Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Znao sam da ces da das preciznu informaciju. Te 1979. godine sam bio u Trstu, kupovao cipele marke "Brooks" i ostale marke kao i muzicke kasete. Koliko se secam 100.000 lira je bilo oko 100 DEM. Danas bi nominalno 100 DEM bilo oko 50 eura, a realno 1DEM = 1 euro. Ovo je neka informacija za neke mladje, mada se iz uporedjenja uredjaja vidi red velicine cena.

Ono ispod 8-track je bio americki izum (veoma los). Minutaza je bila pristojno mala, traka se previjala, a na benzinskim pumpama u Americi mogle su da se menjaju snimljene 8-track kasete verovatno zbog reklame novog medija. Ovaj format se skoro 100% koristio samo u automobilu. Nije mi poznata kucna varijanta. Pa i kako je naveo Zeon, stoji mu negde u vikendici.

chr-260.JPG

ed-240.JPG

ed-241.JPG

ed-261.JPG

Link to comment
Share on other sites

Argumentovano sam demantovan. :thumbsup2

Hajde malo o onom magnetofonu na zicu. Na site-u Muzeja Nauke i Tehnike ima neka spravica, ali se ne vidi dobro.

Sa Willi Studerom sam na audioberzi u oktobru 2010. imao mali razgovor na tu temu. Kako mi je on rekao to je nemaÄki izum, mada su ga maksimalno koristili Amerikanci u II svetskom ratu (njihovi reporteri - novinari). Nije mi baÅ¡ jasno napajanje uredjaja na terenu. Verovatno su nosili velike akumulatore.

Pre 7-8 godina bila je neka mini izložba u knjižari u Knez Mihailovoj (pored SANU) i bio je izložen taj ŽIČAR (da ne kažem trakaš jer nije).

Willi samo Äeka pravi trenutak da se ukljuÄi.

Link to comment
Share on other sites

Argumentovano sam demantovan. :thumbsup2

Hajde malo o onom magnetofonu na zicu. Na site-u Muzeja Nauke i Tehnike ima neka spravica, ali se ne vidi dobro.

Sa Willi Studerom sam na audioberzi u oktobru 2010. imao mali razgovor na tu temu. Kako mi je on rekao to je nemaÄki izum, mada su ga maksimalno koristili Amerikanci u II svetskom ratu (njihovi reporteri - novinari). Nije mi baÅ¡ jasno napajanje uredjaja na terenu. Verovatno su nosili velike akumulatore.

Pre 7-8 godina bila je neka mini izložba u knjižari u Knez Mihailovoj (pored SANU) i bio je izložen taj ŽIČAR (da ne kažem trakaš jer nije).

Willi samo Äeka pravi trenutak da se ukljuÄi.

post-11425-0-14239900-1294353051_thumb.j

Info, link: ŽiÄarenje...

POZDRAV :wave2

Link to comment
Share on other sites

Evo cena u Italiji koje su bile(Suono Annuario 1979) :

Sony EL-5 - 630.000 lira - poredjenja radi u istom katalogu je Nakamichi 600mkII kostao 800.000 lira,Tandberg tcd-320 je bio 630.000 lira

Sony EL-7 - 870.000 lira - u istom katalogu Technics rsm-85 je bio 880.000 lira,Hitachi D-5500 je kostao 1.300.000 lira,Teac C-1 -1.540.000 lira

Sony EL-D-8 -1.070.000 lira - u istom katalogu Pionner ctf-900 je kostao 700.000 lira,Tandberg tcd-340A je bio 1.070.000 lira,Nakamichi 700mkII - 1.400.000 lira

Technics rs-7500 - 680.000 lira - Akai gxc-750 je bio 770.000 lira,Sansui sc-5110 je bio 1.080.000 lira,Technics rsm-95 je bio 1.750.000 lira

Cene kaseta bile su sledece(1979 godina) :

Sony slh-60 - 6.500 lira - poredjenja radi klasicna kaseta TDK sac-60 je bila 3.200 lira,Maxell udxl 2-60 - 4.000 lira,Scotch Metal Metafine 60 - 6.000 lira

Sony fecr 60 - 8.500 lira - klasicna kaseta Scotch metal metafine 90 je bila 8.000 lira,Maxell udxl 2-90 - 5.000 lira,TDK ad-90 - 5.000 lira

1977(Suono Annuario) u Italiji je na primer EL-7 kostao okruglo 1.000.000 lira/El-5 je bio 600.000 lira - dok je iste godine Nakamichi 700 bio 1.100.000 lira,Pioneer ctf-9090 je tad bio 500.000 lira,Nakamichi 600 je kostao tad 600.000 lira.

Evo jos nekoliko cena vrhunskih dekova iz 1979 godine(Suono Annuario) :

Luxman 5K50 je kostao 2.450.000 lira

Nakamichi 1000mk II - 1.900.000 lira

Optonica RT-9100 - 1.220.000 lira

Aiwa AD-6900 - 980.000 lira

Link to comment
Share on other sites

Argumentovano sam demantovan. :thumbsup2

Hajde malo o onom magnetofonu na zicu. Na site-u Muzeja Nauke i Tehnike ima neka spravica, ali se ne vidi dobro.

Sa Willi Studerom sam na audioberzi u oktobru 2010. imao mali razgovor na tu temu. Kako mi je on rekao to je nemaÄki izum, mada su ga maksimalno koristili Amerikanci u II svetskom ratu (njihovi reporteri - novinari). Nije mi baÅ¡ jasno napajanje uredjaja na terenu. Verovatno su nosili velike akumulatore.

Pre 7-8 godina bila je neka mini izložba u knjižari u Knez Mihailovoj (pored SANU) i bio je izložen taj ŽIČAR (da ne kažem trakaš jer nije).

Willi samo Äeka pravi trenutak da se ukljuÄi.

I Nemci su, u jednom od podzemnih sklonista za Hitlera i njegov stab, imali gomilu magnetofona sa zicama. Akio Morita je kasnije, u svojoj knjizi, detaljno opisao kako su se trudili da naprave prvu magnetofonsku traku (u Japanu), problem je bio naci odgovarajucu podlogu, mislim da su na pocetku eksperimentisali sa papirom, posle presli na savremeniji materijal, ali ga je bilo tesko naci u to vreme. Medjutim, interesantno je kako nista nisu hteli da uvezu, sve su se trudili da naprave sami iako nikakvih osnova nisu imali (razorena industija itd.). A kod nas, potpuno drugacije.

Link to comment
Share on other sites

A kao zanimljivost... jeste li vidjeli za koju cijenu je otisao ovaj Akai GX77?

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemnext&item=230567318049.html

Generalno moje miÅ¡ljenje je da preteravaju sa cenama, to bi isto da ja prodam moj mercedes 108-cu koji je orginalan u top stanju za 50000e do 70000e (sada registrovan kume stigle nove tablice). PoÅ¡to se ovde radi o nadmetanju naravno ako sam kolekcionar naravno da bi ponudio veću cifru ako mi je stalo do istog a Å¡to se tiÄe realne cene to nema smisla i mislim da je sve to malo preterano. Moje pitanje oće neko da kupi moj dek sa sve kutijom i papirima naravno orginalno (saÄuvao sam i Äuvam i foliju od istog i nalepnicu na vratancima stoji...)sve i da plati za 1500e daj glupost (administaciji ovo nije reklama hvala), njega su godine pregazile ima tu dosta posla oko takvih ureÄ‘aja a pogotovo koji nisu puÅ¡tani u rad koji su dugo stojali u kutiji (to i sam ZoranBG može da kaže jer Äovek zna...). Å to se tiÄe rez. delova znam da fabrike od izlaska modela narednih do sedam godina su prodavali rez delove i pravili. Moje liÄno iskustvo iz garaže sam izvukao dek Sony koji je stojao oko godinuipo dana i avaj ajd da ga pustim, upalim isti gle Äufa radi al za malo posle nekih sat vremena rada poÄeo da zviždi ko kada odete kod zubara i Äujete buÅ¡ilicu toliko o tome a ne neki ureÄ‘aj dek koji je stojao ped do deset godina i viÅ¡e u kutiji, znam postoje uslovi skladiÅ¡tenja i svega ostalog a ovde na ebay-u nisu to firme koje Äuvaju ureÄ‘aje nego pojedinci koji prodaju. Ovim miÅ¡ljenjem ne mislim da nikog uvredim ili sputavam u svemu Å¡to misli da je dobro za njega. Dosta mi je ebay-a i mislim da preteruju u svakom pogledu meni liÄno nisu merilo, ustvari to je ko koga prevari kao i na pijaci, i da dodam generalno kupujete maÄku u džaku (Äast izuzecima).

POZDRAV :wave2

Link to comment
Share on other sites

Samo da dodam... iako je Aiwa sistem dvostrukih analognih meraÄa bio avangardan(i unikatan), rekao bih da u praksi baÅ¡ i nije bilo zgodno nadgledati 4-meraÄa istovremeno !!!

Nakamichi je na modelima 680zx i 1000zxl imao isto to, ali drugaÄije reÅ¡eno, i pogodnije za svrsishodnu upotrebu...

157724.jpg

Naime, iako na prvi pogled izgleda kao klasiÄan "peak hold", on to zapravo nije !!!

Jer, ono što izgleda kao peak-hold je "peak level" u kombinaciji sa "vu level"... uživo izgleda impresivno i efektno, bez konkurencije...

Link to comment
Share on other sites

Gde ste nasli informaciju da je to najbolji dek ikada?

Na nekim forumima i linkovima.Informacije su sture i slabe.Negde kazu da je to prototip i da njegova proizvodnja u to vreme ne bi bila finansijski opravdana.Predstavljem je na nekom sajmu.U svakom slucaju ako su mu karakteristike kao i gabariti to je killer mashine,a uz to jos Luxman Alpine.Nemam ni trunku sumnje da je to mozda zaista najbolji dek ikada.Da li se proizvodio serijski ne znam,ili samo po narudzbini.Verovatno ima jos takvih dekova o kojima nemamo pojma,i za koje trziste su radjeni.

-Hajde dekofili dajte vise informacija, slike,-Zoki,Scepane?

Link to comment
Share on other sites

Gde ste nasli informaciju da je to najbolji dek ikada?

Вала баш, и миÑлим да није баш примерено да Ñе показују уређаји које човек за време Ñвог живота неће видети уживо.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Evo informacija iz jednog Luxman kataloga u kojem ovaj dek ima oznaku D-05(pise Working Sample,1982 godina),pise ovako : Omega-Loading Cassette deck.The D-05 appears at the time when the market was moving away from the open-reel format toward the cassette.It boasted the hifi performance of an open-reel deck and the ease of use of a cassette deck.

Pogledacu sta jos imam o njemu pa cu napisati ovde.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...