Jump to content


Gramofon vs CD - plejer: Kona�ni obra�un


phenomenon

Recommended Posts

  • Replies 576
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Procitah clanak sa linka. Svaka cast liku na AN uredjajima, ali ja ovoliku kolicinu bullshit-a davno nisam procitao na jednom mestu.... I nesto mi drugo pade na pamet oko kolekcije od 28000 vinila. Koliko cesto odslusas svaki od njih? Neka slusas i po 7 na dan, pa to dodje na jednom u 10 godina.... Kolekcionarstvo ili ljubav prema muzici?

Link to comment
Share on other sites

Da li je notni sistem dovoljno rezolutan da doÄara ludilo koje se deÅ¡ava u glavi kompozitora? :mellow:

To je odliÄno pitanje.

To je pitanje odnosa stvaraoca i forme.

U kojoj meri stvaraoc nameće novu formu a u kojoj meri je ograniÄen postojećom formom.ZaÅ¡to je Bah komponovao baroknu a ne, recimo, romantiÄarsku muziku.ZaÅ¡to nastaju i nestaju stilovi, umetniÄke Å¡kole...

To je pitanje otkud umetnosti istorija?

Na žalost, to je i pitanje koje nema znaÄajne veze s ovom temom.

Al' svejedno, mnogo je zabavno.

Link to comment
Share on other sites

jeste audiofili, u pravu ste: veliko je sra*nje kad neko ima 28,000 vinila.

najbolje je imati stotinak ploca a od toga najmanje pola da budu razni audiofilski sempleri, 37. remaster DSOTM i pod obavezno love over gold, da se cuje kako koraci idu s leva na desno u private investigations, onda stockfish.

i tako. zaludni anubis krsti jarice kojima smeta sto neko ima puno ploca.

Link to comment
Share on other sites

Meni ne smeta uopste, cisto razmisljam o tome kako svesnim naporom i biranjem doci do 28 000 naslova vrednih posedovanja.Voleo bih da vidim listu tih naslova ili nekog da sedne i napise wish list, ne mora da ih kupi, samo da ih pobroji.

Kako sam stariji, poceo sam lakse da eliminisem naslove sa lista, nego da dodajem nove.

Vec sam rekao da imam velike probleme sa formiranjem wish lista, cak i kada me nabavka nista ne kosta.

Imam od ECM-a manje-vise sve sto me zanima, 4AD sam pretresao, Sylvian-a i slicne skoro kompletirao, progressive rock probrao itd. i nikako da predjem preko nekih 3000 naslova, od kojih neke smatram vrednim posedovanja primarno iz kolekcionarskih razloga.

Kako sad stici do 28 000 naslova?

Sve da se covek u zivotu nije bavio nicim osim izborom tih naslova tesko da je mogao da dodje do 28 000 naslova birajuci svesno jedan po jedan (na bazi preslusavanja), a ne kupujuci na metar. Ako se pri tome necim i bavio (kako izgleda jeste), onda dobro izgleda za svojih 969 godina.

Link to comment
Share on other sites

Bilo bi dobro ako bi neko sa foruma ko poseduje Sony Playstation 3, nekoliko SACD diskova, dovoljno znanja i vremena uradio sledeći test i prezentovao nam svoje utiske:

Test (blind po mogućnosti) bi se sastojao u uporeÄ‘ivanju zvuka tj. celokupne zvuÄne slike pri reprodukciji materijala puÅ¡tenog sa SP3 u kome se vrti neki SACD, prikljuÄenog na neki sistem sa reprodukcijom sa HDD SP3 na koji su prethodno iskopirani flac ili wav fajlovi dobijeni konvertovanjem istih DSD fajlova pomoću PC-a.

Cilj je primetiti da li postoji "Äujna" razlika izmeÄ‘u Hi-Res (2.8224 MHz) fajlova sa SACD i lossless fajlova sa nižom rezolucijom (44,1 KHz) ako se isti reprodukuju sa identiÄnih komponenti u istom sistemu.

Link to comment
Share on other sites

racunica je prosta. covek ima preko 60 godina. ja sam poceo da kupujem ploce od svoje 7-8 godine. aj da kazemo 10-te.

da je na svaka dva dana kupovao po tri ploce, za 50 godina diskografske pasije, imao bi 27375 ploca.

ne vidim neki problem da se, ako se ima para, ploce kupuju ovim tempom (u proseku). nije svako osudjen da kupuje kod borka i po pijacama kao mi srpski bednici.

Link to comment
Share on other sites

Promasen smisao...

Ne smeta meni sto covek ima 28k ploca, moze da ih ima i tri puta toliko. Takodje, ne ulazim u to da li je kupovao te ploce tokom 50 godina ili je otisao kod tri kolekcionara i napisao im cek i dao adresu gde da ih isporuce. Mene zanima kada on SLUSA tih 28k ploca. A racunica je i tu prosta: 7 ploca na dan, pa dodje jedna na red u 11 godina... Samo toliko... I to pored onih 5000 diskova...

Link to comment
Share on other sites

Kad se setim zlatnih vinilaÅ¡kih vremena u minhenskim prodavnicama, mislim da je svaka poseta tom gradu mogla da rezultuje nabavkom barem petsto naslova, da nije bilo "nekih" limitirajućih faktora. Presudni motiv za kupovinu neke ploÄe nije bio poznavanje dotiÄne muzike (nije bilo interneta), već znatiželja, potraga za neÄim novim. U takvoj situaciji se može naći izvanrednih stvari, ali i onih manje zanimljivih. ÄŒak i u mojoj nevelikoj fonoteci ima dosta naslova koje, verovatno, viÅ¡e neću nikada presluÅ¡ati. Ali je svaki primerak presluÅ¡an, barem kad je nabavljen. Razlozi za pravljenje tolike kolekcije ne moraju biti uvek sasvim racionalni. KonaÄno, u strogom smislu, kolekcija ne mora ni da služi niÄemu, osim da bude kolekcija. :D Ako vlasnik kolekcije ipak voli i da sluÅ¡a muziku, utoliko bolje.

Elem, tokom tolikog perioda, kada su ti na raspolaganju onakve prodavnice, i imaš novaca, samo nebo je granica.

Link to comment
Share on other sites

KonaÄno, u strogom smislu, kolekcija ne mora ni da služi niÄemu, osim da bude kolekcija. :D

To je to :).

Opet kazem - nemam nista protiv. Moguce je kupiti 28.0000 (nekih) ploca za novac manji od onog koji kosta 1 rucni sat pojedinih politicara iz okruzenja. Ja bih samo imao problem da proberem te ploce, cak i tokom duzeg perioda, nista drugo.

A jos gore je sto se, kad zelim nesto da slusam, uglavnom vracam ogranicenom krugu remek-dela (po mom skromnom misljenju).

Link to comment
Share on other sites

Znam. Kupovao sam i kupujem i dalje - pretproslog vikenda 7 CD-a, proslog 5. A i dalje neke stvari ne mogu da nadjem.

Moglo je i tada da se snima na kasetu, kome je bilo vise do muzike, a manje do zvuka.

A postoje i druga pitanja...

Da li je bolje imati mnogo ploca koje si preslusao/nisi preslusao/povrsno si preslusao ili ih imati manje i znati (i moci da odsviras/otpevas/odzvizdis) svaku notu sa njih? :).

Link to comment
Share on other sites

Da li kolekcionari koji imaju velike privatne biblioteke stignu da ih sve proÄitaju

Da li kolekcionari koji poseduju veliki broj automobila stignu da ih se navozaju

Da li ...

Ne treba uvek biti racionalan. Lepo je imati nešto što voliš, lepa je i sama pomisao na to, i želja da se nekad i uživa u tome ...

Link to comment
Share on other sites

Napadoste choveka kao da je ratni zlochinac...a niste razmishljali da je deo plocha dobijao gratis, kao promo primerke, jer je recimo radio na radiju, ili se bavio bilo kojim poslom vezanim za muziku. Iz lichnog iskustva znam kako se "muzichki nosachi" dele od strane muzichara i diskografskih kuca, pa imam gomilu diskova koje sam u najboljem sluchaju slushao dva puta.Mada, mnoge bih katapultirao kroz otvoren prozor.

Link to comment
Share on other sites

Kad se setim zlatnih vinilaÅ¡kih vremena u minhenskim prodavnicama, mislim da je svaka poseta tom gradu mogla da rezultuje nabavkom barem petsto naslova, da nije bilo "nekih" limitirajućih faktora. Presudni motiv za kupovinu neke ploÄe nije bio poznavanje dotiÄne muzike (nije bilo interneta), već znatiželja, potraga za neÄim novim. U takvoj situaciji se može naći izvanrednih stvari, ali i onih manje zanimljivih. ÄŒak i u mojoj nevelikoj fonoteci ima dosta naslova koje, verovatno, viÅ¡e neću nikada presluÅ¡ati. Ali je svaki primerak presluÅ¡an, barem kad je nabavljen. Razlozi za pravljenje tolike kolekcije ne moraju biti uvek sasvim racionalni. KonaÄno, u strogom smislu, kolekcija ne mora ni da služi niÄemu, osim da bude kolekcija. :D Ako vlasnik kolekcije ipak voli i da sluÅ¡a muziku, utoliko bolje.

Elem, tokom tolikog perioda, kada su ti na raspolaganju onakve prodavnice, i imaš novaca, samo nebo je granica.

Da ga nisi ovoliko oduzio ;), moglo bi ’ladno u potpis! :)

Bas je bila ovde skoro neka tema o coveku sa ogromnom kolekcijom ploca…

Ja takodje, od mozda 1.300-1.400 diskova, imam neke kupljene ili „internet kupljene“ koje sam preslusao jednom i verovatno vise nikad. Kupljen po preporuci ili jednostavno da cujem „sta je to“. A i tu igra ulogu to sto volim da sednem u tisini, pustim disk i odslusam. Lep je i Youtube i flac i PC i Macbookpro i Eizo, ali sistem „fotelja u tisini“ sa omiljenom tekucinom blizu ruke je nezamenjiva u zadovoljenju cula :)

Zato je taj hebeni gramofon dobra stvar! :listen

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...