Jump to content


upgrade sistema


robespierre

Recommended Posts

Pozicija zvuÄnika, kvalitetni stalci (ako su potrebni), žice (od zida do zvuÄnika), mali trud oko akustike prostora, polica (neka je na poslednjem mestu), pojedinaÄno utiÄu Äujno, a zbirno suÅ¡tinski.

 

Nekako se podrazumeva da će svako (pa i laik) postaviti zvuÄnike tako da mu najbolje sviraju, ako su u mogućnosti, jer oni, zbog prostora, ipak Äesto zavrÅ¡e ugurani negde izmeÄ‘u ormana i police. I za stalke i žice... sve je to već poznato.

 

Nije reÄ o tome (kako ja shvatam problem) da li se treba potruditi oko optimizacije ili ne. Meni je problem proporcija ulaganja u ureÄ‘aje i pomoćnu opremu. Hladan znoj me probije kada naiÄ‘em na ideje tipa: 2kE u ureÄ‘aje, 1kE (ili Äak i viÅ¡e)  u kablove, police i stalke. Strava da te obuzme.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 562
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Srbija je puna "praktiÄara". (priÄe iz majstorske radionice) Svi (majstori-znalije) sve znaju. Realnost je to gde se nalazimo u odnosu na ostatak sveta. 

 

Da bi stvari funkionisale, treba da se zna red, i po tom redu nivoi znanja i sposobnosti. Svako ima svoju ulogu. Daklem, redosled po nivoima: majstori (zanatlije), tehniÄari, inženjeri. (menandžeri doÄ‘u kao smetalo inženjerima)

Problem je kada se to izmeÅ¡a. Ne može se sa majstorskog nivoa preskoÄiti dve stepenice i petljati se u posao inženjera, ali ni obratno. Svuda gde se taj sistem sruÅ¡i, kao kod nas, privreda se uruÅ¡ava, a zemlja rapidno i ubrzano nazaduje.

 

Taj nazovi grafik nema veze sa realnim odnosima stvari. 

 

To koliko se Å¡ta Äuje, može da bude i realnosti, ali i varki (Å¡to percepiranih, Å¡to stvarnih, tehniÄkih)....pa na HiFi sajmu je bila prezentacija Transparent kablova, gde bi se svako malo iz publike Äulo Vau!! Nekada su se ljudi zabavljali tako Å¡to su iÅ¡li na maÄ‘ioniÄarske predstave, a sada neki idu na isto to, ali sa kabelima kao rekvizitom. Nije prevara za oko, već prevara za uvo. Problem je i to Å¡to se nekada za maÄ‘ioniÄarske predstave znalo da su u pitanju trikovi, a sada mnogi smatraju da su u pitanju neka genijalana tehniÄka reÅ¡enja. ÄŒak i spiskaju povelike novce na te trikove. Brrrr.....

Pa ovce i služe za šišanje.

Link to comment
Share on other sites

BokiVokiToki, pa pogledaj samo Å¡ta su novi primitivci uradili Äoveku - navukli su ga na skup, istina jako dobar, PREDpojaÄavaÄ. Bogu plakati, a Äovek je lepo na poćetku rekao da se ne razume u vintage. I tek kada je potroÅ¡io pare, setili su se da mu treba isti takav pojaÄavaÄ snage, ali nema frke, ionako on to plaća, a ne oni. A oni naravno nemaju takve ureÄ‘aje. Ali implicitno je obećanje da će posle toga biti baja.

Onda će mu naravno trebati i periferije sliÄnog kvaliteta kao izvori zvuka - ali, to nije problem, jer Audio Research pravi i CD ÄitaÄe, pa Å¡ta drugo nego to. I na kraju, ispašće da ima Å¡oder zvuÄne kutije prema sistemu, pa će morati da kupuje nove. Dotle je već valjda navikao da vrisne po kilo evra svaki put, pa mu neće biti teÅ¡ko. A onda dolaze na red kablovi - pa ne možeÅ¡ imati kablove od €20 u takvom sistemu, pobogu, trebaju ti oni od po najmanje €200 po kablu. I za foto finiÅ¡, normalno neka polica za sve to, a one su poznato magiÄne za zvuk, dakle joÅ¡ kilo eura.

Tek tada, ako prethodno ne zavrÅ¡i u dužniÄkom zatvoru, može da sedne da sluÅ¡a neki zvuk.

Link to comment
Share on other sites

BokiVokiToki, pa pogledaj samo Å¡ta su novi primitivci uradili Äoveku - navukli su ga na skup, istina jako dobar, PREDpojaÄavaÄ. Bogu plakati, a Äovek je lepo na poćetku rekao da se ne razume u vintage. I tek kada je potroÅ¡io pare, setili su se da mu treba isti takav pojaÄavaÄ snage, ali nema frke, ionako on to plaća, a ne oni. A oni naravno nemaju takve ureÄ‘aje. Ali implicitno je obećanje da će posle toga biti baja.

Onda će mu naravno trebati i periferije sliÄnog kvaliteta kao izvori zvuka - ali, to nije problem, jer Audio Research pravi i CD ÄitaÄe, pa Å¡ta drugo nego to. I na kraju, ispašće da ima Å¡oder zvuÄne kutije prema sistemu, pa će morati da kupuje nove. Dotle je već valjda navikao da vrisne po kilo evra svaki put, pa mu neće biti teÅ¡ko. A onda dolaze na red kablovi - pa ne možeÅ¡ imati kablove od €20 u takvom sistemu, pobogu, trebaju ti oni od po najmanje €200 po kablu. I za foto finiÅ¡, normalno neka polica za sve to, a one su poznato magiÄne za zvuk, dakle joÅ¡ kilo eura.

Tek tada, ako prethodno ne zavrÅ¡i u dužniÄkom zatvoru, može da sedne da sluÅ¡a neki zvuk.

Ma trebao je da kupi od Bokija kutije, a od tebe onog Marantza Å¡to se vuÄe po oglasima i to bi bio sistem do 00. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Evo ,ja bih da dodam nesto o dranju koze s ledja. Verujem da biste se svi slozili da bi Jeff Rowland preamp bio dobar update u svakom preamp/amp sistemu. Verujte da ne znam koliko kosta ovaj model koji cu prikazati ali obzirom da ima odvojeno napajanje i ozbiljne iznutrice,suma koju biste dali za polovan komad sigurno nije mala. Dakle,radi se o ovom preampu:

 

post-9628-0-57702000-1391536182_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

 

 

Taj nazovi grafik nema veze sa realnim odnosima stvari. 

 

... maÄ‘ioniÄarske predstave  ...

Kod mene nećeÅ¡ Äuti solo gitaru na jednoj žici, u poziciji, ako sam ne tražiÅ¡.

 

 

Nekako se podrazumeva da će svako (pa i laik) postaviti zvuÄnike tako da mu najbolje sviraju, ako su u mogućnosti, jer oni, zbog prostora, ipak 

a) Äesto zavrÅ¡e ugurani negde izmeÄ‘u ormana i police. I za stalke i žice... sve je to već poznato.

 

Nije reÄ o tome (kako ja shvatam problem) da li se treba potruditi oko optimizacije ili ne. Meni je problem proporcija ulaganja u ureÄ‘aje i pomoćnu opremu. Hladan znoj me probije kada naiÄ‘em na ideje tipa:

c) 2kE u ureÄ‘aje, 1kE (ili Äak i viÅ¡e)  u kablove, police i stalke. Strava da te obuzme.

 

a) I zato je rešenje kupiti skuplji uređaj?

 

c) Nigde nisam pominjao brojke.

 

Probajmo da budemo racionalni. Da li se slažeš da je bolje uložiti u ono što će dati bolji rezultat. Slažeš se. Zašto je onda bitno ako su to ... (poštedeo sam te strave)?

 

Ja tvrdim da je bez kvalitetne periferije i bitnih podeÅ¡avanja sistem ozbiljno sakat. Može da zvuÄi i prijatno i uravnoteženo, Äak i dobro (dobar 3), no bez dileme daleko ispod svojih mogućnosti. Ne volim formalne paralele, ali ona s automobilom i oÄajnim gumama je savrÅ¡ena. Izgleda kao Ferari, oseÄaÅ¡ se kao u Ferariju, to jeste Ferari, ali vožnja je kesa.

 

Problem je oÄito u tome Å¡to, kao i većina, nemaÅ¡ pravo iskustvo s p*****m i ne verujeÅ¡ u njenu delotvornost. Ostalo, koliko vidim, ne dovodiÅ¡ u pitanje, ali interpretiraÅ¡ na svoj naÄin.

Link to comment
Share on other sites

Ma trebao je da kupi od Bokija kutije, a od tebe onog Marantza Å¡to se vuÄe po oglasima i to bi bio sistem do 00. :thumbsup2

Smem da se kladim da bi proÅ¡ao pet puta bolje, bar Å¡to se tiÄe odnosa cena/kvalitet.

A Å¡to u tvom selu nisu Äuli za zlatnu seriju Marantz ureÄ‘aja, Å¡ta da ti kažem, a da ne zaplaÄem. Sem toga da takav zvuk najverovatnije nisi u životu Äuo.

Uzgred, taj komplet je prodat, a meni je ostao isti takav drugi komplet, što je i bio smisao prodaje, ne mogu sve to odjenom da slušam, a nakotilo se po ormanima.

Link to comment
Share on other sites

Kod mene nećeÅ¡ Äuti solo gitaru na jednoj žici, u poziciji, ako sam ne tražiÅ¡.

 

 

 

a) I zato je rešenje kupiti skuplji uređaj?

 

c) Nigde nisam pominjao brojke.

 

Probajmo da budemo racionalni. Da li se slažeš da je bolje uložiti u ono što će dati bolji rezultat. Slažeš se. Zašto je onda bitno ako su to ... (poštedeo sam te strave)?

 

Ja tvrdim da je bez kvalitetne periferije i bitnih podeÅ¡avanja sistem ozbiljno sakat. Može da zvuÄi i prijatno i uravnoteženo, Äak i dobro (dobar 3), no bez dileme daleko ispod svojih mogućnosti. Ne volim formalne paralele, ali ona s automobilom i oÄajnim gumama je savrÅ¡ena. Izgleda kao Ferari, oseÄaÅ¡ se kao u Ferariju, to jeste Ferari, ali vožnja je kesa.

 

Problem je oÄito u tome Å¡to, kao i većina, nemaÅ¡ pravo iskustvo s p*****m i ne verujeÅ¡ u njenu delotvornost. Ostalo, koliko vidim, ne dovodiÅ¡ u pitanje, ali interpretiraÅ¡ na svoj naÄin.

Ja bih te samo zamolio da malo pojasniš pojam štelovanja sistema; kako se to sistem "šteluje", posebno kada već onako neštelovan ima prijatan zvuk?

Ne znam pa pitam.

Link to comment
Share on other sites

Ne zelim da ispadnem nezahvalan/bot/bezobrazan i sl. ali cemu ovolika rasprava. Mene niko nije nalozio da kupim ovo,meni se preamp svideo mnogo pre. Poslao sam Golumu pp cak i pre nego sto sam imao novca za isti,postavio sam temu sa konkretnim pitanjima,ali iste nisam dobio. Izuzev Barta koji se zaista pomucio i imao strpljnja sa mnom mesec dana unazad na ppu i na tome mu beskonacno hvala. Osim par ljudi koji su dali neka svoja iskustva sve se svelo na mlacenje prazne slame. Ja se slazem da su detalji tipa polica i kablovi bitni,ali oni su kao fasada na kuci,kad vec pravimo analogije. Moras prvo imati zid,inace ce doci zli vuk i srusice vam kucu. Nemam nameru da ostavljam utisak prepotentnog,ali tema je otisla u sta bi bilo kad bi bilo. I uvek od bolje moze bolje. Istina nije jedinstvena,vrlo je univerzalna i fleksibilna. Nadam se da kapirate sta sam hteo reci!

Link to comment
Share on other sites

Smem da se kladim da bi proÅ¡ao pet puta bolje, bar Å¡to se tiÄe odnosa cena/kvalitet.

A Å¡to u tvom selu nisu Äuli za zlatnu seriju Marantz ureÄ‘aja, Å¡ta da ti kažem, a da ne zaplaÄem. Sem toga da takav zvuk najverovatnije nisi u životu Äuo.

Uzgred, taj komplet je prodat, a meni je ostao isti takav drugi komplet, što je i bio smisao prodaje, ne mogu sve to odjenom da slušam, a nakotilo se po ormanima.

Izvini, ali molim te da mi se viÅ¡e ne obraćaÅ¡ na ovako bezobrazan naÄin, ako možeÅ¡.

Neko ko stremi elitizmu ne bi trebao da se spušta na ovako nizak nivo.

Link to comment
Share on other sites

Izvini, ali molim te da mi se viÅ¡e ne obraćaÅ¡ na ovako bezobrazan naÄin, ako možeÅ¡.

Neko ko stremi elitizmu ne bi trebao da se spušta na ovako nizak nivo.

Aha, znaÄi u redu je da ti imputiraÅ¡ materijalne interese meni i Borisu, a onda kada dobijeÅ¡ po nosu, da izigravaÅ¡ ovde nevinost bez zaÅ¡tite. Joj, sirota Mileva.

Uzgred, ja ne težim bilo kakvom elitizmu, za razliku od tebe ja sam već tamo dugi niz godina. I baš me briga šta ko misli o tome.

U pravu si, pa ću u cilju podizanja nivoa diskusije prestati da ti se obraćam bilo kako, a tebi savetujem da se vratiš u vrtić i tamo se igraš ringe ringe raje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...