Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Evo jos informacija za ljubitelje Akai dekova,pored gx-9(testiran 6/1985 u Stereoplay-u kostao 1300 dm,testiran je takodje i u Hifi Vision-u 6/1986) svakako treba pomenuti gxr-99 i gxr-88.

Akai GXR-99 im je tad bio top model sa cenom od 2000 dm(Stereoplay 11/1985 i Stereo 7/1985).Oba su u Stereo-u bila bolje ocenjena od gx-9(zanimljivo da je i gxf-71 bio u istom casopisu isto ocenjen kao gx-9 sa identicnom cenom od 1300 dm),dok je u Hifi Vision-u gx-9 bio bolje ocenjen od gxr-88.U istom casopisu(Hifi Vision) su gx-75/95 bili malo bolje ocenjeni od gx-9/gxr-88.

Akai GXR-88 je kostao 1600 dm(testiran Hifi Vision 8/1985,Stereo 4/1985 i Audio 6/1986).Na slikama gxr-99 i gxr-88.

http://www.vintageca...com/Akai/GX-R99

http://my.reset.jp/~...9/GX-R99-88.htm

post-10314-0-49038200-1295067609_thumb.j

post-10314-0-47759200-1295067669_thumb.j

post-10314-0-31034400-1295067724_thumb.j

post-10314-0-53884600-1295067825_thumb.j

post-10314-0-81878000-1295067947_thumb.j

post-10314-0-32530200-1295068793_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Kakvi su Akai gx-r99/88 u odnosu na druge "reversne troglavaše" ???

Znam da takvih mašina ima relativno malo, možda svega 10-ak modela ukupno...

Bilo je zaista odlicnih reversnih dekova(troglavih) pocev od najpoznatijih Nakamichi Dragon-a i RX-505E.Tu su bili jos svakako vredni paznje : Teac R-999X/ 888X/ R-9000/ R-919X,JVC DD-VR 9,Pioneer CT-9R/8R...

Link to comment
Share on other sites

Meni je stigla u policu jos jedna bebica: Denon DR-M800. Kupljen na Limundu, stigao pre mesec dana i tek sada je otpakovan. Vidim da je dosta prasnjav te ce morati na detaljan servis. Zao mi je sto nisam kupio Andreotijev primerak ovog deka. Zanimalo me je da se uverim da li su sve te price oko njegovog zvuka tacne i zbog cega je dobio ocenu pripadnosti najvisoj klasi u Stereoplay. Odmah sam mu podmetnuo Sony HF normalku da vidim kako ce da se izbori :). Inace, toliko jevtine plastike nisam video ni na Techics dekovima... mozda na Aiwa-ma, ali u daleko nizoj klasi. Medjutim, kao da su ih ucili ovi iz NAD-a... "lepota je iznutra" :)

Sto se autorevers masina tice, nekako sam sumnjicav prema svemu sto vrti glavu tamo-vamo :), nikada nijedan koji sam imao nije svirao bogzna kako. Ma koliko se proizvodjaci trudili, cini mi se da su jedini high end autorevezni troglavasi RX505 i Dragon...

Link to comment
Share on other sites

Sto se autorevers masina tice, nekako sam sumnjicav prema svemu sto vrti glavu tamo-vamo :), nikada nijedan koji sam imao nije svirao bogzna kako. Ma koliko se proizvodjaci trudili, cini mi se da su jedini high end autorevezni troglavasi RX505 i Dragon...

Потпуно Ñе Ñлажем Ñа тим и још бих додао Пионир ЦТ-Ф750 код ког Ñе промене Ñмера не оÑећају у звуку.

Ðаравно под уÑловом да је Ñве подешено како треба!

Link to comment
Share on other sites

Zeone, hvala na primedbi, nisam imao taj dek.

Neki od interesantnih koje sam posedovao su Pioneer CT9R, posle koga sam definitivno izgubio volju za autorevers masinama: ekscentrican dizajn, prelep uzivo, gomila opcija, transport sa TRI DD motora... a kuciste skroz plasticno, cak i prednja maska. Unutra natrpan elektronikom i nedostupan, boze sacuvaj. Zvucno... osrednji, nista narocito.

Neke od zanimljivih autorevers masina koje sam imao bile su Dual C939... fenomenalna sprava i Akai GXC75D.. oba spadaju u "polozene" dekove, Dual sa solidnom mehanikom i elektronikom koja se sastoji od modula povezanih preko maticne ploce - magistrale (jos 1977. godine!!!) i zatvorene u metalni sarkofag, te glavom koja se nije pomerala vec je bila cetvorokanalna.

Akai je imao odlicnu mehaniku i pomerao glavu gore/dole, rotirajuci pri tome kanale. Imam jos uvek jednu kasetu snimljenu na njemu i mogu reci da odlicno zvuci. Taj dek je isto negde iz sedamdesetih godina.

Link to comment
Share on other sites

Потпуно Ñе Ñлажем Ñа тим и још бих додао Пионир ЦТ-Ф750 код ког Ñе промене Ñмера не оÑећају у звуку.

Ðаравно под уÑловом да је Ñве подешено како треба!

CTF750.jpg

Link to comment
Share on other sites

Malo sam slusao i analizirao Denon DR-M800.

Kao sto rekoh, toliku kolicinu plastike sam video mozda samo na Pioneer-u CT9R i bratiji ali ovi u Denonu se cak nisu potrudili ni da bude nekog posebnog kvaliteta. Gornji i donji poklopac su metalni, ali gornji ide samo po gornjoj povrsini, nije U profila, tako da su sa strane plasticne stranice sa bezocno utisnutim imitacijama inbus zavrtanja - kao da su se sprdali sa kupcima, sramota za dek od 900 DEM. Jedan JVC 711 izgleda u odnosu na Denon kao pravi pravcati tenk.

Unutra je druga prica: Denon je pravio lepe sekcije napajanja za svoje dekice, secam ih se sa modela DRM33 i 44. Tako je i ovde. Mehanika je prilicno masivna, nisu to ne znam kakvi zamajci, ali su u zbiru sasvim solidni, a transport opsluzuju tri motora. Pogon kapstana je preko remena.

Zvuk DR-M800 je specifican: izrazito topao i mek, veoma prijatan za dugotrajno slusanje. Bas je agilan, dubok i ima puno snage u sebi, sasvim blago zaokrugljen ali dobro definisan - opet nasledje DRM33 i 44 i to je bila izrazita retkost u ovoj klasi cene - dekovi do 1.000 DEM imali su jasne anomalije na basu po cemu su se snimci razlikovali od originala.

Srednjetonsko podrucje je toplo, sa solidnim detaljima i na sredini, ne strci unapred niti je povuceno.

Sto se visokih tice, podmetnuo sam mu normal traku - moja standardna finta da vidim kako ce da reaguje. U ovom slucaju je bila Maxell UR, a poredio sam ga sa odlicnim Pioneer-om CTS-910 (odmah da naglasim da nisam ljubitelj ove firme).

Iako je Denon DRM800 imao dobre detalje visokih tonova i odredjenu lakocu njihove reprodukcije, oni nisu imali tu dozu leprsavosti kakvu imaju vrhunski dekovi, niti su bili prirodni u toj meri u kojoj ih oni reprodukuju. Tonovi su izvedeni od pocetka do kraja nedovoljno precizno, sa nedovoljnom kontrolom i gubitkom teksture. Pioneer CT-S910 ga je ovde lako nadmasio, razlika na zvucnim kutijama (pojacalo Revox B250 i Jamo C809) bila je osetno veca nego preko slusalica (Sennheiser HD580 Precision). Pioneer CT-S910 ima fenomenalno detaljan zvuk, transparentan, nenaporan, tesko mu je naci manu. Da napomenem, nijedan od dekova nema tragove rada na glavama, Denon je demagnetizovan i ociscena mu je putanja trake, Pioneer nista. Denon ima stalno ukljucen HX Pro, na Pioneer-u ga nisam koristio. Ovo je, ionako, samo preliminarni test.

Videcu kako ce se DR-M800 pokazati u odnosu na Sony TCK666ES. A i na hrom trakama.

Ovako, "na prvo uho", cini mi se da je DR-M800 zvucno bio odlican dek za novac koji je kostao, verovatno cak i iznad svoje klase. No, problemi koje su imali DRM33 i 44 (reprodukcija detalja u visokotonskom podrucju), nisu u potpunosti reseni. Sa druge strane, toplina zvuka je takva da se odnos Pioneer/Denon svodi na izbor Sony/Philips - a svi znamo kakav zvuk vole ljubitelji Philips-a.

Da ne zaboravim, izvor je bio Grundig FineArts CD9009 sa poslednjom verzijom modifikacije.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam DRM 700. I uporedjivao sam ga sa moja preostala 3 deka. JVC TD 662, AIWA ADF 800 i Harman/kardon TD 4200. JVC iako najopremljeniji je ispao najlosiji. Denon i Aiwa ga zvucno daleko nadmasuju. Razlika izmedju Denona i Aiwe je po meni stvar ukusa. A ubedljivo najlepsi zvuk, najbolju zvucnu sliku ima H/K TD4200 i iako dvoglavi i sa samo jednim kapstanom , zvucno je daleko nadmasio ostale. Za sve dekove znam da su kostali oko 700 DEM i kolko se secam svi su bili u istoj spitzklase II. Jedino ne znam za JVC al mislim da je i on tu negde bio sa cenom.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam DRM 700. I uporedjivao sam ga sa moja preostala 3 deka. JVC TD 662, AIWA ADF 800 i Harman/kardon TD 4200. JVC iako najopremljeniji je ispao najlosiji. Denon i Aiwa ga zvucno daleko nadmasuju. Razlika izmedju Denona i Aiwe je po meni stvar ukusa. A ubedljivo najlepsi zvuk, najbolju zvucnu sliku ima H/K TD4200 i iako dvoglavi i sa samo jednim kapstanom , zvucno je daleko nadmasio ostale. Za sve dekove znam da su kostali oko 700 DEM i kolko se secam svi su bili u istoj spitzklase II. Jedino ne znam za JVC al mislim da je i on tu negde bio sa cenom.

TDV-662 je u Engleskoj kostao 250 funti(testiran What Hifi 1994 februar) i 270 funti(Hifi Choice 1995),u Nemackoj mu je cena bila oko 650 dm.

Link to comment
Share on other sites

duzi niz godina posedujem Hitachi d-900,medjutim ne razumem se mnogo u mehanizam a i bogme mnogo je komplikovan,konkretno trebam pomoc od iskusnijih forumasa,dek je ispravan s obzirom na godine stajanja na mom tavanu,dijagnoza je sledeca:

motori rade,medjutim mrsi traku a razlog je nema levi pinch roller (valjda se tako zove),guma koja naleze na capstan,znaci treba da se zameni kompletan roler,verovatno i pogonske gumice,takodje da se nasteluju i razmagnetisu glave.E sad me interesuje ko to moze da odradi naravno uz novcanu nadoknadu,greota je da stoji bezveze,a i poceo sam da skupljam neke vintage uredjaje tako da bi voleo da sredim ovog monstruma.

post-11374-0-07041100-1295312407_thumb.j

post-11374-0-58958900-1295312514_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...