Jump to content


Šta za Heavy Metal zvuk?


Nino

Recommended Posts

Pozdrav svim Älanovima foruma!

Hteo bih da pokrenem jednu konstruktivnu temu koja bi pokuÅ¡ala nas neiskusnije da uputi Å¡ta da tražimo od zvuÄnika i pojaÄala. Primećujem da na svim sajmovima HI-FI opreme dominira jazz i ambijentalna muzika ali retko gde sam imao priliku da Äujem ACDC, Motorhead, Black Sabbath, Metallicu, Judas Priest i sliÄne grupe.

Interesuju me vaÅ¡a iskustva i predlozi kada su u pitanju zvuÄnici i pojaÄala, da li uzeti 2 ili 3 sistemske, podne ili bookshelf, papirnu ili metalnu membranu, A klasu ili D klasu, lampe ili tranzistori, CD ili Vinil...

Mnogi od vas su verovatno sluÅ¡ali ove bendove na razliÄitim zvuÄnicima pa molim vas neki predlog opreme koja nije preskupa..

Unapred hvala

Link to comment
Share on other sites

Zvuchnici Cerwin-Vega...ne secam se modela,ali ih je bilo vishe.I 2sistemskih,i 3sistemskih,sa raznim pojachalima,to je jednostavno razvaljivalo.Povremeno se pojavljuju na K/P po ok ceni.

Recimo,neshto ovako:

http://www.kupujemprodajem.com/carwin-vega-at-80-321702-oglas.htm?filter_id=991176

Bio je do skoro kod lika iz Kikinde josh jedan pristojan model za oko 250eur,ali ne vidim vishe oglas.

Link to comment
Share on other sites

Ako pricamo o klasicnom heavy metalu onda ta JBL+H/K prica, ili neka Cerwin-Vega! varijanta imaju smisla, ako zelis da postignes slican dozivljaj kao kad je to prastalo uzivo pre XX godina.

Ako slusas vec new wave of british heavy metal, naleteces na mnogo bolju, po meni potpuno audiofilsku produkciju i to vec i te kako ima smisla slusati na mnogo ozbiljnijoj opremi. Ako se potrudis, vecina novijih pravaca, posebno spomenuti NWOBHM, onda razni progressive, poneki trash metal i te kako su dobro producirani. Imas fantasticna 180gr. vinyl izdanja koja su se pojavila u poslednje vreme - Pantera, Slayer, Iron Maiden, da spomenem samo neke. Ma koliko se Sonic bunio, meni se svidjaju Opeth izdanja na CD-u, posebno Ghost Reveries na HDCD-u - mozda nije po svacijem ukusu, ali jeste audiofilska produkcija progressive death metala. :D Sve u svemu - po meni to vec zasluzuje VRLO ozbiljan sistem, tj. to je dovoljno dobro da moze da pokaze razliku izmedju vrlo kvalitetnih sistema.

Ja za sve to koristim Naim elektroniku i Neat zvucnike. Znam da Ozzy slusa Exposure + PMC. Kod jednog drugara smo slusali Maiden na fenomenalnom Accuphase sistemu i to i dalje prasi samo tako. Meni se Dynaudio kutije isto svidjaju i to dosta - ali nemam sobu za njih. Ukratko - vecina sistema sposobnih za veliku dinamiku lepo svira metal :). Naravno - dobar metal. Lose produkcije zvuce lose na svemu.

Oko toga sta da i sta ne... Nisam siguran. Lampe, po meni ne. Posebno ne u klasi do par hiljada eura. Ista prica i za pojacala u A klasi - ako planiras neki Krell KSA, slobodno, prasice samo tako, ali ako gledas nesto jevtinije - drzi se proverenih varijanti. Membrane zvucnika... nisam cuo nikad problem. Slusao sam papirne i metalne, slusao sam meke i metalne visokotonce - svi rade lepo u nekim kutijama. Zavisi od kutije. Tu nema pravila - to moras da ocenis na slusnom testu.

Topologija i velicina kutija su, po pravilu, odredjeni sobom. Ja slusam male, floorstand dvosistemce, sa 5" midbasom i to prasi jako lepo - za moju sobu.

Za konkretne preporuke - daj dimenzije sobe i budzet, pa cemo smisliti nesto. Savet sta da cujes novo mozes lako dobiti, a za polovno ... mozda smernice sta da trazis. Uglavnom, izbor UVEK i samo na sluh. Tvoj, naravno.

Up the Irons!

Link to comment
Share on other sites

... Ma koliko se Sonic bunio, meni se svidjaju Opeth izdanja na CD-u, posebno Ghost Reveries na HDCD-u - mozda nije po svacijem ukusu, ali jeste audiofilska produkcija progressive death metala. :D

Up the Irons!

Opeth ti o tome... :rolleyes:

Nisam ja rekao da je snimak los nego da je to neki "cudan" heavy metal. :lol:

Sto se tice zvucnika i pojacala koje si spomenuo, slazem se potpuno. Ima jos par brendova za koje znam da odlicno piche HM ali ne smem da ih spomenem. Steta.

Koji su zvucnici svirali u tom Accu sistemu?

Za "male" pare JBL ili CV svakako.

Link to comment
Share on other sites

Trenutno sluÅ¡am Magnat vintage 320 zvuÄnike, DIY Hiragu i lampaÅ¡ko predpojaÄalo, cd je Philips 614. Lepo to svira ali kad treba da se malo podigne adrenalin sa gitarskim zvukom meni uvek neÅ¡to fali.. Soba je 20m2 sa visokim plafonom a budžet max 400e mada bi zamena uz doplatu bila bolja kombinacija.

magnatvintage320002resc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nema pravog heavy metal-a bez Dinacord pojacala i Stratocaster-a !

To sto heavy metal, u mom slucaju, razlikuje od svih ostalih zanrova je sto ne moze da se slusa sedeci. Ta muzika me podize na noge i stoga je sve redje slusam kuci. Nema se vremena ni prostora za skakanje.

Postao mi je dovoljno par koncerata godisnje - jebiga, teska su vremena.

A nije da ne planiram, vec odavno :

neka stara sirova Yamaha od 150-200w i dve petnaestice sa prastavim hornama van kutije od stotinak litara (srebrni metak u DIY izdanju).

Link to comment
Share on other sites

To sto heavy metal, u mom slucaju, razlikuje od svih ostalih zanrova je sto ne moze da se slusa sedeci. Ta muzika me podize na noge i stoga je sve redje slusam kuci. Nema se vremena ni prostora za skakanje.

Postao mi je dovoljno par koncerata godisnje - jebiga, teska su vremena.

A nije da ne planiram, vec odavno :

neka stara sirova Yamaha od 150-200w i dve petnaestice sa prastavim hornama van kutije od stotinak litara (srebrni metak u DIY izdanju).

Е ово Ја зовем Ð³Ð»Ð°Ñ Ñ€Ð°Ð·ÑƒÐ¼Ð°!

Ha, ha, to je taÄno bez JBL niÅ¡ta! ZnaÄi jedino mi ostaje da preradim sobu i ovo uguram u nju

Ма ни Електро Ð’Ð¾Ñ˜Ñ Ð½Ð¸Ñ˜Ðµ за бацање. :facehearts

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Trenutno sluÅ¡am Magnat vintage 320 zvuÄnike, DIY Hiragu i lampaÅ¡ko predpojaÄalo, cd je Philips 614. Lepo to svira ali kad treba da se malo podigne adrenalin sa gitarskim zvukom meni uvek neÅ¡to fali.. Soba je 20m2 sa visokim plafonom a budžet max 400e mada bi zamena uz doplatu bila bolja kombinacija.

Nisam bas siguran kako u svemu tome lezi lampa, mozda je tu problem, nisam siguran. Lampa je ipak za bluz, dzez, klasiku.

Link to comment
Share on other sites

Gledam neÅ¡to ove JBL zvuÄnike Å¡to mogu da se kupe kod nas na tržiÅ¡tu...

Da li ovo zavrÅ¡ava tu priÄu..

JBL L86

JBL LX 55

Koje su serije JBL bile dobre?

Prema specifikacijama, L86 i LX 55 su delimiÄno sliÄni, s tim da LX 55 ima titanijumski visokotonac i veći, 10"-inÄni bas (Å¡to bi meni bili presudni faktori ako bih kupovao "na slepo", tj. "na gluvo"), a ni razlika u ceni nije zanemarljiva.

Ali opet, L86 je iz one serije gde je i L112 :facehearts, pa je dilema opet tu.

'ebiga, jedino da staviÅ¡ svoje pojaÄalo "pod miÅ¡ku" i pravac kod jednog i kod drugog prodavca na test.

A možeÅ¡ i da navratiÅ¡ do mene i testiraÅ¡ moje L36 i ÄujeÅ¡ da li ti se uopÅ¡te sviÄ‘a kombinacija zvuka JBL-a i tvog pojaÄala...

Link to comment
Share on other sites

ja sam godinama slusao kefa i lampe,ponekad promenim pojacalo i pre par dana mi je pukao film.prodao sam kefa kojeg sam slusao trinaest godina i kupio jbl l50 i konacno slusam bili idol kako treba.za rock je JBL mama.sve sam drugo kacio imao sam cak i carvin vegu at80 ta kutija nije za rock.Potrazi jbl L seriju i neces pogresiti.

Link to comment
Share on other sites

Prema specifikacijama, L86 i LX 55 su delimiÄno sliÄni, s tim da LX 55 ima titanijumski visokotonac i veći, 10"-inÄni bas (Å¡to bi meni bili presudni faktori ako bih kupovao "na slepo", tj. "na gluvo"), a ni razlika u ceni nije zanemarljiva.

Ali opet, L86 je iz one serije gde je i L112 :facehearts, pa je dilema opet tu.

'ebiga, jedino da staviÅ¡ svoje pojaÄalo "pod miÅ¡ku" i pravac kod jednog i kod drugog prodavca na test.

A možeÅ¡ i da navratiÅ¡ do mene i testiraÅ¡ moje L36 i ÄujeÅ¡ da li ti se uopÅ¡te sviÄ‘a kombinacija zvuka JBL-a i tvog pojaÄala...

L 96 JE DOVBRA KUTIJA DOK L86 IMA MALI BAS za to sto ti hoces.nista ispod desetke:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...