Jump to content


845 SET amplifier


barry_lyndon

Recommended Posts

  • Replies 229
  • Created
  • Last Reply

Ima li nekog srecnika da je slusao ili posedovao JADIS-ove 845 mono-e, takodje AIR TIGHT 211. Cisto da nastavimo tok teme, iako moram da priznam, da nazalost, to ne mogu da pazarim (zbog previsoke cene naravno). Verovatno cemo doci i do ONGAKU-a tim sledom :lol: . SMART 845 su mono blokovi, a SImply 845 je starija generacija Unison-ovog 845 SET integrated-a (sa jednom 845 po kanalu). Naslednik mu je S8, kod koga je najuoljivija razlika, koja se prva stice,u negative feedback-u. Kod Simply-a je to bio zero feedback design, dok je kod S8 12dB. Nisam poredio ta dva pojacala 1 na 1, ali logicno je da S8 zbog toga ima bolju kontrolu bass-a i uopste bolji drive, te je verovatno kompatibilniji sa vishe zvucnika. No ja sam slusao Simply 845 u sobi osrednje velicine,sa Diapason Adamantes mk3 na split ear nivou glasnoce i kontrolom i drive-om koje je imao u odnosu na pomenute zvucnike bio fasciniran. Ne samo to, vec celokupnom sinergijom koja je davala jedan fantastican dozivljaj koji se ne zaboravlja i predstavlja meni zacrtan cilj :) .Sto ce tice 845/211 SET pojacala, iako uobicajeno deklarisana od nekih 20-tak do 25 W ili recimo u slucaju pomenutog Cary 805 i vise (naravno to je dobijeno interstage trafo-ima, pa mozda to da ne racunamo), ona obicno odaju utisak mnogo vece snage. Sa Dyn-ima nisam siguran da bi uspelo da se nesto napravi, jer ti zvucnici su stvarno gladni struje, a SET-ovi inace ne obiluju tim pohvala, i malim damp faktorom (steta, ali tako jeste). Jos da napomenem interesantnu stvar. Nedavno sam naisao na interesantan oglas. Prodaju se u UK Master Sound 845 mono-i (reference verzija - sa dve 845 u paraleli i deklarisanoj snazi cini mi se 50W). To su demo primerci koji se prodaju u jednom second hand hi end shop-u i tvrdnja prodavca je da su bili demonstrirani u salon-u sa SOnus Faber Guarneri-ima, te proizvodili glasnocu u ne tako maloj prostoriji da cepanja usiju! Ne sumnjam u to. Zna se koliko je taj zvucnik takodje zahtevan, a ti Master-i su takodje zero feedback design! Tu moze da se primeni staro pravilo - dok ne probash uzivo i pocujes svojim ushima... :)

Link to comment
Share on other sites

Svi proizvodjaci upisuju snagu koja je izmerena (ako je uopste i izmerena..)

na oko 5-10% izoblicenja, (ali to su mahonm H2 izoblicenja parnih harmonika, pa kao ne smetaju uhu...)

i kod cevi u A1 klasi su date snage za opterecenje cevi koje ide u region pozitivnih prednapona,

ili A2 klasu...

*

po mojim simulacijama (sa mojim spice modelima), cevi daju korisnu i tehnicki ispravnu snagu od oko

15-18W sa veoma malo izoblicenja i bez hoda u A2 klasu...

A to je i vise nego dovoljno za kucno slusanje na bilo kojim zvucnicima, a ako se doda 1:1 transformator

sa jako debelom zicom motan, pokrenuce i elektrostatike i strujne zvucnike...

:lol:

*

imaju jedan drugi problem uglavnom prepobudjuju naponom, naime osetljivost im je velika

mislim da Wavac 805 ima osetljivost oko 350mV za punu snagu...

Pa zamislite sada CD standard je oko 2V, i posto obicno idu u formi mono bloka, i prakticno je neophodno koriscenje preampa, vidite sta se desava... :oops:

*

prakticno vec prvi stepen ampa ide u izoblicenje i to dalje sve prenosi...

to je toliko masovna pojava da to nije normalno

i ide u paketu sa velikim vrednostima potenciometra, koji na niskim vrednostima tihog slusanja,

odsecaju gornji deo spektra...

:listen

*

"Stari" standard za tube pojacavce snage, 2V ulaznog signala iz literature, a za diskretne 1V...

*

?

Link to comment
Share on other sites

hteo sam samo da ilustujem na konkretnom primeru

ovaj fenomen sto sam spomenuo ranije...

a ujedno i da posaljem sch (posto se je retka i nema je na netu...)

kao sto vidis faks iz fabrike...

*

pogledaj pot na ulazu,..

osetljivost je dosta mala

u srpp spoju pojacanje stepena je skoro jednako faktoru pojacanja cevi

znaci

na izlaznu cev dolazi nesto manje od

100 x 16 = 1600 puta pojacan signal sa ulaza...

na maksimalnim vrednostima za 845 (1250V, 100W)

vrednost napona na ulazu je oko +-180V

360V peak-tp-peak maximum...

*

360V / 1600 = 0.225 V

ili 225mV p-p

ulazna osetlijivost...

*

i zato je postavljen pot na low gain input...

vestacki pot treba odstraniti i/ili ubaciti step-down trafo

ili umesto ecc83 (uz proveru, ne direktno!) postaviti cev sa manjim faktorom pojacanja...

na pr 12ay7...

*

ta prica se pomavlja u 95% slucajeva

*

Meni se generalno dopada zvuk i kkonstrukcija smart-a

i mislim da je stvarno "smart" i jedan je od boljih

*

:ruganje

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro da te konacno pitam :-? , da li ti pravis pojacala, ne moze da se ne nasluti to iz tvojih post-ova...Meni ta shema nista ne znaci, niti ja znam da ga napravim, niti verujem da bi ga neko napravio da to bude to :D , a da ne kosta manje od polovnog originala...Da ne penim samo o UR-ovom 845 SET-u, tema treba da se bavi i 845 SET-ovima drugih proizvodjaca, koji zaista oskudevaju u ponudi, a iz poznatih nam, ranije navedenih razloga (obavezna visoka cena finalnog proizvoda itd...)...Kao sto su se neki ljudi sa Audiogon-a, u temi vezanoj za ovo, slozili i rekli da je 845 SET = King of SET :nono:D:D , da ih citiram, ja mogu samo da im se pridruzim u tome...

Link to comment
Share on other sites

Barry, mislim, da smart 845 moze da se nadje povoljno i nema potrebe da se "pravi"

po njemu novi pojacavac..? U principu tube pojacavaci su vrlo dobro ocuvani, ako i nesto treba zameniti onda su to mozda lampe i poneki kondenzator.

*

medjutim ono sto bi sigurno trebalo uraditi na skoro svim tube ampovima, je smanjenje osetljivosti ulaza...

i to su uglavnom male intervencije koje ne narusavaju originalni izgled i fiziku uredjaja,

a poboljsavaju postojeci karakter zvuka.

*

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Anubis, kakva je po tebi 300B lampa u komparaciji sa 2A3. Koliko sam ja upoznat 300B mu dodje nista drugo do loshiji naslednik 2A3. Sem sto je dobijeno vise snage, ostalo sve - loshije. Mozda je off u odnosu na pokrenutu temu, a mozda se i nadoveze na pricu o 845. Tesko je dati skraceni odgovor na ono sto si me pitao - zasto mi je 845 SET omiljena stvar i da ne pominjem to sto ga neki krunishu kao King os SET itd...Stvar je na kraju u lampi, kad gledas generalno i koliko je uspesan njen port u recimo SET amp, posto je on glavna tema sada. Hocu da kazem da je generalizovanje ovde upitno, ali moze da se utvrdi. Sve lampe imaju neku osobenost i karakteristicnost, vrline i limite, pa tako i meni omiljena 845 (moze i 211 da prodje). Sad moram da idem, ali nastavljam izlaganje ovih dana :lol::wave2 - kad pocupam par board-ova HAL-u :wave2 ...Pozdrav :banana

Link to comment
Share on other sites

nema lose direktno grejane triode - sve je u rukama konstruktora i nacinu implementacije. cak su i mnoge indirektno grejane triode u rukama mandusica vuka ubojite, 6C33C. nazalost, najvise sam nezanimljivih setova upravo cuo sa 211/845, moguce je da sam nesto bitno tu propustio. ongaku nisam cuo. moguce da imam predrasudu prema predajnickim triodama velike disipacije ali ja spadam u duboko religiozne audiofile koji veruju u prvi vat. ko u njemu ne dobije ono sto trazi, u dvadesetom ga sigurno nece naci. ove triode obicno su zrtveni jarci problematicnog zvucnickog ukusa svojih vlasnika koji bi zeleli da zadrze niskoosteljive zvucnike sa teskim membranama i komplikovanim filterima a dobiju nesto od SET magije. uobicajeno sparivanje - 211 amp i sonus faber zvucnici. cemu to, ja tu ne vidim logiku - SET pojacala nisu izmisljena da bi sipala 20-30 ozbiljnih vati - ta su pojacala projektovana za fullrangere ili horne sa kompresionim drajverima ogromne efikasnosti koji treba par milivati da napune sobu plemenitim zvukom, a ovde ce i ton i snaga dosta tesko ici zajedno.

nekoliko ovakvih pojacala bi pre 35 godina bilo dovoljno da pogoni kvadrofonski sistem sa vitavox kutijama na kome su pink floyd odrzali svoj famozni kvadro koncert na vembliju. mislite o tome.

Link to comment
Share on other sites

PS. prevideo pitanje. 300b nije loshiji naslednik, niposhto. to se neko shali sa tobom. ne moze se generalizovati kvalitet izlaznih trioda tako povrsno - ima i dobrih i losih i 2A3 i 300b, i istih takvih pojacala sa tim lampama. jedna tuzna istina je da su NOS 300b u stratosferi sa cenama dok se NOS 2A3 daju naci za razuman novac (kome treba RCA NOS 2A3 po pristojnoj ceni od 70E neka se javi za kontakt). isto kao i sa mnogim drugim cevima, sve je u rukama konstruktora. jedino pravilo je da 300b radi dobro (po mom ukusu, tacnije) pre svega sa interstage trafoom - domaci teresonic 300b SET je sjajan ali skup! jednom smo radili tube roll session i razocarali se u razvikanu WE 300b koja spram cene nije bila nista narocito - pogotovu sto je kineska TJ mesh plate svirala mozda cak i poletnije i zabavnije (i sa manje psihodelije u tonu, ali i tu vise nego zadovoljavajuce....) bas kao i fantasticna ceska varijanta iz vojne fabrike u vrsovicama ako sam dobro zapamtio koja se nazalost vise ne pravi.. apropo snage, u realnom zivotu izmedju 3.5 i 8w nema mnogo decibela razlike u sobi, tako da je zapravo mnogo manje uredjaja kod kojih prelazak sa 2A3 na 300b stvarno cini noc i dan razliku. kome 2A3 ne zavrsava posao, kilavice se i sa 300b.

Link to comment
Share on other sites

:wave2 Sad treba da nabacujem advokatsku zvaku ovde, te nesto opovrgavam, dokazujem, sta je bolje...Ne slazem se sa tobom Anuby u dosta stvari sto si rekao, ali mogu da shvatim da pricas iz subjektivnosti i licnog ukusa, te ti ne zameram (mislim na tvoj izbor Horn + 2A3 SET), za koji mogu samo da kazem da je zasigurno heavenly i jedan od najukusnije, posebno za taj novac, uklopljenih u Srbiji (pretpostavljam da odishe visokim realizmom, jer sam cuo da je taj Tatic 2A3 chestito odradjen, a znam i ja zasto 2A3 lampu tretiraju kao najmuzikalniju). Sa druge strane, recimo jedan primer iz mojih kruzoka, ovde u NS...Covek ima zvucnike osetljivosti preko 96dB (ne znam tacno bash sada), fura ih sa UR Simply 845 SET-om. Iz puke radoznalosti, a vishe zbog nagovaranja drugih, donese Cary 300B SEI na probu par dana. Inace taj Cary je bash 300B sa interstage-om. Naravno, nije mu trebalo mnogo vremena da ustanovi, da sem za nijansu (ali u datom sistemu) boljih zenskih vokala, Cary nista bolje nije mogao da da od 845-ice, cak stavise, kako covek rece u ironiji, pa tu fali pola zvuka i sl. Da ne pricam o donjim registrima, gde je groteskno porediti uposte ista sa 845 SET-om, a kamoli 300B SET, za koga su poznate njegove boljke. Eto, taj covek ima i zvucnike koje bi mogao da potera i 2A3 i 300B, a i para da kupi recimo, referencu od Fi-a (2A3 mono blokovi + preamp njihov), pa mu ne pada na pamet.Kupice nista drugo, do najverovatnije Air TIght 211 mono blokove - blago njemu, samo moje misljenje. Malo mi je pretenciozna izjava, da SET-ovi od 22W nisu pravi SET i sl. Pa sta sad ispada da tvoje pojacalo nema gain stage i prvi watt i da nista drugo nije vazno u kreiranju pojacala? Za kraj fragment sa Audiogon-a, kao jos jedno poredjenje i licni izbor individue :klanjanje:wave2 :

01-31-05: Budrew

My deHavilland Ios amp is the best amp I've ever heard. I'm wondering how

the dehavilland 845 products stack up against the other 845s? What speakers

work well with 845s? I'm using it with 88 db JMR Trentes and the Ios really

makes them sing unlike any other amp has been able to. I wonder how they

would work with more efficient speakers?

If one were to generalize what are the characteristics of the 845 and the 300b

in comparison? I would appreciate any descriptions here.

Budrew (Reviews | Threads | Answers)

01-31-05: Lonestarblues

I own the older model deHavilland Aries 845 SET

amps-25 watts x 2. And a deHavilland Verve preamp paired with the Aries amps. Both units are 2 years old & bought used from Audiogon this past summer. Got the Verve preamp for 1/2 of retail price & the Aries amps for slightly less than 1/3 of retail price. Kara Chaffee & deHavilland make great sounding amps & preamps. Kara & deHavilland are also extremely helpful & friendly. They provide 1st class support & info even when you are not the original owner of one of their fine products. I am using the deHavilland combo with a pair of 1983 Klipsch Cornwalls. The previous original owner had the faceplates of the Aries amps & Verve preamp goldplated at a plating shop. He also had an oversized volume knob & source selector knob machined at a machine shop for the Verve preamp. The knobs were also goldplated. The sonics are great to my ears and are purty to look at as well to this Texan. The Aries are my favorite sonic flavor of the 4 amps I own.

My other amps-factory assembled Welborne Labs

Moondog 2A3 SET monoblock amps with Ultimate parts upgrade paired with a factory assembled Welborne Labs Reveille 6SN7 tube preamp. And 1977 Klipsch Cornwalls with an upgraded new Type B crossover using Auricaps. DeanG a Klipsch Forum

member builds new crossovers for Klipsch speakers. The Auricaps are much better sounding than the motor run paper in oil caps that Klipsch used in their stock crossovers. Llano Phoenix CAS 300/VA2 mosfet/tube hybrid amp. The separate VA2 voltage section uses 6SN7,6SL7 & 12SN7 tubes. Currently using a pair of 12SX7 tubes in the VA2 voltage box. The Llano is paired with a Mcintosh C 38 preamp & JBL LX 55 speakers. Have a spare Mcintosh MC 7150 ss autoformer amp.

The deHavilland gear, the Welborne Labs gear & the Llano amp were all bought from here on Audiogon at excellent prices. Audiogon has been very very good to me!

Ne mozes sada da se otmes utisku, da ovaj lik ne zna sta prica, kad kod kuce ima 4 amp-a, a pored vrhunski odradjenog 2A3, on kaze da mu je Aries ubedljivo najbolji (845 SET)...Hail to the KING!

Link to comment
Share on other sites

slusaj, ako se tebi 845 svidja, uzivaj u njemu i ne slusaj nikoga - kakve veze ima sta ja mislim o tome. drugo nigde nisam napisao da je 845 SET ne daj boze los nego sam ti samo rekao da popularnost 845 ne lezi u zvuku na prvom mestu nego u njegovih 20-22w sto je ogromna snaga za SET pa lepo onda ljudi mogu da teraju svoje mediokritetske zvucnike niske osetljivosti, dok popularnost low powered trioda pociva na zvuku uprkos hendikepu u snazi. dokaz za ovo ti je inace prosta cinjenica da je barem po reputaciji najbolji drajver za 845/211 pojacala 300b - ne zbog elektricnih karakteristika nego zbog zvuka, ljudima je ocito potrebno nesto od te njene magije koju nazalost 845 211 sama po sebi - nema.

trece nemam 2A3, nisam nikada ni imao - voleo bih i to, ali trenutno nisam ni pri parama ni pri nervima da razmisljam o beskompromisnoj koncepciji.

da remiziramo :wave2 - uzivaj u svom izboru, dobro je da se razlikujemo.

Link to comment
Share on other sites

dotakli ste se teme koja je jako zanimljiva, koja ima veoma bogat istorijat i koja je veoma cupava ... :wave2

Teoriju "prvog vata" je cini mi se jako dobro objasnio Nelson Pass povodom pokretanja svoje First Watt serije pojacala i tu cini mi se nema puno toga da se doda. Medjutim, primeticete da zagovornici ove filozofije uvek kada govore o pojacalima (malih izlaznih snaga) gopvore i o odgovarajucim zvucnicima ( u stvari to bi uvek tako trebalo da bude jer samo u kombinaciji oni zbilja nesto i predstavljaju). Zagovornici ove druge skole HiFi (nazovimo je uslovno americkom, jer je tamo oduvek imala najvise pristalica) medjutim napominju nekoliko razloga zasto ta teorija "prvog vata" nije tacna (ili bar ne uvek) ... Rizikujuci da propustim neke argumente, iznecu ono sto je meni poznato - znaci argumenti protiv First Watt teorije:

- First Watt teorija funkcionise samo sa zvucnicima velike osetljivosti, koji cine manjinu danas na trzistu. Ovo je medjutim ipak vise komercijalni argument. Jasno je da ako neka firma danas zeli da izbaci SET na bazi 2A3, da rizikuje da obim prodaje bude veoma limitiran, jer je broj zvucnika na trzistu danas, koji se mogu upariti sa tako malom izlaznom snagom, koju nudi 2A3, jeste takodje veoma limitiran. Interesantno je medjutim sa druge strane da broj sistema baziranih na visoko-osetljivim zvucnicima i slabim SET pojacalima danas raste. Kada su u jednom interview-u upitali D'Agostina sta misli o tome, on je odgovorio: "Super". "Da li mislite da pojacala velikih snaga uopste imaju smisla danas ?" - bilo je sledece pitanje. Odgovor: "Apsolutno".

- Naime ta izjava D'Agostina se bazira na cinjenici da pojacala malih snaga, cak i kada rade sa osetljivim zvucnicima, pod opterecenjem (recimo kod naglih dinamickih promena i odvrnutom volume) imaju dosta velika izoblicenja. Tu se sad raspreda dalje prica kako ta izoblicenja nisu cujna i nisu kriticna (tzv. izoblicenja parnih vs. izoblicenja neparnih harmonika) ali ona postoje. Pojacala velikih snaga imaju zanemarljiva izoblicenja (obicno) i takodje klipuju, ali ipak dosta manje. To znaci, kazu D'Agostinovi sledbenici, da pojacala velikih snaga nuzno daju verniji zvuk nego ona manjih snaga.

Prica se medjutim dalje komplikuje i ide otprilike ovako ... (ovde dolazimo do Anubis izjave kako 845 nema "magiju" - ma sta to tacno znacilo). Ima jedan jako poznati konstruktor HiFi uredjaja koji je izjavio otprilike sledece: kada zelim da cujem da li moj uredjaj svira tacno ("accurate") onda ga zakacim za Krell+ Focal Utopia i slusam kakvi su mu visoki, basovi, itd. Kada zelim da slusam muziku onda pustim gramofon + Jadis + (zaboravih koje je zvucnike pomenuo), opustim se i uzivam u muzici .... Interesantno, zar ne ?! Zar ne bi accuracy trebala da bude sastavni deo kvalitetne reprodukcije ?

Izgleda da tu dolazimo do subjektivnog dozivljavanja muzike. I tu je onda tesko iznositi argumentaciju tipa nivo izoblicenja i slicno. Navescu jos par primera na koje sam u zadnje vreme naleteo. Recimo u jednom testu na internetu lik hvali Nagra piramida mono blokove - AB klasa, 200W na 8 ohma. Kaze da sviraju neutralno i precizno. Ken Kessler je iste te mono's pre par godina u HiFi News najcrnje ispljuvao: "ovaj zvuk nema masnoce - hocu slanine", izjavljuje razocarani Kessler ... :wave2 Ja sam ih slusao sas Avalon zvucnicima i svirali su upravo onako kako ih je Kessler opisao: bezzivotno, mtrvo, suvo ... Sa Trangle Magellan medjutim sviraju mnogo poletnije, zivlje ... precizno i neutralno :klanjanje

Drugi primer: test Musical Fidelity Titan novog pojacala u zadnjem Stereophile. Radi se o monstruoznom pojacalu koje isporucuje 1 KW na 8 ohma i ima zaprepascujuce niske vrednosti izoblicenja na gotovo svim frekvencijama i pri najgorim mogucim opterecenjima. Lik izjavljuje negde na kraju testa: (parafraziram) kada jednom cujete ovakvo pojacalo, vise ne mozete da se vratite onima sa malom snagom !

Imajuci prilike da slusam i jedne i druge, imam razumevanja i za jedan i za drugi stav :beer Moje licno misljenje je da se ne treba previse povoditi za opstim HiFi teorijama, bez obzira sto one bacaju svetlo na mnoge nejasne stvari u HiFi. Pojacalo treba odabrati prema zvucniku (ili obrnuto a najbolje zajedno). Treba se odluciti za onaj zvuk koji vam se dopadne i za koji verujete da je "accurate" ali i u kom mozete da uzivate. Jednostavno ... i cini mi se jedino moguce resenje ... Medjutim, ono sto jos nisam siguran, jeste koliko je stav D'Agostino sledbenika, da ta tzv. magija pojedinih SET designa zapravo potice od izoblicenja koja isti proizvode, a koja u kombinaciji sa pojedinim zvucnicima, daju ugodnu ali laznu reprodukciju ? (Pitam se dodatno: sta je uopste lazna reprodukcija i koja to zapravo nije ?). Mislim da u ovom stavu ima nesto istine ....

Inace, u zadnje vreme 845 sigurno nije vise "kraljica trioda" (ako je tako nesto ikada zbilja postojalo) ... trenutno veliku popularnost uziva 833. Ta lampa je jos jaca i u stanju je da potera i najzahtevnije zvucnike. Slusao sam je u nekoliko SET varijanti, sa nekoliko razlicitih zvucnika i krajnji rezultat je bio veoma razlicit. Wavac npr. sa Kharmom je svirao romanticno, opojno, ... (mozda je to ono sto Anubis naziva magijom) ... sjajan zvuk (uaaaa, visu tehnicari -> nivo izoblicenja kod Wavaca je velik - citaj: laz i prevara). True Audio Life (SET 833) sa Cessaro hornama svira dinamicno i neutralno, besprekorno .... potpuno drugacije od prethodne kombinacije. Za mene je to dokaz da design a ne samo tip lampe moze jako puno da utice na krajnji rezultat.

Ali za mnoge je 300B i dalje neprikosnovena, ima ih medjutim dosta koji stavljaju 45 ispred svega ostalog. A postoje jaki argumenti i za 845/211 - skoro sam slusao odlicne mono blokove sa 211 na Tannoy Westmisnter .... eh, .... Kada odete medjutim na stranicu http://www.VT52.com' rel="external nofollow">

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...