SMSL M400

Zvuk koji će vas ugrejati

Flegšip DAC iz SMSL-a donosi mnoštvo naprednih funkcija, ali i otklon od očekivano analitičnog zvučnog potpisa dalekoistočnih D/A konvertera.

SMSL je najširem krugu korisnika poznat po svojoj bogatoj budžetskoj ponudi DAC-ova, koji se kreću od stotinak pa do nekoliko stotina dolara. Na testu ovoga puta, ipak, imamo model M400, sa samog vrha njihove ponude, koji će vas nakon troškova isporuke i svih poreza koštati nešto više od hiljadu dolara.

Pevačicin vokal je delovao uverljivo, prisutno i raskošno u centru zvučne scene, a blaga doza topline u srednjem opsegu dodatno je naglasila punoću glasa i učinila ga još zavodljivijim.

Sam uređaj je srednje veličine, što će reći nešto manji od hi-fi standarda pune širine, ali ipak znatno gabaritniji od većine pristupačnijih DAC-ova, koji bez problema staju u šaku. Na gornjoj strani uređaja zatičemo sjajnu crnu površinu u kojoj se možemo ogledati, pa kako proizvođač ne nudi podatke o upotrebljenom materijalu, ostaje nam samo da se nadamo da je u pitanju staklo otporno na grebanje, a ne tek obični pleksiglas. Ostale stranice izrađene su od aluminijuma i zaobljene na uglovima, odajući utisak čistog i modernog dizajna.

Prostor na poleđini uređaja je popunjen mnoštvom dostupnih ulaza i izlaza. Digitalni ulazi uključuju uobičajni USB, optički i koaksijalni S/PDIF, ali i ne tako uobičajen I2S ulaz izveden u vidu HDMI konektora. Finalno, blutut antena nam ukazuje na prisustvo ovog bežičnog protokola. Kad su analogni izlazi u pitanju, pored podrazumevanih nebalansiranih RCA konektora, nailazimo i na par balansiranih XLR terminala. Oba linijska izlaza se po želji mogu koristiti i u varijabilnom modu, što znači da M400 može poslužiti i kao pretpojačalo. Prednji panel ugošćava LCD displej, čije se pozadinsko osvetljenje može podešavati u više nivoa, što je vrlo korisna opcija kad se uređaj koristi u zatamnjenoj prostoriji. Pored osnovnih informacija o aktivnom ulazu i nivou glasnoće, ekran služi još i za kretanje kroz menije. Navigacija kroz podešavanja se izvodi pomoću točka koji poseduje i klik funkciju, ali i putem malog, ali funkcionalnog daljinskog upravljača koji se dobija uz uređaj.

M400 je zasnovan na AK4499 DAC čipu, što je ujedno i najnapredniji model u ponudi japanskog proizvođača Asahi Kasei. U tandemu sa Xmos XU216 risiverom obezbeđena je bogata podrška formata, pa je tako podržan PCM do 768 kiloherca i DSD do DSD512 nivoa. Blutut konekcija podržava većinu poznatih protokola, pa su se na listi našli UAT, LDAC, aptX-HD, aptX, SBC i AAC formati. Kao šlag na torti dolazi i hardverska podrška za dekompresiju MQA fajlova, što će posebno obradovati korisnike Tidal striming-servisa, tj. jednog od najvećih zagovarača dotičnog metoda kompresije. Pošto smo i sami korisnici Tidal servisa, možemo potvrditi da MQA zaista funkcioniše i da će fajlovi visoke rezolucije biti otpakovani do najvišeg dostupnog nivoa. Vredno pomena je i to da SMSL omogućava izbor između nekoliko različitih digitalnih filtera, s kojima se vredi poigrati i utvrditi koji vam najviše prija.

Test

Već nakon prvih nota bilo je jasno da je reč o DAC-u nešto toplijeg zvučnog karaktera. Kontrabas na albumu „Love Scenes“ (Diana Krall) zvučao je vrlo volumizirano i s dozom prijatne mekoće. Pevačicin vokal je delovao uverljivo, prisutno i raskošno u centru zvučne scene, a blaga doza topline u srednjem opsegu dodatno je naglasila punoću glasa i učinila ga još zavodljivijim. Promena muzičkog tempa, te prelazak na nešto brže i kompleksnije numere samo su potvrdili ranije uočen zvučni pečat – SMSL400 je DAC koji punoću i toplinu tona stavlja ispred klinički preciznog iscrtavanja detalja. Na volumiziran niži i srednji opseg se glatko nastavljaju najviši registri sasvim pristojne rezolucije, koji ipak nikada neće skrenuti pažnju na sebe kakvim oštrim i napadnim tonom. Izvođači su pritom uredno razdvojeni i smešteni na svoje pozicije unutar zvučne pozornice nešto skromnijih dimenzija. Manji muzički sastavi će, stoga, zvučati intimno i vrlo emotivno, dok će pevači biti gotovo otelotvoreni između zvučnika. Nešto veći orkestri će pak biti blago ograničeni, tj. prostorno svedeni na nešto uže granice kojima ovaj DAC barata.

Zaključak

Nakon ranijih iskustava koja nam govore da dalekoistočni proizvođači češće forsiraju analitičan zvuk, bili smo prijatno iznenađeni ovim gotovo slatkorečivim D/A konverterom. Pa ako ste u potrazi za nešto toplijim zvukom, cenite bogatstvo konekcija i funkcija, podršku svih modernih formata, mogućnost izbora digitalnih filtera i prisustvo daljinskog upravljača – a onlajn kupovina vam nije mrska, SMSL M400 predstavlja primamljivu opciju koju vredi razmotriti.

SMSL M400
D/A konverter: Asahi Kasei AK4499
Podržani formati: PCM 32 bit / 384 kHz, DSD512, MQA
Digitalni ulazi: 1x USB, 1x koaksijalni, 1x optički, 1x HDMI
Analogni izlazi: 1x RCA, 1x XLR
Dinamički opseg: 125 dB (RCA) , 131 dB (XLR)
Bluetooth protokoli: UAT, LDAC, aptX-HD, aptX, SBC, AAC
Dimenzije (ŠxVxD): 220x215x43 mm
Masa: 1,53 kg
Cena: oko 920 € nakon poreza i carine
www.smsl-audio.com
Topao i volumiziran zvuk.
Punoća srednjetonskog opsega.
Odlična konektivnost i podrška formata.
Nešto skromnija zvučna scena.
4