Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Pa kasete su (jos uvek) jeftinije od dekova, pa su priustivije. Videcemo da li ce tako i da ostane :)

Kada bi se sabrala vrednost kaseta koji mnogi poseduju videlo bi se da daleko prevazilaze vrednost jednog dobrog deka (a cesto i vise njih).

Mislim da ce se utakmica resiti neresenim rezultatom: NOS kaseta ce biti sve manje, kao i ispravnih i servisibilnih dekova.

Link to comment
Share on other sites

Zoki slažem se navedenim ali ja se bojim joÅ¡ neÄeg goreg a to je da Äe se dek moÄi kupiti jeftinije nego servisni kit za njega, pogotovo za neke vrhunske dekove, moj savjet je da se opskrbite remenjem i svim moguÄim nabavljivim materijalom dok ga kod vas/nas ima po razumnim cijenama. U Osijeku naprimjer jedan Flax remen koÅ¡ta 1 Euro a dok je na Ebay-u Äesto i viÅ¡e nego duplo, nažalost rolera i idlera kod nas nema.

Ima joÅ¡ jedan pametniji savjet koji me stalno proganja a to je rasprodajte dekove na vrijeme dok joÅ¡ imaju kakvu takvu vrijedost, ostavite si eventualno jedan dva maksimum tri i za njih si vremenom nabavite rezervne servisne kitove pa mirno spavajte, iskreno ja sam zadnja osoba na ovom svijetu koja bi vam trebala ovo savjetovati ali meni veÄ odavno nema pomoÄi, ovo je za sve one koji se zahuktavaju u namjeri da nakupe gomilu dekova.

Nikada nisam požalio Å¡to sam veÄ odavno prekardaÅ¡io u gomilanju raznih Vintage kutija pa zbog toga jako dobro razumijem ovisnike o bilo Äemu, dekovi su mi posebno dragi i pružaju mi veliko zadovoljstvo te su mi podjetnik na silnu želju da nabavim samo katalog pojedine firme kao Å¡to je Technics, Pioneer, Sony itd..., Revox, Studer ili ne daj bože Nakamichi za mene su ranih 80' bili samo daleki neprosanjani san, vjerujem da je i kod vas koji stalno nabavljate nove ljute maÅ¡ine razlog sliÄne naravi.

Glavni problem zbog kojeg sve ovo piÅ¡em je Äista i puka realnost koje sam i sam na žalost veÄ odavno svijestan a to je da Äemo jednog dana imati gomilu lijepih i beskorisnih kutija koje ne služe niÄemu osim da smetaju i podsjeÄaju na dane kad smo uživali snimajuÄi, sjeÄat Äemo se kakav je to osjeÄaj otpakovati novu kazetu i pustiti deku da je iskalibrira pa onda stisnemo Äarobno dugme rec a pikovi tuku ko ludi, opruge na VUmetrima se napinju milina jedna no na žalost sada gužva traku, zavija, ne kalibrira a dijelova niodkuda. Isto mislim i o CD plejerima, bio on sto puta Sony ES, Teac VRDS, Wadia, Pioneer Eliete ali lasera nema a ako ga i sluÄajno naÄ‘ete na Ebay-u onda koÅ¡ta kao polovni auto, probajte nabaviti KSS-151, 273, 271 ili bilo koji od Philpsovih CDM- 0,1,2,4 a da ne razbucate neki stari plejer, nema Å¡anse. Svoju kolekciju plejera sam suzio samo na one za koje imam rezervne lasere a nedavno sam mjenjao dvije Toshibe XR-Z90 i XR-Z70 za dekove i neku siÄu nadoplate, bilo mi je straÅ¡no kada sam i stavljao u autobus, osjeÄao sam se kao izdajnik ali lasera za njih nema veÄ odvano i razum je ipak prevladao, utjeha mi je Å¡to su zavrÅ¡ile kod Äovjeka koji zna Å¡to je dobio i koji veÄ ima Toshibine plejere.

Nadam se da nikome nisam pokvario raspoloženje ali znam i vjerujem da ste i sami svejsni doba koje nam slijedi, dotad uživajte u svojim igraÄkama, vaÅ¡ Retro. :cheers:wave2

Link to comment
Share on other sites

Sony TC-D5M Pro II koji mi je stigao je... nekoriscen, fakticki nov novcat. Shipment od Sony-ja ka kupcu je bio 1999. godine, verovatno je tada i napravljen.

Ovde se radi o poslednjoj verziji cuvenog TC-D5M profi reporterskog kasetofona, sa unapredjenom elektronikom i drugim tipom glave. Kataloska cena na vintagecassette.com je zapanjujucih 1475 USD, 1986. godine.

http://www.vintageca...sony/tc_d5proii

Primera radi, cuveni i izuzetno cenjen Sony TC-K777ES II dek, top model iz iste godine kostao je "svega" 950 dolara.

Naravno, ukoliko su podaci sa ovog sajta tacni... obicno jesu.

Nazalost, neko se u Sony-ju dosetio da ugradi XLR konektore za mikrofon, umesto standardnih banana. Kako je velicina pomenutih konektora veca, izbaceni su RCA linijski ulazi. Ispada da u fabrickom stanju ovaj dek ne moze da snima sa CD-a, na primer. Zbog toga mora da se uradi intervencija i preskoci mikrofonsko pojacalo. Takodje, nova glava ne podrzava snimanje na metal kasete - napravljen je korak unazad. Mozda zbog potrosnje struje, mozda su saznali da se metal kasete slabo koriste na ovakvom tipu kasetofona... ne znam.

Kvalitet izrade je fenomenalan, o tome mnogo pricaju po Internetu i cini mi se da se TC-D5M i naslednici dizu na nivo urbanih legendi. Prema mom skromnom misljenju, postoji jos solidan broj Sony uredjaja koji su tako dobro ili vrlo slicno napravljeni - neki vokmeni (WM20 i bratija, na primer, neki diktafoni...). TC-D5M Pro II ima kuciste koje je potpuno metalno, a direktni konkurent mu je Marantz CD430 slicnog godista i, koliko se secam, slicne grozomorne cene:

http://www.vintageca.../marantz/cp_430

Na prvi pogled Sony je kvalitetnije uradjen: tanji je i potpuno metalne konstrukcije - Marantz je dobrim delom plastican. No, Marantz je pravi troglavi dek, sa varijabilnim biasom, snimanjem na metal kasete i dBX sistemom za redukciju suma. Mehanika na njemu je klasicna ali neverovatno precizno i fino izradjena. Sony-jevu nisam video uzivo, no znam da koristi Disc Drive sistem, nesto najbolje sto je smisljeno kada su u pitanju portabilni analogni snimaci. VU metri su veci na Marantz-u a i osvetljenje je bolje, odradjeno je preko LE dioda.

Ostaje utisak dva ljuta konkurenta. Moj primerak CP430 je vec duze vremena kod majstora, ima problema sa odrzavanjem stabilnosti brzine. Kada stigne nazad, moracu da ih zvucno uporedim.

Link to comment
Share on other sites

Ne, nije Nakamichi, mnogo puta sam do sada sebe deklarisao kao osobu koja nije Nakofil.

Moj izbor je bio (i ostao) Revox B215 ili Studer A721:

- Jednostavnost izrade mehanike, uz vrhunski kvalitet i trajnost.

- Jos uvek dostupni delovi.

- Servisibilnost, veoma dostupan za popravku.

- Jedan od najboljih autokalibracionih sisteman ikada napravljenih.

- Neutralnost zvuka.

- Ne poseduje nijedan remen niti idler.

- Ne poseduje nijedan zupcanik.

- Jedini dek apsolutno tolerantan na ocajan kvalitet singapurskih rolera koji se mogu naci kod nas.

- Debljina rolera nije presudna, postoji vise vrsta koje se mogu upotrebiti - skoro nemoguce kod drugih dekova.

- Kvalitet plastike i metalnih delova je vrhunski.

Naravno, ima i B215 svojih mana, ali o njima drugi put.

Iako su Nak dekovi listom vrhunske sprave, a CR7 meni zvuci lepse (jer kolorise zvuk tako da mi prija) od B215, Revox je svoje dekove razvio na nacin kao da je dobio dojavu od Marsovaca kako to treba uraditi ili... zemaljskim recnikom receno, kao da je razmisljao da ce njegov rad gledati i ocenjivati neko jednako strucan. Postavite Nak CR7 ili ZX9 ili Dragona pored B215, skinite poklopce i sve ce biti jasno. Mislim da imam negde i slike.

Link to comment
Share on other sites

pa,evo povukli ste jednu interesantnu temu......barem meni...kao audiofilu koji je ,,trsio,,gomilu dobrih,vrhunskih i da kazem high end dekova.stvari stoje ovako....imam otprilike oko 700 audio kaseta/sve u celofan/i sad mi se pojavila zelja da uzmem za sebe neki dek...ali neku ,,masincinu,,i kazem zbogom dekovi...da mi se ne pojavi zelja da opet nesto kombinujem.sto bi ste vi po vasem misljenju izabrali...koji vrhunski dek....da je vrhunska masina a da nije preskup..../mada iz iskustva znam,da ako je preskup ne mora da znaci da je najbolji/.....ajde dajte neke predloge.....to je ,,polje,,u koje nisam toliko jak......najvise me zanima/moram priznat/misljenje kolege RETR-A...naravno i ostalih...

Link to comment
Share on other sites

Kotor nema tu neke velike pameti, potpuno se slažem sa Zoranovim opisom Revox/Studer dekova, svaka Äast Nakovima ali kad je izrada i trajnost u pitanju mislim da tu pomenuta dva nemaju premca. SlijedeÄi dek koji bih ponio na pusti otok je ASC-2001, 3001, straÅ¡an zvuk i vjeÄna Papst mehanika, on naime koristi jedan flah remen koji sa desnog DD kapstan motora pokreÄe lijevi zamajac sa kapstanom, no oni su priliÄno rijetki i nisu ljepotani ( meni jesu) tako da bi ih velika veÄina zaobiÅ¡la u Å¡irokom luku. Ne mogu da ne spomenem i Hitachi D5500M, straÅ¡an dek ali isto tako veoma rijedak, mislim da su Hitachi dekovi sasvim neopravdano zapostavljeni pa zatim bi na red doÅ¡li Nakamichi ZX-7 ili ZX-9, odliÄni dekovi za joÅ¡ uvijek pristojan novac, pogotovo ZX-7, slažem se Alexom u vezi BX-300, jako dobar odnos uloženo-dobiveno ali mislim da to nije rang gore pomenutih dekova, naravno ima joÅ¡ dobrih dekova ali ovo bi bilo moj izbor. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Kotor nema tu neke velike pameti, potpuno se slažem sa Zoranovim opisom Revox/Studer dekova, svaka Äast Nakovima ali kad je izrada i trajnost u pitanju mislim da tu pomenuta dva nemaju premca. SlijedeÄi dek koji bih ponio na pusti otok je ASC-2001, 3001, straÅ¡an zvuk i vjeÄna Papst mehanika, on naime koristi jedan flah remen koji sa desnog DD kapstan motora pokreÄe lijevi zamajac sa kapstanom, no oni su priliÄno rijetki i nisu ljepotani ( meni jesu) tako da bi ih velika veÄina zaobiÅ¡la u Å¡irokom luku. Ne mogu da ne spomenem i Hitachi D5500M, straÅ¡an dek ali isto tako veoma rijedak, mislim da su Hitachi dekovi sasvim neopravdano zapostavljeni pa zatim bi na red doÅ¡li Nakamichi ZX-7 ili ZX-9, odliÄni dekovi za joÅ¡ uvijek pristojan novac, pogotovo ZX-7, slažem se Alexom u vezi BX-300, jako dobar odnos uloženo-dobiveno ali mislim da to nije rang gore pomenutih dekova, naravno ima joÅ¡ dobrih dekova ali ovo bi bilo moj izbor. :wave2

Retro , Zoki , cela mudrost kod nakova je da nisu morali da se ukake u gace da bi dobili vrhunski zvuk iz tih masina. Malo poredjenje ZX 7/ 9 i Teac Z serija. Kada se pogleda ZX vidi se da su ga uradili tacno onoliko koliko treba da se dobije zvuk koji su hteli i nista vise. Cak je i Z5000 komplikovaniji i slozeniji od ZX, bez obzira sto su napravili glupost sa single capstan-om , za manje pare 1000 vs 1250/1650 $ ( z5000 vs zx7 /9 ) a da ne pricam o ludoriji zvanu Z6000 - totalno ludilo dokle se islo u konstrukciji deka . Nema sanse da je Teac ikad i centa mogao da zaradi na 6000 ( 1400$) , dok nemam sumnje da je nak i zaradjivao poneki dinar na ovim dekovima. Jos nesto , ni jedna druga firma nema tu kolicinu vrhunskih dekova u svojoj istoriji kao Nakamichi. Ono sto ih odvaja cak ni sredina i najjeftiniji dekovi nisu ni slucajno igracke , vec stane covek i pita se sta se dogadja kada pusti ove masine - masine poput BX300 , 480 , 580 itd............

Link to comment
Share on other sites

Alex potpuno se slažem sa time da su iz Nakova izvukli 110% zvuka :thumbsup2 , u kolekciji imam 10-tak Nakova a meÄ‘u njima su i 480, 480Z, 580, to je nevjerojatno kako ti dekovi snimaju i zvuÄe, pokuÅ¡ao sam samo reÄi koliko su neki pomenuti dekovi superiorniji u izradi u odnosu na Nakove a prihvatljiviji su sa cijenom. Tužno je vidjeti kako se CR-7 i Dragon cijenom dižu u nebesa, postali su ono Å¡to su bili kad su napravljeni, nedostižan san za normalna Äovjeka, dao mi bog pameti pa da si mogu ostaviti samo 482 i reÄi, meni dosta, no nažalost nije.

Teac Z-6000 takoÄ‘e imam u kolekciji, to je priÄa za sebe, vrhunski dek, vrhunski napravljen i sa punom odgovornoÅ¡Äu mogu reÄi da vrijedi svake Kune, Dinara, Eura ili Å¡to god veÄ. :wave2

Link to comment
Share on other sites

...Kotor,Inzenjeri i ljubitelji dobrog zvuka.gledaju na Ton sasvim razlicitim ocima.Audiofile za razliku od inzenjera,najcesce ne interesuju osnovni tehnicki principi tipa-kako radi?...Njih ne zanimaju uzroci nego samo prakticne posledice.Izmedju amatera i amatera sa visokim prohtevima je nepojmljiva razlika...Tehnicki kvalite zvuka sa magnetne trake ogranicen je prakticno brzinom kretanja trake preko glava,magnetskim i fizickim osobinama,posebno sastavom i debljinom emulzije,sirinom stereo traga.Kod magnetofona zbog brzine,vrhunski kvalitet se odigrava sam po sebi...Frekventna karakteristika,izoblicenja i odnos signal/sum se tesno uslovljavaju na najgori moguci nacin kvareci jedna drugu...Sve 3 osobine se iskazuju u odnosu na referentni nivo snimanja od 0db,kome odgovar magnetni fluks u glavi za snimanje od 200nWb/m po U.S.A.,standardima...E,sad,na Japanskim masinama Fluks nije isti vec je 142nWb/m,sto zahteva potpuno drugacije uslove snimanja bez degradacije zvuka.Prepobudjenje od npr.+3db daje drasticne rezultate-dok se na Japanskim modelima nece ni osetiti na evropskim 250nWb/m,moze da izazove primetna izoblicenja...Dolby je standard na 200nWb/m.Na indikatorskom instrumentu Dolby znak je markiran i moze se dosta zakljuciti o fluksu/decibeli-Ako je ta tacka na +3db,onda je 0db/142nWb/m,a ako je na -2,onda je 0db/250nWb/m.To znaci da sa nasim kasetama koje mogu da prime oko 450nWb/m moze snimati sve do +10,odnosno +5,iako su obe tacke na kraju skale...Duboko verujem da Nak trake mogu da prime 400nWb/m i da je fenomen u tome,plus njihova mehanika i elektronika...Svi su upravu i ti...Neki Nak iz ZX serije,ali da je nepipan unutra i kad ga budes cuo uparenog u odlican sistem(da nekazem vrh sistem),bice ti jasno zasto...

Link to comment
Share on other sites

Ðишта Ñпецијално. Ðко ти баш треба Ñтарудија поклањам ти ово: http://www.vintagecassette.com/philips/n2508 а ти га Ñреди.

Потребна је замена гумица, а мени мрÑко да Ñе бакћем.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Da li bi bilo komplikovano da se napravi?

Јок!

Ја Ñам то Ñеби започео јер ми је требало за више декова а да може да Ñе преÑнимава између њих. И ту Ñам Ñтао.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Јок!

Ја Ñам то Ñеби започео јер ми је требало за више декова а да може да Ñе преÑнимава између њих. И ту Ñам Ñтао.

:wave2

ZnaÄi samo treba naći dva odgovarajuća preklopnika...

Link to comment
Share on other sites

ZnaÄi samo treba naći dva odgovarajuća preklopnika...

Два преклопника Ñа довољним бројем Ñекција што је и најÑкупљи део.

Ja takav ureÄ‘aj sanjam veÄ godinama ali nikako da stavim sav potreban materijal na papir pa da vidim ima li to smisla praviti ili ne, kad StoN svog nije zavrÅ¡io to može znaÄiti da baÅ¡ i nije jednostavno ni jeftino ili ono drugo, doÅ¡ao Äovjek pameti i shvatio da mu ne treba toliko dekova :D

Ма пуÑти Ñнове битне Ñу домаће длакаве мазе :facehearts .

Моја идеја је ишла у правцу проÑтијих преклопника и одговарајући број релеја јер Ñу они далеко набављивији. Једино што за погон релеја треба и напајање али могућноÑти Ñу и веће. Као на пример индикација активних декова у Ñтању Ñнимања или репродукције.

Само глаÑно размишљам а имам негде у папирологији и шему целог пројекта, једино немам времена и новца да реализујем.

Има времена!!

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...