Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Pre svega veliki pozdrav svim ljubiteljima dekovacheers.gif.U ovoj temi bi voleo da pisemo o dekovima(licna iskustva),koji dek bi zeleli da imate,koji dek vam se do sad najbolje pokazao,koje ste dekove imali/imate,da postavljamo slike dekova koje imamo,kad neko kupi dek da ga ovde predstavi(pohvali se) i sve ostalo vezano za dekove.Za pocetak postavicu slike nekih dekova iz moje kolekcije(Teac Z-6000,Nakamichi Cassette deck 1,Onkyo TA-6711 i NAD Monitor 6300)kad budem ovih dana slikao ostale postavicu i njihove slike.

Evo i mog Hi-FI-a Pozdrav .

Link to comment
Share on other sites

Bilo bi zaista zanimljivo imati prilike videti i poslušati ove "spravice"...

- Victor(JVC) d-e3

- Lo-D(Hitachi) d-mc50

S obzorom na fiziÄke limite korišćenog formata "microcassette"(pre svega manja brzina protoka trake), koliko je to inferiorno u odnosu na "klasiÄan format"...

800px-CassetteAndMicrocassette.jpg

Jer, ukolko idemo suprotnim pravcem(veća kaseta, veća brzina protoka trake, širi magnetni tragovi sa većim razmakom), odnosno svima znani "Elcaset"...

razlike u kvalietu zvuka su ubedljivo na strani "velikih kaseta" !!!

Elcaset.jpg

Link to comment
Share on other sites

Suva mehanika... klik/Å¡kljoc/zvec... ma milina jedna, ......

Jedno kratko vreme (sredinom 70-ih) je egzistirao ovaj format "Elcaset" sa kasetom LC-90. Imao sam ga u stanu na koriscenje (presnimavanje) par dana tih dana. Kad pogledam ovaj "Sony" skoro da je identican. Klasicna audio kaseta je uzela primat i sa pojavom sve skupljih i boljih dekova je dominirala (sto se tice analognog zvuka pisi-brisi).

Naravno, magnetofon je druga prica. Ne mogu da se setim cene ove LC-90 kasete u ono vreme makar u poredjenju sa klasicnom kasetom. I drugi formati nisu "zaziveli" i ako su neki i duze trajali (mini-disc, DAT).

Ovaj "Sony" je mogao da se kupi u predstavnistvu Sony-ja ("Jugoslaviacommerce"). Moguce da je mogao ovde kod nas da se kupi i "Philips" (Obilicev Venac).

Bilo bi lepo ako neki kolekcionar ima i dekove koji su imali nestandardno ubacivanje kasete (nesto kao ubacivanje mini-disc). To je radio "Uher" na abnormalno skupoj mini liniji, a "Technics" sa nekim dubokim uvlacenjem kasete.

Ovaj "Technics" ima nas kolega forumas Kiki pa ako ima vremena neka postavi neku lepu fotku.

Ocekujem fotografije nestandardnih resenja dizajna dekova PRVENSTVENO "IZ SVOJE KUCE".

Mali izazov za ScepanBG, za slike i cene i uredjaja i kaseta ("Elcaset").

Accuphase, obradovao si me sa slikom ovog "Sony"-ja

Link to comment
Share on other sites

Ovo ubacujem u moju arhivu. Od Tebe, ScepanBG i drugih ocekujem i cene "Elcaset" dekova (moze bas onaj "Sony) i cene "Elcaset" kaseta. Mora da nesto od toga ima i Retro_Man u svojoj kolekciji.

Svaka cast na brzini. Ja Ti pisem zahvalnicu, a Ti me vec bombardujes novim podacima.

Link to comment
Share on other sites

Ovo ubacujem u moju arhivu. Od Tebe, ScepanBG i drugih ocekujem i cene "Elcaset" dekova (moze bas onaj "Sony) i cene "Elcaset" kaseta. Mora da nesto od toga ima i Retro_Man u svojoj kolekciji.

Svaka cast na brzini. Ja Ti pisem zahvalnicu, a Ti me vec bombardujes novim podacima.

E... hvala !!!

Lepo je kada se "zadovoljstvo shvati kao obaveza", bar ja tako gledam na "stvari"...

:wave2 :wave2 :wave2 :wave2 :wave2

Link to comment
Share on other sites

Možete li zamisliti kakvo je razoÄarenje kad Äovjek ima priliku kupiti RS-9900, a pametnjakoviÄ koji mi je u NJemaÄkoj to kupovao zbog neznanja ostavi transport i donese samo rec Amlpifier, zaÅ¡to, pa zato jer je mislio da je transport obiÄan dek, a na drugom djelu je pisalo Amplifier pa je mislio da je to klasiÄno pojaÄalo, ne znam ni danas koji je veÄi luÄ‘ak, ovaj Å¡to je to raspario ili onj koji mu je to prodao, poenta je da ja imam taj rec Amplifier vaÄ par godina i transport vjerojatno neÄu nikada nabaviti.El Caset nemam, to je jedini medij koji mi nedostaje ali u pregovorima sam za jednu Wegu, pandan Soniju 7, uvijet za kupovinu je da uz maÅ¡inu ide barem dvije ispravne kasete.

Na slici se vidi Techinics RS-9900, rec Amlifier, srednji red najdoljnja komponenta.

<script src='http://img411.imageshack.us/shareable/?i=85845793.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>85845793.jpg</noscript>

Link to comment
Share on other sites

.... El Caset nemam, to je jedini medij koji mi nedostaje ali ....

Svaka Äast na kolekciji. Prijateljska provokacija sa moje strane akonto Tvoje gornje izjave. Da li imaÅ¡ magnetofon na žicu? Tu oÄekujem da se ukljuÄi Willi Studer.

Link to comment
Share on other sites

Neso , aktivan si nesto u poslednje vreme jer to znaci da trenutno nema ispita????

Ali,,,,,u svakom slucaju lepo s tvoje strane..(Teac je CUDO!!!!)

Nisu samo ispiti u pitanju nego je ovo jedino mesto na forumu gde nema svadjanja i prepucavanja a i tema mi je vise nego zanimljiva. Napisi i ti nesto, medju onih stotinak dekova koje si imao sigurno je bilo zanimljivih modela! Iskustvo je na tvojoj strani!

Ziveo Teac!!!

Link to comment
Share on other sites

Imam ovaj B-77 i joÅ¡ jedan A-77, meni sasvim dovoljno, prateÄi kroz razdoblje od 40-tak godina mislim da ne postoji medij koji je zapisivao ton a da ga ja nemam, Dekovi, Megovi, HI-FI VHS, HI-FI 8mm, HI-FI Digital 8mm, Digital mini dv, dcc, DAT, Mini disc, CD-R Audio snimaÄi.

<script src='http://img819.imageshack.us/shareable/?i=96180092.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>96180092.jpg</noscript>

Link to comment
Share on other sites

Ovo ubacujem u moju arhivu. Od Tebe, ScepanBG i drugih ocekujem i cene "Elcaset" dekova (moze bas onaj "Sony) i cene "Elcaset" kaseta. Mora da nesto od toga ima i Retro_Man u svojoj kolekciji.

Svaka cast na brzini. Ja Ti pisem zahvalnicu, a Ti me vec bombardujes novim podacima.

Evo cena u Italiji koje su bile(Suono Annuario 1979) :

Sony EL-5 - 630.000 lira - poredjenja radi u istom katalogu je Nakamichi 600mkII kostao 800.000 lira,Tandberg tcd-320 je bio 630.000 lira

Sony EL-7 - 870.000 lira - u istom katalogu Technics rsm-85 je bio 880.000 lira,Hitachi D-5500 je kostao 1.300.000 lira,Teac C-1 -1.540.000 lira

Sony EL-D-8 -1.070.000 lira - u istom katalogu Pionner ctf-900 je kostao 700.000 lira,Tandberg tcd-340A je bio 1.070.000 lira,Nakamichi 700mkII - 1.400.000 lira

Technics rs-7500 - 680.000 lira - Akai gxc-750 je bio 770.000 lira,Sansui sc-5110 je bio 1.080.000 lira,Technics rsm-95 je bio 1.750.000 lira

Cene kaseta bile su sledece(1979 godina) :

Sony slh-60 - 6.500 lira - poredjenja radi klasicna kaseta TDK sac-60 je bila 3.200 lira,Maxell udxl 2-60 - 4.000 lira,Scotch Metal Metafine 60 - 6.000 lira

Sony fecr 60 - 8.500 lira - klasicna kaseta Scotch metal metafine 90 je bila 8.000 lira,Maxell udxl 2-90 - 5.000 lira,TDK ad-90 - 5.000 lira

1977(Suono Annuario) u Italiji je na primer EL-7 kostao okruglo 1.000.000 lira/El-5 je bio 600.000 lira - dok je iste godine Nakamichi 700 bio 1.100.000 lira,Pioneer ctf-9090 je tad bio 500.000 lira,Nakamichi 600 je kostao tad 600.000 lira.

Link to comment
Share on other sites

Da dodam i ovaj format, nekada davno sam posedovao ovaj format to je bio resiver sa kasetom. Nažalost nisam saÄuvao ureÄ‘aj :oops:

post-11425-0-61725500-1294348438_thumb.j

Info o formatu: 8 track

Bilo je tu formata još. Nabasah na netu o kasetama na ovaj sajt nisam siguran da je objavljeno ovde na forumu možda i jeste (bar ja nisam našao), možete da pogledate kasete koje su firme pravile link: kasete

POZDRAV :wave2

Link to comment
Share on other sites

Da dodam i ovaj format, nekada davno sam posedovao ovaj format to je bio resiver sa kasetom. Nažalost nisam saÄuvao ureÄ‘aj :oops:

post-11425-0-61725500-1294348438_thumb.j

Info o formatu: 8 track

Имам у викендици један ауто радио Ñа том каÑетом и око деÑетак каÑета, а радио је из неког америчког аутомобила и још је иÑправан.

БеÑконачна трака а 4 Ñ… Ñтерео Ð·Ð°Ð¿Ð¸Ñ :thumbsup2

Боље да ме ниÑи подÑетио :plakanje

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Имам у викендици један ауто радио Ñа том каÑетом и око деÑетак каÑета, а радио је из неког америчког аутомобила и још је иÑправан.

БеÑконачна трака а 4 Ñ… Ñтере Ð·Ð°Ð¿Ð¸Ñ :thumbsup2

Боље да ме ниÑи подÑетио :plakanje

:wave2

Prijatelju, mogu samo da dodam behu lepa vremena... e' kad se setim. Nažalost nisam saÄuvao ureÄ‘aj evo po netu pokuÅ¡avam da naÄ‘em takav ureÄ‘aj (sliku), kolko se sećam imao je prikljuÄak za gramofon i aux naravno u sebi je imao radio (tuner) i kasetofon za ovaj format. Znam da se koristio i u kolima u to vreme, a i znam da su grupe snimale na tim kasetama.

POZDRAV :wave2

Link to comment
Share on other sites

Evo cena u Italiji koje su bile(Suono Annuario 1979):

Znao sam da ces da das preciznu informaciju. Te 1979. godine sam bio u Trstu, kupovao cipele marke "Brooks" i ostale marke kao i muzicke kasete. Koliko se secam 100.000 lira je bilo oko 100 DEM. Danas bi nominalno 100 DEM bilo oko 50 eura, a realno 1DEM = 1 euro. Ovo je neka informacija za neke mladje, mada se iz uporedjenja uredjaja vidi red velicine cena.

Ono ispod 8-track je bio americki izum (veoma los). Minutaza je bila pristojno mala, traka se previjala, a na benzinskim pumpama u Americi mogle su da se menjaju snimljene 8-track kasete verovatno zbog reklame novog medija. Ovaj format se skoro 100% koristio samo u automobilu. Nije mi poznata kucna varijanta. Pa i kako je naveo Zeon, stoji mu negde u vikendici.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...