Jump to content


Uticaj transporta na zvuk


Aleksandar75

Recommended Posts

Technicsss, dobra ideja. Da znaÅ¡ da ću diplomu da skinem iznad wc Å¡olje (Äim je vidim, odma' zavrÅ¡im posao) i okaÄiću je Grofu ToÅ¡i (maÄku) o rep! :D

Jeste da je totalni offtopic, ali moram da kažem da se život potrudio da mi objasni da sve što su moji roditelji i okolina mislili da je bitno, ustvari je zabluda. Život je od mog života napravio cirkus.

Srećom pa sam u tom cirkusu nauÄio da kontroliÅ¡em ego i da se dobro sprdam na njegov raÄun.

Å uca nema sujetu, a ja se nekako borim sa njim :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 314
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tema je uticaj transporta na zvuk kada su u pitanju CD, DVD , BD, PC, jabuke itd. Ovo ponavljam zato sto se mnogi koji preskacu prvih nekoliko strana pitaju sta se ovi prepucavaju u vezi audio formata itd. Dakle nije tema samo uticaj razlicitih CD plejera na zvuk kako su mnogi rezumeli. Tema je otisla u pogresnom smeru jer sam pitao dali jedan uredjaj koji cita HiRes formate (original BD diskove) moze da se koristi kao transport prvenstveno zbog povoljne cene kao i zbog daleko vece funkcionalnosti u odnosu na klasicne plejere. Konkretan ogovor nisam dobio vec samo tvrdnje i teorije o izradi uredjaja kao i opet teoriju da su svi ostali formati dobijeni od CD-a (sto izgleda potvrdjuje ono sto sam napisao u prvom postu da je za mnoge vreme stalo 82-ge i da posle toga nema nikakvog napretka). Podseca na doba komunizma kada je postojalo kolektivno misljenje i kada nisi smeo da kazes bilo sta sto ne odgovara vladajucoj vecini.

Toza se ocigledno poprilicno uvredio (inace me ne bi nazvao tako kako me je nazvao) i pritom prica o necijoj sujeti, a najverovatnije misli na svoju jer je ona bila uvredjena mojom tvrdnjom da postoji nesto bolje od presvetog CD plejera.

Sto se tice elektonike postoje osnovna pravila u vezi struje koja ostaju ista jos od njenog pronalaska i koja ne mogu da se menjaju. Sve vrste elektricnih uredjaja izgledaju daleko drugacije u odnosu na period od pre 10 godina i jos vise drugacije u odnosu na period od pre 20 godina, a za jos starije i da ne govorim. Princip rada neke komponente je jedno i verujem da ljudi znaju svaku pojedinost ali pricam jednostavno o komponentama u uredjajima koje su bile daleko drugacije pre 10-20 godina. Zamisli da kupis neki vrhunski DAC za neki 10 godina (2025-te), a neko ti posalje tekst iz 2007-me (star 18 godina) da bi ti naucio nesto o radu tog DAC-a kao i o digitalnom signalu. Kao nista se nije promenilo i sve je apsolutno isto kao pre 20 godina. A neko ko se zaista bavi audio i video opremom zna sta su 5 i 10, a sta su 20 godina razvoja i dali se nesto za taj period moze promeniti i koliko. A opet za neke koji smatraju da su sve knjige vec napisane strucna literatura iz 80-tih godina proslog veka bice najbolji izvor znanja.

Link to comment
Share on other sites

Ovde se stalno dodaje neÅ¡to drugo, umesto da se rasÄisti jedno po jedno.

1) 44.1/16 je iznad ljudskog sluha, samo master i kvalitetniji snimak treba.

2) Jitter kao što sam stavio u temi je nepostojeći i podrazumevani problem.

Odnosno svuda ga ima, ali je neprimetan.

Å to ne znaÄi da ako se baÅ¡ ne trudite da ćete da naÄ‘ete neki ureÄ‘aj koji ima toliki jitter da pravi problem i da se Äuje.

Možda arnagov Vivax je baš taj koji pati.

3) Korekcija grešaka je opšta stvar, nije samo za CD.

Kod reprodukcije u realnom vremenu može samo da se ispolji kao Å¡to se ispoljava neispravan disk. PreskaÄe, prekida. To je upravo kad otkaže i korekcija greÅ¡aka.

Ako i dalje nije jasno, neka neko pita konkretno.

Å uca je u pravu, izgubim strpljenje, pa nastane haos.

Link to comment
Share on other sites

Treba razdvojiti zanatski i umetniÄki deo od tehnologije. Razvoj tehnologije nije garant da će snimak biti bolji. Do 80-ih je snimano analognom tehnikom. Mi danas izmeÄ‘u ostalog sluÅ¡amo digitalizovane verzije tih snimaka. Neke od njih su maestralne (Å¡to je dokaz da su nekada znali da naprave dobar snimak) a neke oÄajne (Å¡to je dokaz da je potrebno i znanje a ne samo tehnologija).  UopÅ¡te uzev, kvantitativno a naroÄito kvalitativno veći deo muziÄke baÅ¡tine je sniman analognom tehnikom. 

 

Å to se razvoja tehnologije tiÄe Majda je naveo dobar primer sa konverterom baziranim na TDA1540 koji je prva generacija Äipova.  Rekli bismo daleka praistorija u tehnoloÅ¡kom smislu. Ali taj konverter radi bolje od 90% konvertera bez obzira na to iz kojeg su vremenskog perioda, kojeg cenovnog ranga... Imao sam ga kod sebe u sistemu tako da ne priÄam napamet. DoduÅ¡e nije spakovan u "kutiju cigareta"  a vi razmislite zbog Äega.

Link to comment
Share on other sites

Prvi ADC su radili loš posao, i odatle je došlo da CD nije dovoljno dobar.

Na kontno analognih snimaka, na CD-u Äujete Å¡um tog analognog snimka. Ali niko ne Äuje Å¡um samog CD-a koji je -96dB po specifikaciji i sa noise-shapping ide do -110dB.

A prema AVSForumu, na većini mainstream uređaja jitter je na od -100 do -200dB.

Link to comment
Share on other sites

Prvi ADC su radili loš posao,

 

Da li si radio sa (na) njima?

 

Zadnjih 20 godina su dobri konverteri.

 

Da li si radio sa (na) konstrukciji istih? Da li si ikada video (nedaj bože Äuo) dobro izveden DAC sa Äipovima starije generacije (strujnim) i radio poreÄ‘enja sa novjim (naponskim) DAC-ovima? Uporedi npr. R2R i delta-sigma.

Link to comment
Share on other sites

Zadnjih 20 godina su dobri konverteri. Sad šta oni rade s njima je druga stvar. Problem je i kad nema originalne master trake, nego kopija. Ili je u lošem stanju, pa mora mnogo da se polira.

DM, da te pitam nesto, ali da se ne ljutis.

 

Citao sam sta/kako pises, pa sam video i onaj Tozin komentar o tvom pisanju (trening volje), i onda mi sinulo - takoreci DEJA VU.

Pre ohohoh godina smo imali na forumu clana koji je bio psihijatar (ili psiholog, bmlga). Dakle, bila je slicna maratonska tema, i lik je stalno polemisao po principu toplo/hladno. Na kraju sam ga pitao (a sad i TEBE): da li upravo izvodis neki experiment, i da li smo MI SVI ovde tvoja testna grupa?

 

Pozz ;)

Link to comment
Share on other sites

Da li si radio sa (na) njima?

Da li si radio sa (na) konstrukciji istih? Da li si ikada video (nedaj bože Äuo) dobro izveden DAC sa Äipovima starije generacije (strujnim) i radio poreÄ‘enja sa novjim (naponskim) DAC-ovima? Uporedi npr. R2R i delta-sigma.

Nisam, ali znam Å¡ta je bilo. Drugi deo prebacujeÅ¡ na DAC, iako priÄam i dalje o ADC, u profesionalne svrhe, prvi su samo bili loÅ¡i.

Å to se tiÄe DAC Äipova za konzumaciju, i oni su transparentni već najmanje desetak godina, ne znam taÄno u dan. Jedini prostor tu je u implementaciji za razlike, opet kad signal preÄ‘e u analogni domen. Iskreno, nemam pojma zaÅ¡to se sad objaÅ¡njavamo. Mislio sam da se razumemo o Äemu priÄamo.

Ovo za ekperiment je zanimljiva teorija zavere. I to može da se istražuje.

Link to comment
Share on other sites

Technicsss, zaista nema potrebe da padaš u vatru.

I dalje se držiš kao pijan plota. Niki ne osporava i zaista ne vidim razlog da se jediš.

Å to se transporta tiÄe, blu rej plejer ne može da zamijeni dobar cd transport, ali zato ima druge prednosti tipa strimovanja (DLNA), reprodukciju dvd, blu rej, sacd diskova itd.

Izbor uredjaja zavisi i od pragmatiÄnosti, potreba, ciljeva itd.

Å to se tiÄe starih i novih uredjaja, evo primjer meni blizak:

80-ih nije bilo toliko rf i emi smetnji i etar je bio mnogo Äistiji nego danas. Te smetnje nisu uticale na uredjaje nekad kao Å¡to utiÄu danas.

S druge strane, upravo zbog toga su poÄela ispitivanja i eksperimenti sa kablovima i danaÅ¡nja saznanja su u ovom naÅ¡em potroÅ¡aÄkom druÅ¡tvu teÅ¡ko dostupna jer se svako trudi da Å¡to viÅ¡e unovÄi svako novo otkriće.

Neke ideje koje izgledaju potpuno logiÄno i na koje se zbog jednostavnosti brzo naviknemo, ustvari su genijalne i uvijek je potrebno vremena dok neko ne posloži sve kockice.

Zaista nema razloga de se ljutiš :)

Link to comment
Share on other sites

[LP][24/192] Bonnie Tyler - It's A Heartache (Japan) - 1978 

 

Neko da posluÅ¡a? NeÅ¡to prokomentariÅ¡e? Sve dobro proÅ¡lo od poÄetka do kraja? :)

Imam ovu verziju ali ne original vec skinutu sa neta. Ima pesama koje zvuce fenomenalno dok ima nekih kao npr "Living For The City" koja zvuci zaista lose. "Heaven" i "Yesterday Dreams" zvuce malo prigusenije nego ostale ali daleko bolje od pomenute pod brojem 3. Na "Hey Love" zvuk je ok ali visoki deluju bas vestacki. Nemam orginal disk kao ni audio CD ovog albuma da uporedim. Jel i na tvojoj verziji ista situacija?

Link to comment
Share on other sites

Ne bavimo se distribucijom diskova i ne postavljamo linkove za download, to je ocigledno. Pricamo o verziji jednog albuma koji nije dostupan za kupovinu u Srbiji, a siguran sam da nece ni biti. Ako neko cita omot originalnih albuma na nekima pise da je cak i pozajmljivanje diskova krivicno delo. Zato ja moje original ne dajem nikome:D

Link to comment
Share on other sites

A jes' vala, svaÅ¡ta neÅ¡to nema zvaniÄno kod nas. DoduÅ¡e, prelistao sam po oglasima i videh da ima da se naÄ‘e ova i joÅ¡ par interesantnih ploÄa... ali džabe mi kada nemam gramofon. :D

 

Mislio sam u principu kako je kao celina presnimljena ploÄa, snimak obraÄ‘en i da li je bilo nekih problema prilikom njene reprodukcije. PoÅ¡to na jednom kompu jeste bilo problema sa 24/192. Sve radi super i negde na trećoj ili Äetvrtoj pesmi poÄne da Å¡uÅ¡ti. Prekinem ga, pustim ispoÄetka, a ono tada Å¡uÅ¡ti svuda. Tek posle nekog vremena prestane na poÄetku, pa posle opet, i tako... Nisam imao mnogo vremena na tom kompu da ÄaÄkam...

 

Kod mene, pre toga, kada sam pustio bilo je sve u redudo pete pesme, a onda sam konvertovao u 24/96 i tako slušao, originalno mi bilo veliko i delovalo nepotrebno po spektru... Vrtelo se više puta sve ok. Videću ovih dana da "kupim" opet pa da pustim 24/192.

 

Uglavnom, mislio sam da je u obradi kopije lik malko ipak preterao i nesvesno napravio ubicu bitova komercijalnih DAC-ova, apropo delova pojedinih delova priÄe iz teme.

Link to comment
Share on other sites

Na mojoj verziji nema sustanja ni u jednoj pesmi mada neke kao sto rekoh zvuce bas lose.

 

Nego u vezi teme pitah za necije misljenje u vezi koriscenja Panasonic DMP-BDT700 BD plejera kao transport ali svi se bacili na odbranu CD formata tako da je to ostalo negde na trecini teme (post #88). Mislim da je kvalitetan uredjaj tako da ako jos neko zeli kao da koristi jedan uredjaj sa dvostrukom namenom moze biti dobar izbor (a pretpostavljam da ce zanimati jos nekog ko cita ovo). Ali evo opet karakteristika 32-bit DAC-a u uredjaju i ako neko ko je vise upucen pogleda neka kaze nesto da znam vredi li?

 

The audio section, which you can see in the lower right corner of the motherboard, is made up of a battery of two Burr Brown PCM5102A three PCM5101A. In both cases it is a 32-bit stereo DACs and able to accept signals up to 384 KHz. The two PCM5102A are dedicated to analog stereo outputs and offer a plate data of SNR of 112 dB with a THD of -93 dB. The other three PCM5101A are destined to the remaining multi-channel outputs with slightly lower performance, with a SNR of 106 dB and a THD of -92 dB.

 

http://cdn.dday.it/system/uploads/picture/image/5883/content_big_scheda.jpg

Link to comment
Share on other sites

Imam ovu verziju ali ne original vec skinutu sa neta. Ima pesama koje zvuce fenomenalno dok ima nekih kao npr "Living For The City" koja zvuci zaista lose. "Heaven" i "Yesterday Dreams" zvuce malo prigusenije nego ostale ali daleko bolje od pomenute pod brojem 3. Na "Hey Love" zvuk je ok ali visoki deluju bas vestacki.

Autorski albumi su, obiÄno, zvuÄno i produkcijski ujednaÄeni. Do ovakvih razlika, od pesme do pesme, po mom ranijem iskustvu, dolazi usled neujednaÄenog frekventnog i harmonijskog odziva sistema, retko zbog razlika u snimku. Jednim delom je to zbog ureÄ‘aja, a većim delom zbog uticaja modova sobe u nižem opsegu.

Sve je to povezano - kada utanje basovi, viÅ¡e se istiÄu srednji i visoki. Ako zvuÄnik "vriÅ¡ti" na nekom užem opsegu, pesme koje imaju neÅ¡to na tom delu će zvuÄati loÅ¡e, one druge dobro. I tako dalje.

Link to comment
Share on other sites

Na mojoj verziji nema sustanja ni u jednoj pesmi mada neke kao sto rekoh zvuce bas lose.

 

Nego u vezi teme pitah za necije misljenje u vezi koriscenja Panasonic DMP-BDT700 BD plejera kao transport ali svi se bacili na odbranu CD formata tako da je to ostalo negde na trecini teme (post #88). Mislim da je kvalitetan uredjaj tako da ako jos neko zeli kao da koristi jedan uredjaj sa dvostrukom namenom moze biti dobar izbor (a pretpostavljam da ce zanimati jos nekog ko cita ovo). Ali evo opet karakteristika 32-bit DAC-a u uredjaju i ako neko ko je vise upucen pogleda neka kaze nesto da znam vredi li?

 

The audio section, which you can see in the lower right corner of the motherboard, is made up of a battery of two Burr Brown PCM5102A three PCM5101A. In both cases it is a 32-bit stereo DACs and able to accept signals up to 384 KHz. The two PCM5102A are dedicated to analog stereo outputs and offer a plate data of SNR of 112 dB with a THD of -93 dB. The other three PCM5101A are destined to the remaining multi-channel outputs with slightly lower performance, with a SNR of 106 dB and a THD of -92 dB.

 

http://cdn.dday.it/system/uploads/picture/image/5883/content_big_scheda.jpg

Teško da može neko dati detaljniji odgovor na pitanje kvaliteta transporta za taj Panasonic ako nije probao.

Medjutim jedna koncepcijska primjedba.

Sve je to fino Å¡to ste naveli od specifikacije, vidim potencirate to Å¡to je 32/384.

Ono što ja iz svog dosadašnjeg iskustva znam je da se brojevi ne slušaju

 

Sasvim je sigurno da će se prevashodno kao marketinški trik u najskorije vrijeme desiti poplava uredjaja sa "unapredjenom specifikacijom"

 

 

Neki moj stav kod izbora uredjaja je gledanje iznutrice.

Nastojim da vidim da je to uradjeno svojski.

Ako smo kod CD plejera prije bi uzeo neÅ¡to 16/44 ali da ima bakrom obloženo kućiÅ¡te, da je konstrukcija ojaÄana pregradama radi smanjivanja vibracija, da ÄitaÄ cd plejera ima stabilizator CD-a.

Bitno mi je da su napajanja odvojena posebno za digitalnu sekciju posebno za analognu, da su korišćene kvalitetne pasivne komponente.

 

Ovom opisu su sliÄni ili vrlo skupi uredjaji danaÅ¡njice ili nekadaÅ¡nja premium ponuda.

Tako neÅ¡to bi prije izabrao makar bilo 16/44 nego uredjaj od  1kg ili manje sa 32/384 specifikacijom.

I to sve pored napretka tehnologije sa kojim se slažem da se desio i da su stvari manje danas nego što su nekada bile.

I pored tog napretka neki princpi izrade uredjaja su ostali isti i ja i dalje uredjaje djelim na one koji su svojski napravljeni i oni koji to nisu.

I na kraju slušni test se podrazumjeva obavezno, s tim što bi kažem prije kao izbor uredjaja za test birao one prema elementi izrade nego prema elementima specifikacije.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...