Jump to content


Šta za Heavy Metal zvuk?


Nino

Recommended Posts

L 96 JE DOBRA KUTIJA DOK L86 IMA MALI BAS za to sto ti hoces.nista ispod desetke:)

...a kada sa "desetke" pređeš na "dvanaesticu" i osetiš tu razliku, sledeće što poželiš je "petnaestica"...

Ozbiljno, Äitavog života sam (bio) na "desetkama" ali sam koristio svaku priliku da dosaÄ‘ujem ljudima sa "dvanaesticama" (JBL L100 i Altec Lansing Series II/Model 9) da mi puÅ¡taju neki moćni rock i uživao u sirovoj snazi tih kutija.

Jedva sam doÄekao da se i ja dokopam jednih takvih mrcina od po 100 litara.

Jedina mana (ako se to može nazvati manom) je da veliki zvuÄnici traže velike sobe i jaka pojaÄala.

A ako si još i osuđen na život u stanu sa tankim zidovima, to ume da bude veoma frustrirajuće.

Ja sam za vikend sebi dao malo oduška i jedva dobacio do 40-tak W impulsa po kanalu slušajući kombinaciju Pioneer A-80/Pioneer HPM-900, a komšije mi kasnije rekle da su mi "pevali oluci".

Kanda sam bio preglasan.

Ne znam kako bi takav trenutak opuštanja prošao u gradu, ali sam siguran da se na to ne bi blagonaklono gledalo.

U svakom sluÄaju, za potpun kućni doživljaj hard rock/heavy metal muzike (po meni) potrebni su veliki zvuÄnici (woofer 12" minimum), jako pojaÄalo sa trafoom od minimum 600 W (viÅ¡ak snage nikad nije na odmet), poveća soba (25 i viÅ¡e kvadrata) i dobra volja ostalih ukućana da odu negde u posetu kad poželite da "Å¡izite".

Ah, da, nisam napomenuo - živim u velikoj kući u jednom južnobanatskom selu i najbliži komšija mi je na više od 50 m vazdušne linije.

Milina jedna.

Zato i mogu sebi dozvoliti da maštam o "petnaesticama"...

Link to comment
Share on other sites

...a kada sa "desetke" pređeš na "dvanaesticu" i osetiš tu razliku, sledeće što poželiš je "petnaestica"...

Ozbiljno, Äitavog života sam (bio) na "desetkama" ali sam koristio svaku priliku da dosaÄ‘ujem ljudima sa "dvanaesticama" (JBL L100 i Altec Lansing Series II/Model 9) da mi puÅ¡taju neki moćni rock i uživao u sirovoj snazi tih kutija.

Jedva sam doÄekao da se i ja dokopam jednih takvih mrcina od po 100 litara.

Jedina mana (ako se to može nazvati manom) je da veliki zvuÄnici traže velike sobe i jaka pojaÄala.

A ako si još i osuđen na život u stanu sa tankim zidovima, to ume da bude veoma frustrirajuće.

Ja sam za vikend sebi dao malo oduška i jedva dobacio do 40-tak W impulsa po kanalu slušajući kombinaciju Pioneer A-80/Pioneer HPM-900, a komšije mi kasnije rekle da su mi "pevali oluci".

Kanda sam bio preglasan.

Ne znam kako bi takav trenutak opuštanja prošao u gradu, ali sam siguran da se na to ne bi blagonaklono gledalo.

U svakom sluÄaju, za potpun kućni doživljaj hard rock/heavy metal muzike (po meni) potrebni su veliki zvuÄnici (woofer 12" minimum), jako pojaÄalo sa trafoom od minimum 600 W (viÅ¡ak snage nikad nije na odmet), poveća soba (25 i viÅ¡e kvadrata) i dobra volja ostalih ukućana da odu negde u posetu kad poželite da "Å¡izite".

Ah, da, nisam napomenuo - živim u velikoj kući u jednom južnobanatskom selu i najbliži komšija mi je na više od 50 m vazdušne linije.

Milina jedna.

Zato i mogu sebi dozvoliti da maštam o "petnaesticama"...

U sobi od 12 kvadrata zamisli kako radi taj l50 ubija boga:)

Link to comment
Share on other sites

Menjaj stan za kuću na selu!

Em ima viÅ¡e prostora, em su komÅ¡ije dalje, a za razliku u ceni možeÅ¡ joÅ¡ jedan sistem sa velikim zvuÄnicima pazariti...

ÐˆÐµÑ Ð²Ð°Ð»Ð°, и онда лепо купи : http://www.kupujemprodajem.com/JBL-line-array-373352-oglas.htm?filter_id=86 , е ако онда нема музике....?

:wave2

Link to comment
Share on other sites

ÐˆÐµÑ Ð²Ð°Ð»Ð°, и онда лепо купи : http://www.kupujemprodajem.com/JBL-line-array-373352-oglas.htm?filter_id=86 , е ако онда нема музике....?

:wave2

Idi bre, pa sa tim može da napravi domaći Woodstock, samo još Michelas da mu pozajmi njivu...

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svim Älanovima foruma!

Hteo bih da pokrenem jednu konstruktivnu temu koja bi pokuÅ¡ala nas neiskusnije da uputi Å¡ta da tražimo od zvuÄnika i pojaÄala. Primećujem da na svim sajmovima HI-FI opreme dominira jazz i ambijentalna muzika ali retko gde sam imao priliku da Äujem ACDC, Motorhead, Black Sabbath, Metallicu, Judas Priest i sliÄne grupe.

Interesuju me vaÅ¡a iskustva i predlozi kada su u pitanju zvuÄnici i pojaÄala, da li uzeti 2 ili 3 sistemske, podne ili bookshelf, papirnu ili metalnu membranu, A klasu ili D klasu, lampe ili tranzistori, CD ili Vinil...

Mnogi od vas su verovatno sluÅ¡ali ove bendove na razliÄitim zvuÄnicima pa molim vas neki predlog opreme koja nije preskupa..

Unapred hvala

Podni trosistemci, papirnate membrane ili "srodni" materijali, tranzistori ili D-klasa, Vinil.

Za heavy metal, bilo koji model podnostojeceg modela B&W-a. Veruj iskusnom metalcu. :cheers

Da, ako nije Äuo ni za jedne druge zvuÄnike. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Iz subjektivnih razloga, ne mogu a da ne predložim ove:

big-373930_1.jpg

PIONEER HPM-70

Cena je, Å¡to se mene tiÄe, sasvim okej, a prednost je platneno veÅ¡anje na 10-inÄnim woofer-ima koje ima mnogo duži vek trajanja od sunÄ‘erastih veÅ¡anja.

Nadam se da je Ninoslav kod naÅ¡eg zajedniÄkog druga Saje Äuo HPM-60 (stariju braću ovih sa slike), koje sam pozajmio na neodreÄ‘en period vremena, pa može donekle da stekne utisak o zvuku ovih sa slike.

Ako nije, nek' se provoza za vikend do Saje i testira ih.

A po cenu da se iskompromitujem, moram PIONEER-ima da dâm prednost u odnosu na neke JBL istih gabarita (oko 70 litara zapremine).

Naime, kada sam svojevremeno iz zezanja uporeÄ‘ivao svoje PIONEER HPM-60 i JBL L36 (povezane na A/B izlaze za zvuÄnike na istom pojaÄalu), doÅ¡ao sam do zakljuÄka da su PIONEER-i mnogo detaljniji na većim glasnoćama (verovatno zaslugu za to ima osetljivost od 92.5 dB u odnosu na JBL-ovih 89 dB), dok su u bas podruÄju Äak delovali jaÄe od JBL.

Doduše, HPM-60 su 30 W sinus, dok su L36 50 W sinus, pa je možda to plus veća osetljivost uticalo da mi se HPM-60 po zvuku više sviđaju.

Ne treba prenebregnuti ni Äinjenicu da ranija "L" serija kog JBL-a i "HPM" serija kod PIONEER-a imaju zajedniÄkog "tatu": Bart N. Locanthi-ja.

Ah, da, videćete da se nude i PIONEER HPM-700 za manje para, ali moram skrenuti pažnju da HPM-700 imaju membranu woofer-a od polimer grafita koji je izuzetno krt pa lako može da pukne pri zameni sunđerastog vešanja, a onda se drajver mora zameniti ili modifikovati, a retko koji majstor će se zezati time za male pare.

Ako mogu, uvek prednost dajem platnenom (i gumenom) u odnosu na sunđerasto vešanje, upravo zbog dugotrajnosti...

Link to comment
Share on other sites

SluÅ¡ao sam te zvuÄnike kod Saje..

Generalno ja neÅ¡to nisam za Japance, viÅ¡e mi se dopada JBL.. Mada iskreno nemam veliko iskustvo sa starim japanskim zvuÄnicima..

Stavljate me na slatke muke...

HPM serija je dizajnirana i razvijana u "Pioneer North America Development"-u i kreirana kao konkurencija JBL "L" seriji.

Ne verujem da tu ima neke japanske filozofije zvuka, inaÄe ih ameri ne bi toliko hvalili na "Audiokarma" forumu...

Link to comment
Share on other sites

Mislim da bi najpametnija opcija bila da malo sachekash,u poslednje vreme se na oglasima ubrzano pojavljuju JBL zvuchnici L-serije.U medjuvremenu se potrudi da sAm chujesh neshto od ponudjenih modela,jer od preporuka na osnovu tudjih mishljenja i preporuka na slepo prepisivanjem sa stranih foruma,necesh imati previshe koristi.Ne zaboravi da u naletu strasti i ludila realno sagledash sve mane i vrline JBL zvuchnika,jer su u pitanju ipak serije starije proizvodnje...motanje,muvanje,zamenjivanje,i ostali specijaliteti nashih preprodavaca. :thumbsup2

Ukratko,ne zaleci se!

Link to comment
Share on other sites

Pa pitanje nije glupo jer je JBL duplo skuplji od Pioneer-a pa ako su baš isti ona bolje da kupim Pioneer-a?

JBL ja kvalitetniji?

Naravno da nisu potpuno iste, ali su veoma sliÄne. JBL je skuplji zato Å¡to je poznatiji, traženiji, ljudi su sentimentalno vezani za njega, tako da ćeÅ¡ ga lakÅ¡e prodati. MeÄ‘utim, prilikom donoÅ¡enja odluke, trebaÅ¡ dobro pogledati i posluÅ¡ati konkretne kutije , sa konkretnim pojaÄalom i potom doneti odluku.

Link to comment
Share on other sites

Samo da se ne masteruje na 601 i 602 , no nebitno vi ste kao i uvek u pravu,,,,

jbl je3 kutija pravljena za rock muziku i tu nema sta da se prica.da pioneer isto radi kao jbl ljudi bi kupovali pionira.

* Hersteller: JBL

* Modell: L 40

* Baujahre:

* Hergestellt in:

* Farbe: schwarz mit Mahagoni-Zierleisten

* Abmessungen: 650 x 300 x 330 mm (HxBxT)

* Gewicht: 22 kg

* Neupreis ca.: 3000 DM (Paar) (1500 €)

jbl l50 je kostao oko 4000dm.

jbl je zvucnik koji ima svoju namenu.Nemoze da svira klasiku i klavir,ali kad pustis Billy Idola to je onda pravi dozivljaj.To nemoze ni jedna kutija osim jbl.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...