Jump to content


Звучна изолација зида


gvlada

Recommended Posts

Може... то се и десило пар пута у задњих месец дана. Како сам чуо лифтови, или један од њих, били су преоптерећени и једноставно су отказали. Једном је и нека плоча, део изгорео па да ли мењали или поправљали сада нисам сигуран. Штос је што за такве ствари алармирају Нишстан и дођу, док на моје притужбе одговарају са ок, важи, хоћемо и ништа од тога. Сазнао сам да и лифтови нису исправни јер немају унутрашња врата које се затварају и стакло на металним вратима је прешироко па неко може гурнути главу или део тела. Опет, нико није умео да ме упути ко је надлежан за то... нити сам успео пронаћи на нету ко врши проверу, инспекцију лифтова или фирми за одржавање.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa to ti je to. Ili borba sa "administracijom" da se uradi popravka ili nekakvo uradi sam resenje lokalne primene, tj. u tvom stanu.

Ako budes radio ovo drugo, obavezno racunaj na prostor od bar 5cm vazdusnog dzepa koji je odvojen od zida do lift okna (ako prislonis bilo koju zvucnu izolaciju na zid nisi nista uradio), zatim izradu konstrukcije novog zida (najverovatnije zid sa gips plocama i pripadajuca podkonstrukcija) u koju ugradjujes izolacioni materijal. Recimo da je to neki tip kamene vune (proguglaj Rockwool ili slicni sa dobrim anti noise karakteristikama). Mozda treba uporediti specifikacije i cenu kamene vune i plute glede akustickog "ubijanja" mada cenim da bi trebali da vuna bude ucinkovitija u ovom slucaju. Takodje, racunaj i na usluge elektricara da "izvuce" shuko na novi zid sa starog ako su prisutni na postojecem zidu. Ublazices buku sigurno ako se kvalitetno odradi ali potpuno neces osim ako ne ugradis toliko debeli sloj izolacije da toliko smanjis kvadraturu sobe i na kraju te zena istera u lift.

Link to comment
Share on other sites

Cisto postavljanje izolacije na zid iz kog dolazi buka nece rijesiti problem. Ublaziti moze ali prenosenje zvuka preko plafona i poda, odnosno armirano betonske konstrukcije ce se nastaviti. 

Pogledaj malo link koji sam postavio, pa ako mozes izvuci poneku korisnu stvar. Ako te buka stvarno izludjuje, i ako zivis na prvom ili drugom spratu, pokvari im lift pa neka planinare. 

Ja sam jednom zbog poplave iznad mene i konstantnog curenja vode na medjuspratu raskopao zid u stanu  stavio ventil za cijelu vertikalu, i zatvorio vodu svima pet spratova iznad. " Dobre'' komsije su se vrlo brzo slozile i zajednickim snagama rijesile problem. Do tada jednostavno nikoga nije bilo briga, jer oni nemaju problem. 

 

http://www.zvucnaizolacija.com/edukacija.htm

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, bokiooo7 said:

Cisto postavljanje izolacije na zid iz kog dolazi buka nece rijesiti problem. Ublaziti moze ali prenosenje zvuka preko plafona i poda, odnosno armirano betonske konstrukcije ce se nastaviti. 

Pogledaj malo link koji sam postavio, pa ako mozes izvuci poneku korisnu stvar. Ako te buka stvarno izludjuje, i ako zivis na prvom ili drugom spratu, pokvari im lift pa neka planinare. 

Kvari ga stalno dok se ne sloze i srede stvar. 

Ja sam jednom zbog poplave iznad mene i konstantnog curenja vode na medjuspratu raskopao zid u stanu  stavio ventil za cijelu vertikalu, i zatvorio vodu svima pet spratova iznad. " Dobre'' komsije su se vrlo brzo slozile i zajednickim snagama rijesile problem. Do tada jednostavno nikoga nije bilo briga, jer oni nemaju problem. 

 

http://www.zvucnaizolacija.com/edukacija.htm

 

 

Link to comment
Share on other sites

Razumem da smo na forumu koji će ti najpre pomoći onako kako si i postavio pitanje,ali probaj razmišljati i drugačije...

Organizujte se vas nekoliko koje buka najvise ugrožava pa sredite lift preko neke ozbiljne firme o svom trosku,mozda bude jeftinije,a efikasnije.Organizuju se ljudi ovde u NS pa i ceo lift kupe za zgrade gde ga nema,u nekim mnogoljudnim čak i menjaju postojeci,sve sto radi mora i da se odrzava.Znam za slučajeve ovde u NS gde je par ljudi uz dogovor ugradlio lift,pa i jednog koji je kupio stan 20000 ispod cene pa ugradio sam lift sto je investicija od 15000, sa jos jednim komsijom kao naknadim suinvestitorom a ostali nastavili da pešače jer nemaju karticu,a nisu bili za saradnju.Ako je 10 spratnica u pitanju naćićeš barem 10 zainteresovanih,verovatno i vise to je mnogoljudna zgrada,bar ćeš da rešiš problem tamo gde je i nastao,ovako ostaje dobra mogućnost da samo istrošiš pare jer se zvuk uopste ne prenosi samo preko tog zida,zapravo ne dobra nego odlična.Betonska međuspratna konstrukcija je cudo,to sto je pomenuo Beat sa busilicom nek ti bude primer(cujes je i sa tri sprata ispod).Resavaj problem tamo gde je i nastao-u liftu,jer možda nije prevelik.Za početak promenite lift servis za neki privatni koji zna posao,da si kojim slucajem iz NS znao bi koga da preporučim.Dok sam bio u zgradi sa liftom imali smo jedan tako ooogroman,nerešiv problem sa liftom pa je resen sa 500E odnosno 20E po stanu.renoviraju se ovde stari liftovi galamdžije pa budu mirni ko bubica.Fala bogu i skupštine stanare preuzimaju privatne firme pa konkurencija radi svoje,u svom poslu ih srećem pa vidim kako rešavaju probleme.Menjajte i tog Mr.Ne Može lika za neku firmu koja će da se trudi za neku privatnu firmu koja će da "kida" imam drugaricu koja radi taj posao,mnogoljudne kule su im najinteresantnije ali je i najvise posla.

Link to comment
Share on other sites

За све у згради треба 50% + 1 а како проблем са лифтом има мање од трећине... Људе не интересује састанак кућног савета, још мање да се скупљају и гласају или да дају паре ако не морају. Са једне стране Ниш је пуко финансијски а грађани у полураспаду а са друге не желе да се ангажују ако не морају. Пробао сам да замолим још неке који се жалили на буку да зову и рекамирају Нишстану али ништа... сваки наредни пут је било па нисам... зашто, па не знам ево сад ћу и ништа. Колико сам упознат шине су оштећене, да ли још нешто нисам сигуран. Да ли чекају да неко страда са лифтом...

Надао сам се да ћу наћи неког надлежног који би проверио и утврдио да лифтови нису скроз исправни али све инспекције су слале даље.

Link to comment
Share on other sites

On 5/21/2016 at 10:28, bokiooo7 said:

Cisto postavljanje izolacije na zid iz kog dolazi buka nece rijesiti problem. Ublaziti moze ali prenosenje zvuka preko plafona i poda, odnosno armirano betonske konstrukcije ce se nastaviti. 

Pogledaj malo link koji sam postavio, pa ako mozes izvuci poneku korisnu stvar. Ako te buka stvarno izludjuje, i ako zivis na prvom ili drugom spratu, pokvari im lift pa neka planinare. 

Ja sam jednom zbog poplave iznad mene i konstantnog curenja vode na medjuspratu raskopao zid u stanu  stavio ventil za cijelu vertikalu, i zatvorio vodu svima pet spratova iznad. " Dobre'' komsije su se vrlo brzo slozile i zajednickim snagama rijesile problem. Do tada jednostavno nikoga nije bilo briga, jer oni nemaju problem. 

 

http://www.zvucnaizolacija.com/edukacija.htm

 

Odlican linAk! :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

On 5/21/2016 at 10:28, bokiooo7 said:

Do tada jednostavno nikoga nije bilo briga, jer oni nemaju problem. 

 

To ti je naš mentalitet. Sada bih rekao - stoka, ali neću.

Dok sam živeo u ogromnoj desetospratnici, sa četiri ulaza, svaki po četrdeset stanova, stvari su stajale ovako: bio je manji broj (među njima i mi) vlasnika stanova, koji su za svoje novce kupili stan, a ostali su bili "srećni" dobitnici, što od firmi, vojske i ko zna od koga još. Održavanje zgrade se delilo na istovetno "pošten" način - mi plaćali svoj deo, a njima je plaćalo društvo. Pa je nama na račun uredno stizalo održavanje zgrade i liftova. Njima je sve to plaćalo "društvo", što znači opet - i mi.B)

Bila je redovna praksa da (na račun održavanja), recimo, menjaju komplet radijatora za lepše (i sa više rebara). Kada je trebalo krečiti fasadu, nema problema. Oni ne plaćaju ništa.

Jednom je kod nas došlo do zagušenja, gde je trebalo raskopavati zid, pa je predsednik kućnog saveta, inače dobroćudni komšija sa sprata iznad, sa kojim smo bili "dobri", "stručno" procenio da je greška do nas, odnosno, da mi treba da snosimo troškove.

U najmanju ruku, ako mi sudopera nije zagušena i ako treba kroz zid da se prati cev do glavnog voda, reći ćeš - izvođać nije najbolje uradio odvod... reći ćeš bilo šta, samo da te komšija ne pamti kao govnara, iako si već odavno pokojni.:ph34r:  

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, thezox said:

Sta mislite, kakva bi zvucna izolacija mogla da se izvuce iz Dekozid-a - smesa od tekstila koja se nanosi na zidove. Sumnjam da bi to resilo Vladin problem sa liftom ali generalno za hifi, deluje interesantno.

https://www.youtube.com/channel/UCzkwuTop4q4MGRzqgErDfvQ

To se kod "nas" zvalo "volana" i dobra je za "ubijanje" visokih tonova , al ak je u pušačkom okroženju " koda ste prvi gost u kafani u jutro " :(

 

Link to comment
Share on other sites

Долазила комунална полиција, возили се лифтом, причали са мном, објаснио проблем и рекоше да ће ићи до НИшстана и председника кућног савета. После пар дана добијам мејл да су били и разговарали и да им тај рекао да та бука никоме не смета, да су из Нишстана радили изолације (иако то може на први поглед да се утврди да нису) и наводно причали са још једним станаром из моје вертикале (нису рекли са ким), те је све како је сада савршено у реду и нема потребе да се нешто ремети мирна вода... ако само мени смета...

Link to comment
Share on other sites

Moja pokojna baba je, u ovakvim i slicnim situacijama najpribliznije definisanim kao svojevrsna bespomocnost, imala obicaj reci: e, jebiga, sta ces...

Znam da nije za zezanje (a i nije, malo da te oraspolozim) ali ne znam sta drugo da ti kazem. Guraj dalje ako imas snage za dalju borbu sa... htedoh reci administracijom ali ispravnije je reci mentalitetom. Ko sto neko rece ranije na temi, tesko je u zgradi sa mnogo ljudi koje ne zanima nista drugo osim spostvene guzice.

Link to comment
Share on other sites

Изгледа да ми остаје једино Инспекција за заштиту животне средине и да мере интензитет буке тј да бука из зграде пређе ниво од 35дБ. Друга опција је стављање изолације. Предлог Комуналних полицајаца је био да се стави и слој стиропора на зид унутар окна (поред неке моје изолације на зиду у соби) али председник то касније опет одбио.

Link to comment
Share on other sites

1. Smeniti predsednika kućnog saveta

2. Kandidovati se za predsednika kućnog saveta i dobiti mandat

3 Rešiti problem

4. Ako sve to ne uspe, ups, lift nešto ne radi

5.(Eventualno se preseliti u zgradu bez lifta)

Ako ti išta znači, saosećam sa tobom, verovatno bih se isto tako nervirao zbog glupavog lifta

Link to comment
Share on other sites

Сазнао да Југоинспект и МД Институт раде техничку контролу лифтова и контактирао их. Што се тиче саме буке тога нема у правилнику о лифтовима, битно је да раде а не и колико се чују. Ипак, та бука може да сугерише да нешто није како треба а за инспекцију потребан је позив скупштине станара као правног лица (сумњају да су лифтови икад прегледани) или ако се деси несрећа па их ангажују надлежни органи. Не знам коме да се обратим...

Ако ни изолација зида не помаже, онда само да се селим.

Link to comment
Share on other sites

Ma seli se.Nema života s takvim likovima,doći će nekad i veći problem pa opet naletiš na istu budalu predsednika da ga rešava,mada stalna buka uopste nije mali.Biraj neku zgradu gde ne vlada haos.Bio sam u takvoj dezorganizovanoj zgradi gde nema zivota od podstanara,loše zvucne izolacije danasnje novogradnje i kretena,pa prodao praktično nov stan posle 3 godine otisao u manju zgradu.Ni jednog momenta nisam pozalio,preporodio se.

Link to comment
Share on other sites

Све је у оптицају... има ли нека кућа у Војводини да пређем док овде не распродају све станове шиптарима?

Зна ли неко ако се ипак одлучим за изолацију плутом, стиропором, азмафоном... да ли се сме оставити рупа са шуко утичницама или се мора преместити да цео зид буде без шупљина?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 18.5.2016. at 18:52, gvlada said:

Dobar dan, da li se resil buka od lifta i na koji nacin? Imam isti problem bez resenja jer pluta ne resava stvar

 

Потребна ми је звучна изолација зида собе, који се дели са окном лифта. Зграда је бетонска, тај зид је иза система.

Пада ми на памет изолација плутом, заштити собу од лупања лифта али и акустички је боља за хифи систем.

Имате ли неки предлог, решење, који материјал, дебљину, цену, место набавке, начин рада? Хвала унапред.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...