level i da rezultate mogu tumaciti ograniceno u prostoru .

ali ipak se vidi neki spoj teorije , merenja i slusnih rezultata sto je znak da smo na dobrom putu ...a to je najvaznije 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, lalelala said:

Gde gresim ?

Meni se čini, u sledećem:

dobro si razumeo da "box" zvučnike treba odmaći od zida zato što se niske frekvencije prostiru sferno, pa će se, ukoliko je zid blizu, odbijeni talasi (koji su, praktično, još uvek u fazi) sabrati sa onim od napred i pretvoriti se u cunami basova.

Hat, mediutim, dipol je sa zadnje strane u kontra-fazi... ako ga primakneš previše zidu, sve će se pretvoriti u cunami - poništavanja. 

Tako da oba koncepta zahtevaju odmicanje od zida, ali iz sasvim različitih razloga.

Link to comment
Share on other sites

Just now, beatgoeson said:

Meni se čini, u sledećem:

dobro si razumeo da "box" zvučnike treba odmaći od zida zato što se niske frekvencije prostiru sferno, pa će se, ukoliko je zid blizu, odbijeni talasi (koji su, praktično, još uvek u fazi) sabrati sa onim od napred i pretvoriti se u cunami basova.

Hat, mediutim, dipol je sa zadnje strane u kontra-fazi... ako ga primakneš previše zidu, sve će se pretvoriti u cunami - poništavanja. 

Tako da oba koncepta zahtevaju odmicanje od zida, ali iz sasvim različitih razloga.

pa ja u razloge nisam nigde ni ulazio ! 

samo konstatovao da oba koncepta trebaju dosta prostora ... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...