Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Meni je taj majik , onako,  samo da te uvuce u bolest zvanu upgraditis. Za razliku od ranijih sondeka gde si i sa osnovnom konfiguracijom dobio nesto sto ljudi i dan danas koriste vec 30g i gde je to zaista dobro zvucalo sad vec u radnji dobijas ideju "sta dalje". Korak dalje je i ovaj tekst , znaci da jos pre radnje razmisljas o tome. Vec od samog pocetka razdvajanja Lp12 na neke klase rade na tome. Tako da na pr. dok su stavljali onaj krs od projekt rucke ljudi koji su poznavali taj gramofon, odmah tu rucku slali na Ebay, stavljali neki polovan Ittok i zavrsavali sa 2 klase boljim zvukom. Naravno bila je tu i alternativa od strane Linn da se kupi nova Akito rucka. 

Btw. Tekst ima neke ozbiljne rupe u slusnom tekstu, napisati da Adikt ima neki roll off u visokim je cista izmisljotina. Ako me je ista nerviralo kod te glave je to prenadrkano visokotonsko ludilo. Cak i da je pogresno Vta podesio pa bi to izbijalo. To je doduse moglo da legne uz neki od tunjavih naima. Sa visom klasom koja radi normalno i cisto u visokim svakako ne ni sa naim.  Odavno vec ne verujem ovima sto pisu po casopisima, vec ih je mnogo kojima je sluh otisao pre par decenija. Priroda je surova. Ja im se ipak divim kako uopste mogu da slusaju 5-6 puta jeftiniju spravu u odnosu na svoju i napisu bilo sta realno. Surovo je to koliko para toliko muzike, ali mislim da se proizvodjaci zestoko trude vec i da nekoj spravi poprave ali i nekoj iz nize klase ogranice SQ. Sve u cilju upgraditis boljke ...Mslm lepo sto je napisao da mu je zao sto nije probao Koil, ali tad bi napisao i da bi bilo bolje staviti bolju rucku etc ... da spomene da bi mogao za cenu Adikta ubaciti u igru za iste pare AT MC ..e to je vec NO-NO thing.

Link to comment
Share on other sites

Uporedni test: Linn Urika 1 vs Urika 2

Urika 2 je exakt vezom priključena prvo na Klimax DSM, a zatim spdif vezom do dCS DAC-a, pa onda analognom single end vezom u preamp.

Urika 1 je direktno u preamp vezana, probao sam i balansiranu i single end vezu.

Urika 1 se prirodnije čuje i dinamicnija je -  glatka pobeda :)

… analogija uzvraća udarac :) 

F1FC743B-D1C8-4597-8381-F8B1815642CA.thumb.jpeg.5263c258d107ca45a87d18bc9c11fe29.jpeg
LP12 sam postavio na servisni stalak (tzv. Jig), koji sam pre toga iznivelisao. Ispod Jiga sam postavio Radikal 2 napajanje, na njega Klimax DSM, a preko njega stiropor iz pakovanja Urike. Zatim sam skinuo donji poklopac (zapravo su obe Urike neraskidivo povezane sa poklopcem, što se vidi sa gornje slike), dakle skinuo sam Uriku 2 i postavio je na stiropor. Tonearm kabal je ostao pričvršćen za donji kraj ručke. Zatim sam poslušao nekoliko numera.

83874426-A704-4AFE-8692-E609D6CA913D.thumb.jpeg.82a9d9b102e522cdce85fb1f28ed8686.jpeg

Nakon toga sam preko Urike 2 postavio tanak stiropor, pa preko njega Uriku 1. Uključio sam tonearm kabal Urike 1, priključio kabal za masu i par single end i par balansiranih kablova, oba para su Linn Silver interconect II. Zatim sam oba para kablova priključio na pretpojačalo.

E6BF5781-89FC-45B9-BD34-B5082609187D.thumb.jpeg.b9e7b2e214e3437f2931cf416bcd7f8f.jpeg

Sinoć sam slušao samo analogno preko single end veze, a danas sam slušao naizmenično. Kada priključim preko balansirane veze glasnije je, pa mi je to zadavalo velike muke da nivelišiem, tj.utišam taman koliko treba da nivo bude isti. Razlike izmedju dve analogne varijante su jako, jako male. Balansirana veza daje malo veću dinamiku, dok single end daje za dlaku prefinjeniji zvuk. Za sada ću da priključim balansirane kablove, ali ne zato što mi se definitivno više dopada tako, već zbog toga što su dovoljno dugo da gramofon vratim na staro mesto, na zidnu policu sa strane. Naručiću svakako i duge Linn Silver single end interkkonekte, da imam i tu opciju, jer Linn savetuje sa se koristi single end veza.

Eto… nadam se da je nekome bilo korisno i zanimljivo.

Uzdravlje! :cheers

 

Link to comment
Share on other sites

Свакако. 

али и теби, рекао бих 😉

што једноставније и краћи пут сигнала, некако често занемарујемо и беспотребно компликујемо.

Шта је заправо разлог што Linn препоручује single end?

Link to comment
Share on other sites

Ni jedno Linn pojačalo, niti drugi uređaj, nije potpuno balansirani (true balanced) uređaj. Inače, relativno su retki takvi uređaji. Recimo, kako su mi objasnili, McIntosh uređaji su konstruisani tako da su potpuno balansirani. Ovde priznajem da mi razlikovanje nije do kraja jasno. Čak sam pre godinu-dve postavio i par pitanja na tu temu ovde na forumu, ali i na stranim forumima i dobio odgovore. Međutim, moje znanje nije dovoljno da bih potpuno razumemo objašnjenja i razliku.

Dakle, Linn koristi op-ampove i još neke načine da bi ostvario balansiranu vezu. Ja sam razumeo da se zbog toga na putu signala nalaze dodatni elementi (op-ampovi) koji malo degradiraju signal. Bolje je ako ih nema, pa Linn zato predlaze da se koristi single end veza kada god je to moguće, a balansirana samo ako uredjaj sa kojim se povezuje nema ima samo priključke za balansiranu vezu, ili ako je put signala duži od uobičajenog. Čak i ako je veza duga 5-6m opet Linn preporučuje single end.

Ali meni balansirana veza Urike 1 sa mojim ampom zvuci malo bolje, bez obzira na gore navedeno :) Daje veću dinamiku i to mi se jako dopada.

Link to comment
Share on other sites

Ajd malo podsećanja oko balnsirane veze, balansiranih kablova, dopuna postova uvaženih kolega ab i NL., XLR kablovi su prvo zaživeli u profi muzici, za mikrofone, mogli se napraviti veće dužine kablova i nije bilo gubitaka.Tu imamo 3 pipka, dvojka je pravi signal +, trojka je minus - i jedinica masa. Kroz jednu žicu ide signal, kroz drugu isti signal u kontrafazi a treća je masa. Tako da pojačalo koje ima balansirane kablove, ful balansirano, praktično u sebi ima 4 pojačala. Postoji i pseudobalansirana veza, ta pojačala takođe imaju balansirane priključke, ali oni u sebi imaju 2 pojačala a ne 4. U tim pojačalima pseudobalansiranima, postoji jedno integralno kolo koje okrene taj signal koji je u kontrafazi. 

Koja je prednost ful balansiranih uređaja, 20-30% je jači signal, glasniji, na izlazu 3-5db više i odmah je bolja dinamika, zbog 2 signala je jače, kao lik i odraz u ogledalu. I može se koristiti kao što sam gore rekao duži kabl bez gubitaka. E sad, pitanje je od kolege bilo zašto single end (RCA) preporučuje Linn, balansirani hoće malo da "budže" zvuk, single end veza je mirnija i staloženija, i ja lično znam dva ozbiljna audiofila sa veoma kvalitetnim i skupim sistemima, koji samo rca koriste. Gramofoni su rca, lampaši rca....

Tako da ako je uredjaj manji, manjih dimenzija, a ima balansirane konektore, to je pseudobalansirano.

 

Link to comment
Share on other sites

Balansirani kabl ima smisla ako su kablovi duzi, jer se eliminisu smetnje koje nastaju na putu signala. Linn uredjaji nisu balansirane konstrukcije, a i racunaju da ce gramofon biti blizu preampa pa zato i ne preporucuju balansirane kablove. Najbolje da isprobas razliku duzi balansiran gde bi ti gramofon mogao ostati na starom mestu i kraceg RCA. Standardan Linn kabl je 1.2m, u tvom slucaju Silver(naravno, isti kabl probaj). Proizvodjac predpojacala ti je tu u Srbiji, pa mozes i njega konsultovati..ali najbolje konsultovati svoje usi. Ja recimo imam obe veze, na prempu je balansirana veza napravljena uz koriscenje transformatora. Nisam uocio neku drasticnu razliku kakvu sam recimo cuo kod uredjaja sa balansiranom topologijom gde je to bas drasticno u korist balansirane veze. 

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, petarjovic said:

Ajd malo podsećanja oko balnsirane veze, balansiranih kablova, dopuna postova uvaženih kolega ab i NL., XLR kablovi su prvo zaživeli u profi muzici, za mikrofone, mogli se napraviti veće dužine kablova i nije bilo gubitaka.Tu imamo 3 pipka, dvojka je pravi signal +, trojka je minus - i jedinica masa. Kroz jednu žicu ide signal, kroz drugu isti signal u kontrafazi a treća je masa. Tako da pojačalo koje ima balansirane kablove, ful balansirano, praktično u sebi ima 4 pojačala. Postoji i pseudobalansirana veza, ta pojačala takođe imaju balansirane priključke, ali oni u sebi imaju 2 pojačala a ne 4. U tim pojačalima pseudobalansiranima, postoji jedno integralno kolo koje okrene taj signal koji je u kontrafazi. 

Koja je prednost ful balansiranih uređaja, 20-30% je jači signal, glasniji, na izlazu 3-5db više i odmah je bolja dinamika, zbog 2 signala je jače, kao lik i odraz u ogledalu. I može se koristiti kao što sam gore rekao duži kabl bez gubitaka. E sad, pitanje je od kolege bilo zašto single end (RCA) preporučuje Linn, balansirani hoće malo da "budže" zvuk, single end veza je mirnija i staloženija, i ja lično znam dva ozbiljna audiofila sa veoma kvalitetnim i skupim sistemima, koji samo rca koriste. Gramofoni su rca, lampaši rca....

Tako da ako je uredjaj manji, manjih dimenzija, a ima balansirane konektore, to je pseudobalansirano.

 

не слажем се само у домену тога да је балансирана веза у предности због дужине интерконекције и "губитка сигнала" већ је потпуна предност балансираног сигнала што је комплетан и сачињен од две полупериоде, а не реконструисан из половине као RCA.

у складу са представљеним Linn уређајима и њиховом "филозофијом" препоруке и форсирања половичног од укупног домета ми није сасвим искрено већ прагматично и у складу са понуђеним.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ab said:

реконструисан из половине као RCA

Nije SE "rekonstruisan", ne znam odakle ti to. Svaki analogni signal je zapisan kao SE, svaki audio zapis je SE, balansirani signal se "rekonstruiše", tj formira se invertovan signal invertovanjem osnovnog signala i transportom osnovnog i invertovanog signala dalje, gde se oni na kraju "sabiraju" a smetnje koje je kabel usput pokupio (smatra se da i + i - pokupe identične smetnje) se poništavaju.

Dodatno, prostiranje zvučnog talasa kroz vazduh je SE i SE je najosnovniji oblik zapisa.

Link to comment
Share on other sites

Аналогни аудио сигнали су електрични напони наизменичне струје.

Наизменично значи да стално мењају поларитет са позитивног на негативан?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Аналогни аудио сигнали су електрични напони наизменичне струје.

Наизменично значи да стално мењају поларитет са позитивног на негативан?

Upravo to a balansirano je dva takva signala u superpoziciji.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ab said:

Аналогни аудио сигнали су електрични напони наизменичне струје.

Наизменично значи да стално мењају поларитет са позитивног на негативан?

:screwy

5 sati ranije, ab said:

не слажем се само у домену тога да је балансирана веза у предности због дужине интерконекције и "губитка сигнала" већ је потпуна предност балансираног сигнала што је комплетан и сачињен од две полупериоде, а не реконструисан из половине као RCA.

у складу са представљеним Linn уређајима и њиховом "филозофијом" препоруке и форсирања половичног од укупног домета ми није сасвим искрено већ прагматично и у складу са понуђеним.

:screwy:blink:

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ab said:

Аналогни аудио сигнали су електрични напони наизменичне струје.

Наизменично значи да стално мењају поларитет са позитивног на негативан?

Ne znam odakle ti ideja da SE veza nije naizmenična. Masa je referenca, isto kao što je i atmosferski pritisak referenca prostiranju zvučnog talasa. U odnosu na tu referencu, vruća menja itenzitet i polaritet.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, somilenko said:

Upravo to a balansirano je dva takva signala u superpoziciji.

 

2 sati ranije, somilenko said:

Ne znam odakle ti ideja da SE veza nije naizmenična. Masa je referenca, isto kao što je i atmosferski pritisak referenca prostiranju zvučnog talasa. U odnosu na tu referencu, vruća menja itenzitet i polaritet.

захваљујем на исправци, затрчао сам се у једносмерну али погрешним смером :)

извињавам се свима

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Delija said:

A i ne mora da menja polaritet. Moze da ima DC offset - zavisno od toga gde i za sta se koristi.

хвала и теби пуно на овом подсећању јер си ми скренуо пажњу на моју очигледну грешку 👍

то би практично значило да за поништавање шума они не би морали бити супротног поларитета под условом ако имају једнаке импедансе у односу на уземљења

Link to comment
Share on other sites

@Delija priča o DC coupled kolima, to se koristi unutar uređaja da bi se izbegli sprežni kondovi ili trafoi, to se ne koristi (ili barem ja ne znam da se koristi) za vezu između dva uređaja.

SE veza nema poništavanje u IC kablu pokupljenih smetnji, ali to nije ni značajno za dužine IC kablova u prosečnom sistemu (do cca 1.5 m).

Da imaš recimo raspored komponenti sistema kao

 @SuperFi , gde su izvori i preamp na bočnom zidu prostorije a snagaši i zvučnici ispred prednjeg zida, (nekih 5-6 m kabla od preampa do snagaša) to je druga priča i tamo sigurno balansirana veza između preampa i snagaša ima prednosti u odnosu na RCA.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na zanimljivoj diskusiji. Rešio sam da gramofon ne zatvaram neko vreme, dok ne odlučim da li ću da koristim balansiranu ili single end vezu. Pravo poređenje očekujem kada mi stigne single end kabal iste dužine kao balansirani. Ono u šta sam siguran jeste da je analogija uzvratila udarac i da će Urika 2 ipak da napusti sistem :) 

Link to comment
Share on other sites

Rekao bih da ti je u sadašnjoj konfiguraciji sistema potpuno neosnovana konverzija analognog u digitalni domen, predstavlja dva nepotrebna koraka na putu signala i još jedan uređaj koji ne mora biti uključen u lanac (mislim na DAC).

Što se tiče BAL/SE diskusije, sam gramofon i ulaz u phono preamp je SE, pa se razlika može svesti samo na to kako linijski preamp i snagaš reaguju na balansirani ili SE signal. Ja bi na tvom mestu sačekao i XA30.8 za definitivnu odluku, ono je, ako sam dobro razumeo, potpuno balansirano pojačalo snage (možda grešim) i može biti da XA30.8 bolje reaguje i bolje radi sa balansiranim ulaznim signalom.

Link to comment
Share on other sites

Htedoh reci da XA30.8 ne bi trebalo da je "balansiraniji" od X350 koji trenutno ima na zajmu - ako nisam nesto propustio :)

Zvucno, mislim da ce bolje leci uz taj Marten, uz blagu bojazan da ce ipak trebati bar dve grejalice iliti XA60.8.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...