Jump to content


upgrade sistema


robespierre

Recommended Posts

Stvarno ne znam odakle ti ovo za moje prihode, al dobro.

Slusao sam neke sisteme, nisam toliko neupucen, ali svakako da je pametno uzeti u obzir sugestije ljudi koji u ovom sportu imaju vise iskustva od mene. 

A zasto sam zapenio za ARom - pa slusao sam CJa vise puta i zvuk mi se svideo. AR je veoma slican preamp, cak i za nijansu analiticniji od onih koje sam imao prilike da cujem, tako da koliko god mozda smesno zvucalo, nije bila bas "napamet" kupovina.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 562
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

predlazem moderaciji hitno otvaranje sledecih tema:

 

-koliko robespierre zaradjuje?

-koliko sam ja (taj i taj) pametniji od robespierra?

-da li ce robespierre sastaviti dobar(uravnotezen)sistem i kada,i koliko sam ja (taj i taj) zadovoljan s tim?

-zasto za robespierra ne vaze ista pravila u hi fiju kao za mene(tog i tog)?

 moze i kao anketa,a ponudjeni odgovori su:-lepsi sam -pametniji sam  -bogatiji sam  -sujetniji sam-iskompleksiran sam  -nervira me sto ima AR preamp...

Link to comment
Share on other sites

Deo tvoje prve poruke:

* * * * *

Ovako, iako je obrnuto od konvencionalne logike, planirao sam da pocnem od pojacala, a uslovi/nedoumice su sledece:

-Budzet bi bio oko 1500e, ciljao sam na nesto polovno,ali daleko od toga da se gadim nove opreme,samo nisam siguran koliko bi ona kvalitetom mogla parirati;

-Nova soba je veca od stare,ali je to kuhinja sa dnevnom sobom cca 35kvm, ali efektivna "slusaonica" je 20kvm, pravougaonog oblika (slike cu staviti kasnije, posto je tema mog sistema arhivirana,a ja nisam u stanu,trenutno)

-Da li uzimati kombo amp/preamp ili bolji amp sa preamp sekcijom pa posle nadogradjivati, koliko je to zapravo dobar smer kretanja?

-Zvuk je naravno najbitniji,ali kako ne bih mogao da zivim sa prelepim,ali ocajno zvucecim komponentama vazi i obrnuto, sto pretragu znacajno otezava.

-Takodje, treba razmisljati dugorocno, pa bih voleo da prodiskutujemo i o zvucnicima koji bi bili prikaceni na amp (za pocetak bih koristio ono sto imam-sonab b50). Razmisljao sam o bookshelfu,prosto ne znam koliko ce velicina zvucnika da bude draw back u tolikoj prostoriji.

* * * * *

Za mene, ovo su pitanja od krucijalnog znaÄaja, koja meni govore da ako o tome razmiÅ¡ljaÅ¡ na takav naÄin, nemaÅ¡ mnogo iskustava, neÅ¡to sigurno, ali ne mnogo. Ova pitanja jasno pokazuju da u tom trenutnki nisi imao rasÄišćene ni osnove pojmove koncepcije, preamp+amp ili integralac, itd.

Tada se govorilo o opÅ¡toj koncepciji, dakle o NOVOM koje tek traba nabaviti. Samim time, osnovni smer je bio druaÄiji onda nego Å¡to je sada, kada si već napravio prvi korak.

PoÄeo si da gradiÅ¡ suÅ¡tinski High End sistem sa €1.500, Å¡to je jedva oko 25% onoga Å¡to će ti na kraju ukupno trebati, ili tako nekako. Ne treba biti mnogo pametan da se shvati da ti sada nemaÅ¡ te pare, ali kako si krenuo, oÄigledno raÄunaÅ¡ na nekakav priliv u nekoj nedefinisanoj budućnosti. Nema bilo Äega loÅ¡eg u tom pristupu samom za sebe, ali je on riskantan zato Å¡to nema garancija da će neÅ¡to Å¡to bi tebi pasovalo biti u ponudi kada ti budeÅ¡ spreman to da kupiÅ¡. Kako to znam? Pa sam si rekao da ti trebaju joÅ¡ pojaćavaÄ snage i zvuÄne kutije, dakle radi se o dugoroÄnijem projektu, posebno ako nisi spreman na ustupke po kvalitetu, jer kod nas se nudi uglavnom jeftina roba, iako ima iznenaÄ‘enja, videh juÄe ponuÄ‘ene zvuÄne kutije na KP za lepih € 11.000.

Niti znam, niti me zanima šta radiš i koliko zarađuješ, ja se oslanjam samo na ono što si sam rekao i što proizilazi iz toga. Pokušavam da razmišljam u okvirima koje si ti postavio, a ne ja, ali vidim to je postalo problem. Lakše konju bez samara, pa ti izvini na smetnji.

Link to comment
Share on other sites

predlazem moderaciji hitno otvaranje sledecih tema:

 

-koliko robespierre zaradjuje?

-koliko sam ja (taj i taj) pametniji od robespierra?

-da li ce robespierre sastaviti dobar(uravnotezen)sistem i kada,i koliko sam ja (taj i taj) zadovoljan s tim?

-zasto za robespierra ne vaze ista pravila u hi fiju kao za mene(tog i tog)?

 moze i kao anketa,a ponudjeni odgovori su:-lepsi sam -pametniji sam  -bogatiji sam  -sujetniji sam-iskompleksiran sam  -nervira me sto ima AR preamp...

Vala baš... :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Sve ok dvv, izvini i ja sam malo preterao.

Jednostavno zelim najvise za ulozeni novac,sto izaziva odredjenu presiju kod svih,jasno.

Hvala na savetima.

Sasvim normalno, svi mi želimo najbolji odnos cena/kvalitet koji možemo da postignemo.

Jedini problem je u tome koliko visoko podignemo granicu. Å to bolje Äovek kupi, to je granica prihvatljivog viÅ¡a i teža za preskakanje. Opet važi za sve nas.

Link to comment
Share on other sites

Malo se preteruje i gadja ciframa za ostatak sistema.Po meni sa dodatnih 2500E mozes imati izvanredan sistem i odlican zvuk za odprilike 25% cene novih komponenti tog kvaliteta (i zvuka)i mislim da ces na kraju biti onaj koji se zadnji i najsladje smeje bez obzira na raznorazna obeshrabivanja, sto celoj prici daje smisao.I sam sam svoj sistem koncipirao na slicnoj(25%) racunici za uredjaje koji su nekad bili za mene nedostizni i predstavljali vrh ponude firmi koje koristim.Skupi uredjaji vec u prvih par godina izgube jako mnogo u ceni a napravljeni su da dugo traju, i uz rizik koji nosi SH mislim da se zvucno tom logikom dobija najvise.

Da ne bude previse uopsteno u 2500E se moze spakovati odlican Classe snagas,SF Minima Amator i Dac u sumi koju je pokretac predvideo(500-600) i  koje sam slusao i znam da imaju sjajan zvuk u odprilike tolikom prostoru.Uz dobar preamp kao sto je taj AR sve bi to zvucalo verovatno  jos bolje.Sve u svemu za 3000-3500E sistem za cistu peticu.I moj je odprilike toliko kostao(bez gramofona) i kad pomislim da danas toliko kosta samo jedna nova komponeta vidim da je visegodisnji trud imao smisla.

 

@ patason svaka cast za post

Link to comment
Share on other sites

Ne ulazeći u polemiku oko navedenih komponenata, problem koji se tu javlja jeste da NIKO nije Äuo sve to zajedno. Da bi sve to lepo radilo je samo PRETPOSTAVKA i VEROVATNOĆA, ali ne i konkretno iskustvo, Nije mi se jednom desilo da Äujem kako dve komponente, inaÄe svaka za sebe sjajne, daju zbir manji od 2.

Dalje, ne treba biti naivan i poverovati da su svi modeli bilo kog proizvoÄ‘aÄa Äak i sliÄni, a kamo li isti. Pomenut je Classe. Meni na primer Classe DR3-VHC zvuÄi pomalo obojeno, kao da mu je namerno ubrizgana neka lažna toplina, da bi nas lakÅ¡e zaveo, dok mi se recimo model DR-15 jako dopao baÅ¡ zato Å¡to mi je zvuÄao jako neutralno. I eto dileme - koji model bi se viÅ¡e dopao Robespierre-u? 50:50 Å¡ansa, a oba su Classe.

JoÅ¡ važnije, hoće li on uopÅ¡te imati mogućnost da bira? Jer Classe nije Äesta pojava na KP, a kada se i naÄ‘e, onda se naÄ‘e jedan model, i to je to. I nikada nije džab-džaba. Moj primer: ja sam TAÄŒNO znao Å¡ta hoću, pa sam opet morao da Äekam 11 godina da mi naleti baÅ¡ to Å¡to sam hteo, imenom i prezimenom. Citation serija je bila skupa, pa samim tim i priliÄno retka.

InaÄe, slažem se da se za razumne pare može oformiti strava sistem na tržiÅ¡tu polovnih ureÄ‘aja.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li treba da se mesam ali hajde... Naime,veoma cesto imam priliku da poslusam sistem kod mog stvarno dobrog prijatelja i druga. On,naravno nije clan ovog Foruma i ne pada mu na pamet da to i postane... Sistem izgleda otprilike ovako:

AR CD5,AR LS16,AR VT100,Oracle gramofon i Apogue Grand Stage.

Ovo je jedan od najbolje skockanih sistema koje sam cuo jer je zvuk zaista impresivan. Ovo impresivan je narocito izrazeno kada je izvor Oracle gramofon. Ovaj sistem sam po sebi vredi kao jedna omanja garsonjera u glavnom gradu. Buduci da imas jedan deo (ne bas isti) ovakvog sistema,mogao bi isti graditi u ovakvom pravcu (cevni preamp,cevni amp...) i to bi donelo jednu usaglasenost koja bi te leisila velike glavobolje oko kompatibilnosti pojedinacnih uredjaja ali bi te dosta i kostalo... Imaj u vidu da imas cevni uredjaj i da treba u svakom momentu da imas NOS cev u rezervi bar jedan komad jer se one proizvode uglavnom u Kini danas i kvalitet ume da bude veoma diskutabilan. Preporucujem ti da vec sutra krenes u nabavku jer je tokom prosle dve godine zahvaljujuci alavosti domaceg naroda i konstantne oskudacije u kinti ,ovu zemlju napustilo cca. 40.000 NOS cevi koje je domaci distributer kineskih sofisticiranih uredjaja posteno platio i odneo u Francusku (mozda gresim destinaciju,stvarno nije vazno). Dakle,ako se odlucis za cevni izlaz moraces da se veoma cesto (pet godina) prosecno opremas NOS cevima za svoj izl. pojacavac. Ovo uopste nije jeftin sport ako ,recimo imas VT100 snagas iz gornje price. Medjutim ,mogla bi se stvar kretati u sasvim drugom pravcu,koji ti licno savetujem. AR je svakako divan uredjaj koji veoma dobro radi zahvaljujuci ,pre svega,obimnom napajackom delu za napajanje cevi koje rade kao aktivni elementi u njihovim preampima.Ipak,cev ima tu svoju obojenost koja se nekima jako dopada,po meni stvarno prija usima, iako nije moja solja caja,ja vise volim realan monitorski zvuk,navikao sam na njega vec dugi niz godina,tesko me je prevariti... Moj predlog ide u pravljenju sledece kombinacije : cevni preamp - tranzistorski pojacavac snage. Ova kombinacija se uvek pokazala kao dobitna za sve kucne aplikacije jer ima taj prijatan zvuk a lakse se obezbedi dovoljno velika rezerva snage potrebna za veliku vecinu modernih zvucnih sistema,ne bas preterano osetljivih. Pri tom ne mislim da ces se usreciti MOSFET snagasima (nema tu potrebne brzine i atack-a,neka mi ne zamere vlasnici Hitachija i sl. sprava) vec govorim o ozbiljnim ,zaista veoma dobro koncipiranim pojacavacima snage. Licno sam u svojim rukama imao nekoliko ozbiljnih primeraka koji nisu jeftini ali ce ti zavrsiti posao za decenije slusanja muzike. Ono sto bih ti najpre savetovao to je Krell KSA50 koji sam sa izuzetnom paznjom slusao oko dve nedelje i odusevio me sa uravnotezenoscu kojom je svirao. Sve se cuje a nista ne iskace. Veoma slicno svira i Philips-ov snagas iz LAB serije ali u BG nema nijednog koji nije goreo,ne znam razlog... Takodje kod Sase slikara sam slusao jedan od MF snagasa,mogu da ga konsultujem oko tacnog modela,zaboravio sam. Dakle,radi se o skupim spravama koje prevazilaze cenu koju si dao za preamp ali to je put kojim si krenuo,zar ne? Sto se mene tice,veoma cesto me konsultuju i clanovi Foruma sa jednostavnim pitanjem "Sta kupiti?" misleci na prodavnicu ali u ovom momentu nema u prodavnici niceg sto vredi davanja para. Izuzetak bi bio jedino neki od Unison snagasa sto ti takodje,toplo preporucujem i to bi bio jedini izuzetak gde su MOSFET tranzistori sasvim drugacije implementirani ali to opet nije Krell,recimo. Takodje,moram ti reci da nova KAV serija od Krell-a nije ni za Qrac,nek se naljuti ko god hoce,imam licna iskustva i sa KAV300 i sa KAV400. Ko ne veruje nek pita Kikija u poverenju :-) Eto ja bih tako razmisljao i savetovao Robbea ako hoce da procita ovoliki napis. Ima oko nas dosta prevaranata,ljudi koji ce te savetovati sve i svasta a da nisu culi to o cemu savetuju. Cuvaj novce i dobro vagaj sta ces kupiti,dragi prijatelju,na kraju ce uzitak biti samo tvoj. Toliko od Avala Filma...

 

Link to comment
Share on other sites

High Fidelity i Audiofilija su engleski marketinski idiomi, sto bi narod reko izmisljotine, da bi se vise i skuplje prodalo. To se normalno fino prosirilo van engleske ali pravi srz te ideologije u najvecoj perverziji mozemo je pogledati tamo na ostrovu. 

 

Zapravo moje mislenje je da ne mozes biti Audiofil ako nemas engleski sistem. Ko da jedes vojvodjanske spagete i kazes e ovo je prava italijanska pasta. Ili narucis Domino's pizza italiana i samo kazes wow sto je ovo bre prava pizza. Globalizacija, kapitalizam. Work the job that you hate to buy the crap that you don't need. 99% tema je na forumu sta da se kupi, kako da se potrose pare koje uglavno i nemamo.

 

Zar ne bese ovo oko muzike nesto kako se secam? It's all about the music, rece neko. 

 

"Visoka vernost". Gluposti. :)

Link to comment
Share on other sites

Zaboravih napisati koji Classe,stari model Seventy.Video sam ga u više navrata i nije nikad bio skup.500e na Kp,500 gbp repariran Uk.Dobar tranzistorac sa dosta struje za pomenute SF.Slušao sam ga sa dva preampa,originalnim Classe i jednim diy kvalitetnim radom i Bg koji je bio osetno bolji.Izvor je bio audio alchemy transport+dac 1.1 i gramofon Sota koji je nebitan jer se ostaje na digitaliji.Upravo navedoh primer zbog preterivanjima sa ostatkom sistema,kad ono ode "garsonjera" .Predlazem dopunu za patasonov spisak

"Ima li Roby uopste garsonjeru u zamenu?" :-) Sto li samo plasite coveka tolkim sumama.

Link to comment
Share on other sites

Gox, sjajan par uz taj AR preamp bi bio H/K Citation 24. Obilje snage, a opet nije se razbacivalo, taman koliko treba (nominalno 100W/8 Oma, ide do oko 135W u Å¡picevima), ne zanima ga Å¡ta si ti proglasio za zvuÄnik, njegovo je da to pobuÄ‘uje i taÄka, ali iznad svega zato Å¡to kada poÄne muzika, on jednostavno nestane. Jedan od jako retkih ureÄ‘aja u bilo kojoj klasi koji sam ja Äuo koji može da izvede taj trik nestajanja. Naprosto nema neki svoj zvuk koji ja mogu da detektujem kao takav. Brz kao munja. Jako redak na tržiÅ¡tu, nikome se ne prodaje. Jedina prednost za Robespierre-a u vezi njega jeste to Å¡to ga ja imam, pa je izvodljiva proba u konkretnim uslovima. A puke ideje su 10 za dinar.

Krell KSA serija jeste divno zvuÄala, ali meni je ona bila malo obojena u basu. Za ono vreme kada se pojavila, u prvoj polovini 80ih, siguran sam da je bila otkrovenje, ali to je bilo pre 27 godina, koliko su serija oni sami od tada imali? A Å¡to reÄe za ove nove, pa Å¡ta te to Äudi, kada se promenio vlasnik, kada je glavni projektant osnovao novu firmu? To ti je ista priÄa kao i kada proizvoÄ‘aÄ velikih luksuznih limuzina (Mercedes Benz) odluÄi da se upetlja u tržiÅ¡te malih automobila (sa Smart-om), pa onda taj mali auto koÅ¡ta koliko i tuÄ‘i srednji auto, ima gepek od 50 litara i trocilindiÄan motor. Toliko su uspeli, da već 4 godine traže kupca za Smart, a on nikoga ne interesuje. Krell je heto jeftinije i kompaktnije - Å¡teta Å¡to se oni u malo i lagano ne razumeju.

InÄe, Kosta iz Korata gura tu ideju - preamp cevni, izlaz bipolarni. Ideja nije ni malo bez veze, u principu, jer se svaka tehnologija koristi tamo gde je najefikasnija i najubedljivija. Cevi su gotovo idealne za predpojaÄavaÄe jer su tu radi sa malim strujama, ali enormnim naponima, pa im je dinamiÄki raspon jako veliki (Å¡to se i traži).

Oko snage - pa ne znam koliko puta sam ovde rekao, ko je nije Äuo na delu, ne zna Å¡ta znaÄi. Realno, za kućne potrebe, 100W/8 Oma je dovoljno Äak i za neko povremeno ludovanje, ali samo pod usovom da to postaje bar 170W/4 Oma i bar 300W/2 Oma, kako bi mogao da prejaÅ¡e većinu problematiÄnih taÄaka u modlusu impedanse maltene svake kutije, sem Apogee-ja ("Ubica pojaÄavaÄa", pada ispod 2 Oma) i par Infinity Refernce kutija, koji baÅ¡ ekstremni. Kakav bre crni SET od 5W, to su deÄije igraÄke.

Link to comment
Share on other sites

Zaboravih napisati koji Classe,stari model Seventy.Video sam ga u više navrata i nije nikad bio skup.500e na Kp,500 gbp repariran Uk.Dobar tranzistorac sa dosta struje za pomenute SF.Slušao sam ga sa dva preampa,originalnim Classe i jednim diy kvalitetnim radom i Bg koji je bio osetno bolji.Izvor je bio audio alchemy transport+dac 1.1 i gramofon Sota koji je nebitan jer se ostaje na digitaliji.Upravo navedoh primer zbog preterivanjima sa ostatkom sistema,kad ono ode "garsonjera" .Predlazem dopunu za patasonov spisak

"Ima li Roby uopste garsonjeru u zamenu?" :smile: Sto li samo plasite coveka tolkim sumama.

Odmah se slažem da Classe 70 jako lepo zvuÄi, ali ti tvrdim da sa strujom ne stoji baÅ¡ najbolje. Naime, on na izlazu ima samo jedan par Toshiba 2SC3281/2SA1302 tranzistora. To su odliÄni tranzistori, ja ih obožavam, ali oni su ipak od svega 150W nominalno. Realno, kada se ugrade i kada rade, zagrevanje to obara na oko (ovo je procena) efektivno raspolživih 120W, ili, ako se sluÅ¡alo glasnije, oko 100W. Znam da Classe ima solidne hladnjake, ali znam i Å¡ta je moja ruka osetila kada sam je stavio iznad hladnjaka - dobro toplo. A on se lepo greje kako se ukljuÄi, Classe je dobro nagnuo izlaz ka klasi A, pa se greje viÅ¡e od proseka. Ne može se sve. Jedan par je baÅ¡ siromaÅ¡ki, tako je radila i jeftina industrija, ne znam Å¡ta im bi, razumem da nije moglo 4 para kao u modelima 15 i DR3, ali brate, mogli su da stave bar dva para.

I mogu ti reći da mu nije baÅ¡ prijalo da pobuÄ‘uje moje AR94 kutije, a one nisu ni blizu najgoreg Å¡to može biti, mada jesu zahtevne. Dosta brzo je poÄeo da menja tonalitet, Å¡to nije smelo da se dogodi. Ne tom imenu, ne tom modelu, ne za te pare.

Link to comment
Share on other sites

Gox, svaka cast za post, uzivao sam citajuci. Te Filipse sam i sam pokusao naci http://www.kupujemprodajem.com/Philips-578-572-10448585-oglas.htm?filter_id=158864 i uspeo sam, ali nerealno visoka cena se trazi... +ovaj amp je deklarisan samo na 8ohma, bojim se da bi bio sprzen sa zvucnicima na 4ohm (sto bi verovatno i bio odgovor zasto su svi sprzeni u BGu).

Sto se tice samog ampa da,razmisljam upravo o SS pre nego tube varijanti, ali opet, nisam ni ogranicen, ako me razumes-odluka se jos krcka.

 

Ako te ne bude mrzelo ubaci nekad i slike, cisto da balavimo :)

Link to comment
Share on other sites

High Fidelity i Audiofilija su engleski marketinski idiomi, sto bi narod reko izmisljotine, da bi se vise i skuplje prodalo. To se normalno fino prosirilo van engleske ali pravi srz te ideologije u najvecoj perverziji mozemo je pogledati tamo na ostrovu. 

 

Zapravo moje mislenje je da ne mozes biti Audiofil ako nemas engleski sistem. Ko da jedes vojvodjanske spagete i kazes e ovo je prava italijanska pasta. Ili narucis Domino's pizza italiana i samo kazes wow sto je ovo bre prava pizza. Globalizacija, kapitalizam. Work the job that you hate to buy the crap that you don't need. 99% tema je na forumu sta da se kupi, kako da se potrose pare koje uglavno i nemamo.

 

Zar ne bese ovo oko muzike nesto kako se secam? It's all about the music, rece neko. 

 

"Visoka vernost". Gluposti. :)

Nisi u pravu za pojam "High Fidelity". Vodi raÄuna da je on nastao krajem 40ih godina, kada je postizanje 20 kHz bio pravi mali podvig. Tada su bili sretni i sa 13 kHz. Vremenom, kako se to razvijalo, probijane su jedna po jedna barijera, pa je doÅ¡ao momenat kada to viÅ¡e nije bio naprosto "music system", nego je svojim performansama već zaslužio da se razlikuje od masovne proizvodnje. Tada je iskovan taj naziv, i to ne u Velikoj Britaniji, nego u S.A.D.

Postoje Äak i neke priÄe da ga je iskovao Paul W. Klipsch, ali koliko znam, on to nije potvrdio.

Meni liÄno "audiofil" isuviÅ¡e liÄi na "pedofil", ne volim taj izraz.

A ovo za kupovinu kao osnovnu temu, e tu si 200% u pravu. Ponekada mi se Äini da većina ljudi živi za to da menja ureÄ‘aje, da je za njih to poenta, jure neÅ¡to a ne znaju da objasne Å¡ta

Link to comment
Share on other sites

Gox, svaka cast za post, uzivao sam citajuci. Te Filipse sam i sam pokusao naci http://www.kupujemprodajem.com/Philips-578-572-10448585-oglas.htm?filter_id=158864 i uspeo sam, ali nerealno visoka cena se trazi... +ovaj amp je deklarisan samo na 8ohma, bojim se da bi bio sprzen sa zvucnicima na 4ohm (sto bi verovatno i bio odgovor zasto su svi sprzeni u BGu).

Sto se tice samog ampa da,razmisljam upravo o SS pre nego tube varijanti, ali opet, nisam ni ogranicen, ako me razumes-odluka se jos krcka.

 

Ako te ne bude mrzelo ubaci nekad i slike, cisto da balavimo :)

LiÄno mislim da su ti monstrumi goreli jer su u njih ugraÄ‘eno neki tako levi tranzistori da ja nemam reÄi. Nije iskljuÄeno da je Philips imao dva vagona tih tranzistora, pa k'o vele, da se ne bace - ne zezam se, fabrike to ponekada rade.

U to vreme, a i danas, ostali su koristili Motorola tranzistore, poznate kao izuzetno robusni, maltene ti je trebao Äekić da im naudiÅ¡. I ti drugi nisu crkavali.

Link to comment
Share on other sites

LiÄno mislim da su ti monstrumi goreli jer su u njih ugraÄ‘eno neki tako levi tranzistori da ja nemam reÄi. Nije iskljuÄeno da je Philips imao dva vagona tih tranzistora, pa k'o vele, da se ne bace - ne zezam se, fabrike to ponekada rade.

U to vreme, a i danas, ostali su koristili Motorola tranzistore, poznate kao izuzetno robusni, maltene ti je trebao Äekić da im naudiÅ¡. I ti drugi nisu crkavali.

Ovog puta gresis,to je americki proizvod,potpisan u Philipsu. Tu nije bilo greske. Ipak,radi se o starim uredjajima,vise od 40 god. i erozija unutar poluprovodnika cini svoje. Ali zvuk je...

Link to comment
Share on other sites

@dvv

 

Mislio sam na Hi-Fi kao religiski simbol koji se koristi u kulturi kupaca - hyper shopping. Nije to inzinjerski izraz. Jasno je ko dan da je to prodazna etiketa.

Sada da, ali onda kada je nastao, trebalo je da oznaÄava viÅ¡u klasu opreme. Nije ni prvi ni poslednji pojam koji je toliko zloupotrebljen da je to bogu plakati. U NemaÄkoj, to bio pojam "professional" ili ljubavniÄki "profi". Kod nas danas "vrh", "Å¡pic", "high end" (pa maltene sve Å¡to se nudi na KP je "High End", Äak i trandža firme Foo Manchu Plastics Company).

Link to comment
Share on other sites

Ovog puta gresis,to je americki proizvod,potpisan u Philipsu. Tu nije bilo greske. Ipak,radi se o starim uredjajima,vise od 40 god. i erozija unutar poluprovodnika cini svoje. Ali zvuk je...

Gogi, briga me Äiji je, ali znam da tog tranzistora nema u velikom delu kataloga. To Å¡to je ameriÄke porizvodnje na znaÄi i da je bilo najbolje reÅ¡enje. I Å¡ta sad, napravljen je u SAD i automatski je dobar? Neće da može baÅ¡ tako.

Uzgred, ako malo proÅ¡etaÅ¡ netom, naći ćeÅ¡ komentare koji navode na zakljuÄak da je to od samog poÄetka bio sumnjiv proizvod, sa priliÄno ukaljanom reputacijom. Za razliku od partnerskog tjunera i preampa, za koji se ljudi i danas tuku da ih nabave. Pre mislim da je imao neku ugraÄ‘enu skrivenu manu, neÅ¡to Å¡to nije bilo baÅ¡ kako treba. Philips ume to da uradi, imao sam dovoljno njihovi TV aparata u kojima sam viÄ‘ao delove nategnute i preko granica razumnog, a na bez veze mestima, recimo stave BD 139 za disipaciju od 5W, a njegov rejting je, pod idealnim uslovima, 7W; a lako su mogli da stave recimo BD 24X, koÅ¡ta jedva 3-4% viÅ¡e i da nikada nemaju problema.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...