Jump to content


Šta se sluša ?


den!s

Recommended Posts

Ovih dana sam sluÅ¡ao Zappu. Å iroko je to, i ne bih da se upuÅ¡tam u analizu - Äak ni u najobiÄnije komentare... možda jednog dana.

Mothers of Invention i njihov tvorac i voÄ‘a mr Zappa su neispriÄana priÄa kojoj kraja nema.

U svakom sluÄaju hvala mr MRMOTU koji mi je obezbedio većinu Zappinih albuma. Nisam hteo da pominjem Äoveka, navaliće ljudi na njega, al’ prosto ne mogu da prećutim: MRMOT je pravi laf (ne samo Å¡to se tiÄe muzike!) :screwy .

Posle Zappinih turbulentnih zvukova, kako bih se vratio u svoje ,,normalno ’’ stanje, ponovo slušam muziku na kojoj sam odrastao: The Mandrake Memorial

U svetu zaljubljenika u psihodeliÄni zvuk 60-tih, opÅ¡te je prihvaćeno da ova grupa spada u drugu ligu ovog muziÄkog žanra. Ne bih se složio, ali to nije bitno.

The Mandrake Memorial su bili perjanica Filadelfijske psycho scene. Izdali su tri albuma, od kojih preporuÄujem prva dva: ,,The Mandrake Memorial’’(1968), i drugi ,,Medium’’ iz 1969. godine. (joÅ¡ viÅ¡e psihodeliÄan – ako neko voli).

Treći, ,,Puzzle’’ (1970) se razlikuje od prethodnih. Tendenciozno ulazi u prog - psihodeliju, i, po mom miÅ¡ljenju, na kraju ostaje nedoreÄen.

Po meni, od ove grupe treba imati prva dva albuma. Dobrim odabirom pesama dobiće se jedan izvanredan album.

Radi se o ljudima koji su sebe, opravdano ili ne, posmatrali kao potpune umetnike. PoÅ¡to su poznavali rock, egzotiÄne istoÄnjaÄke zvuke, jazzz, klasiku, nije im bilo teÅ¡ko da svoju izrazitu maÅ¡tovitost iskažu kroz muziku.

Uostalom, posluÅ¡ajte ih malo preko neta( od ovakvih grupa ploÄu teÅ¡ko da ćete naći, ali CD može( ovo imam i ja), pa odluÄite sami.:screwy

post-4934-128511118841_thumb.jpg

post-4934-128511118849_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tendenciozno ulazi u prog - psihodeliju, i, po mom miÅ¡ljenju, na kraju ostaje nedoreÄen.

Pa, 99% prog ekskurzija je ostalo nedoreÄeno.No, Å¡ta je-tu je.

Ali, Jeroplanova preporuka je, meni, dovoljan razlog.(Samo ako nisu Grateful Dead!)

Videćemo kakav je taj Mandrake Root Cordial.

Hvala!

Link to comment
Share on other sites

Samo ako nisu Grateful Dead!

Ko hoće solidnu koleciju psihodeliÄnog rocka, The Mandrake Memorial će je svakako uÄiniti zanimljivijom. Meni uvek idu u paru sa HP Lovecraft, verovatno zato Å¡to sam ove dve grupe poÄeo da sluÅ¡am nekako u isto vreme. Ako te ne mrzi, kad kreneÅ¡ u lov na Mandrake skini i oba albuma HP Lovecraft (prvi i drugi) a možeÅ¡ i treći (uživo iz 1968) pa uporedi.

Sa Grateful Dead i jedni i drugi nemaju sliÄnosti, ali da se ne lažemo: ,,BlaženopoÄivÅ¡i’’ su ipak n e u p o r e d i v o znaÄajnija grupa, o kojoj bi mogla da se napravi posebna tema na forumu :screwy .

Link to comment
Share on other sites

@ Bujodrag,

Moje druženje sa muzikom Grateful Dead poÄelo je sa ( po meni ) odliÄnom kompilacijom, dvostrukim albumom iz 1977. - ,,What A Long Strange Trip It’s Been’’. Mislim da je ovo dobar naÄin za upoznavanje Dead -a. Ustvari, možda je i najbolje poÄeti baÅ¡ sa ovim albumom.

Ako se želi viÅ¡e, onda predlažem ono Å¡to sam i ja uÄinio, tj. nabavku prvih Å¡est njihovih albuma:

1. ,,The Grateful Dead’’ (1967)

2. ,,Anthem Of The Sun’’ (1968)

3. ,, Aoxomoxoa’’ (1969)

4. ,,Live/Dead’’ (1969)

5. ,,Workingman’s Dead (1970)

6. ,,American Beauty’’ (1970)

Napomenuo bih da na CD izdanju ,,What A Long Strange Trip It’s Been’’ postoji neprijatno iznenađenje: Jedna od njihovih najboljih pesama ,,Black Peter’’ nije original sa ,,Workingman’s Dead ’’, koji na LP postoji, već veoma spora, uživo verzija znatno lošijeg kvaliteta (originalna verzija ove pesma je ionako spora, ali baš onoliko koliko i treba da bude ).

Ostale albume Grateful Dead - a sam sluÅ¡ao (sve nisam, previÅ¡e je to), ali se u mojoj kolekciji nisu dugo zadržavali. I ovi koje imam nisu idealni, ali ako Grateful Dead imaju nekakvu muziÄku vrednost, onda se ona nalazi na ovih Å¡est albuma.

Imaju dosadnih albuma, slažem se. Imaju oni i vrlo loÅ¡ih albuma, pa i pravih muziÄkih katastrofa. MeÄ‘utim, radi se o grupi sa dugom karijerom pa se iz mnoÅ¡tva albuma može izdvojiti nekoliko zaista dobrih.

Ako postoji neÅ¡to Å¡to mi je promaklo u njihom radu, voleo bih da me neko ispravi, dopuni.... Naravno, poÅ¡tujem i drugaÄija miÅ¡ljenja u odnosu na moje. :screwy

Link to comment
Share on other sites

U svakom sluÄaju hvala mr MRMOTU koji mi je obezbedio većinu Zappinih albuma. Nisam hteo da pominjem Äoveka, navaliće ljudi na njega, al’ prosto ne mogu da prećutim: MRMOT je pravi laf (ne samo Å¡to se tiÄe muzike!) :screwy .

:screwy Al pitaj lafa odakle mu Zappa. :screwy

Link to comment
Share on other sites

@ ozzy,

Ma odma’je sve prizn’o. :nono Meni je važno da je FranÄesko najzad kod mene i da se odliÄno slaže sa expo/neat makinom a vi sad izmeÄ‘u sebe reÅ¡avajte imovinsko –pravne :screwy .

Zamisli, kad sam otvorio paket koji mi je stigao (o njegovom trošku) brzom poštom, imao sam šta da vidim:

- Knjiga nadahnutog Dejana Cukića ,, MUZIKA JE NAJBOLJA – lik i delo Frenka Vinsenta Zape mlađeg''.

Ispod knjige su ležale pažljivo naslagane kutije sa Zapinim diskovima - ukupno 13 komata :heat (ja sam ga zamolio za dva-tri) i svaki disk sa omotom k’o u originalu :

1. Freak out

2. The Mothers - Fillmore East (Live)

3. Waka /Jawaka

4. Apostrophe (’)

5. Zoot Allures

6. In New York (2CD)

7. Sheik Yerbouti

8. Joe’s Garage (2CD)

9. The Man From Utopia

10. The Dub Room Special! – DVD

Da nisam napomenuo da imam Absolutely Free, Hot Rats i Roxy & Elsewhere, verovatno bi i njih poslao :) .

- Pride sam dobio i Jeff Beck – Live At Ronnie Scott’s – DVD.

Na kraju... na dnu kutije - paketa, ispod diskova, ležala je pažljivo upakovana u specijalni plastificirani omotaÄ hladna limenka piva, ÄeÅ¡kog ,,Staropramena’’!!! :)

Uzgred, osim kraćeg kontakta preko PP nas dvojica se uopÅ¡te ne poznajemo, niti smo se ikad videli. Da se na ulici mimoiÄ‘emo ne bi poznali jedan drugog. Za ovo sam ja kriv, nikako da naÄ‘em slobodno vreme i doÄ‘em do BG pa da se uz dobru muziku i ,,Staropramen'' ispriÄamo k'o ljudi.

Možda nije lepo na sva usta govoriti o neÄijem lepom gestu (Äoveku je sad sigurno neprijatno ), ali MRMOT (i svako drugi koji bi ovako neÅ¡to uradio) svakako zaslužuje javnu pohvalu :screwy:screwy:wink: , tim pre Å¡to se sve ovo odigralo u zemlji Srbiji poÄetkom dvadeset prvog veka u kojoj je sebiÄnih i pohlepnih na svakom koraku.

:D

Link to comment
Share on other sites

:screwy Al pitaj lafa odakle mu Zappa. :screwy

He, he, ovo je kolekcija od pre LapTop-Hi Fi (Flac) ere...priznajem da mi je dosta toga pribavio Zecconi pre nekoliko godina... :heat

U tvom "packu" ima nekoliko albuma koje ja nisam imao, ali to je aeroplanu za sledeci set, ako pozeli... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Meni je važno da je FranÄesko najzad kod mene i da se odliÄno slaže sa expo/neat makinom

Najvaznije je ovo boldovano...

Na kraju... na dnu kutije - paketa, ispod diskova, ležala je pažljivo upakovana u specijalni plastificirani omotaÄ hladna limenka piva, ÄeÅ¡kog ,,Staropramena’’!!! :screwy

:screwy

Link to comment
Share on other sites

@ ozzy,

Ma odma’je sve prizn’o. :screwy Meni je važno da je FranÄesko najzad kod mene i da se odliÄno slaže sa expo/neat makinom a vi sad izmeÄ‘u sebe reÅ¡avajte imovinsko –pravne :screwy .

Ma Mrmot je pozitivac, gotivim ga i on to zna, Äisto se malo zekim... :screwy

Link to comment
Share on other sites

Evo nesto fenomenalno, upravo se vrti:

Hossam Ramzy & Rafa El Tachuela - Flamenco Arabe

Ovo je izvorni opis muzike na ovom albumu:

"This exhilarating CD fuses pulsating Arab rhythms and percussion with fiery Andalusian flamenco. The result is a captivating, fiery, romantic, funky Spanish/Arabian album. Flamenco Arabe traces back to the old silk and spice routes to find the origins of Arabian, North African and Flamenco Music."

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Grupa Spirit iz Los Angelesa je uvek sebi postavljala visoke standarde. Prva tri albuma su im odliÄna, ali sa Äetvrtim - ,,Twelve dreams of Dr. Sardonicus’’ iz 1970. prevaziÅ¡li su sebe.

,,12 snova (pesama)...'' obiluju veoma lepim melodijama sa umereno doziranom leprÅ¡avom acidnom gitarom Rendy Californie. Zatim tu su i inspirativni pasaži klavijaturiste John Lockea uz vrlo disciplinovanu ritam sekciju. Ukratko, ovo je album koji odavno svrstan u remek-dela psihodeliÄnog roka. Moram reći da je na ploÄi sve prirodnije i toplije, ali u nedostatku vinila može i CD varijanta.

Jedna zanimljivost: posle raspada svoje grupe The Red Roosters, Rendy California se u proleće 1966 preselio u New York gde je u jednoj prodavnici ploÄa na Manhattenu upoznao izvesnog gitaristu, koji mu se predstavio kao Jimmy James, i koji ga je pozvao u svoju grupu Jimmy James & the Blue Flames. Posle zajedniÄkih nastupa tokom leta ’66- te, Jimmi James upoznaje basistu Animalsa Ches Chandlera, raspuÅ¡ta grupu i sa Chandlerom, sada kao svojim menadžerom, odlazi u London gde osniva Jimy Xendrix Eperience. Xendrix je zvao i Californiu da poÄ‘e sa njim, ali ovaj je odustao, vrativÅ¡i se u L. A. gde je neÅ¡to kasnije sa svojim oÄuhom, jazz bubnjarom Ed Cassidyem ubrzo osnovao Spirit.

post-4934-128511120166_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jedna zanimljivost: posle raspada svoje grupe The Red Roosters, Rendy California se u proleće 1966 preselio u New York gde je u jednoj prodavnici ploÄa na Manhattenu upoznao izvesnog gitaristu, koji mu se predstavio kao Jimmy James, i koji ga je pozvao u svoju grupu Jimmy James & the Blue Flames. Posle zajedniÄkih nastupa tokom leta ’66- te, Jimmi James upoznaje basistu Animalsa Ches Chandlera, raspuÅ¡ta grupu i sa Chandlerom, sada kao svojim menadžerom, odlazi u London gde osniva Jimy Xendrix Eperience. Xendrix je zvao i Californiu da poÄ‘e sa njim, ali ovaj je odustao, vrativÅ¡i se u L. A. gde je neÅ¡to kasnije sa svojim oÄuhom, jazz bubnjarom Ed Cassidyem ubrzo osnovao Spirit.

Ovo je naravno josh jedan od urbanih mitova u vezi sa Hendrixom.Randy California je pomenute 1966.godine imao 15 godina.Da li verujesh u prichu da je Hendrix koji je u to vreme uveliko svirao sa izuzetno poznatim likovima, bilo u pratecoj grupi,bilo kao solista,imao vremena da pravi planove sa Randy-jem kome su brkovi eventualno pocheli da rastu? :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...