Jump to content


Mean Machines


prophet

Recommended Posts

ja mislim da si se ti opako utripovao. sad ne tvrdis da imas najbolje a u prethodnim postovima pises samo o tome. meni kazes da pljujem po svemu sto nije moje, a na ovom forumu ces naci gomilu hvalospeva o stvarno dobrima stvarima kao sto su yamahe NS1000 - koje nisu moj ukus 100% ali su fenomenalan zvucnik, razni koaksijalni tannoyi, a u poslednje vreme ZZZ-ov rad sa altecima ili neskorova jabo horna sa JBL 2451.

ja vrlo dobro znam mane mojih zvucnika i ne krijem ih i ne pricam sarene laze na forumima jer u podsvesti planiram da ih jednog dana prodam, pa hajde da pravim mit oko njih. cak stavise, potrazi naokolo, naci ces moje opservacije o necemu sto mislim da je ozbiljna konstrukciona greska na orphean horni, tj kompromis u dizajnu.

o kvalitetima i manama 811 horne, posto je bilo reci samo o tome i nicemu vise, mislim da za ovaj forum ima vise koristi da o njoj govore ljudi koji nemaju trgovacki karakter a poseduju ih ili su ih posedovali a na ovom forumu ih ima nekoliko. neskor, ZZZ, Zen Mod, zeljkor.... ja o njoj vise necu, rekao sam sve u sta sam se licno uverio, izmedju ostalog i preko tvojih kutija.

altec 19 je, da ponovim, odlican zvucnik ali sa nizom hendikepa koji se ne mogu zaobici u evaluaciji. zato i postoji niz modifikacija koje su upravo tome namenjene, kao i zvucnika koji ih daleko nadmasuju iako imaju iste drajvere ali drugaciju hornu, drugaciji bas kabinet i drugaciju skretnicu. sve su to tacne kompromisa na modelu 19 i praviti od njega cudo zvucnickog dizajna u 2012. godini je malo, onako.... prica za malu decu.

to je samo moje misljenje i nista vise, i nije bitno. ovaj forum konacno tome i sluzi, razmeni misljenja.

pozdrav

Link to comment
Share on other sites

ja mislim da si se ti opako utripovao. sad ne tvrdis da imas najbolje a u prethodnim postovima pises samo o tome. meni kazes da pljujem po svemu sto nije moje, a na ovom forumu ces naci gomilu hvalospeva o stvarno dobrima stvarima kao sto su yamahe NS1000 - koje nisu moj ukus 100% ali su fenomenalan zvucnik, razni koaksijalni tannoyi, a u poslednje vreme ZZZ-ov rad sa altecima ili neskorova jabo horna sa JBL 2451.

ja vrlo dobro znam mane mojih zvucnika i ne krijem ih i ne pricam sarene laze na forumima jer u podsvesti planiram da ih jednog dana prodam, pa hajde da pravim mit oko njih. cak stavise, potrazi naokolo, naci ces moje opservacije o necemu sto mislim da je ozbiljna konstrukciona greska na orphean horni, tj kompromis u dizajnu.

o kvalitetima i manama 811 horne, posto je bilo reci samo o tome i nicemu vise, mislim da za ovaj forum ima vise koristi da o njoj govore ljudi koji nemaju trgovacki karakter a poseduju ih ili su ih posedovali a na ovom forumu ih ima nekoliko. neskor, ZZZ, Zen Mod, zeljkor.... ja o njoj vise necu, rekao sam sve u sta sam se licno uverio, izmedju ostalog i preko tvojih kutija.

altec 19 je, da ponovim, odlican zvucnik ali sa nizom hendikepa koji se ne mogu zaobici u evaluaciji. zato i postoji niz modifikacija koje su upravo tome namenjene, kao i zvucnika koji ih daleko nadmasuju iako imaju iste drajvere ali drugaciju hornu, drugaciji bas kabinet i drugaciju skretnicu. sve su to tacne kompromisa na modelu 19 i praviti od njega cudo zvucnickog dizajna u 2012. godini je malo, onako.... prica za malu decu.

to je samo moje misljenje i nista vise, i nije bitno. ovaj forum konacno tome i sluzi, razmeni misljenja.

pozdrav

Ok,cenim tvoje misljenje i naravno da se ovde upravo o tome radi, o razmeni misljenja.Ipak moje reagovanje shvati kao zelju da ti ukazem da ipak mislim da nisi u pravu sto se tice 811 horne, jer u mom zvucniku, ja zaista ne cujem bilo kakve negativne artifakte, zvonjavu i sta vec , kao sto ti kazes.Moja prica nije ni u kakvom slucaju trgovacka, jer ne prodajem kutije.Veruj mi da mogu da ih prodam za 5 minuta ako zelim i to po dobroj ceni, vec su mi ljudi nudili, pare su bile na stolu, ali nisam prihvatio i necu jer sam prezadovoljan njima(ne tvrdim da su najbolje na svetu ali ja ih volim).

Sto se tice mana 811 horni, mozda je najveca sto su izuzetno osetljive na amplifikaciju (kao i ceo model 19).Prikazu ti svaku, pa i najmanju gresku u sistemu i ja mislim da si ti do sada iz njih uvek to i cuo, greskee sistema.To si cuo i u Senti, to znam sigurno, jer sam isto cuo i sam.Meni je takodje bilo potrebno neko vreme da ih namestim da sviraju kao sto sada sviraju.

Iskreno, bilo mi je krivo sto si mozda odvukao Propheta na neki drugi put svojim prilicno zustrim postom o 811-cama,a ja mislim da mu je zamisao bila jako dobra, naravno ako se izvede kako treba.Naravno Prophet je dovoljno iskusan i procenice sam.

Sto se tice sadasnjih , savremenih cuda zvucnickog dizajna, veruj mi da se uvek pre opredelim za neki stariji ali zdrav koncept, to mi uvek znacajno bolje svira nego danasnje plazme,dijamanti,keramike,berilijumi(sa izuzetkom Yamahe NS-1000 za koji i ja mislim da je dobar zvucnik, ali ni on nije bas savremen)...Tako da je van svake pameti da pokusavam da Alteca izjednacavam sa savremenim zvucnicima, naprotiv, mnogo mi je draza i uvu bliza ta stara koncepcija (veliki karton,alnico,horna) pod uslovom da je sve dobro isprojektvano i izvedeno, sto je Altec u tim godinama radio izvanredno i u to nemam nikakvu sumnju.Pa stoji cinjenica da se danas stvari ne prave ni blizu onako kvalitetno kao nekad.Prosto mi se ne svidja matematika koju cujem iz danasnjih "vrhunskih" zvucnika, bez obzira na cenu.Sigurno ima izuzetaka i u tome (koje nisam cuo), zato je sve ovo ovako slatko.

Napominjem da je sve sto sam izneo u ovom i ranijim postovima iskljucivo i jedino moje misljenje i ne ocekujem da se iko slozi.A tebi se Anubise izvinjavam ako sam te necim uvredio, kao i ostalim clanovima ako je bio takav slucaj.

Link to comment
Share on other sites

Sve OK. A nije Prophet od pene pa da se sad raspadne od ove rasprave na forumu. Covek je slobodan, uradice sta hoce. Ima dovoljno materijala da izvuce zakljucke i pametnih konstruktora koji poznaju tu problematiku koji mogu da ga najbolje posavetuju pa ce izvuci maksimum iz te kombinacije.

Problem o kome pricam sa sektoralnim livenim alu hornama (Altec, Vitavox, i razni drugi klonivi) je upravo u tome sto si ti opisao. Po meni se ne radi se o tome da pokazuju gresku u sistemu nego im treba specificno pojacalo koje zvucno potire koloraciju na horni, recimo taj karakteristicni nazalni vokal (to je zasto ti ZZZ-ov Altec zvuci kao da je pravljen za vokal, a nije). 300b/6SN7 (ili 6SL7) je dobro poznata kombinacija koja ima taj melodican, slatkast zvuk koji verujem da u tvojoj sobi daje sinergijski efekat sa 19. Slicnu foru radi i Teresonic koji svojim 300b pojacalom slicne topologije pokusava da prikrije shout na Lowtheru.

Sve ostalo se slazem. Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Razmena mišljenja je uvek dobrodošla.

Moram reći da sam baÅ¡ bio prijatno iznenaÄ‘en kako su svirali Altec 19 kod Babilon-a u setup-u. Stvarno dobar gramofon, vrlo dobra phono sekcija. Izneo sam par sugestija iza kojih i dalje stojim a vezano pre svega za uslove u kojima ih je potrebno sluÅ¡ati ukoliko su u stock varijanti. Ovo vuÄe korene iz prvobitne namene VOTT serije i odnosi se na derivate, kao i na Klipsch. Cinema sound je uz par studijskih zvuÄnika po meni neÅ¡to najbolje ali stoji potreba za modifikacijama. I sam imam nekoliko odliÄnih cinema drajvera koje sam inkorporirao u svoje nove zvuÄnike. O tome neÅ¡to kasnije. Generalno gledano nisam pristalica koncepcija kod kojih se pravi rez u centru srednjeg opsega. Za home varijantu bih uvek dao prednost ZZZ-ovim zvuÄnicima. Moj predlog za Altec 19 bi bio uraditi joÅ¡ jednu skretnicu i prilagoditi ih kućnim uslovima sa mogućnošću odabira skretnice preko prekidaÄa.

Å to se tiÄe papira - papir rules :thumbsup2

U meÄ‘uvremenu evo joÅ¡ par fotografija dobrih zvuÄnika koje sam imao priliku sinoć da posluÅ¡am:

JBL 250 Ti LE i Infinity Collumn II

Link to comment
Share on other sites

Strasan je taj ZZZ-ov zvucnik. Sto je najludje, taj biflex Altec drajver po Ebayu kosta sicu para, u rangu $100 komad. Jedini zajeb je sto je nepopravljiv, pitao sam u GPA. Jedino sto mogu da urade je da ga reconuju necim drugim sto koristi isti magnet i korpu, tipa 416, koji pak ne moze da svira tako visoko kao 420.

Kao i većina tih drajvera uz ogroman potencijal, u stock varijanti ne svira tako dobro. ZZZ je svakako pokazao veliko umeće oko skretnica kada ga je onako uklopio.

Link to comment
Share on other sites

anubisgrau:

Strasan je taj ZZZ-ov zvucnik. Sto je najludje, taj biflex Altec drajver po Ebayu kosta sicu para, u rangu $100 komad. Jedini zajeb je sto je nepopravljiv, pitao sam u GPA. Jedino sto mogu da urade je da ga reconuju necim drugim sto koristi isti magnet i korpu, tipa 416, koji pak ne moze da svira tako visoko kao 420.

Kao i većina tih drajvera uz ogroman potencijal, u stock varijanti ne svira tako dobro. ZZZ je svakako pokazao veliko umeće oko skretnica kada ga je onako uklopio.

Sto ne kupi neko od vas dvojice, mislim, posto vam se toliko svidja?Koliko mi je ZZZ rekao, on to prodaje.
Link to comment
Share on other sites

anubisgrau:

Strasan je taj ZZZ-ov zvucnik. Sto je najludje, taj biflex Altec drajver po Ebayu kosta sicu para, u rangu $100 komad. Jedini zajeb je sto je nepopravljiv, pitao sam u GPA. Jedino sto mogu da urade je da ga reconuju necim drugim sto koristi isti magnet i korpu, tipa 416, koji pak ne moze da svira tako visoko kao 420.

Sto ne kupi neko od vas dvojice, mislim, posto vam se toliko svidja?Koliko mi je ZZZ rekao, on to prodaje.

Da nisam unapred isplanirao nove zvucnike i nabavio drajvere... ko zna? A vec sam duboko zagazio u izradu. Nije zanemarljiv ni efekat zadovoljstva kad nesto sam napravis.

Link to comment
Share on other sites

Stolarija mi je uvek bila dosadna. Mislio sa na ideju projekta, a zatim i osvrt na izbor jedinica koji se uklapa u ideju.

Dosadna ili ne i ona je bitna.

Za ideju je "kriv" ko drugi nego ZZZ i njegov kucni setup. Koncept je slican Linkwitz Orion-u. Kombinacija dipole - bipole. Cilj je postici efikasnost od 95db. Naravno nemoguce je upotrebiti iste drajvere kao kod njega, ima ih na ebay ali odmah planu po cenama da ti se zavrti u glavi - 5000eur par, a ima ih 3 para plus visoki. Kod njega naizmenicno sviraju RCA LC1 i Iskra 1606 na mestu centralnog. Kod mene Isophone i Iskra 1606, s tim sto ce u konacnoj verziji ostati Iskra i verovatno RAAL dipole.

Link to comment
Share on other sites

Dosadna ili ne i ona je bitna.

Mislio sam na izradu da mi je dosadna, kada radim sam, a tako je bilo do sada. Nije se odnosilo na projektovanje kutija, koje mi je vrlo zabavno.

Za ideju je "kriv" ko drugi nego ZZZ i njegov kucni setup. Koncept je slican Linkwitz Orion-u. Kombinacija dipole - bipole. Cilj je postici efikasnost od 95db. Naravno nemoguce je upotrebiti iste drajvere kao kod njega, ima ih na ebay ali odmah planu po cenama da ti se zavrti u glavi - 5000eur par, a ima ih 3 para plus visoki. Kod njega naizmenicno sviraju RCA LC1 i Iskra 1606 na mestu centralnog. Kod mene Isophone i Iskra 1606, s tim sto ce u konacnoj verziji ostati Iskra i verovatno RAAL dipole.

Da li je neko merio Å¡ta se u toj varijanti kutije i 2x18" deÅ¡ava na niskim frekvencijama, sa odzivom i sa SPL-om (podruÄje 40-300 Hz) ?

Link to comment
Share on other sites

Mislio sam na izradu da mi je dosadna, kada radim sam, a tako je bilo do sada. Nije se odnosilo na projektovanje kutija, koje mi je vrlo zabavno.

Da li je neko merio Å¡ta se u toj varijanti kutije i 2x18" deÅ¡ava na niskim frekvencijama, sa odzivom i sa SPL-om (podruÄje 40-300 Hz) ?

Za sada imam grafike od basova koje sam postavio. Merenja sam radio za centralne drajvere. Iskra je validna od 55Hz i ide dosta visoko, Isophon od 70Hz i ide jos vise. To u velikoj meri olaksava izbor visokotonca. Sa druge strane ostaje odredjivanje tacke reza izmedju basa i centralnog, kalemovi su skupi i ti eksperimenti kostaju. Tako da cu to raditi samo sa Iskrama. Bice to "hell of a zvucnik". vec sada radi dosta bolje od Yamaha.:-D

Link to comment
Share on other sites

kupi polovni DCX, provezbaj sa raznim tipovima skretnica i rezova, odaberi ono sto ti se najvise svidja, napravi pasivnu skretnicu po tome, eventualno dodatno dotvikuj, prodaj DCX, uzivaj.

Stari lisac:-D. Naravno da sam to imao u vidu ali mislim da ce mi trebati balansirani amp. Doduse mogu da koristim prilagodne dzekove, ali potreba za jos jednim ampom ostaje.:-$

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...