Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Cestitke i od mene, puno lepih muzickih momenata sa 990 ti zelim.

Ja sam oduvek bio totalno lud za Aiwa "klavirima", zato i kupih dve (990) u zadnjih mesec dana. Na zalost, drugi koji sam uzeo, crne boje (prvi je bio sivi i manje mi se svidjao), dok je vizuelno bio kao nov, ispostavilo se da ima problema. G-Lab (Gojko) mi rece juce da mi je idler tire pukla srkoz kao i to da je tamo neki mikroprocesor riknuo i da dek nije u stanju da meri traku (time and counter) kako treba. Drugim recima, kupio sam djubre...ali ne bas skroz..

Srecom, prvi dek, sivi, radi besprekorno, Gojko ga testirao, stelovao itd i dao mu clean bill of health pa mi posle, na moje instistiranje sve prebacio u crnu sasiju. Tako da na kraju ja dobih od dva deka jedan i to CRNI. U ponedeljak idem da ga uzmem i zasita jedva cekam.

Ako neko od vas ima crnu 990, ali ovog puta u zaista besprekornom stanju, za prodaju, neka mi se javi.

Eric, svakao bih ti savetovao da detaljno pogledas svoj dek, ne znajuci od koga si ga uzeo. Ljudi su u stanju svasta da ti napricaju, neki ne znajuci, neki sa namerom...

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima...moja prva poruka na forumu.

Pozdrav Retru i Erichu koje ujedno i poznajem.

Eto vise od 25 godina sam ljubitelj dekova, bio i kolekcionar, ne bas kalibra kao Retro, ali proslo je kroz moje ruke i ASCa, Tandberga, Nakova........u svakom slucaju pun iskustva i dojmova :-)

Zaljubljen u najkvarljiviji i najnesavrseniji dio hi-fia..... kazetofon, ali sta da kazem kada mi je i dan danas u emotivnom sjecanju ostala nekadasnja Alfa Romeo pod kojom sam svaki drugi dan lezao...imala je osobnost,a usporedio bi ju sa ovom ADF 990 koja je za Ericha dosla na moju adresu.

Deck je u odlicnom stanju, ako se njemu nece svidjati ja cu je rado udomiti :-)

Imao sam silver 990 prije nekih 20 godina i prirasla mi je srcu.

Deck je fantastican i pogled na funkcije koje nudi za tu 1982-83 godinu su nevjerovatne...demagnetizator implementiran u deck! he,he odlicno...nevjerovatno je i sta su sve ugurali u tu mrsavu kutijicu, kilometar zica i nedo bog da se nekom koja odvoji nebi vise nikad nasao gdje je bila...a pik metar je definitivno najljepsi koji sam vidio nakon starog Naka.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima...moja prva poruka na forumu.

Pozdrav Retru i Erichu koje ujedno i poznajem.

Eto vise od 25 godina sam ljubitelj dekova, bio i kolekcionar, ne bas kalibra kao Retro, ali proslo je kroz moje ruke i ASCa, Tandberga, Nakova........u svakom slucaju pun iskustva i dojmova :smile:

Zaljubljen u najkvarljiviji i najnesavrseniji dio hi-fia..... kazetofon, ali sta da kazem kada mi je i dan danas u emotivnom sjecanju ostala nekadasnja Alfa Romeo pod kojom sam svaki drugi dan lezao...imala je osobnost,a usporedio bi ju sa ovom ADF 990 koja je za Ericha dosla na moju adresu.

Deck je u odlicnom stanju, ako se njemu nece svidjati ja cu je rado udomiti :smile:

Imao sam silver 990 prije nekih 20 godina i prirasla mi je srcu.

Deck je fantastican i pogled na funkcije koje nudi za tu 1982-83 godinu su nevjerovatne...demagnetizator implementiran u deck! he,he odlicno...nevjerovatno je i sta su sve ugurali u tu mrsavu kutijicu, kilometar zica i nedo bog da se nekom koja odvoji nebi vise nikad nasao gdje je bila...a pik metar je definitivno najljepsi koji sam vidio nakon starog Naka.

Dobrodosao!

Sto se tice Alfi - izgubio sam interesovanje za njih otkada su odustali od menjaca ispod zadnje klupe..........Danas je Alfa samo bleda slika od onih ludih , brzih vozila iz proslosti . O lezanu vikendom ispod njih da ne pricam:)) Na slici moj omiljen model GTV6.

Link to comment
Share on other sites

Alex67

Vozio sam 33 1.7 TI i Junior 2000gt sa kovanim klipovima, proburgijana na 170 ks, 900kg, 4 lezece DeLorto frge, crvena, dodane Borbet felge i 10 cm od poda, crna koza sa crvenim stofom i kromirani swichevi i cukice, autic je bio pojava.

Sad vozim dizela Volva...hladan bez duse, ne lezim ispod njega...dosada :-) usporedio bi ga sa TCK-6, a Alfu kao sto rekoh sa Aiwom 990 :-)

Retro nisam imao vremena da mislim na Onkya, ali bacit cu pogled ponovo u tvoju ostavu da vidim el tamo sta cuci.

Link to comment
Share on other sites

Od drugara Dejana iz Sombora dobio graÄku i sada 777 nije viÅ¡e usamljen :)

Moram mu zameniti kaiÅ¡ za kepsten, zajodla jednom u sekundi onako odokativno i struja biasa za hrom i metal mu nije dobra, poruÄeni svi poluprovodnici oscilatora da se zamene, snimanje na normal kasete ok.

post-9727-0-61609900-1353838859_thumb.jp

Hvala Dejanu!

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Slusao sam ga jednom, ali je bilo davno. Odlican zvuk, jedini Sony dek koji bih voleo da posedujem, a nisam imao.

Po StereoPlay bio je u samom vrhu dekova, mislim da mu je cena bila oko 2.400 DEM.

Jedina steta je sto model ispod - TCK666ES ima bolja resenja mehanike (3 DD motora umesto 1DD i 1 servo sa idlerom).

Link to comment
Share on other sites

Da, vjerovatno je mehanika u mk2 verziji ostala od prvog 777.

Bio sam uvjeren da sam imao 666, ali kopanjem po starim slikama vidim da sam imao 555 koji cak mozda dijeli isti transport sa 777.....

U svakom slucaju 777 je prekrasan...minimalistican i mocan sa onim velikim dominantnim pikovima i filigranskom izradom.

Neznam, ali od svih zvjeri novije generacije koje su mi prosle kroz ruke, zadnji na koji mi se digao je 730es, a ovo sve kasnije je odlicno, ali sterilno.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam za vikend nasao malo vremena tokom noci da se igram sa Sony TCD5 Pro II kasetofonom. Evo iskustva, slike cu postaviti kada stignem, evo za pocetak jedne sa neta, a i slike konkurenta Marantz-a CP430:

post-9475-0-84934800-1353914930_thumb.jp

post-9475-0-43224700-1353917639_thumb.jp

  • Kvalitet izrade TCD5 Pro II je izuzetan i u klasi vokmena WMD6C. Medjutim, kvalitet sklapanja nije na nivou osamdesetih i sedamdesetih: gornji poklopac je stavljen na silu (u fabrici!!!), a kako je on od tankog metala doslo je do deformacije i ostecenja plastike na jednom mestu. Japanci vise nisu bili zainteresovani za kontrolu kvaliteta kao ranijih decenija. Ovaj propust sam ispravio koliko se moglo.
  • Interesantno je da elektronika uopste nije zasnovana na SMD komponentama, vec potpuno klasicnim. Govorimo o modelu iz 1979. godine, sto je u tom slucaju normalno, ali je ova verzija modifikacija iz 1998. Sve zajedno, dosta podseca na nacin izrade prvih vokmena (TPSL2, WM3, WM2), sa tanusnim zicama i koaksijalnim kablovima.
  • Pristupacnost je korektna, nikada se ne bi reklo po tome koliko je uredjaj tanak i nabijen elektronikom. XLR konektori su zaista balansirani i jedna parica uvijenih provodnika vodi do oklopljene sekcije u kojoj nisam mogao da vidim sta se nalazi, a nemam servisno uputstvo za ovu specificnu verziju. Verovatno TCD5 Pro II koristi neke vrste minijaturnih transformatora da balansirani signal svede na single end.
  • Mehanizam poseduje Disc Drive sistem u kojem se glavni (i jedini) pogonski motor naslanja direktno na zamajac, odnosno gumeni prsten postavljen po dnu zamajca. Time se anulira remen i vecina problema vezanih za portabilne uredjaje sa ovim sistemom (motor-remen-zamajac). Zavijanje i podrhtavanje su drasticno nizi i krecu se u granicama osnovnih dvomotornih mehanizama (ALPS i sl.).
  • Transport ne poseduje funkciju REW/FWD sa preslusavanjem ili brzim premotavanjem uz pritisnuto Play dugme: aktiviranje funkcije premotavanja odmah izbacuje Play taster. Cudno, jer portabilnim snimacima ovo uvek zatreba.
  • VU metri su pravi... VU: spori i osetno manji u odnosu na konkurentski Marantz CP430 iz 1986. godine. Puno pomaze LE dioda u funkciji peak indikatora. Uputstvo lepo kaze: podesiti snimanje tako da peak svetleca dioda zatreperi s vremena na vreme. Ignorisanje ovoga kostace vas vremena i ponovonog snimanja.
  • VU metri mogu biti i osvetljeni krace vreme, a Sony je tu i dalje koristio sijalicu umesto LE dioda.
  • Ja sam XLR konektore prespojio na potenciometar nivoa snimanja, kao u verziji TCD5M i time signal oslobodio nekih 6 komponenti kroz koje bi morao da prodje unutar mikrofonskog pretpojacala i sistema za svodjenje na single end. Razlika u zvuku je bila vise nego primetna, najpre u srednjem i visokotonskom podrucju, sa vise detalja.
  • Na ovom NOVOM kasetofonu fabricki nije bio dobro podesen azimut, sto je strasno imajuci u vidu njegovu cenu od skoro 1.500 dolara!!! A nije valjao ni predefinisani nivo osetljivosti prema traci. Da neko ne pomisli, na kutiji je ostala nalepnica koja pokazuje da je jednoj firmi Sony poslao ovaj uredjaj, dakle prosao je sve kontrole. Elektronika je osrednje ujednacena, razlika izmedju kanala je oko 0.15 dB u korist desnog. Rec level trimere sam podesio, a bias je dobar. Interesantno je da ne postoje trimeri za bias vec kratkospojnici sa nekoliko vrednosti koje ukupno daju odgovarajucu kapacitivnost i odredjuju struju bias-a. Ti kratkospojnici su stampa na ploci i treba iz zalemiti ili razlemiti... ovo nikada nisam sreo. Srecom, nije bilo posla oko ovoga.
  • Merenje je pokazalo da TCD5 Pro II ima frekvencijski opseg malo preko 17 KHz na TDK SA traci. Marantz CP430 je "izvukao" preko 19 KHz na istoj.
  • Zvuk na sopstvenim snimcima je vrlo dobar, ali ne i high end. Mek, snazan, sa malo naglasenim mid basom, bas kao kod Sony ES 970, 990, 909. Zamucenja skoro da nema, a srednji tonovi su istureni napred, umeksani i vrlo prijatni. Detalji, posebno srednjeg opsega su skoro fascinantni za jednu ovakvu spravu, kao i prostornost koja je veoma, veoma dobra. Medjutim, sam gornji ekstrem podseca na neke dekove sa HX Pro sistemom: iako na grafikonu nije naglasen, subjektivno se dobija utisak istaknutosti ovog dela spektra usled netransparentnih i pomalo grubljih detalja koji se brzo primete. Oseca se i doza kompresije na prelazu srednjeg i visokotonskonskog podrucja, a overload granica imam utisak da je prilicno niska - najvise se oseti tamo gde je koncentracija energije, oko 300-400 Hz.
  • Snimak nacinjen na TCD5 Pro II zvuci bolje na Sony WMD6C nego na samom TCD5 Pro II :). WMD6C nije bolji snimac, ali je izuzetan reproduktor i snimak koji sam slusao na njemu zvuci jos cistije i transparentnije, nekako relaksirano sto fali TCD5 Pro II. Imam cudan utisak da Pro II ne voli sve vrste muzike: rok sa dosta midbas deonica njemu ne prija. Akustika i vokali su, sa druge strane, divni i spadaju u klasu odlicnih troglavih dekova.

O poredjenju starog i novog: iPod-a, Philips Go Gear Android FLAC media plejera u okrsaju sa Sony WM-D6C i Sony TCD5 Pro II kasetofonima citacete uskoro na mom sajtu, nadam se :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...