Jump to content


Uticaj transporta na zvuk


Aleksandar75

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Replies 314
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Preskoci fazu "CD kao transport" a vrlo lagodno mozes da preskocis i fazu "lapatop". Laptop je jako zgusnuto elektronsko okruzenje prepuno

visokofrekventnih smetnji, skoro pa bez mogucnosti promene / odbacivanja neke lose / nepotrebne komponente itd. Idi na 'dedicated PC', nesto

slicno recimo receptu koji se nude na "Computer Audiophile" sajtu (CAPS masine)

 

Pozz!

 

Da li je neko sam pravio neki digitalni transport, server, CAPS... ?

Iskustva?

Link to comment
Share on other sites

Od 2009 ja pravim razne varijacije, pocevsi od "cic's Memory Player" pod XP-om, sa Core2Duo E7200 (ili E7400 ne secam se), Kingston 256M/533 DDR2, Gigabyte ploca, DC/DC napajanje,

veliki CPU hladnjak sa ventom na malom broju obrtaja itd.) pa sve jace i jace konfiguracije (i vise memorije) pod Win7 & Win8 (bez W8.1) U potpisu imas neke osnovne komponente koje ce potrajati.

CPU se vrti na minimumu clock-a (manje HF smetnji) ali poseduje 8 jezgara, sa 'Hyperthreading'-om to je 16 jezgara koje ovaj moj audio softver ume da upotrebi (do 24 za sada).

Iskustva?

Vec godinama nemam niti jedan CD plejer u kuci. Ali je zato PC sa samo jednom jedinom aplikacijom, nista internet i sl. Lazem, dve osnovne aplikacije: RAM disk, dva virtuelna HDD u memoriji.

 

Predlozi na CA su sasvim OK ali zavisi pomalo i od SW za koji se odlucis. Npr. cudni al' jako dobar (& free) "BugHead Emperor" ume da proguta 32G memorije i uposli i5 ocas posla. Na mojoj

privremenoj 'radnoj masini' sa 8G mamorije i 'Pentium G' 2-jezg. procesorom cekam vise od 2 minuta da potekne muzika (upsampling na 352/384). Al' kad potekne, japansko chudo. Miris cveta

tresnje, kabuki uzivo itd :) Kod BugHead-a procesor (predlozeni, i5) je na punoj brzini, 3.4GHz. U mojoj varijanti ponavljam (edit: XXHighEnd), radi na minimumu (posebno u SW se spusta brzina,

van BIOS) i za vreme reprodukcije nema nikakve CPU aktivnosti, sva obrada se odvija unapred (upsempling, filtracija i digitalna jacina)

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

I da, da dodam shodno naslovu teme 'uticaj transporta' a vezano za WAV-FLAC zabludu, "cujem razliku" (PC ne zna sta je FLAC, ponavljam) - jedan virtuelni HDD sluzi za smestaj privremenih

fajlova te se uticaj pravog disk-drajva (spin-up & down, read error) eliminise iz jednacine. Sve u svemu, odabrana, dobra maticna ploca, snazan procesor, dosta memorije, sto cistije napajanje

(bilo bi lepo imati linerano nap. al' malo mnogo djengi kosta i zahteva posebnu kutiju...)

Link to comment
Share on other sites

Evo recimo sta koristi Bert Dopenberg ("BD Design") kao svoju masinu (takodje koristi XXHighEnd SW + Phasure NOS1): http://www.atlastsolutions.com/ultimate-fanless-mini-itx-pc-core-i7-haswell-8gb-120gb-ssd-asus-q87t/

Izabrao je opciju 16G memorije. Navedene komponente mogu da posluze za sastavljanje licnog PC-a. Evo i komentara na masinu i kako se koristi/povezuje:

"Used only for XX
I should compare it with a so called optimal PC one day but compared to my previous PC there has not much changed to the sound.
At first a bit less alive and dullish but after a week on continuous power it has even improved the previous situation.
Still on Switching Power but that will be changed soon so no complaints...
Using Remote Desktop (other PC, tablet or phone), Galleries on the local SSD and the music on an external server connected with wired LAN and all is very responsive.
Decoupled with bearings and a heavy weight on top to eliminate vibrations. Ultra silent, reboots (when needed) within 10 seconds (!) and small size..."

 

NB: 'Galleries" sluzi za skladistenje info o svakom disku (slike omota itd.) te treba da bude sto brzi

 

 

Link to comment
Share on other sites

I kad smo kod onog "samo da posalje strim na USB" - bar u ovoj kombinaciji SW + DAC nije tako:

U PC-u se radi Upsampling do 705,6 / 768 KHz, radi se filtracija (DAC je hardverski 'filterless' pa bi bilo i 30% izoblicenja) i na kraju radi se zeljena atenuacija - nema predpojacala u sistemu.

Sad pomnozi dva kanala 768x24 nekog dela (klasicna muzika, ti je volis) koje traje min. 20-25 minuta. Koliko podataka treba smestiti u memoriju? Uvek pricamo o memorijskom plejeru.

 

Kod obicnog strimera se prosledjuje audio zapis kakav jeste pa se na kraju tog USB kablica nalazi DAC sa svojim HW filterom / upsamplerom itd. Slozices se da je 'dedicated PC' CPU daleko

snazniji od procesorske moci bilo kog DAC chip-a, pa bio to i hvaljeni 8-kanalni 'Sabre9018'.

 

Znas da imam i linux makinu na kojoj je 4GB OS + 4GB RAM, 700MHz MIPS CPU i Sabre9018. Zvuk je uporediv ali ipak nema pravog takmaca za PCM1704, pogotovu kad su umnozeni...

Link to comment
Share on other sites

Nisam bas znao za taj upsampling na PCu i slanje DACu. Si siguran u to?

 

Generalno sam rekao da mi je  malo preterano da se samo za sviranje muzike treba  da angazuje komp sa procesorskom snagom vecom od one koju imaju svemirski brodovi ( od pre par godina recimo).

 

Pioneer10 je lansiran sa SWom od 64Kb ( a i to duplirano za slucaj greske)

Link to comment
Share on other sites

Napred opisani upsempling (16 puta) je ono sto PhasureNOS1 prima. Vecina novih DAC-ova ide samo do upola toga - 384KHz pa bi upsempling bio samo 8 puta. Upsampling u ovom slucaju

nije samo 'mnozenje' vec da kazem 'oblikovanje' po posebnom algoritmu koje je autor, Peter Stordiau nazvao "Arc Prediction". Po imenu se vec da naslutiti da algoritmom pokusava da sto vernije

interpretira neku slozenu sinusoidu ili strujni oblik pravog analognog signala. Cak je bilo pojedinaca koji su ga optuzili da je jednostavno iskopirao (ukrao) algoritam vec poznatog SW - iZotope,

 

Procesna snaga nije 'pod moranje' ali je pozeljna iz jednostavnog razloga: Sva obrada nekog muzickog fajla se odvija unapred, pre nego potece prva nota. Ako napravis plej listu od recimo dva

albuma sa po desetak numera, poprilicno ces cekati dok ti i tvoji ukucani ne cujete prvu notu. Kad imas mocniji procesor, npr. 4 jezgra + 4 virtuelna, svakom jezgru se zadaje poseban proces te

svako jezgro obradjuje poseban fajl. Vreme cekanja si drasticno smanjio. Sa sesnaest jezgara je posao zavrsen jos brze. Kad se sve zavrsi, svi nepotrebni procesi se gase, ukljucujuci tastaturu,

misha i monitor. Gasi se cak i proces unutar XX koji je zaduzen za obradu fajlova. PC aktivnosti nema. Mrak na ekranu a svetlost u zvucnicima :)

 

Probaj BugHead Emperor i ukljuci njegov upsempling (koliko mozes u zavisnosti od izlaza DAC-a) pa ces osetiti sta je cekanje na slabijem PC-u.

 

E da, da ne zaboravim, novi PhasureNOS koji je trenutno u procesu razvoja ce raditi sa frek. 1,4GHz sto je valjda nativna frek za DSD...

Link to comment
Share on other sites

Ovde se doticemo vise stvari.

- Iznenadio bi se koliko je losih snimaka u onome sto se nudi kao 'Hi-Res' na popularnim stranicama za preuzimanje tj. kupovinu. Ja sam prestao da se uopste mucim s njima a s druge

strane ima toliko odlicnih, standardih Red Book 16/44 CD-a da nemam ni potrebe za jurnjavom po recenzijama - da li je snimak prevara i upsempling uradjen radi hajpa i mode (kinte).

- Snimci novije generacije koji su zaista, u studiju uradjeni a zatim i publikovani u Hi-Res formatu zaista i zvuce tako, sto bi rekli dobro i odlicno.

- Nativni mod Hi-Res treba da ostane takav i tako da se reprodukuje. Vazi za vecinu sistema tj. kombinaciju softvera i DAC-a gde DAC ima definisan hardverski filter (ili vise razlicitih).

- Moze i da se upsempluje, ako je algoritam proveren i bez falinki a malo je takvih (Weiss-ov Saracon, iZotope, HQ Player i sl.) ali su dobiti vrlo male, beznacajne.

Ali,

- Ako imas DAC bez filtera na izlazu, onda je upsempling jednostavno moranje. Sto vise to bolje. Sta je ideja: bez filtera, na izlazu D-A konvertora izoblicenja bi bila u dvocifrenim brojkama.

Razlog su artefakti digitalne konverzije. Kako resiti problem? Podigni frekvenciju semplovanja sto vise, ne samo iznad limita ljudskog uha vec i sto vise iznad krajnjeg prenosnog opsega

pojacala. Jos bolje, uradi i (softversku) filtraciju, ali sada na 170KHz - umesto uobicajenih 20.5KHz

Link to comment
Share on other sites

 

- Nativni mod Hi-Res treba da ostane takav i tako da se reprodukuje. Vazi za vecinu sistema tj. kombinaciju softvera i DAC-a gde DAC ima definisan hardverski filter (ili vise razlicitih).

- Moze i da se upsempluje, ako je algoritam proveren i bez falinki a malo je takvih (Weiss-ov Saracon, iZotope, HQ Player i sl.) ali su dobiti vrlo male, beznacajne.

Ali,

- Ako imas DAC bez filtera na izlazu, onda je upsempling jednostavno moranje. Sto vise to bolje. Sta je ideja: bez filtera, na izlazu D-A konvertora izoblicenja bi bila u dvocifrenim brojkama.

Razlog su artefakti digitalne konverzije. Kako resiti problem? Podigni frekvenciju semplovanja sto vise, ne samo iznad limita ljudskog uha vec i sto vise iznad krajnjeg prenosnog opsega

pojacala. Jos bolje, uradi i (softversku) filtraciju, ali sada na 170KHz - umesto uobicajenih 20.5KHz

 

...a imam DAC koji ne vrsi upsampling, a ima sledece digitalne filtere:

 

(low sample rates 32/44.1/48K)

1 Linear phase half-band filter

2 Minimum phase soft-knee filter

3 Minimum phase half-band filter

4 Linear phase apodising filter

5 Minimum phase apodising filter

 

(medium & high sample rates 88.2/96 & 176.4/192K)

1 Linear phase soft-knee filter

2 Minimum phase soft-knee filter

3 Linear phase brickwall filter

4 Minimum phase apodising filter

5 Linear phase apodising filter

 

Softwerski player je Audirvana Plus V1.5.12 gde je sample rate algoritam iZotope. Tkodje postoji "avanced parameters" sa sledecim podesavanjima:

 

- Stepness (vrednost 0 - 200) db

- Filter max length (vrednost 10.000 - 2.000.000) samples

- Cutoff freq (vrednost 0,5 - 2,0) x Nyquist

- Anti-aliasing (vrednost 50 - 200)

- Pre ringing (vrednost 0 -1) min.phase to linear

 

Forced Upsampling:

 

- None

- Power of 2 oversampling only (2x, 4x, ...)

- Maximum sample rate upsampling

- Oversamling 2x only

- Custom (ovde se moze za svaki sample rate posebno)

 

Interesuje me kako bi ti uradio setup u odnosu na ovo gore? A posebno me interesuje kako da pri reprodukovanju Hi-Res fajlova u raspponu od 88.2-192kHz 24bit ne cujem puc na pocetku reprodukcije?

 

Ja sam svoja podesavanja uradio iskljucivo po slusnim parametrima tj. svojim estetskim afinitetima. Sorry sto skrecem sa teme, necu se nastavljati, hvala na razumevanju.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...