Jump to content


Uticaj transporta na zvuk


Aleksandar75

Recommended Posts

  • Replies 314
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

InaÄe, onda bi PCI-e kartica bila idealna da reÅ¡ite jitter, kaÅ¡njenje i kablove. S obzirom da je taj standard neuporedivo brži i manje kasni.

Naravno, onda smeta zagađenje unutar kućišta, koje nije problem ako je kartica dobro izolovana. A prljava struja nije neki problem ukoliko se ne koristi kinesko napajanje,

jer su ostale komponente takođe veoma osetljive.

 

Za daleko ozbiljnije stvari se koriste raÄunari, digitalni prenos. Jednostavno mislite svojom glavom, kako bi samo za audio mogao da bude toliki problem?

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo kako vi sami sebe ne vidite. Jitter je problem u krš nad krš opremi, nigde drugde.

A ta krš oprema pati od toliko drugih stvari, da je jitter najmanji problem.

Digitalni kablovi nemaju uticaj. Niti SSD, HDD, SSHD, memorijska kartica, USB flash, i Å¡ta god vam drugo palo napamet.

Mrežno takoÄ‘e. Error-correction je osnov svega toga, i nema nikakvog problema Å¡to se tiÄe toga u vezi pozornice...kada zakaže, ne radi.

 

Ja sam ovde prozivan da potpaljujem iznoÅ¡enjem Äinjenica, dok iznoÅ¡enje stvari koje nisu taÄne se smatra za doprinos temi.

I posle sam ja lud i ne znam. Kako god hoćete.

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo kako vi sami sebe ne vidite. Jitter je problem u krš nad krš opremi, nigde drugde.

A ta krš oprema pati od toliko drugih stvari, da je jitter najmanji problem.

Digitalni kablovi nemaju uticaj. Niti SSD, HDD, SSHD, memorijska kartica, USB flash, i Å¡ta god vam drugo palo napamet.

Mrežno takoÄ‘e. Error-correction je osnov svega toga, i nema nikakvog problema Å¡to se tiÄe toga u vezi pozornice...kada zakaže, ne radi.

 

Ja sam ovde prozivan da potpaljujem iznoÅ¡enjem Äinjenica, dok iznoÅ¡enje stvari koje nisu taÄne se smatra za doprinos temi.

I posle sam ja lud i ne znam. Kako god hoćete.

 

Magicni kolega pomalo pratim sta pises . Da ti kazem , imas ti dosta dobrih  rezona u svojim tekstovima,  problem je kad napises jedno ispravno to oma posle poklopis sa dva  -- tri neispravna komentara i tako napravis ovde ludilo , zato  ljudi misle da ti to mozda namerno radis pa bi ti ja kao kolega dao savet da i sam  ispratis svoja pisanja i hronoloski poredjas stvari i napises jedan ali vredan post jer ovako deluje malo konfuzno za onog koji cita , mozda ce i tebi tako delovati  . Napr... slazem se sa tobom da  na trzistu ima puno kvalitetnih  pci kartica  i dobra vecina tih profi kartica je bolja od mnogih eksternih  dac - ova na trzistu, dobro ti je i ono boldovano  . U  dobro osmisljenoj konstrukviji transporta sve komponente treba da su na nivou , svako zabusavanje od tacke a do tacke xxx  ce se jasno cuti u a - b testovima 

 

Majda verujem mozda i najbolje zna kako funkcionisu digitalne sprave jer se i sam bavi razvojem i konstrukcijama  DA convertora. Slusao sam neke njegove dac - ove u dobrim sistemima  i to je bas dobro radilo

Link to comment
Share on other sites

Panto, evo da odgovorim na Å¡ta mi liÄi Darkovo pisanije...

LiÄi mi na trening volje. Moram da priznam da je i mene na momenat pokolebao. Ne samo znanje, već vjeru. To Å¡to radi, radi možda ne tako dobro, ali smiÅ¡ljeno i pametno isplanirano.

Zapravo mi liÄi na tehnike vizualizacije i kontrolu volje. Rekao bih da ima dobrog uÄitelja. :)

Link to comment
Share on other sites

Wow to sto sam napisao da je preludo misliti da prasina utice na zvuk je vredno jednog kaznenog poena. Demokratija na delu nema sta :thumbsup2 Bar se nisam pridruzio  Mr. Tajsonu hehehe U svakom slucaju vidim da mi nije mesto u temi cim sam primetio da jedno 100% clanova ne deli moje misljenje da Audio CD nije nesto najbolje po kvalitetu zvuka sto postoji ali dobro... Covek se uci dok je ziv i opet umre u neznanju.

 

@ Majda   -   Hvala u vezi objasnjenja oko nekih stvari u vezi digitalnog signala i DAC-a :wave2

 

@ dj, nik  -  Hvala za link

 

@ Zveroguster  -  Predlog za jedan test. Par drugara i sednete u auto koji u sebi ima neki najjeftiniji CD plejer. A siguran sam da bar 80% ljudi ovde ima CD plejer u kolima. Uzmes Audio CD (neki koji si cuo mnogo puta) i poslusas par numera. Upalis auto i to malo drmucka pa obratis paznju dali i koliko drmusanje auta utice na rad samog uredjaja kao i na zvuk. Pa krenes u voznju opet slucajuci te iste numere pa pitas drustvo ko je od njih primetio razliku i sta je primetio. Pricamo o uredjaju koji cita audio CD, a pritom je izlozen poprilicno velikim vibracijama. Kada neko od njih primeti razliku tj pad u kvalitetu zvuka (a siguran sam da ces reci da je razlika ogromna) onda im lepo pustis muziku kuci sa CD-om na podu pa na fotelji pa na polici. Pa vidi dali neko od njih primecuje nesto i sta primecuje. Cisto kazem predlog za test. I kada vidis dali neko drugi primecuje isto sto i ti i u kolikoj meri znaces dali vredi petljati sa HiFi policama od 50-100K dinara ili je dovoljna neka 10 puta jeftinija. Naravno neko ko pravi police se nece sloziti sa mnom, jel da Mr. T?

 

I poslednji put kazem. Remasteri albuma na BD diskovima u 96/24 kvalitetu NISU DOBIJENI od 44.1/16 verzija. Ako neko ima prilike da proba takav album neka proba. Ako je neko skinuo par albuma sa torenta i na osnovu toga je zakljucio da je sve lose odradjeno onda nemam sta da dodajem na to. 

Link to comment
Share on other sites

Da, ne mogu da se složim. Sputavaju me Äinjenice. Ili možda želiÅ¡ da te lažem.

 

Police dizajniram, sistematski testiram i unapreÄ‘ujem i ne koÅ¡taju 50-100K dinara. ÄŒuo sam toliko i dobrog i loÅ¡eg iz sopstvenih pokuÅ¡aja da je sve Å¡to ovde piÅ¡em priliÄno razblažena interpretacija stvarnosti.

Link to comment
Share on other sites

Ima sigurno, Technicssss, uticaja polica, kao sto sigurno ima uticaja i stalak za zvucnik i jos mnogo toga sigurno ima uticaja, vise ili manje, ali to vec zavisi od toga koliko si paznje i ljubavi ulozio pa se toliko i vraca. Nasuprot, moze uz razne pokusaje da ode u pogresnom pravcu. 

Link to comment
Share on other sites

Magicni kolega pomalo pratim sta pises . Da ti kazem , imas ti dosta dobrih  rezona u svojim tekstovima,  problem je kad napises jedno ispravno to oma posle poklopis sa dva  -- tri neispravna komentara i tako napravis ovde ludilo , zato  ljudi misle da ti to mozda namerno radis pa bi ti ja kao kolega dao savet da i sam  ispratis svoja pisanja i hronoloski poredjas stvari i napises jedan ali vredan post jer ovako deluje malo konfuzno za onog koji cita , mozda ce i tebi tako delovati  . Napr... slazem se sa tobom da  na trzistu ima puno kvalitetnih  pci kartica  i dobra vecina tih profi kartica je bolja od mnogih eksternih  dac - ova na trzistu, dobro ti je i ono boldovano  . U  dobro osmisljenoj konstrukviji transporta sve komponente treba da su na nivou , svako zabusavanje od tacke a do tacke xxx  ce se jasno cuti u a - b testovima 

 

Majda verujem mozda i najbolje zna kako funkcionisu digitalne sprave jer se i sam bavi razvojem i konstrukcijama  DA convertora. Slusao sam neke njegove dac - ove u dobrim sistemima  i to je bas dobro radilo

Shuco, :) ne bih da budem arogantan i da se izdajem za nekog eksperta iz ove oblasti. Moje teoretsko znanje je ograniceno. Nemam vremena ni energije da do u beskonacnost iscitavam tekstove o teorijama i pojavama u digitalnom domenu. Ja jednostavno to shvatam modularno. Koristim vec gotove predloske u vidu integralnih kola DAC chipova i ostalog u ovom slucaju. Tu dokumentaciju citam. I na osnovu toga koncipiram i izvodim uredjaj, ali tako da to ne bude ono sto rade proizvodjaci... I sto smo vec slusali ko zna koliko puta. Sada se vec moze reci da sam dugo u toj temi oko konvertera, A kada sam poceo da se interesujem za to nije se jos pojavio ni HDCD standard... A tek ponesto je bilo od prepravke cd playera prisutno. Tada su se koristili konverteri PCM63, TDA1541A, uglavnom pre pojave delta sigma sistema... Kod nas ima ljudi koji mnogo vise znaju o ovome od mene ali nazalost nisu prisutni na forumima. Mozda postaje ocigledno i zbog cega?

Link to comment
Share on other sites

Wow to sto sam napisao da je preludo misliti da prasina utice na zvuk je vredno jednog kaznenog poena. Demokratija na delu nema sta :thumbsup2 Bar se nisam pridruzio  Mr. Tajsonu hehehe U svakom slucaju vidim da mi nije mesto u temi cim sam primetio da jedno 100% clanova ne deli moje misljenje da Audio CD nije nesto najbolje po kvalitetu zvuka sto postoji ali dobro... Covek se uci dok je ziv i opet umre u neznanju.

 

@ Zveroguster  -  Predlog za jedan test. Par drugara i sednete u auto koji u sebi ima neki najjeftiniji CD plejer. A siguran sam da bar 80% ljudi ovde ima CD plejer u kolima. Uzmes Audio CD (neki koji si cuo mnogo puta) i poslusas par numera. Upalis auto i to malo drmucka pa obratis paznju dali i koliko drmusanje auta utice na rad samog uredjaja kao i na zvuk. Pa krenes u voznju opet slucajuci te iste numere pa pitas drustvo ko je od njih primetio razliku i sta je primetio. Pricamo o uredjaju koji cita audio CD, a pritom je izlozen poprilicno velikim vibracijama. Kada neko od njih primeti razliku tj pad u kvalitetu zvuka (a siguran sam da ces reci da je razlika ogromna) onda im lepo pustis muziku kuci sa CD-om na podu pa na fotelji pa na polici. Pa vidi dali neko od njih primecuje nesto i sta primecuje. Cisto kazem predlog za test. I kada vidis dali neko drugi primecuje isto sto i ti i u kolikoj meri znaces dali vredi petljati sa HiFi policama od 50-100K dinara ili je dovoljna neka 10 puta jeftinija. Naravno neko ko pravi police se nece sloziti sa mnom, jel da Mr. T?

 

 

 

Offtopic: Ako si dobio kazneni poen zbog toga, po meni je to neopravdano.

Zapitam se onda da li je i covek koji me isproziva da sam nenormalan dobio makar jedan.

Ne bi bilo lose da se negde objavljuje ko je i zbog cega dobio kazneni poen i da to stoji negde u predelu avatara.

 

Inace, ja sam se u svom odgovoru osvrnuo na kablove u kontekstu u kojem si iste pominjao.

Hi-Fi policu nemam, koristim staru TV komodu ali sa nekim malim doradama koje i te kako uticu na zvuk, tako da sam ubedjen u neophodnost kvalitetne police.

Link to comment
Share on other sites

U svakom slucaju vidim da mi nije mesto u temi cim sam primetio da jedno 100% clanova ne deli moje misljenje da Audio CD nije nesto najbolje.

I poslednji put kazem. Remasteri albuma na BD diskovima u 96/24 kvalitetu NISU DOBIJENI od 44.1/16 verzija.

Ðаравно да аудио цд није мерило квалитета. Формат је на Ñамом Ñтарту оÑакаћен. Ð¥Ð¸Ð ÐµÑ Ñ„Ð»Ð°Ðº и Ñацд звуче приметно боље на Ñвакој хифи опреми.

Ðе Ñтављај Ñве у иÑти кош.

И наравно да маÑтер у Ñтудиу није 44/16. Снима Ñе 192/24 па Ñе иде на доле за тупави цд.

Ð”Ð°Ð½Ð°Ñ Ñу и плоче дда али ту иду пуним форматом.

Link to comment
Share on other sites

Ðиједан Ñтудио не Ñнима у 44/16. Ðко миÑлиш на број албума издатих на цд као 44/16 и као Ñ…Ð¸Ñ€ÐµÑ Ð½Ð° нету да Ñе купи 96/24; 192/24 ту већ ниÑам Ñигуран.

Број нумера и албума који Ñе могу купити као Ñ…Ð¸Ñ€ÐµÑ Ñваким даном Ñве је већи.

Link to comment
Share on other sites

Jos jedan kazneni poen od gospodina Infidela zbog mog prethodnog posta. Hvala puno. A od toga sto vas cenjeni drug Toza smatra mene placi*****m nikome nista, jel da?

@ Zveroguster

Sa time se slazem i red bi bio da neko moze da vidi koliko kaznenih poena ima i zbog cega ih je dobio. Slanje pravila foruma uz obavestenje o kaznenoj oceni mi ne znace nista.

@ Toza

Moze covek da bude i magistar i doktor nauka i sta sve ne ali ako ne zna neka najosnovnija pravila kulturnog ponasanja nista od njega. Moze da okaci sve svoje diplome macku o rep.

Over and out.

Link to comment
Share on other sites

Nov sam na forumu, nikoga ne poznajem i ne razumem se u elektrotehniku, elektroniku, akustiku i ostalo u vezi zvuka, ali imam dovoljno životnog iskustva da vidim da se vi ovde svaÄ‘ate i vreÄ‘ate zbog budalaÅ¡tina.VreÄ‘ate se zato Å¡to jedan ne misli kao drugi, a drugi ne voli trećeg. Mene bi bila sramota. LiÄno mislim da Å¡to se tiÄe informacija sa interneta većina je uvijena reklama neÄega tako da ni to nije reper znanja. Znanje se i dalje nalazi tamo gde se i stiÄe, u Å¡kolama i u knjigama, lepo kao forum zamolite, dovedite, profesore koji će da svima nama objasne stvari a potkrepljeno sa nauÄne strane. Verujem da bi to proÅ¡lo na nekoj volonterskoj osnovi.

 

Još jednom, jedini stvarni problem u životu je onaj problem koji se ne može rešiti novcem. A vaš problem je rešiv i novcem i drugastvom.

Link to comment
Share on other sites

 Opet 44/16 vs Å¡ta_ja_znam_koliko Herca i bitova...

 

PoÄetni standard nije smiÅ¡ljen odokativno, iskreiran je tako da prevazilazi limite ljudskog sluha. Drugo je Å¡to se primena samog sistema stalno popravlja, ili "popravlja", kako kad, tu mislim na podilaženje ukusu publike i pravljenje objektivno loÅ¡eg zvuka.

 

Dakle, implementacija se stalno usavrÅ¡ava, a po mom miÅ¡ljenju, pritom, startna rezolucija igra marginalnu ili nikakvu ulogu. PoÅ¡to volim živopisne analogije, evo jedne za ovaj sluÄaj. :D

 

Jedan Äovek prenosi pakete od mesta A do mesta B. Cilj je da ih prenese Å¡to viÅ¡e. MeÄ‘utim, paketi su kabasti, a mesto B je platforma za merenje koja može da primi samo jedan paket. Ne vredi ih stavljati pored vage, doÄ‘u derani pa ih pokradu. Platforma se isprazni dok je Äovek na putu nazad. Tamo ga uvek Äeka spreman jedan novi paket. Organizacija posla je malo "tesno" skrojena, ali funkcioniÅ¡e bez greÅ¡ke.

 

E sad - neko se dosetio da optimizuje njegov rad, tako Å¡to će ga na mestu A Äekati pet, deset, pedeset paketa... da li to ima smisla? Nema, naravno.

 

Objektivno meÄ‘usobno poreÄ‘enje ovih formata je, u praksi, gotovo nemoguće. Kada bi se omogućili objektivni uslovi, verujem da razlike ne bi bilo. Ili, da ne budem (i ja) potpuno iskljuÄiv, možda bi je Äuo Derek Paravicini o kome sam postavio klipove u temi o muziÄkim dokumentarnim filmovima. Pogledajte obavezno, sluÄaj je skroz impresivan a filmovi dirljivi, neće vas ostaviti ravnoduÅ¡nim.  :)

 

@Debeli

 

Nema tog profesora... :plakanje

Link to comment
Share on other sites

Debeli, sujeta ljudska je straÅ¡na stvar. Znanje se daje, nije problem. Problem je Å¡to neki neće, a neki ne mogu da ga usvoje. Ko hoće i ima dobru volju može i ima i od koga da nauÄi.

Naravno da se nismo svi nauÄeni i mudri rodili. Ali, da bi imao svoje miÅ¡ljenje na neku temu, zgodno bi bilo da se ta tema prouÄi.

S druge strane, za one koji nisu skloni inatu, forum je jako zgodma stvar jer postoje ljudi koji su vrlo dobro svarili tematiku i prežvakali za nas ostale.

Ovdje se raspravlja o neÄemu o Äemu se suprostavljaju stavovi joÅ¡ od 80-tih godina proÅ¡log vijeka.

D.j.Nik je okaÄio referentan tekst iz 2007 od vrlo poznatog i svjetski priznatog konstruktora. Neke njegove ideje, koje je implementirao joÅ¡ u Aya dac-u, poznate firme koriste nakon desetak godina od tad.

Majda, iako skromno za sebe kaže da nije ekspert, je vrlo upućen u tu oblast.

Od takvih ljudi treba uÄiti, a nije problem ni da pojasne i pomognu. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...