Jump to content


Sansui


dado

Recommended Posts

Ako nemate originalne žaruljice, mogu se stavit i sliÄne, samo je bitno da snaga bude Å¡to sliÄnija (radi osvjetljenosti), i da struja u toj grani ne bude veća od predviÄ‘ene (da se ne pregrijava). To se sve regulira predotporom, ako je potrebno promijeni se originalni. Snaga tog otpora je obiÄno 1 do 2 w.

Napon žaruljica je postavljen na 95% nazivnog, da duže traju.

Po ovoj jednaÄ‘bi raÄunam predotpor (na primjeru žaruljice od mojeg receivera):

post-3721-128510777179_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

PoÅ¡tovana Gospodo , vlasnici Sansui pojaÄala !

Imam jedno pitanje , bolje reÄeno treba mi savet . Napokon mi se ispunila želja : kupio sam od poznanika AU-X1 u tehniÄko apsultno ispravnom stanju ( sa dosta ogrebotina sa strane ) , i nakon Äišćenja sad sledi ubacivanje u sistem . U dilemi sam

koji interkonekt da koristim za povezivanje sa cd plejerima ( Sony cdp991 i rotel ). Do sada sam koristio qed ref. au i audioquest koji su odgovarali Onkyo integri 8850 , a pošto živim u provinciji nemam mogućnosti da uzmem kablove na probu ,

i zato se obraćam Vama . PriÄe žica je žica :oops: već sam davno prevazilazio ... Unapred hvala i pozdrav svima :facehearts

Link to comment
Share on other sites

PoÅ¡tovana Gospodo , vlasnici Sansui pojaÄala !

Imam jedno pitanje , bolje reÄeno treba mi savet . Napokon mi se ispunila želja : kupio sam od poznanika AU-X1 u tehniÄko apsultno ispravnom stanju ( sa dosta ogrebotina sa strane ) , i nakon Äišćenja sad sledi ubacivanje u sistem . U dilemi sam

koji interkonekt da koristim za povezivanje sa cd plejerima ( Sony cdp991 i rotel ). Do sada sam koristio qed ref. au i audioquest koji su odgovarali Onkyo integri 8850 , a pošto živim u provinciji nemam mogućnosti da uzmem kablove na probu ,

i zato se obraćam Vama . PriÄe žica je žica :oops: već sam davno prevazilazio ... Unapred hvala i pozdrav svima :oops:

Od ta dva Qed ili AQ,licno bih se radije igrao sa AQ kablom ili nekim starijim vecim modelom nekog poznatog proizvodjaca:Straight Wire Maestro,Harmonic Technology Pro Silway,Kimber Silver Streak itd..al najiskrenije,strogo pov.,posto je to sprava koja je iz vremena kad je zica bila zica jos,i zadatak te zice je bio povezivanje komponenti :D ,otisao bih do neke pro radnje i mozda kupio iz pro branse,neki njihov kabl sto koriste oni za povezivanje komponenti..mozda zvuk nece imati "pin-point imazing" u "dubinu",nece biti veeelike pozornice i ping-pong stereo efekata,bit ce tako malo flat earth-ovski,nece te kostati mnogo za pocetak,al bar ces znati kojim putem da krenes kad budes dobijao druge kablove na slusanje,ako krenes.. :facehearts

Kod mene eto stoje Audience Conductor i jedan HT Pro-Silway II na polici i krste se kako jedan Klotz IC svira sa jednim matorim G-7000... :listen:D

Link to comment
Share on other sites

:oops:

Upravo tako - ovaj modifikovani 620 je sve pre nego Filips . To niti je cenjena sprava ( fabricka verzija) , niti ima neku vrednost - sutra mogu da nadjem drugi opet za 10-20 eura - sto uopste ne stoji u srazmeri sa legendom zvanom Sansui 919.

Sustina je da Sansui pojacala imaju odredjenu filozofiju zvuka po kojoj su poznati , poklonike takvog zvuka i ako se ovde nesto promeni u samom karakteru pojacala onda je kao i onaj gore spomenuti 620 .

Uostalom meni nije poznato da je Filips poznat po nekom specificnom zvuku - na ceni su par modela i tu se prica zavrsava ( 3-4 komada) . To da mi oni ne idu u glavu da pored takvog istrazivackog potencijala nisu u stanju da naprave zaista do kraja kvalitetno uradjen proizvod poput Sony-ja , Denon-a , je prica za sebe.

Pozdrav

PS .

najvaznije je da je vlasnik zadovoljan , moje misljenje je u celoj prici nebitno. :facehearts

mudro zboris :listen

Link to comment
Share on other sites

Slazem se Alex donekle. prijatelj je kupio 919-ku povoljno i mogao je da ga proda i da zaradi. Zvuk je bio dobar ko ne zahteva vise. Na drugu stranu gledajuci pojacalo je odlicna osnova za modifikaciju jer ima dobro napajanje, odlicnu topologiju kola ali propuste koji su neminovni u komercijalnoj verziji. 1,3m kabla ima od preampa do zadnjeg konektora gde se razdvaja preamp i amp, i nazad do ulaza u plocicu pojacala. Zar to vec nij edovoljan razlog za izmene. Sem toga na slikama Alpha serije se vide Silmic kondovi kojih ovde nema. Na Alphi je drukciji razmestaj pa su i vodovi kraci. Ovako kako navodim izgleda da je prijatelj trebao prodati 919 i kupiti Alphu. Izmene na 919 koje su radjene ne bi trebale mnogo promeniti zvuk jer su samo menjani dotrajali delovi za kvalitetnije. Posle usviravanja kondova videcemo sta bi trebalo jos promeniti da bi imalo Sansuijev pecat ali sa mnogo ciscim i dinamicnijim zvukom. vec dosadasnje promene su unele mnogo napratka samo jos da se dobije Sansuijeva toplina (verovatno ce jos ici papiri u ulju na napajanje a Silver mice na putu signala ce se skinuti) i modifikacija je zavrsena

Link to comment
Share on other sites

Danas sam prvi put prikljucio Sansui. Ima mane od starosti: frekvenca na frekvencmetru trazi pola minuta da se postavi na pravu vrednosti i u oblasti skale 88-90 MHz ne poklapaju se vrednosti skale i frekvencmetra.

Ali zvuk ovog matorog dzukca je... fenomenalan, toliko da mi se vise svidja i od Onkyo-a 9990 i Philips-a 673. Topao, mek, kao da je voditeljka dosla pravo u glavu slusaoca da vodi emisiju (koristio sam slusalice, naravno...).

Link to comment
Share on other sites

Danas sam prvi put prikljucio Sansui. Ima mane od starosti: frekvenca na frekvencmetru trazi pola minuta da se postavi na pravu vrednosti i u oblasti skale 88-90 MHz ne poklapaju se vrednosti skale i frekvencmetra.

Ali zvuk ovog matorog dzukca je... fenomenalan, toliko da mi se vise svidja i od Onkyo-a 9990 i Philips-a 673. Topao, mek, kao da je voditeljka dosla pravo u glavu slusaoca da vodi emisiju (koristio sam slusalice, naravno...).

:facehearts Ovo obavezno trazi u nastavku neko dobro Sansui pojacalo, tek onda dolazi tjuner do izrazaja( ovde mi fali smajl - onaj mali djavoljcic koji se cereka :oops: )

Link to comment
Share on other sites

Ta netoÄnost pokazivanja frekvencije može imati viÅ¡e razloga, al poÅ¡to se radi o vintage ureÄ‘aju, neotvaranom, gotovo sigurno je problem negdje u loÅ¡em kontaktu....

Ne znam da li se frekvencija bira promjenjivim kondenzatorom, ili varicap diodama.

Kod promjenjivih kondenzatora Äesto zeza klizni kontakt izmeÄ‘u statora i rotora, a kod varicap dioda se napon bira preko jednog vrlo nezgodnog rotacionog potmetra, sa skroz nestandardnom logaritamskom podjelom, i on gubi kontakt isto kao klasiÄni volume pot.

E sad, problem je nakon tog Äišćenja da se tuner treba ponovo kalibrirati, a svaki ima jedinstvenu proceduru, po svojem service manualu.

Link to comment
Share on other sites

Slazem se Alex donekle. prijatelj je kupio 919-ku povoljno i mogao je da ga proda i da zaradi. Zvuk je bio dobar ko ne zahteva vise. Na drugu stranu gledajuci pojacalo je odlicna osnova za modifikaciju jer ima dobro napajanje, odlicnu topologiju kola ali propuste koji su neminovni u komercijalnoj verziji. 1,3m kabla ima od preampa do zadnjeg konektora gde se razdvaja preamp i amp, i nazad do ulaza u plocicu pojacala. Zar to vec nij edovoljan razlog za izmene. Sem toga na slikama Alpha serije se vide Silmic kondovi kojih ovde nema. Na Alphi je drukciji razmestaj pa su i vodovi kraci. Ovako kako navodim izgleda da je prijatelj trebao prodati 919 i kupiti Alphu. Izmene na 919 koje su radjene ne bi trebale mnogo promeniti zvuk jer su samo menjani dotrajali delovi za kvalitetnije. Posle usviravanja kondova videcemo sta bi trebalo jos promeniti da bi imalo Sansuijev pecat ali sa mnogo ciscim i dinamicnijim zvukom. vec dosadasnje promene su unele mnogo napratka samo jos da se dobije Sansuijeva toplina (verovatno ce jos ici papiri u ulju na napajanje a Silver mice na putu signala ce se skinuti) i modifikacija je zavrsena

Silver Mice skinute. Vratio se sansui karakter ali i dalje mocan u basu. samo su visoki omeksali. Za dva dana malo detaljnije.

Tapeman: vidim da smo iz iste struke i da cemo saradjivati. Dobro dosao na forum posto sam propustio prvi post.

Link to comment
Share on other sites

Ali zvuk ovog matorog dzukca je... fenomenalan, toliko da mi se vise svidja i od Onkyo-a 9990 i Philips-a 673. Topao, mek, kao da je voditeljka dosla pravo u glavu slusaoca da vodi emisiju (koristio sam slusalice, naravno...).

Mogu si misliti... Kraće vreme sam imao njegovog daljeg rođaka, TU-517, i to je najbolji tuner koji se ikad našao u mom posedu... Uživaj! :cheers

Link to comment
Share on other sites

Ako nemate originalne žaruljice, mogu se stavit i sliÄne, samo je bitno da snaga bude Å¡to sliÄnija (radi osvjetljenosti), i da struja u toj grani ne bude veća od predviÄ‘ene (da se ne pregrijava). To se sve regulira predotporom, ako je potrebno promijeni se originalni. Snaga tog otpora je obiÄno 1 do 2 w.

Napon žaruljica je postavljen na 95% nazivnog, da duže traju.

Po ovoj jednaÄ‘bi raÄunam predotpor (na primjeru žaruljice od mojeg receivera):

Juce sam uspeo da nadjem nesto zanimljivo: mislim da se to zove difuzne LE diode, svetle kao sijalica na sve strane. Kada sam sredjivao Nak RX505 ubacio sam belo plave svetlece diode, dva komada umesto jedne sijalice i sve divno izgleda u mraku ali se jasno vidi da je manja osvetljenost nego kada se koristi sijalica, iako sam ja pravio reflektorcice od staniola itd. Ove nove LE diode su totalno druga stvar. Postoje dve verzije: sa toplijom bojom svetla i one sa hladnijom "fluorescentnom".

Probacu ih na Sansui TU-919 pa javljam utiske, a ako stignem i slikacu. S obzirom da one rade na 3V, spojicu tri u seriju, ne bih ga regulisao mrzi me, samo moram da vidim da li je naizmenicna ili jednosmerna struja (kupio sam i grec za svaki slucaj)...

Link to comment
Share on other sites

To s LED-icama je vrlo dobra ideja, samo treba puno eksperimentiranja da se dođe do željenog rezultata.

Al se zato dobiva trajnost neusporediva s žaruljicama!

Difuzne, s toplim bijelim svjetlom, bi mogle dati sasvim pristojan rezultat.

U jednom decku sam postavio 5 obiÄnih, 3mm zelenih LED-ica, umjesto originalne žaruljice za ono backlight osvjetljenje kazete, i uz dosta turpijanja uspio sam ih natrpati u taj vrlo mali prostor.

Rezultat: više nego zadovoljan, osim što sam rješio problem trajnosti, nema više ni znatnog zagrijavanja trake.

Kad nađem vremena, i pokupim i ovdje koju dobru ideju, bacam se u izmjenu žaruljica na VU metrima!

Kod tunera bar nećete imati problema s nedostatkom prostora!

Pozdrav deckofilima, Sansuifilima i ostalim Vintagefanovima :oops:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...