Jump to content


Vaša iskustva sa (pre)prodavcima Hi-Fi opreme


Sir_John

Recommended Posts

Slazem se u potpunosti, jer se i sam cesto zapitam kako to da vecina clanova foruma samo ceka priliku da se sa nekim zakaci oko bilo kakve sitnice, umesto da se lepo i kulturno razmenjuju iskustva i informacije. Ja sam cesto, kao ljubitelj Sony proizvoda, na Agoraquest forumu i mogu da kazem kako tamo vlada sasvim drugacija atmosfera. Ljudi su veoma dobronamerni (lepo vaspitani), veoma dobro upuceni i opsta atmosfera je veoma pozitivna, kako i prilici temama koje se obradjuju. Pa nije valda audio i muzika neki kuluk i neka kazna za nas, koju moramo da upraznjavamo protiv nase volje, pa smo skoro stalno negativni i u niskom startu za svadju i bezrazlozne rasprave. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Sto bi rekla moja TV ljubimica, prorocica Kleopatra, "Sad sam se umorila, moram da odem na Zenevsko jezero sa necakom Mikijom, da se odmorim".

Valjda cu i ja da se odmorim, pozdravljam Vas iz hotela "Ibis" u Lozani.

Ovu zemlju (sa cetvrtim imenom, za moga zivota i za sada) su vodili masinbravari, bivsi seoski ucitelji i gomila njima slicnih, pa se u narodu izgleda odomacila filozofija tipa "Umem ja da sviram violinu, samo nisam prob'o" i "Sta ima Bred Pit sto ja nemam".

Koga to zabavlja, necu da mu smetam.

Uzivaj Pero i upijaj svu tu lepotu oko sebe. Puni baterije, jer se ovde sve brze trose. Ja cu, po uzoru na tvoju TV ljubimicu, posetiti Zenevu (sa sve jezerom) za dve-tri nedelje, jer cu uskoro biti veoma umoran. U potpunosti delim tvoje stavove po mnogim pitanjima, ali moslim da ne treba da trosis energiju na one stvari (ljude) koje ne mozes da promenis. Sasvim je dovoljno sto si pokrenuo sve te silne teme (i stalno ih pokreces) sa nevidjenim entuzijazmom, ponekad mi se cini, decackim. To je sasvim dovoljno i sasvim primereno forumu na kojem se oglasavas. A sto se mnogih drugih clanova tice, tu se ne moze mnogo uciniti, bar ne tako brzo kako bismo zeleli.

Link to comment
Share on other sites

@pekka68

Za pola napisanih stvari se slazem, ali ona druga polovina i ono sto pera nastavlja da pise mislim da je vrlo neuvidjavno i egoisticno.

@pera

Izvini unapred na maloj dozi sarkazma, ali sam si se uhvatio u kolo...

Zasto ti nemas sistem od 5k+ evra, ko covek, kupujes siljke za zvucnike 3 godine, ne otvoris se za DAC 1000 evra, a o buducim zvucnicima pricas 2 godine pre nabavke?

Koliko sam shvatio do sada, ti si neki elektro-inzenjer ili neka srodna bransa, tj. po tvom shvatanju "elita" i to vec u godinama. U cemu je problem?

Link to comment
Share on other sites

Pre otprilike 30 godina, poceo sam malo ozbiljnije da se bavim ovim za mene hobijem.Tih osamdesetih uvecavao se broj prijatelja i poznanika i normalno svi smo imali isto intersovanje.A onda je pocelo da se osipa.Razlog je malo kriza a najveci deo svadje.Dobar deo je bio sujetan i od hobija koji je trebao da zblizava on je razdvajao ljude.Kad bi otisao kod nekog prijatelja, morao sam da pazim da ne spomenem njegovog odnosno naseg zajednickog nekadasnjeg prijatelja. To se nastavilo do danasnjih dana.

Ne zelim da se hvalim, ali kod svih tih ljudi mogu da odem i ako vise ne idem, ne zbog svadje, nego zbog shvatanja ovog ,ponovicu ponovo,hobija.Sa ni jednim od prijatelja nisam u svadji ali mi postalo zamorno da slusam kako jedan drugog ogovaraju.

Mogu i da razumem kada smo bili mladi ali sada da se svadjam, nema sanse.Zivot je tako kratak da bih ga proveo na taj nacin.Ha-fj i muzika je nesto sto najvise volim/normalno izuzimajuci porodicu/

Bez namera da nekog uvredim ali i ovaj forum dise na slican nacin,svaka cast pojedicima.

Link to comment
Share on other sites

Pre otprilike 30 godina, poceo sam malo ozbiljnije da se bavim ovim za mene hobijem.Tih osamdesetih uvecavao se broj prijatelja i poznanika i normalno svi smo imali isto intersovanje.A onda je pocelo da se osipa.Razlog je malo kriza a najveci deo svadje.Dobar deo je bio sujetan i od hobija koji je trebao da zblizava on je razdvajao ljude.Kad bi otisao kod nekog prijatelja, morao sam da pazim da ne spomenem njegovog odnosno naseg zajednickog nekadasnjeg prijatelja. To se nastavilo do danasnjih dana.

Ne zelim da se hvalim, ali kod svih tih ljudi mogu da odem i ako vise ne idem, ne zbog svadje, nego zbog shvatanja ovog ,ponovicu ponovo,hobija.Sa ni jednim od prijatelja nisam u svadji ali mi postalo zamorno da slusam kako jedan drugog ogovaraju.

Mogu i da razumem kada smo bili mladi ali sada da se svadjam, nema sanse.Zivot je tako kratak da bih ga proveo na taj nacin.Ha-fj i muzika je nesto sto najvise volim/normalno izuzimajuci porodicu/

Bez namera da nekog uvredim ali i ovaj forum dise na slican nacin,svaka cast pojedicima.

Cekaj malo, pa zar nisam ja napisao ovaj post? Kakav je ono avatar gore? :lol:

Link to comment
Share on other sites

@Pero, cak i ja mislim da si u nekim stvarima preterao, iako se sa nekim recenicama slazem. AKo ja recimo imam 1200 CD-a i prestao sam vishe da ih kupujem, sem izuzetke, jer nemam vishe gde da ih drzim, ne znaci da sam veci audiofil/megaloman ili sta vec od tebe ali ni manji od mog ortaka koji ih ima 5000.

Niti se nesto vishe lozim kad pustim original CD umesto loselessa koji je dobar! Cak naprotiv, dosta loselessa sam nasao koji su maestralni!

Ali da budemo realni-koliko ljudi danas moze sebi da priusti veliku kolekciju CD-a koji kostaju bar 1000 a cesto i 2000 i vishe din?

KAd smo vec kod originala,bolje onda skidaj sliku one kineske police :D Salu na stranu, ali moze neko to da ti uzme za zlo, ako ne drzish nivo :lol:

Los ti je nastup jer si do juce delovao izgubljeno, pokrenuo i otvorio 1000 tema i trazio pomoc, dobrodusne kolega su ti zaista pomogle i ispale super likovi ne mrzevsi ih da sve stvari tegle kod tebe,a sad ovim recenicama stvarash izgled egocentrika i elitiste,a ne verujem da si hteo da tako ispadne.

Znam opet kako je to, mene su tamo isto svrstali neki ljudi jer sam rekao da znam kako zvuci gitara i da se dugo bavim muzikom, iako nista loshe nisam mislio time,a sa druge strane eto neko me nazove i gluvim iako imam aposlutni sluh(ali se ne smatram necim posebnim zbog toga), ali ja sve to dozivljavam kao zezanje i zaista ne shvatam ozbiljno.

Ali sa druge strane ne mozesh da pljujesh ljude koji nemaju i ne mogu sebi da priuste jer svi smo mi nekad krenuli od nule(ja sam bio presrecan kad sam kupio BW kutije i NAD pojacalo), niti sto resavaju tim novcem neka sebi bitnija pitanja...

Niti oni manje vole muziku od nas...

Evo moj odgovor na tvoje tvrdnje, ali i ovo moje je cisto subjektivno :D

a) upoznao sam dosta elektrotehnicara/inzenjera koji nemaju pojma sa hi-fiem :D Upoznao sam i dosta njih koji imaju znanje ali ne znaju da ga primene. A upoznao sam i dosta njih koji iako nisu po struci veci su elektrotehnicari nego ovi koji jesu

b)to je relativna stvar, sve zavisi od nas samih i koliko nam treba da se zadovoljimo. Verovatno da je neko srecniji sa uredjajem od 150 EUr nego vecina nas koji imamo bar da dodamo josh jednu nulu na tu cifru. Da smo zaista toliko zadoovljni ne bi bilo toliko tema i ne bi se toliko trazili

c) to je opet relativno, posto je na nasim koncertima, cast izuzecima i onim akusticnim, cesto zvuk prilicno los i plod miksovanja. Akusticni zvuk jeste merilo ali elektricni nije u prilicnoj meri

d)ni ovo nije merilo, znam ljude koji ne sviraju nijedan instrument ali imaju toliko iskustva da bolje cuju od nas koji sviramo 20-ak godina!Takodje, postoje dobri i prosecni muzicari :D

e) vec sam objasnio

f)ovo je isto relativno, sta je ozbiljan uredjaj?

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Slazem se u potpunosti sa iznetim stavom clana foruma pera451 .Znam mnoge ljude iz Beograda kojima ne pada na pamet da se trose na forum i prepucavanja pa tako ne zele da postanu clanovi istog . Vec sam davao slicnu opasku pre nekog vremena ,ali ...Rekao si da ljudi ipak imaju neke reference zivog zvuka ( mislio si na nekog ko svira neki istrument ili je sad tonac na koncertima ili slicno ) i da treba njom da se rukovode .Pa ja sam pisao o tome i znas sta mi je bio odgovor ;DA DANAS POSTOJE BOLJI SNIMCI NEGO UZIVO " !!!! E dragi ljudi ja necu snimak da se upegla ,nego da ostane u tom stanju kakv jeste .I u pravu je pera451 koji kaze kako moze biti neko audiofil ako samo ima muziku na hardu bez originala.Ako sam nekad i pisao o temi sta se slusa slikao sam svoje ploce . Pre neki dan sam pisao o nekim vinilima i rekao otprilike koliko ih imam , tada se ( po meni ) neozbiljno javio jedan saljivdzija sa foruma i rekao u stilu kupujes ploce na metar . Ja sam od clana foruma box-a u 3 ture kupio oko 100 ploca i sve su nove , pohvaljujem ga i mislim da treba da dobije titulu plemica ( bar to ) i nisam ja zbog toga los sto sebi mogu to da priustim . Kada mi se rodilo drugo dete 1985 ja sam otvorio privatni biznis i tu i ostao . Nemojte biti sujetni jer ja svoju kolekciju gradim od 1971 godine .Moja prva ploca LP je bila od T.REX-A koju mi je otac jednom prilikom polomio kada je dosao sa roditeljskog ( boze mili ) ali sam istu kupio pre dva meseca da me podseti na decacke dane . Pa ovde ima ljudi koji slusaju BLUES , a nisu culi za ALLMANE !!! Da ne govorimo o progresivi i slicno . O tim pametnima jos ovo . Nedavno je jedan clan pisao kako treba da zvuci neki istrument , a on sam niti svira , niti slusa muziku na ozbiljnim spravama , niti posecuje koncerte , a prica o zivom istrumentu i njegovim vrlinama ( pa gde je to procitao ) . Slazem se da poznaje solidno nesto drugo ,ali nemojmo pisati o onome sto ne poznamo !!! Nemojte dati da vam u kucu dolaze takozvani PLJUVAOCI koji ce da opletu vas sistem i da kosta 3 milona . Ja licno ne pripadam forumu posto me ponekad uznemiri samo zato sto ja muziku slusam , kupujem i drugo iskljucivo radi sebe !!! Nemam nameru da uvredim nekog kao licnost ,ali nam se stavovi normalno ponekad i razilaze sto je i dobro . Ne mozete postati ljubitelj muzike preko noci , to covek jednostavno zivi , slusjte onu vrstu muzike koju osecate ,a ne onu sa kojom bi nekoga fascinirali !!!

Link to comment
Share on other sites

Ja sam elektronicar ali ne bogzna kakav ali kad na poslu zapocnem /vise i ne zapocinjem/ temu hifi ,redovno bivam ispljuvan sa argumentima da ljudsko uho ne moze da cuje razliku i to od inzinjera elektronike i ako im je smer telekomunikacija kao i meni ,malo su mi smesani njihovi argumenti.Zato i ne pocinjem nista sto je vezano na tu temu.

Link to comment
Share on other sites

EEEj!!!! Pa zato moj sistem ne valja, sto nisam iz beeeograda! (ovo eeeee je onako kao sto ovce bleje). A nisam ni potrosio nekih 10000000000.... evrica na njega. Sem toga sam gluperda, koja je zavrsila poljoprivredni fakultet. Boga ti! Stvarno mi je neko otvorio oci. Beogradjani su vrlo plodni i radjaju po 50-toro dece, pa se od 50-tih godina proslog veka grad uvecao za ohoho preko milion stanovnika! Iz kojih sela i sa kojih brda su dosli ti silni sluhom obdareni beogradjani? :D. Na zalost sve nase (mislim na one van beograda) pare odose u beograd, pa se lako k... nekom sa parama. Ja moram svoje pare da zaradim, a to ne moze slusanjem i laprdanjem o skupim hi-fi uredjajima. Pre svega, davno sam prestao omalovazavati druge. Nekom je plasticni mono tranzistor sasvim dobar. To ne znaci da taj neko ne zna sta je dobra muzika. Ili bar sta je za njega dobra muzika. :lol: Meni i verovatno velikoj vecini je ludost dati, kako je neko u prethodnim postovima naveo 10000 evra za neki uredjaj, kad ni nemam toliko vremena da ga slusam. To je kao da sam kupio veliki JohnDeere, a imam bastu da prekopam! U tom slucaju sam totalni idiot jer sam mogao kupiti i motokultivator. Eto ja se drzim moje poljoprivredne struke, a dalje diskusije prepustam elektricarima, pardon elektronicarima sa sluhom! Ali samo onim iz beeeograda!

Link to comment
Share on other sites

..zaista imam veoma losih iskustava sa pojedinim clanovima foruma koji redovno preprodaju svoju filozofiju, truju teme i stalno ulaze u off-topic. Na naj jednostavnija pitanja u vezi hife pricaju o zeni, deci, ciji je veci, (mislio sam na ..zvucnik :lol: ) i koliko stranih jezika zna ili ti u koliko zemalja je kopao sepricke jame.

Ako mi vec neko drzi predavanje neka prvo pokaze rezultate sa slusnog testa pa da svi vidimo koliko novca treba uloziti u uredjaje da bi pokrili svoje ne dostatke. Klincu od 15 godina bolje svira discmen nego nekom svi Krellovi ovog sveta.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih samo da pitam nesto. Zasto bi neki elektrotehnicar ili inzenjer elektrotehnike morao obavezno (po difoltu, da budem u trendu) da se razume u audio uredjaje i celu pricu oko toga uopste? Ima toliko oblasti u elektrotehnici, pa se valda svako specijalizovao za nesto, a postoje i licni afiniteti. Ali mi izgleda ne mozemo da se oslobodimo misljenja da je svako u ovoj zemlji mali Leonardo, renesansni lik koji se u sve najbolje razume. Oduvek su postojala razna usmerenja u raznim strukama, a u zadnjih bar 100 godina je doslo do neverovatno uskih usmeravanja zbog potrebe za vrhunskim rezultatima. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Slazem se u potpunosti sa iznetim stavom clana foruma pera451 .Znam mnoge ljude iz Beograda kojima ne pada na pamet da se trose na forum i prepucavanja pa tako ne zele da postanu clanovi istog . Vec sam davao slicnu opasku pre nekog vremena ,ali ...Rekao si da ljudi ipak imaju neke reference zivog zvuka ( mislio si na nekog ko svira neki istrument ili je sad tonac na koncertima ili slicno ) i da treba njom da se rukovode .Pa ja sam pisao o tome i znas sta mi je bio odgovor ;DA DANAS POSTOJE BOLJI SNIMCI NEGO UZIVO " !!!! E dragi ljudi ja necu snimak da se upegla ,nego da ostane u tom stanju kakv jeste .I u pravu je pera451 koji kaze kako moze biti neko audiofil ako samo ima muziku na hardu bez originala.Ako sam nekad i pisao o temi sta se slusa slikao sam svoje ploce . Pre neki dan sam pisao o nekim vinilima i rekao otprilike koliko ih imam , tada se ( po meni ) neozbiljno javio jedan saljivdzija sa foruma i rekao u stilu kupujes ploce na metar . Ja sam od clana foruma box-a u 3 ture kupio oko 100 ploca i sve su nove , pohvaljujem ga i mislim da treba da dobije titulu plemica ( bar to ) i nisam ja zbog toga los sto sebi mogu to da priustim . Kada mi se rodilo drugo dete 1985 ja sam otvorio privatni biznis i tu i ostao . Nemojte biti sujetni jer ja svoju kolekciju gradim od 1971 godine .Moja prva ploca LP je bila od T.REX-A koju mi je otac jednom prilikom polomio kada je dosao sa roditeljskog ( boze mili ) ali sam istu kupio pre dva meseca da me podseti na decacke dane . Pa ovde ima ljudi koji slusaju BLUES , a nisu culi za ALLMANE !!! Da ne govorimo o progresivi i slicno . O tim pametnima jos ovo . Nedavno je jedan clan pisao kako treba da zvuci neki istrument , a on sam niti svira , niti slusa muziku na ozbiljnim spravama , niti posecuje koncerte , a prica o zivom istrumentu i njegovim vrlinama ( pa gde je to procitao ) . Slazem se da poznaje solidno nesto drugo ,ali nemojmo pisati o onome sto ne poznamo !!! Nemojte dati da vam u kucu dolaze takozvani PLJUVAOCI koji ce da opletu vas sistem i da kosta 3 milona . Ja licno ne pripadam forumu posto me ponekad uznemiri samo zato sto ja muziku slusam , kupujem i drugo iskljucivo radi sebe !!! Nemam nameru da uvredim nekog kao licnost ,ali nam se stavovi normalno ponekad i razilaze sto je i dobro . Ne mozete postati ljubitelj muzike preko noci , to covek jednostavno zivi , slusjte onu vrstu muzike koju osecate ,a ne onu sa kojom bi nekoga fascinirali !!!

Kapiram ja druze tebe, ali cisto da dam i svoje misljenje :lol: Lakse mi je po brojevima, ako ne smeta, preglednije je :D

1. KAd je ko poceo sa kolekcijom i koliko ima plioca, kaseta,diskova,mislim da nije preternao bitno za to da li je veci audiofil/megaloman nego neko drugi. Naravno da to znaci sada kad i dalje postoji vinil,tj.nikad nije bio u vecoj modi, ali recimo da je prestao da postoji 90-ih, danas bi vecina tih ploca bilo na reciklazi, dodushe toga je bilo dosta u kantama. Nazalost mnogi su pobacali ploce ukljucujuci i mog oca :lol:

2. Sto se bluza tice,ukusi su razliciti, americki, engleski, kantri, ovaj, onaj, ja slusma sta mi se svidja i isto to sviram i niko ne moze da me ubedi da manje volim bluz ako slusam t-bon walkera ili recimo roberta johnsona od onog koji slusha brotherse,hookera ili nekog treceg :D Dodushe, ja slusam sve zivo od toga, nesto vishe a nesto manje

3. zivi instrument?Ako mislimo na one elektricne, zavisi od miksete, ozvucenja, vrste gitare, opreme itd. Zasto gitara SRV-a zvuci tako tamno i nije klasican fender zvuk? Zato sto je stimomovao na pola stima i svirao na 12-cama i okidao kao mazga, pa je zato neponovljiv :D a da ne pricam da je koristio jedinstveni amp koji danas ne moze da se kupi ni za 50K EUR jer niko nece da ga proda!

4.eto, ja sam audiofil, imam i originale i ruska licencna izdanja koji su 5 puta bolji od originala sa Zapada ali i ogromnu kolekciju odlicno ripovanih loselessa :lol: Zato neko ne moze da uziva u loselessima a recimo da ima samo originale koji mu zivot znace? U danasnje doba Sonosa,SB-a, radio interneta i servera, sve vishe se stremi ka tome. Mislim da se vishe posedovanje originala vezuje za neku vrstu hedonizma i tesenja da on sigurno bolje zvuci od recimo loselessa, pa josh uzmem cd i zagledash kutiju sa svih strana pa josh ako pishu reci ti padnesh u trans :D Ima nesto i u tome, ali ne treba biti iskljuciv

Link to comment
Share on other sites

..zaista imam veoma losih iskustava sa pojedinim clanovima foruma koji redovno preprodaju svoju filozofiju, truju teme i stalno ulaze u off-topic. Na naj jednostavnija pitanja u vezi hife pricaju o zeni, deci, ciji je veci, (mislio sam na ..zvucnik :lol: ) i koliko stranih jezika zna ili ti u koliko zemalja je kopao sepricke jame.

Ako mi vec neko drzi predavanje neka prvo pokaze rezultate sa slusnog testa pa da svi vidimo koliko novca treba uloziti u uredjaje da bi pokrili svoje ne dostatke. Klincu od 15 godina bolje svira discmen nego nekom svi Krellovi ovog sveta.

Tacno ,samo ti klinci nisu ni culi a vecina nece ni da cuje tako nesto.Ne samo klinci nego i stariji a da ne pricamo o tome da mnogi nisu nikada ili jako retko isli van svoji rodnih mesta.To narocito vazi za jug Srbije.

Znate li koliko je ljudi iz RTS otislo za Juznu Afriku,30.Normalno svi iz Beograda i ako pretplatu placa cela Srbija/ja placam/.Da li je normalno da tolika ekipa ode aka se zna da mi ne vrsimo prenos/misli na kamere,zvuk i ostalo/

Link to comment
Share on other sites

Bravo Pero, 100% si u pravu ! Tako treba !

I ne samo to, trebalo bi uvesti trake za rukav ( žute boje ), za nas iz provincije kad se pojavimo na HiFi show-u, ili Audio berzi.

Pa onda, OBAVEZAN popust kod uvoznika za Älanove foruma koji su rodjeni i žive u centru Beograda ;recimo 30 %..... Za ove sa Novog Beograda maximalno 15 %, ipak je centar - centar.

Ako se već stalno družite , razmenjujete HiFi godinama,liÄno se dobro poznajete, Å¡ta će Vam uopÅ¡te ovo meÅ¡anje sa buranijom ?

Nisam elektroinženjer, nemam 1000 originalnih CD-a, devizna štednja mi je smešna, nemam 5 000 evra da uložim u hifi...

Nisam iz Bg...

Doktore, kažite mi istinu, ima li nade za mene ?

Link to comment
Share on other sites

Nego, hajde jedno trik pitanje :D

Sta cemo sa recimo onima koji nemaju originale ili imaju "kantu" od sistema ali su otisli na 1000 koncerata u zivotu? Sta cemo sa onima koji isto tako imaju "krsh" od sistema ali su zato profesionalni muzicari koji sviraju tu istu muziku koju neko uzima za referencu? Takvih je MNOGO,a neke i znam :lol:

Zato ne treba biti iskljuciv NIKAKO!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...