Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

Ono sa lepkom se nastavlja - i to kao potraga za pravim lepkom. Ustanovio sam da je naÅ¡ domaći proizvod nepodesan za ovo "ulepljivanje" ploÄa. Naime, lepak koji se kod nas pravi i prodaje na kilo i koji sam naÅ¡ao veoma povoljno (150 din/kg), a koji se zove "Penakol DS" ima aditiva koji služe za bolju adheziju lepljenih drvenih povrÅ¡ina (ne navodi se koji su to aditivi, ali se navodi da su dodati). ZnaÄi osim PVA-C ima i nekih dodataka koji, kako sam ispobao, ostavljaju tragove na vinilu i ne mogu se ukloniti.

Å to nije dobro... :roll:

Sada pokuÅ¡avam da naÄ‘em Äist lepak, bez dodataka. Ako neko ima ideju gde ga ima, neka napomene pa da probamo.

Druga stvar koja se ispostavila interesantnom (a i u svemu pojeftinjuje priÄu) je razreÄ‘ivanje lepka do gotovo vodenog rastova - i to destilovanom vodom.

Takav lepak se jako jednostavno nanosi Äetikicom koja može bud zaÅ¡to da se recimo pronaÄ‘e kod Kineza, i naneÅ¡eni sloj je ravan i ujednaÄen. Kada se osuÅ¡i, Å¡to sve traje neuporedivo kraće, dobije se jedinstven, ravan sloj osuÅ¡en ravnomerno, bez ikakvih kaverni neosuÅ¡enog lepka (koji je potencijalna opasnost) i drugih anomalija.

Ipak, razmišljao sam da li razređivanje destilovanom vodom remeti strukturu lepka - a to ne znam ni sam dok ne budem sve isprobao.

Kao ni lepak koji je Äistiji, ako tako neÅ¡to uopÅ¡te postoji.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Posto sam poceo da razmisljam o restauraciji i ciscenju mojih starih ploca,a prlicno su u "prljavom" stanju procitao sam na ovoj temi vasa iskustva...

Veoma je zanimljiva varijanta sa drfofiksom zato sto mi je pre nekog vremena slicnu pricu pomenuo prijatelj koji je video da se umesto drfofiksa koristi vec prefabrikovana masa u spreju koja se u vidu aerosola(spreja) nanosi na povrsinu ploce i posle nekoliko minuta skida kao selotejp...inace taj sprej je pravljen bas za ciscenje ploca ne koristi se u nekoj drugoj primeni...

mozda neko zna kako see taj sprej zove?

druga interesantna ideja mi je pala kad je neko spomenuo mikropore u kojima se zadrzava prasina...

dali bi mozda ultrazvucna kadica na koju je dodat patent koji lagano okrece uronjeni deo ploce...mozda bilo zanimljivo resenje.... :)

nema drljna, grebanja, a sve skida... :D

naravno u u nekoj vodenoj soluciji sa ili bez dodataka aditiva npr.

to bi moglo da se napravi bez nekih vecih napora akomislite da bi vrsilo posao... 8)

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

dali bi mozda ultrazvucna kadica na koju je dodat patent koji lagano okrece uronjeni deo ploce...mozda bilo zanimljivo resenje.... :D

nema drljna, grebanja, a sve skida... :D

naravno u u nekoj vodenoj soluciji sa ili bez dodataka aditiva npr.

to bi moglo da se napravi bez nekih vecih napora akomislite da bi vrsilo posao... :D

Pozdrav

Mislim da bi ultrazvucna kadica bi bila prava stvar a i jedinsven proizvod na trzistu. Postoje kadice za nakit i za ciscenje CD.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam zasada veoma srećan jer sam naÅ¡ao domaći lepak koji je dovoljno jeftin, a ne sadrži aditive niti oÅ¡tećuje povrÅ¡inu ploÄe. Za prastare vinile (kakvih je gomila u mojoj kolekciji) ovo je nenadmaÅ¡no sredstvo.

Lepak je domaći i zove se dufix80. Ima ga u manjim i većim pakovanjima (od 100g do 5kg). Namaže se u tankom sloju, bez razblaživanja. SuÅ¡i se oko 8 sati, i sa ploÄe se skida kada postane "providan".

Jeidni problem je Å¡to ploÄe postaju jako statiÄki naelektrisane "po tretmanu".

Link to comment
Share on other sites

Mislim da bi ultrazvucna kadica bi bila prava stvar a i jedinsven proizvod na trzistu. Postoje kadice za nakit i za ciscenje CD.

kadica i sam mehanizam rada su isti kao kod klasicne ultrazvucne kadice....sta vise mogla bi da se iskoristi stara UZ kadica

....sa tim sto bi mogao da se doda mali servo motor koji bi okretao plocu tako da ploca ne bi morala da bude kompletno uronjena zbog nalepnice...

a ni to nije neophodno ako neko ima ultrazvucnu kadicu moze samo da stavi rucicu koja ce da pridrzava plocu...

..a onda manuelno okrece za 1/4 ploce u odredjenom vremenskom intervalu..npr. :D

treba probati... :D

Link to comment
Share on other sites

kadica i sam mehanizam rada su isti kao kod klasicne ultrazvucne kadice....sta vise mogla bi da se iskoristi stara UZ kadica

....sa tim sto bi mogao da se doda mali servo motor koji bi okretao plocu tako da ploca ne bi morala da bude kompletno uronjena zbog nalepnice...

a ni to nije neophodno ako neko ima ultrazvucnu kadicu moze samo da stavi rucicu koja ce da pridrzava plocu...

..a onda manuelno okrece za 1/4 ploce u odredjenom vremenskom intervalu..npr. :D

treba probati... :D

UltrazvuÄna kadica nije, nažalost, za laminirane ploÄe (ima ih i takvih - Jugoton, poÄetkom Å¡ezdesetih, a verovatno i drugi u svetu), jer bi razdvojio nežne slojeve ovih ploÄa...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ja sam zasada veoma srećan jer sam naÅ¡ao domaći lepak koji je dovoljno jeftin, a ne sadrži aditive niti oÅ¡tećuje povrÅ¡inu ploÄe. Za prastare vinile (kakvih je gomila u mojoj kolekciji) ovo je nenadmaÅ¡no sredstvo.

Lepak je domaći i zove se dufix80. Ima ga u manjim i većim pakovanjima (od 100g do 5kg). Namaže se u tankom sloju, bez razblaživanja. SuÅ¡i se oko 8 sati, i sa ploÄe se skida kada postane "providan".

Jeidni problem je Å¡to ploÄe postaju jako statiÄki naelektrisane "po tretmanu".

Zamolio bih te da, sledeci put kad to budes radio, napravis nekoliko fotografija i postujes ih ovde. Slika govori vise od hiljadu reci :wink:

Hvala unapred

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Probao sam na nekoliko ploca predlozene "mokre" postupke (hidrogen, pranje sapunom, pranje samponom, prirodno susenje, susenje fenom (hladnim), papirni ubrusi, magicna krpa, pamucna vata...).

Uvek je rezultat isti - kontinualna i vrlo frekventna (recimo 10x u sekundi) "sitna" krckanja. Ja zamisljam da je to posledica ili necega sto je ostalo za tecnoscu (kamenac?) ili sam ciscenjem samo "razvukao" necistoce. Cak sam primetio da se krckanja (i ucestaloscu i intenzitetom) smanjuju ponovnim slusanjem.

Neke od ploca na kojima sam eksperimentisao uopste nisu bile u losem stanju pre "ciscenja" (mozda jedan ili dva otiska prsta i malo krupne prasine).

Jel' imao neko ovakva iskustva?

Majku mu, u necemu gadno gresim.

Link to comment
Share on other sites

Zašto nisi koristio destilovanu vodu?

Koje Äetke si koristio?

Krenuo sam redom sa "kucnim" resenjima ovde predlozenim.

Hidrogen sam nanosio vatom i mekom pamucnom krpicom, a tecni sapun i sampon pamucnom krpicom ili onim sundjerima iz pudrijera.

U svakom slucaju, polako ostajem bez testnih ploca ;)

Link to comment
Share on other sites

Potpuno se slažem sa alex67, a ko je probao i sa destilovanom vodom da Äisti ploÄe, videće da ostaje neÅ¡to razmazanog sloja (najlakÅ¡e se to može videti u blanko delovima izvodne brazde).

Od kada sam probao Disc Doctor's Miracle Record Cleaner, koji je uspevao da oÄisti i mnogo nežnije (i za Äišćenje problematiÄnije) povrÅ¡ine od vinila, prestao sam da razmiÅ¡ljam o bilo Äemu drugom.

JoÅ¡ bi dodao da vlažnim postupcima ne treba Äistiti ploÄe koje nisu baÅ¡ potpuno "ubrljane" zapeklom praÅ¡inom, duvanskim dimom ili nekom drugom raspadajućom materijom - tu treba probati uvek suve metode.

Neko kvasi ploÄu pre reprodukcije, da bi se mikroÄestice praÅ¡ine utopile u vodu i da bi se smanjili Å¡umovi. Realno, nikada nisam video neku posebnu prednost od reprodukcija navlaženih ploÄa, a one su za druge materije poput Å¡elaka i potpuno zabranjene.

Link to comment
Share on other sites

Potpuno se slažem sa alex67, a ko je probao i sa destilovanom vodom da Äisti ploÄe, videće da ostaje neÅ¡to razmazanog sloja (najlakÅ¡e se to može videti u blanko delovima izvodne brazde).

Cak i hidrogen na ovim blanko delovima nakon susenja ostavi trag poput osusene kapljice vode.

Neko je napisao da hidrogen peni u kontaktu sa vinilom. Nisam to registrovao.

Ja sam odlucio da probam jos jednom sa nekim mekim kistom, a onda cu odustati od mokrih metoda dok ne nabavim neki vakuum cleaner.

Moze li mi neko dati konkretnu preporuku u vezi kista koji treba da trazim? Ili neka druga vrsta cetke?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...